par Csizmadia Alex Il y a 4 années
280
Plus de détails
A Football leginkább Európában híres de az egész világon a foci a legnézettebb és legjátszottabb sport a világon. Négy nagyobb részre osztható : Európai foci, Amerikai foci, Ázsiai foci és a Nemztközi tornák, de emellett rengeteg bajnokság és sorozat kerül megrendezésre évente.
Mostanában eggyel több profi labdarúgó hagyja abba a profi karrierjét Ázsiában hiszen az Ázsiai gazdaságnak köszönhetően rengeteg pénzt tehetnek zsebre a tehetségesebb játékosok. Pl.: Iniesta, aki a világ egyik legjobb középpályása volt
A torna győztese megszerzi az Ázsia Bajnoka címet. Az Ázsia-kupát 1956 óta rendezik meg, négyévenként kerül rá sor. Mivel azonban mind a nyári olimpiát, mint a labdarúgó-Európa-bajnokságot abban az évben rendezik, mint az Ázsia-kupát a nemzetközi sportnaptár igen túlterheltté vált. Ezért az AFC úgy döntött, hogy módosít a torna rendezésének évén és 2007-től négyévenként tartják meg. Ázsiában az Ázsia kupa az egyetlen említésre érdemes sorozat.
A Major League Soccer (MLS) az amerikai profi labdarúgó-bajnokság elnevezése, amely az ország legmagasabb szintű pontvadászata. A ligát jelenleg 20 amerikai és 3 kanadai csapat alkotja.
Ezután 12 legtöbb ponto gyűjtő együttes jut a rájátszásba. Innen kieséses rendszerben folytatódnak a küzdelmek, amit egy döntő zár le. A rájátszásban a főcsoport-elődöntők kivételével egy meccset játszanak, esetleges hosszabítással, majd büntetőpárbajjal. Az oda-vissza mérkőzéseken nem alkalmazzák az idegenben lőtt gól szabályát. A rájátszás győztese lesz az MLS bajnoka.
Az alapszakasz március 3-tól október 28-ig tart, a rájátszás október 31-től december 8-ig tart. A 23 csapatot két főcsoportra osztják: keleten 11 és nyugaton 12 csapattal. Minden csapat 34 mérkőzést játszik. A legtöbb pontot összegyűjtő csapat az alapszakasz s ezáltal a Supporter's Shield győztese lesz.
A Nemzetközi futbball 3 legkiemeltebb rendezvénye a Világbajnokság és az Európa bajnokság és a 2018-től megrendezésre kerülő Nemzetek ligája. Ezek a kupa sorozatok is mint a Bajnoko ligája és az Európa liga is a selejtezőkkel indul.
Az Európai-labdarúgó-szövetség által szervezett labdarúgótorna, amelyen az UEFA-tagsággal rendelkező 55 ország felnőtt férfi labdarúgó-válogatottjai vehetnek részt. Ez a kupa sorozat csoportokra vannak bontva (A-tól D divíziókig). Az A divízió csoportjainak győztesei juttnak tovább az egyenes kieséses szakaszba ahol Elődöntő-Döntő rendezésben kikerül a győztes.
UEFA szervezésében, négyévente megrendezésre kerülő, az UEFA-tagországok férfi labdarúgó-válogatottjai számára kiírt labdarúgótorna. Az európai labdarúgás és egyben az UEFA legfontosabb eseménye. Az elsőt 1960-ban rendezték Európai Nemzetek Kupája néven. 1968-ban változott az elnevezés labdarúgó-Európa-bajnokságra. Magyarország legutóbb a 2016-os EB-n vett részt.
A nemzetközi labdarúgóélet legfontosabb és legnépszerűbb viadala. A döntőtornán 32 nemzeti válogatott vesz részt. A házigazda automatikus részvevője a tornának, míg a többi csapat – a címvédőt is beleértve – selejtezőket játszik a részvételi jogért. A vb döntője hagyományosan a világ legnézettebb sporteseménye. Az eddig rendezett 20 döntőben mindössze nyolc nemzet nyert kupát, a legtöbbször (öt alkalommal) Brazília csapata emelhette magasba a trófeát. Magyarország legutoljára az 1986-os VB-re jutott ki.
A foci Európából indult és mai napokra rengeteg követője lett ennek a sportnak. Európában minden országnak megvan a saját bajnoksága (persze mindegyik más erőségű) és a helyezés alapján juthatnak tovább Európa kettő legrangosabb kupájába: Bajnokok Ligája, Európa Liga
Minden országnak megvan a saját bajnoksága (kivéve Lichternstein).
A legtöbb bajnokság 20 csapatos ebből az utolsó 3 kiesik a másodosztáylba, a győztesek vagy a második vagy a harmadik vagy a negyedik hely tovább juthat valamelyik európai kupa sorozatba vagy a selejtezőkbe, ez pedig az UEFA licensztől függ. Persze van szórakoztatóbb sorozat és vannak olyan sorozatok ahol egyes csapatok uralják a bajnokságot évek óta. A legnézetteb 5
bajnokság: 1.Premier League(Anglia),
2.Ligeu 1(Francia)
3.Bundesliga(Német)
4.Serie A(Olasz)
5.LaLiga(Spanyol)
Ez egy mérkőzés ahol a Bajnokok Ligája és az Európa Liga győztese mérkőzik meg. A 2019/2020-as szuperkupa döntőt Magyarországon rendezik.
Az Európa-liga a labdarúgásban az UEFA második számú európai kupasorozata az UEFA bajnokok-ligája után. A kupát európai klubcsapatok számára rendezik minden szezonban.
