Catégories : Tous - географія

par Вадим Мельник Il y a 3 années

314

Україна

Гуцульщина, як регіон України, охоплює частини Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької областей. Традиційні гуцульські танці відомі своєю унікальною хореографічною лексикою і технікою виконання, що включає складні рухи і швидкі темпи.

Україна

Україна

Type in your name

Поділля

Кивак
Кривуляк
Василечки

Рух № 1. Основний крок з танцю «Кривуляк». Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – відокремити від підлоги праву ногу. На «раз» – крок правою ногою вперед. На «і» – ковзний удар каблуком лівої ноги по підлозі, одночасно присідаючи на правій нозі. На «два» – крок лівою ногою. На «і» – ковзний удар каблуком правої ноги по підлозі, одночасно присідаючи на лівій нозі. Темпи помірні.

Рух № 2. Подільська присядка з виведенням ноги вбік на каблук з танцю «Ставчанка». Виконується на два такти. Вихідне положення – перша позиція ніг. Руки на талії. 1-й такт. На «раз» – зі стрибка опуститися у повне присідання на обох ногах. На «два» – підвестися з присідання і поставити праву ногу на каблук перед собою. 2-й такт. На «раз» – перескочити на всю ступню правої ноги, а ліву, зігнувши у коліні, перевести позад правої. На «два» – вивести ліву ногу вліво і поставити її на каблук. Вага корпуса на правій нозі. Так само рух виконується з другої ноги. Темпи помірні.

Рух № 3. Подільська присядка з виведенням лівої ноги і з поворотом ліворуч з танцю «Варварка». Вихідне положення – перша позиція ніг. Хлопець правою рукою бере дівчину справа за талію, а лівою рукою тримає її ліву руку. Права рука дівчини – на талії. На «раз-і» – з ледь помітного підскоку різко й глибоко присісти на півпальцях обох ніг, п’ятки разом, носки нарізно, коліна спрямовані в сторони. На «два-і» – підстрибнувши, піднятися з глибокого присідання на низькі півпальці правої ноги, випростовуючи ноги в колінах. Ліву ногу, пряму в коліні і з витягнутим підйомом, підняти на 45°, сильно заводячи вліво й одночасно повернувшись на правій позі ліворуч на 180°. Руки – у вихідному положенні. Далі рух повторюється. Темпи помірні.

Рух № 4. Подільська присядка з поворотом корпуса з танцю «Віз». Виконується на чотири такти. Вихідне положення – третя позиція ніг, права нога попереду. 1-й такт. На «раз» – з невеликого підскоку опуститись у неглибоке присідання на обох ногах. Права нога поперед лівої, коліна розведені, п’ятки відокремлені від підлоги. Руки із опущеними вниз кулаками розведені в сторони. Корпус злегка повернути ліворуч. На «два» – з невеликого підскоку на півпальцях обох ніг присісти глибше і повернути корпус ще більше ліворуч. Права рука зігнута в лікті й піднята вгору, ліва зігнута перед корпусом, кисті рук стиснуті в кулаки. 2-й такт. На «раз» – з невеликого підскоку на півпальцях обох ніг опуститися в глибоке присідання і повернути корпус ще більше ліворуч. На «два» – повторити рухи, що виконувалися на «раз» – на ще глибшому присіданні. Наприкінці такту опуститися у повне присідання, повернувшись лівим плечем до глядача. 3-й такт. На «раз» – з підскоку на півпальцях обох ніг, зімкнувши коліна й розвівши п’ятки, піднятися з присідання. Руки зі стиснутими в кулаки пальцями розвести в сторони. На «два» – зробити підскік з невеликим присіданням на півпальцях у третю позицію. Ліву ногу поставити попереду. 4-й такт. На «раз» – підскочити на півпальцях обох ніг, корпус випрямити і повернутися обличчям до глядача. Положення рук змінюється; ліва піднімається вгору й згинається перед корпусом. На «два» – ковзнути по підлозі лівою ногою і вивести її вправо, піднявши над підлогою. Руки розвести, кисті стиснути в кулаки. Так само рух виконується з другої ноги в помірних темпах.

