a Світлана Поліщук 6 éve
879
Még több ilyen
Японія – самобутня країна, в якій дивним чином переплетені поклоніння древнім традиціям і останні технічні досягнення. Цінності та подання японців про красу і гармонію сильно відрізняються від звичних нам. Зрозуміти цю країну можна тільки через глибоке вивчення її історії, географії та культури. У нашій доповіді ми розглянемо основні відомості про цю державу.
Наука. До початку 80-х років у Японії було створено потужний науково-технічний потенціал: у сфері наукових досліджень і конструкторських робіт зайнято 0,5 млн чоловік, витрати на науку становлять понад 4% ВВП, на міжнародному рівні щороку реєструється понад 30 тис. патентів. Це дає змогу вибрати виробництво наукомісткої та технічно складної продукції як основний напрям спеціалізації господарства країни у МПП.
Нанотехнології - це технології, засновані на роботі з молекулами і атомами, це технології, що використовують найбільш приховані та цінні властивості речовини. Нанотехнології - це величезна сфера, яку можна розділити на три частини: виробництво мікросхем, роботів у нанорозмірах, а також інженерія на атомному рівні. За прогнозами, будуть затребувані всі спеціальності, пов'язані з нанотехнологіями.
Японське «економічне диво» — це перетворення, які відбулися у цій країні в галузі народного господарства і перетворили її за декілька десятиліть на найрозвиненішу країну світу.
Японська сакура - це відомий символ Японії та японської культури. Хаару, японською весна - час цвітіння японської сакури, з якою пов'язаний один з найкрасивіших свят Країни Висхідного Сонця. Сакура - японська назва декоративного дерева, що належить до виду вишні мелкопильчатой, а також його суцвіть і з давніх пір шановане японцями.
Державний прапор Японії пофарбований у білий колір - символ світу, спокою і безпеки. Червоне коло на прапорі зображує висхідне сонце, що символізує владу імператора. Прапор прийнятий у 1870 році.
Державний герб Японії являє собою зображення квітки хризантеми з 16 пелюстками. Квітка хризантеми є національною квіткою японців, на Гербі він символізує висхідне сонце. По японських повір'ях, число 16, рівне числу пелюстків на квітці хризантеми, має магічне значення
Японська сакура - це відомий символ Японії та японської культури. Хаару, японською весна - час цвітіння японської сакури, з якою пов'язаний один з найкрасивіших свят Країни Висхідного Сонця. Сакура - японська назва декоративного дерева, що належить до виду вишні мелкопильчатой, а також його суцвіть і з давніх пір шановане японцями.
Традиційне мистецтво Японії досить самобутнє й своєрідне. На формування естетичних принципів японського мистецтва вплинуло особливе ставлення японців до краси рідної природи, яка завжди вважалася довершеним божественним творінням. Шануючи красу природи, японці намагалися жити в гармонії з нею й поважати її велич. Естетичні принципи японського мистецтва сформувалися під впливом трьох найважливіших релігійно-філософських доктрин, які сформували традиційне світобачення, - синтоїзм, конфуціанство і буддизм.
Релігійна ситуація в Японії відрізняється надзвичайною строкатістю, наявністю численних течій і традицій. Це, перш за все, сінто — національна релігія японців, традиційні школи буддизму, християнство, яке вперше проникло в Японію в II пол. XVI ст., нові соціальні релігійні рухи. Крім перелічених течій за межами організованих релігійних груп зберігається багато народних вірувань, які беруть свій початок з давнини. Все це дає право назвати Японію "живим музеєм релігій".
Сільське господарство Японії було типовим трудоінтенсивним виробництвом мусонної Азії. Але впродовж життя лише одного покоління воно трансформувалося у високомеханізовану і капіталоємну систему. Це єдиний приклад таких змін у мусонній Азії, якщо не брати до уваги Сінгапур. У 1946-1950 pp. під тиском США в окупованій Японії було здійснено прогресивну аграрну реформу. На селі, крім традиційної селекції та органічних добрив, почали використовувати сортове насіння, мінеральні добрива, теплиці та гідропоніку, поліетиленову плівку, пластмасові лотки й труби, а також широкий набір «компактної» (за габаритами) машинної техніки. Як і раніше, високим залишався процент зрошуваних земель (2,9 млн. га). Уряд надавав фермерам постійну допомогу. Було створено мережу технічних шкіл, експериментальних станцій, здійснювалися різноманітні програми.
Тваринництво в Японії довгий час не мало ніякого значення. Японці вегетаріанці. Продуктів тваринництва вони не вживали, робочою худобою також не користувалися. Розвивалося лише конярство для потреб армії. Зараз ситуація змінилася, і ця галузь отримала нові стимули для розвитку. Швидко зростає поголів'я великої рогатої худоби м'ясного та молочного напрямів, свиней і бройлерів та виробництво м'яса, молока і яєць
У структурі японського сільського господарства історично переважає рослинництво, а в ньому культура поливного рису. І зараз під рисом зайнято 1/2 посівних площ. Збори (13-15 млн. т на рік) і врожайність (65 ц/га) – одні з найвищих у мусонній Азії, хоча Японія є її найпівнічнішою частиною. Рисове господарство захищається протекціоністською політикою держави. Японія навіть могла б експортувати рис, але він занадто дорогий через високу вартість робочої сили і не конкурентоздатний за межами Японії. Рис вирощують всюди, але «рисовими житницями» є північні рівнини: Кітакамі в Тохоку, Етіго в Хокуріку, Ісікарі і Кусіро на Хоккайдо. В субтропічній Японії менше рівнинних земель і з рисом там конкурують більш цінні культури.