A legjobb 16 közé jutásért zajló mérkőzések párosításaihoz a csapatokat két csoportra bontják. A kiemelt csapatok azok, amelyek a csoportkörben a csoport első helyén végeztek, valamint az UEFA-bajnokok ligája csoportkörének harmadik helyezettjei közül a legjobb négy csapat. A többi csapat a nem kiemelt kalapba tartozik. A sorsolás során egy kiemelt mellé egy nem kiemeltet párosítanak, és figyelembe veszik, hogy azonos nemzetű együttesek, illetve az azonos csoportból továbbjutó csapatok nem szerepelhetnek egymás ellen. A nyolcaddöntőtől kezdve nincs kiemelés és korlátozás, bármely csapat bármelyikkel összekerülhet.
A döntőt egy előre kijelölt helyszínen rendezik, egy mérkőzés dönt a győztesről. A győztes "tovább jut" az Európai szuperkupa döntőjébe
A csoportkörbe 48 csapat jut be. 17 csapat automatikus résztvevő, a selejtező főágáról 13, a bajnoki ágról 8, az UEFA-bajnokok ligája selejtezőjéből 10 csapat jut be a csoportkörbe. A 48 csapatot 12 darab négycsapatos csoportba sorsolják. Azonos nemzetű együttesek nem sorsolhatók azonos csoportba. A csoportokban a csapatok körmérkőzéses , oda-visszavágós rendszerben mérkőznek meg egymással. Összesen hat fordulót rendeznek, melyek alatt egy csoporton belül mindegyik csapat kétszer játszik mindegyikkel, egyszer pályaválasztóként egyszer pedig idegenben. A mérkőzéseket csütörtöki napokon játsszák. Az UEFA-bajnokok ligája csoportkörének harmadik helyezettjei is átkerülnek az Európa-liga egyenes kieséses szakaszába.
A selejtező öt fordulóból áll: előselejtező, három selejtezőkör és egy rájátszásnak nevezett fordulóból. A selejtezőt két ágra, egy bajnoki ágra és egy főágra osztották. A bajnoki ágon azok a bajnokcsapatok vesznek részt, amelyek kiesnek a BL selejtezőjének bajnoki ágáról. A főágon a kupagyőztesek, valamint a bajnokságok nem bajnokcsapatai szerepelnek, amelyek indulási jogot szereztek. Az UEFA-bajnokok ligája selejtezőjének utolsó fordulóinak vesztes csapatai is az Európa-ligába kerülnek át. A selejtező oda-visszavágós, kieséses rendszerű, azaz a két találkozó végén az összesítésben jobbnak bizonyuló csapatok jutnak tovább a következő körbe.
Az UEFA-bajnokok ligája (gyakran csak BL), teljes nevén UEFA Champions League, egy európai klubcsapatok részvételével játszott labdarúgósorozat mely évente kerül megrendezésre. Minden európai országból az elmúlt időszakban elért eredményeiktől függően indulhat egy, kettő, három, illetve négy csapat.
Az egyenes kieséses szakasz oda-visszavágós rendszerben zajlik, a döntő kivételével. A két találkozó végén az összesítésben jobbnak bizonyuló csapatok jutnak tovább a következő körbe. A nyolcaddöntő párosításaihoz a csapatokat két csoportra bontják. A csoport elsők és a csoport másodikok. Az egyik csoport elsője egy másik csoport másodikával mérkőzik meg. Azonos nemzetű együttesek, illetve az azonos csoportból továbbjutó csapatok nem szerepelhetnek egymás ellen. A negyeddöntőtől kezdve nincs kiemelés és korlátozás, bármely csapat bármelyikkel összekerülhet.
A döntőt egy előre kijelölt helyszínen rendezik, egy mérkőzés dönt a győztesről. A győztes "tovább jut" az Európai szuperkupa döntőjébe.
A csoportkörben 32 csapat vesz részt. 26 csapat automatikus résztvevő, köztük a Bajnokok Ligája és az Eurpa Ligája címvédője. A selejtező bajnoki ágáról 4, a nem bajnoki ágáról 2 csapat jut be.
A 32 csapatot 8 darab négycsapatos csoportba sorsolják. Ezen felül az azonos nemzetű csapatokat négy csoportra nézve is szétosztják. Oda-visszavágós rendszerben mérkőznek meg egymással. Összesen hat fordulót rendeznek, melyek alatt egy csoporton belül mindegyik csapat kétszer játszik mindegyikkel, egyszer pályaválasztóként egyszer pedig idegenben. A csoportok első két helyén záró csapat az egyenes kieséses szakaszba jut. A harmadik helyezettek az Európa-liga egyenes kieséses szakaszába kerülnek.
A selejtező öt fordulóból áll: előselejtező, 1., 2., 3. selejtezőkör és a rájátszás. A selejtező két ágra oszlik, bajnoki ágra és nem bajnoki ágra. A selejtezőkörökben a csapatokra vonatkoztatott UEFA-együttható alapján egy sorrendet állítanak fel, a csapatokat kiemeltekre és nem kiemeltekre osztják, majd a párosításokat sorsolják. Az előselejtezőben 4 csapat vesz részt, amelyet elődöntő-döntő rendszerben játszanak, innen 1 csapat jut tovább, 3 csapat átkerül az Európa-liga bajnoki ágára. A továbbiakban a selejtező oda-visszavágós, kieséses rendszerű. A rájátszás győztesei a csoportkörbe jutnak. A rájátszás vesztesei, illetve a nem bajnoki ág 3. selejtezőkörének vesztesei pedig az Európa-liga csoportkörébe kerülnek.