Рух № 5. Подільське кружляння. Вихідне положення – шоста позиція ніг. Руки розведені в сторони, трохи нижче рівня плечей. На «раз» – невеликий крок правою ногою вперед на каблук, носок піднятий. На «і» – ліву ногу відокремити від підлоги і зігнути в коліні позад правої ноги. Одночасно праву ногу перевести з каблука на всю ступню, вагу тіла перенести на праву ногу. На «два» – ліву ногу поставити на півпальці позаду правої, а праву ногу відокремити від підлоги. На «і» – праву ногу поставити на всю ступню біля лівої ноги. На «раз» 2-го такту – злегка стрибнути вперед на правій нозі, ліву відокремити від підлоги, зігнувши її в коліні. Далі рух продовжується у тій же послідовності. Рух загальний. Темпи швидкі.

Рух № 6. Полька в повороті праворуч з подільського танцю «Ставчанка». Виконується на чотири такти. Вихідне положення – третя позиція ніг, у юнака – ліва, а в дівчини – права нога попереду. Юнак правою рукою тримає дівчину за талію, а дівчина кладе юнакові ліву руку на праве плече. Вільні руки з’єднані і відведені в сторони за другою позицією. Перша половина повороту. На затакт «і» – дівчина стоїть обличчям до центра кола. Злегка підстрибнувши на лівій нозі, відводить праву ногу вправо, трохи піднявши її над підлогою. Коліно і підйом витягнуті. Одночасно корпус злегка нахилити вправо, голову повернути до правого плеча. 1-й такт. На «раз» – повертаючись праворуч, зробити крок на низькі півпальці правої ноги. На «і» – продовжуючи поворот, ліву ногу поставити позаду правої на низькі півпальці у третю позицію. На «два» – переступити на півпальці правої ноги, закінчуючи поворот праворуч. На «і» – пауза. 2-й такт. На «раз-і-два» – корпус поступово вирівняти, а голову повернути, як при вихідному положенні. На «і» – пауза. Друга половина повороту. Вихідне положення – третя позиція ніг, ліва нога попереду. Дівчина стоїть спиною до центра кола. На затакт «і» – злегка підстрибнувши на правій нозі, ліву ногу відвести вліво і трохи підняти над підлогою. Коліно і підйом витягнуті. Корпус трохи нахиляється вліво, голова повертається до лівого плеча. 1-й такт. На «раз»– повертаючись праворуч, зробити невеликий крок на низькі півпальці лівої ноги. На «і» – продовжуючи повертатись праворуч, праву ногу поставити позаду лівої на низькі півпальці у третю позицію. На «два-і» – переступити на півпальці лівої ноги, закінчуючи поворот праворуч. 2-й такт. На «раз-і-два» – корпус поступово вирівняти, а голову повернути, як при вихідному положенні. На «і» – пауза. Опис руху дано для дівчини. Юнак виконує його так само, але починає з другої ноги. Темпи помірні.

Рух № 7. Кружляння в парі з подільського танцю «Варварка». Вихідне положення – юнак і дівчина стоять обличчям одне до одного (поза вальсу). Юнак правою рукою бере дівчину за талію зліва. Лівою рукою підтримує праву руку дівчини на рівні плечей. Дівчина ліву руку кладе юнакові на праве плече. На «раз» – з невеликим підскоком на правій нозі юнак повертається праворуч, дівчина з невеликим підскоком на лівій нозі теж повертається праворуч. На «і» – юнак з невеликим підскоком переступає на ліву ногу і повертається ще трохи праворуч, дівчина так само переступає на праву ногу і теж повертається праворуч. На «два» – юнак з невеликим підскоком переступає на праву ногу і завершує поворот праворуч, одночасно зігнуту в коліні ліву ногу він виводить назад. Дівчина так само переступає на ліву ногу і теж завершує поворот праворуч, одночасно зігнуту в коліні праву ногу виводить назад. На «і» – пауза. Далі рух продовжується з другої ноги. Темпи помірні.

