par Анастасія Веренько Il y a 3 années
280
Plus de détails
Відсотоком називається сота частина числа.1% – це 1/100 величини.Для позначення слова «відсоток» застосовують знак %.Будь-яке число відсотків можна записати у вигляді десяткового або звичайного дробу.
Відсотки навколо нас Відсотки - одне з математичних понять, які часто зустрічаються в повсякденному житті. Так, ми часто читаємо або чуємо, що наприклад, у виборах взяли участь 52,5% виборців, рейтинг переможця хіт-параду дорівнює 75%, промислове виробництво скоротилося на 11,3%, рівень інфляції 8 /% у рік, банк нараховує 12 % річних, молоко містить 3,2% жиру, матеріал містить 60% бавовни і 40% поліестеру і т.д.
У продуктових магазинах на упаковках ми теж зустрічаємо відсотки. Що ж означають вони там? Ось у молочному ряду ми бачимо сметану із написами 25%, 20%, 15%. Тут відсотки показують жирність сметани,тобто вміст жиру у продукті.
Найбільш поширені типи задач на відсотки:
Чи є різниця в значенні слів відсоток і процент? Ні, немає. Вони передають той самий зміст. «Процент» з італійської через німецьку перейшов у східнослов'янські мови, а «відсоток» – калькований вислів з латинізованого терміна, що буквально означає «за сто», «наріст від ста», звідси й «від соток».
У 1974 та 1980 роках в процесі русифікації з'являються статті з критикою використання терміна відсоток. Слово вважається штучним та застарілим, а також називалося архаїзмом і діалектизмом. Пропонувалося масово використовувати слово замінник процент з відповідним обґрунтуванням:
тенденції до інтеслов'янізації… термінології в процесі перекладу творів Леніна виявляється і в… засвоєнні українською мовою термінів інтернаціонального характеру
Слід зауважити, що і досі відсоток ігнорується на законодавчому рівні та відсутнє у словнику термінів, що вживаються у законодавстві України, натомість там присутнє процент.
Символ відсотка еволюціонував зі скорочення pc — від італійського per cento (від ста).
До 1425 року для позначення відсотка не використовувалися спеціальні символи. Вживали італійський термін per cento (на сотню), у тому числі, у скороченій формі: «per 100», «p 100», «p cento». Наприклад, у тексті 1339 року використовувалася буква p з горизонтальною рискою, що зазвичай позначало скорочення «per», «por», «par», або «pur».
Текст 1339, наведений у Rara Arithmetica стр. 437. Відзначено два вживання «p 100»
У XV столітті абревіатуру стали записувати як «pc» з невеликим колом в кінці, що позначає кінцеву букву (в італійській на неї закінчувалися числівники, наприклад primo, secondo тощо). Перші вживання виявлені у доповненнях до тексту 1425 року, ймовірно зроблених близько 1435 року.
Текст 1425 з Rara Arithmetica ст. 440
Абревіатура «pc» з колом поступово еволюціонувала до знаку горизонтального дробу («per o/o»; приблизно до 1 650 року), надалі втративши частину «per».
Текст 1684, наведений у Rara Arithmetica ст. 441
У XVIII столітті зустрічається варіант написання, схожий із сучасним.
Відсоток — це сота частина числа (величини). Слово «відсоток» походить від латинського pro centum, що означає «на сто». Після числа замість слова «відсоток» ставлять знак % .
Існує навіть історія появи сучасного позначення %: «У 1685 році в Парижі була видана книга «Посібник з комерційної арифметики» Матьє де ла Порта. В одному місці йшлося про відсотки, які тоді позначали «cto» (скорочено від cento). Однак укладач прийняв це «cto» за дріб і надрукував «%».
Відсотки були особливо поширені в Древньому Римі. Римляни брали з боржника лихву. При цьому говорили: «На кожні 100 сестерціїв боргу заплатиш 16 сестерціїв лихви». Оскільки слова «на сто» звучали на латині «про центум», то соту частину і стали називати процентом.Уже в клинописних таблицях вавилонян містяться задачі на розрахунок відсотків, а індійські математики обчислювали відсотки, застосувавши так зване тройне правило, тобто. користуючись пропорцією.