Рух № 8. Подільська карлючка. Виконується на два такти. Вихідне положення – перша позиція ніг, партнери стоять одне навпроти одного, юнак, узявши зігнутою в лікті правою рукою праву руку дівчини, також зігнуту в лікті, ліву руку, пряму в лікті, відводить від корпуса, трохи вище другої позиції. У дівчини ліва рука також випрямлена у лікті і відведена убік трохи вище другої позиції. На затакт «і» – ледь присісти, зігнувши ноги в колінах. 1-й такт. На «раз» – юнак ступає крок правою ногою вперед з носка на всю ступню, ледь зігнувши її в коліні, дівчина – крок лівою ногою назадуліво з носка на всю ступню, ледь зігнувши ноги в колінах. Одночасно обоє повертаються за рухом танцю на 90°. На «і» – продовжуючи поворот, юнак переступає на ліву, а дівчина – на праву ногу. На «два-і» – юнак закінчує поворот на праву, дівчина – на ліву ногу. 2-й такт. На «раз-і» – юнак перескакує на ліву ногу, зігнувши її в коліні і ледь присівши на ній і одночасно виводячи пряму в коліні ногу за рухом у центр кола, ставлячи ногу каблуком на підлогу, носком догори. Дівчина, відштовхнувшись правою ногою і заводячи вперед ліву, перескакує через випрямлену ногу юнака. На «два-і» – юнак і дівчина підводять праву ногу до лівої, стаючи у вихідне положення. Рух виконується в подільських польках, кадрилях. Темпи помірні.

Рух № 9. Потрійний хороводний крок з танцю «Кривуляк». Вихідне положення – шоста позиція ніг. На «раз» – невеликий крок правою ногою вперед на невисокі півпальці. На «і» – невеликий крок лівою ногою вперед на невисокі півпальці. На «два» – невеликий крок правою ногою вперед з носка на всю ступню; ліву залишити позаду правої на півпальцях. Голову до-вернути ліворуч. На «і» – пауза. Рух повторити, але з лівої ноги. Темпи помірні.

Рух № 10. Подільська присядка з ударом об підлогу з танцю «Віз». Виконується на два такти. Вихідне положення – третя позиція ніг, ліва нога попереду. 1-й такт. На затакт «і» – підскочивши на лівій нозі, одночасно праву ногу із зігнутим і відведеним убік коліном підвести до кісточки лівої, позаду неї. Руки опущені. На «раз» – опуститися у присідання на ліву ногу. Праву ногу, випрямивши в коліні, відвести назад. Корпус нахилити вперед. Права рука описує коло знизу назад і вгору, немов замахуючись батогом. На «два» – випрямити корпус, праву ногу підтягнути і поставити впритул позаду лівої. 2-й такт. На «раз» – тупнути лівою ногою. На «і» – тупнути правою ногою. На «два» – тупнути лівою ногою. На «і» – пауза. Темпи помірні.

Хмельницька область
Тернопільська область
Вінницька область

Центральна Україна

Запорожці
Повзунець
Метелиця
Козачок
Гопак

Рух № 1. Простий танцювальний крок (спільний для жінок і чоловіків). Вихідне положення – шоста позиція ніг. На «раз» – крок вперед правою ногою; на «два» – крок вперед лівою ногою. Ставати слід на всю ступню, починаючи крок з носка. Руки можуть бути в різних положеннях. Варіант простого танцювального кроку (жіночий). Вихідне положення – третя або шоста позиція ніг. На «раз» – крок правою ногою вперед; на «і» – крок лівою ногою вперед; на «два» – крок правою ногою вперед; на «і» – пауза. Кроки роблять м’яко, стаючи з носка на всю ступню. Корпус і голова виконавиці повертаються ліворуч, погляд спрямований через ліве плече на носок лівої ноги, яка на рахунок «два» стає на півпальці. Далі рух починається з лівої ноги.

Рух № 2. Хороводний крок. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На «раз» – невеликий крок правою ногою вперед з носка на всю ступню. На «і» – такий же - крок уперед лівою ногою. На «два» – невеликий крок правою ногою вперед з носка на всю ступню, ліва залишається позаду правої на півпальцях. Голову повернути ліворуч. На «і» – пауза. Те ж саме з другої ноги. Рух виконується поперемінне з лівої та правої ніг. Використовується у хороводах та в дитячих іграх, веснянках. Рух виконується жінками та дітьми. Темпи помірні.

Рух № 3. Пружний крок. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – відокремити від підлоги праву ногу. На «раз-і» – невеликий пружний крок уперед правою ногою з носка на всю ступню. На «дна-І» – невеликий пружний крок уперед лівою ногою з носка на всю ступню. Рух виконується жінками та чоловіками у хороводах. Темпи помірні.

Рух № 4. Потрійний крок. Вихідне положення – третя позиція ніг, права нога попереду. На затакт «і»– ледь присісти, зігнувши ноги в колінах. На «раз» – підводячись з присідання, зробити широкий крок уперед правою ногою. На «і» – невеликий крок уперед лівою ногою. На «два» – невеликий крок уперед правою ногою. На «і» – ліву ногу трохи відокремити від підлоги. Те ж саме – з лівої ноги. Рух виконується чоловіками та жінками в польках, хороводах.

 Рух № 5. Варіант потрійного кроку. Музичний розмір – 3/8. Вихідне положення – третя позиція ніг, права нога попереду. На затакт «і» – ледь присісти, зігнувши ноги в колінах. На «раз» – підводячись з присідання, зробити невеликий крок уперед правою ногою. На «два» – невеликий крок уперед лівою ногою. На «три» – невеликий крок уперед правою ногою. Те ж саме – з лівої ноги. Рух виконується жінками в хороводах. Темпи помірні.

Рух № 6. Крок назад. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – ледь присісти, зігнувши ноги у колінах, ліву ногу відокремити від підлоги. На «раз-і» – крок назад з лівої ноги, коліно і підйом правої ноги випрямлені, носок упирається в підлогу. На «два» – пауза. На «і» – повторити рухи, що виконувалися на затакт «і», але з другої ноги. Рух виконується жінками та чоловіками в хороводах. Темпи помірні.

Рух № 7. Потрійний крок назад. Вихідне положення – перша позиція ніг. На затакт «і» – ледь відокремити від підлоги праву ногу. На «раз» – невеликий крок на півпальці правої ноги назад. На «і» – невеликий крок на півпальці лівої ноги, приставляючи її до правої. На «два» – невеликий крок на півпальці правої ноги назад. На«і» – пауза. Рух виконується жінками та чоловіками поперемінне правою і лівою ногою в польках, інколи в козачках, кадрилях. Темпи помірні.

 Рух № 8. Хід київської польки. Вихідне положення – шоста позиція ніг, руки опущені вздовж корпуса. На затакт «і» – ледь зігнути в коліні ліву ногу І присісти на ній, праву відокремити від підлоги (на 10–15 см) і зігнути в коліні. На «раз» – переступити на праву ногу, а ліву відокремити від підлоги. На «і» – переступити на ліву ногу, а праву відокремити від підлоги. На «два» – крок правою ногою вперед. На «і» – різко присісти на правій нозі, ліву, зігнувши в коліні, відокремити від підлоги і невисоко підняти (на 10-15 см). Те ж саме–з другої ноги. Рух виконується чоловіками та жінками. Темпи помірні.

Рух № 9. Крок польки з випрямленим коліном і носком. Вихідне положення – третя позиція ніг, права нога попереду. На затакт «і» – ледь підскочити на лівій нозі, просуваючись уперед: праву ногу, пряму в коліні та підйомі, підняти над підлогою і вивести вперед. На «раз» – широкий крок на півпальці правої ноги вперед. На «і» – підвести ліву ногу до правої, поставивши її на півпальці. На «два» – крок на півпальці правої ноги вперед, ліву відокремити від підлоги. На «і» – підскочити на правій нозі, просуваючись уперед, ліву ногу, пряму в коліні та підйомі, провести вперед. Те ж саме – з лівої ноги. Рух виконується жінками та чоловіками в польках та молодіжних танцях. Крім того, цей рух – основа дитячих танців типу польки. Темпи помірні.

Рух № 10. Простий біг (спільний для жінок і чоловіків). Вихідне положення – третя або шоста позиція ніг. На «раз» – стрибок вперед на півпальці правої ноги, одночасно ліву ногу відірвати від підлоги, трохи зігнувши її в коліні; на «і» – Стрибок вперед на півпальцях лівої ноги, одночасно праву ногу відірвати від підлоги, зігнувши її в коліні, і т. д.

Рух № 11. Бігунець (спільний для жінок і чоловіків). Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і», злегка присівши на лівій нозі і піднімаючи невисоко вперед праву, вільну в коліні, зробити широкий стрімкий крок правою ногою вперед, ніби пролітаючи в довжину. На «раз» опуститись на всю ступню правої ноги; коліно трохи зігнути, носок витягнути вперед у напрямку руху. Ліву ногу, вільну в коліні, відірвати від підлоги; на «і» – невеликий стрімкий крок лівою ногою вперед на низьких півпальцях; на «два» – невеликий стрімкий крок правою ногою вперед на низьких півпальцях; на «і» – широкий стрімкий крок лівою ногою, як на затакт «і». Так само рух виконується, починаючи з другої ноги.

Рух № 12. Легкий біг. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – відокремити від підлоги праву ногу. На «раз-і» – невеликий крок-біг уперед на півпальці правої ноги, ліву відокремити від підлоги, зігнувши її у коліні. На «два-і» – невеликий крок-біг уперед на півпальці лівої ноги, праву ногу відокремити від підлоги, зігнувши у коліні. Рух виконується чоловіками та жінками у козачках, польках, молодіжних хореографічних сценках, а також дітьми у дитячих танцях. Темпи від помірних до швидких.

Рух № 13. Біг з підскоком. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На «раз» першого такту – крок правою ногою вперед; на «і» ковзнути вперед з невеликим підскоком на правій нозі. Одночасно ліву ногу відірвати від підлоги і, зігнувши в коліні, ледь відвести назад; на «два» – крок вперед лівою ногою: на «і» – виконати те, що й на попереднє «і». Темпи від помірних до швидких.

Рух № 14. Комбінований козацький хід із стрибком з танцю «Запорожці». Виконується на чотири такти. Вихідне положення – четверта позиція ніг, вага корпуса на правій нозі, ліва нога попереду. 1-й такт. На «раз» – переносячи вагу корпуса на ліву ногу, пружним рухом відштовхнутись нею од підлоги і, ледь відокремивши од підлоги відведену назад праву ногу, злегка підстрибнути в гору. Коліна, підйом і пальці обох ніг витягнуті, але не напружені. На «два» – опуститися з носка на всю ступню лівої ноги, ледь присідаючи і рівномірно розподіляючи на неї вагу корпуса. Одночасно, не торкаючись підлоги, провести праву ногу повз ліву через шосту позицію і вивести її невисоко вперед. Коліно, підйом і пальці витягнуті, але не напружені. 2-й такт. На «раз» – крок правою ногою вперед, ставлячи її з носка на всю ступню, злегка присідаючи і переносячи на неї вагу корпуса. Одночасно, не торкаючись підлоги, провести ліву ногу повз праву через шосту позицію і вивести її невисоко вперед. Коліно, підйом і пальці витягнуті, але не напружені. На «два» – пружним рухом опорної ноги відштовхнутись од підлоги і широко й стрімко стрибнути на ліву ногу вперед, наче пролітаючи в довжину. Одночасно відвести праву ногу назад і невисоко підняти її над підлогою. Коліна, підйом і пальці обох ніг витягнуті, але не напружені. 3-Й такт. На «раз» – опуститися з носка на всю ступню лівої ноги, ледь присідаючи і переносячи на неї вагу корпуса. Одночасно, не торкаючись підлоги, провести праву ногу повз ліву через шосту позицію і вивести її невисоко вперед. Коліно, підйом і пальці витягнуті, але не напружені. На «два» – крок правою ногою вперед, ставлячи її з носка на всю ступню, ледь присідаючи і переносячи на неї вагу корпуса. Одночасно, трохи згинаючи коліно і спрямовуючи його вперед, підвести ліву ногу до правої на рівень кісточки опорної ноги. Підйом скорочений, пальці вільні. 4-й такт. На «раз» – з ледь помітного підскоку різко й глибоко присісти на низьких півпальцях обох ніг за шостою позицією. Коліна сильно зігнуті й спрямовані вперед, корпус прямий, підтягнутий. На «два» – пауза. Цей рух виконується тільки з однієї ноги. Темпи швидкі.

Черкаська область
Полтавська область
Кіровоградська область
Дніпропетровська область

Гуцульщина

Основні танці
Гуцулка
Опришки
Аркан
Хореографічна лексика

Рух № 1. Ковзний хрещик. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «І» – ледь присісти на обох ногах. На «раз» – правою ногою ковзнути вперед на повну ступню, коліно трохи зігнути, корпус нахилити вперед. Одночасно лівою ногою ледь ковзнути назад, залишити її на півпальцях. На «два» – лівою ногою ковзнути вперед, правою – трохи назад. Корпус весь час нахилений уперед. Рухатись можна в будь-якому напрямі. Рух виконується в гуцульських танцях. Темпи швидкі.

Рух № 2. «Дубовий лист» з танцю «Аркан». Виконується на два такти. Вихідне положення – шоста позиція ніг. 1- й такт. На «раз» – ковзаючи п’яткою по підлозі, вивести праву ногу вперед на каблук, носком догори, коліно витягнуте, одночасно корпус якнайдалі відхилити назад. На «два» – ковзаючи спочатку всією ступнею, а потім носком по підлозі, провести праву ногу (через шосту позицію) назад на носок, п’яткою догори, коліно витягнуте, але не напружене; одночасно корпус якнайнижче нахилити вперед. Потім, випростовуючи корпус і дуже згинаючи коліно правої ноги й спрямовуючи його вбік – вправо, швидко підвести п’ятку правої ноги до лівого коліна позаду нього. 2-й такт. На «раз» – рвучко, торкаючись подушечкою ноги підлоги, ковзним рухом вивести праву ногу на 45° вперед, коліно, підйом та пальці витягнуті, але не напружені. На «два» – дуже згинаючи коліно і спрямовуючи його вбік – вправо, повернути праву ногу в попереднє положення. Темпи помірні.

Рух № 3. Варіант «дубового листа» з танцю «Аркан». Виконується на шість тактів. Вихідне положення – шоста позиція ніг. 1-й такт, «раз» – каблуком правої ноги ковзним рухом ударити по підлозі поряд з лівою ногою і, зігнувши її в коліні, вивести вперед. На «два» – легенько підскочивши на лівій нозі, всією ступнею правої ноги притупнути поряд з лівою за шостою позицією. 2-й такт. На «раз» – залишаючи вагу корпуса на трохи зігнутій лівій нозі, підошвою правої ноги ковзнути по підлозі вперед. На «два» – розгинаючи в коліні ліву ногу, правою ковзнути по підлозі назад і поставити її на півпальці позаду лівої. 3-й такт. На «раз-два» – повторити рухи, що виконувалися на «раз-два» 2-го такту. 4-й такт. На «раз» – з легкого підскоку опуститися правим коліном на підлогу. Одночасно, нахиляючи корпус уперед, ударити перед собою долонею правої руки по підлозі. На «два» – швидко звестися на ноги. Корпус прямий. Праву руку підняти вгору, долонею від себе, ліву відвести вбік. 5-й такт. На «раз» – з легкого підскоку опуститися в глибоке присідання на обох ногах. Корпус прямий. На «два» – з легкого підскоку підвестися з глибокого присідання на всю ступню лівої ноги, а праву ногу із зігнутим і відведеним вправо коліном підняти перед собою, торкаючись ступнею лівого коліна. 6-й такт. На «раз-і-два» – потрійний притуп правою ногою по підлозі поруч з лівою. На «і» – пауза. Виконуючи рух, учасники танцю стоять у колі обличчям до центра, руки кладуть одне одному на плечі. Темпи помірні.

Рух № 4. Висока гуцулка. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – підскочити на лівій нозі і, ледь зігнувши в коліні, невисоко підняти праву ногу. На «раз» – рвучко опуститися з підскоку на ліву ногу і відразу ж переступити на півпальці правої ноги, невисоко піднявши ледь зігнуту в коліні ліву ногу поряд з правою. На «два» – крок уперед лівою ногою, вивільняючи її в коліні, зігнуту в коліні праву ногу невисоко підняти над підлогою поряд з лівою. Виконується в закарпатських танцях. Темпи від помірних до швидких.

Рух № 5. Гуцульський хід з підскоком і винесенням ноги вперед по колу. Виконується на два такти. Вихідне положення – третя позиція ніг, права нога попереду. На затакт «і» – ледь підняти праву ногу над підлогою. 1-й такт. На «раз» – притупнути ступнею правої ноги за третьою позицією. Ліву ногу відокремити від підлоги. Корпус прямий, спрямований правим плечем уперед. Голова повернута праворуч. Руки на талії ззаду. На «і-два-і» – тричі легко підскочити на півпальцях правої ноги, проводячи ліву ногу по колу ззаду наперед з витягнутим коліном та підйомом. Корпус провести лівим плечем уперед. Погляд спрямований на ліву ногу. 2-й такт. На «раз»– притупнути ступнею лівої ноги за третьою позицією. Праву ногу відокремити від підлоги. Корпус нахилити лівим плечем уперед до лівої ноги. Голова повернута до лівого плеча. На «і-два-і» – тричі легко підскочити на півпальцях лівої ноги, проводячи праву ногу ззаду наперед з витягнутим коліном та підйомом. Корпус повернути, вирівняти та провести правим плечем уперед. Голову повернути до правого плеча. Далі рух виконується спочатку. Підскоки на півпальцях опорної ноги робляться на кожну восьму такту, коліно вільне. Темпи швидкі.

Рух № 6. Боковий хід танцю «Аркан». Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – відокремити від підлоги праву ногу. На «раз-і» – широкий крок правою ногою вправо на всю ступню. Корпус і голову схилити праворуч. На «два-і» – підставити ліву ногу до правої у шосту позицію на всю ступню; коліна трохи зігнути. Корпус і голову схилити ліворуч. Рух виконується чоловіками з просуванням праворуч з однієї ноги. Темпи помірні.

Рух № 7. Основний крок танцю «Аркан». Виконується на два такти. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – злегка присівши на обох ногах, відштовхнутися від підлоги і підстрибнути невисоко вгору, коліна, підйом та пальці витягнуті, але не напружені; одночасно, спрямовуючи зігнуте коліно вбік – вправо, завести п’ятку правої ноги за ліве коліно. 1-й такт. На «раз» – випростовуючи коліно правої ноги, зробити широкий крок вбік – вправо з носка на всю ступню, коліно трохи зігнуте; одночасно, нахиливши корпус уперед, перенести на праву ногу вагу корпуса, а п’ятку лівої ноги відокремити від підлоги, коліно, підйом та пальці витягнуті, але не напружені. На «два» – зберігаючи попереднє положення і згинаючи коліно, підвести ліву ногу до правої на низькі півпальці у третю позицію назад. 2-й такт. На «раз» – випростовуючи корпус і злегка повертаючи його лівим плечем уперед, зробити крок правою ногою вбік – вправо з носка на всю ступню, злегка згинаючи ногу в коліні та переносячи на неї вагу корпуса; одночасно, випростовуючи коліно лівої ноги, відокремити її від підлоги. На «і» – відштовхнутись правою ногою від підлоги, невисоко підстрибнути вгору, коліно, підйом та пальці витягнуті, але не напружені; одночасно, спрямовуючи дуже зігнуту в коліні ліву ногу вбік – вправо, вивести її невисоко вперед. На «два» – зберігаючи попереднє положення, зробити крок лівою ногою вбік – вправо з носка на всю ступню, злегка згинаючи коліно, й перенести на цю ногу вагу корпуса; одночасно п’ятку правої ноги відокремити від підлоги. На «і» – відштовхнувшись лівою ногою від підлоги, невисоко стрибнути вгору, коліно, підйом та пальці витягнуті, але не напружені; одночасно, спрямовуючи дуже зігнуту в коліні праву ногу вбік – вправо, вивести її невисоко вперед. Далі рух повторюють у тій же послідовності. Темпи помірні.

Рух № 8. Хід з вивертанням ступні. Вихідне положення – звестися на півпальці обох ніг за першою позицією. На затакт «і» – ледь відокремити від підлоги праву ногу. На «раз» – зіскочити на півпальці лівої ноги, ледь зігнувши її у коліні. Праву ногу зігнути в коліні й вивернути каблуком уперед, майже наближаючи його до литки лівої ноги. Коліно правої ноги розпрямити вправо, корпус повернути праворуч. На «і» – повернути корпус до глядача і переступити на півпальці правої ноги, ліву відокремити від підлоги. На «два» – повертаючи корпус ліворуч, переступити на півпальці лівої ноги, праву відокремити від підлоги. На «і» – повернувшись ліворуч, перескочити на півпальці правої ноги, ледь зігнувши її у коліні. Ліву ногу, зігнуту в коліні, вивернути каблуком уперед, майже наближаючи його до литки правої ноги. Коліно лівої ноги розпрямити вліво, корпус повернути ліворуч. Те ж саме – в інший бік. Рух виконується жінками та чоловіками в молодіжних, гуцульських танцях. Темпи швидкі.

Рух № 9. Гуцульський перемінний крок. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На «раз» – невеликий крок правою ногою вперед. На «і» – приставити ліву ногу до правої. На «два» – невеликий крок правою ногою вперед. Ліва нога залишається позаду правої, каблук лівої відокремлюється від підлоги. Вагу корпуса перенести на праву ногу. Корпус різко повернути праворуч. Голова схилена до правого плеча. На «і» – пауза, залишитися на цій нозі. Те ж саме – з лівої ноги. Темпи помірні.

 Рух № 10. Гуцульський біг з підстрибуванням. Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – трохи присісти на правій нозі, ліву, зігнуту в коліні, підняти високо вперед. На «раз» – стрибок вперед на ліву ногу, одночасно праву, зігнуту в коліні, високо підняти вперед. На «і» – широкий крок правою ногою вперед, трохи зігнувши її в коліні. На «два» – широкий крок лівою ногою вперед, трохи зігнувши її в коліні. На «і» – підняти високо вперед в коліні праву ногу, не випрямляючи лівої. Так само рух повторюється з другої ноги. Корпус відхилити назад. У правій руці, піднятій вперед – угору, – топірець. Ліва рука тильним боком кисті, стиснута в кулак, лежить на поясі. Рух чоловічий. Темпи швидкі.

Рух № 11. Гуцульський біг з підскоком (для жінок і чоловіків). Вихідне положення – шоста позиція ніг. На затакт «і» – відокремити від підлоги праву ногу. На «раз» – крок уперед правою ногою. На «і» – з невеличким ковзним підскоком на правій нозі вперед ліву ногу відокремити від підлоги і, зігнувши в коліні, ледь відвести назад. Корпус прямий. Обидві руки зігнуті в ліктях і лежать на пояску або на рівні талії ззаду. На «два» – крок уперед лівою ногою. На «і» – з невеличким ковзним підскоком на лівій нозі вперед праву ногу відокремити від підлоги і, зігнувши в коліні, ледь відвести назад. Темпи швидкі.

Жіночі рухи
Чоловічі рухи
Костюм
Жіночий костюм
Чоловічий костюм
Географічне положення
Чернівецька область
Закарпатська область
Івано-Франківська область