Промисловість. Вона, так само як і економіка, пройшла тернистий шлях. До 1950 промисловий потенціал країни становила важка промисловість, що було характерно для періоду мілітаризації країни. Із забороною містити збройні сили, було взято курс на розвиток наукомістких виробництв при деякому стримування енергоємних і металомістких галузей. 12% світового промислового виробництва в наші дні доводиться на частку цієї країни. Повним ходом йде розвиток наступних галузей промисловості.
Транспорт. Острівне положення країни в Тихому океані визначає особливе значення розвитку морського торгового флоту і цивільної авіації. Морський флот відіграє провідну роль не тільки у зовнішніх, але й у внутрішніх перевезеннях. У країні — приблизно 1000 портів і якірних стоянок. За тоннажем флоту Японія посідає третє місце у світі. В країні понад 70 аеропортів з Постійними рейсами, найбільші — Токіо, Осака, Наріта.
Гірські хребти ускладнюють сухопутні транспортні зв'язки всередині країни. Зручний гірський прохід, відомий під назвою Великий рів (довжина 250 км), перетинає центральну частину о. Хонсю. Уздовж нього прокладені головні шляхи сполучення, які зв'язують Токіо з портами узбережжя Японського моря.
Автомобільний транспорт посідає друге місце за вантажообігом. Дороги мають велику кількість інженерних споруд (мости, тунелі, естакади, віадуки). Між островами Хонсю і Хоккайдо діє підводний морський тунель Сейкан (54 км). Споруджена система мостів між островами Хонсю і Сікоку.
Провідне місце у перевезеннях пасажирів посідає залізничний транспорт. Довжина залізниць — понад 23 тис. км (понад 10 тис. км — електрифіковані). Діє система швидкісних залізниць Сінкансен, протяжністю 2000 км.
Легка промисловість. Вона працює на місцевому хімічному волокні, бавовні та вовни з Австралії, ПАР і США. Японці-народ, який шанує свої багатовікові традиції, тому не варто дивуватися, що важливе місце займає керамічне виробництво, як данина традиціям, так і вельми вигідне підприємство (у країні понад 170 родовищ каоліну). У країні також швидкими темпами розвивається деревообробка, яка, за кількістю підприємств, поступається тільки текстильною і харчосмакова галузям. У Японії налічується близько 30 тис. фанерних і лісопильних заводів. Попит як на внутрішніх, так і на зовнішньому ринку користуються вироби, виготовлені на спеціалізованих підприємствах з випуску тари, національної японської взуття-гета, парасольок, посуду, віял, труб з бамбука і т.д. Центри деревообробки знаходяться в Токіо, Кобе, Нагої, Іокагами, Осаки, Окаями, Хіросіми і на островах Кюсю і Хоккайдо.
Електроенергетика. Основна частка електроенергії виробляється на теплових електростанціях, які сконцентровані у промислових районах, центрах видобування та доставки вугілля та нафти. Потужні ГЕС побудовано в центральній частині Хонсю. Однак зростання важкої промисловості зумовило подальший ріст споживання електроенергії. Це спричинило розвиток атомної енергетики і використання альтернативних джерел енергії. Сьогодні в Японії діють 40 атомних реакторів.
Машинобудування Японії одне з найбільш розвинених у світі. Основні центри машинобудування знаходяться в Токіо, Нагоя, Йокогама, Кобе, Осака, Нагасакі і на північному заході острова Кюсю). 1970-і роки стали початком буму на японські машини. Через»Нафтового шоку»(1973 різкий стрибок цін на бензин) покупці стали віддавати перевагу невеликим автомобілям, з економічним використанням палива. Якраз над такими автомобілями роботами японські вчені для внутрішнього ринку країни. Тоді й заговорили про»японському»етапі в світовому автомобілебудуванні. У 1980 році Японія була подолана десятимільйонна кордон у випуску автомобілів, а в кінці 1990-х країна посіла перше місце (і утримувала його протягом 15 років) у світі з виробництва автомобілів. Зараз виробництво автомобілів в самій Японії скоротилося через зростання курсу ієни. Проте японські автомобільні заводи працюю по всьому світу (у США і в країнах Південно-Східної Азії).
Японія - розташована на островах в західній частині Тихого океану. Територія Японії приблизно 372,2 тис. км 2, складають її острови Японського архіпелагу.
Природно-ресурсний потенціал Японії досить обмежений. Інтенсивно використовуються різноманітні ресурси моря — риби, молюски, краби, водорості тощо. Країна багата також на мінеральні й термальні джерела. Значні також рекреаційні ресурси узбережжя. Корисні копалини дуже різноманітні, але великих родовищ, здатних служити базою для високорозвиненої промисловості Японії, майже немає. Доволі значні запаси лише сірки й вапняків. Є родовища вугілля, марганцевої, свинцево-цинкових та мідної руд. Незначні запаси золота, срібла, ртуті та хромітів.
Рельєф - Понад 3/4 території країни — під горами й височинами. Це молоді гори, тому тут багато вулканів, часті землетруси. Найвища вершина Японії — вулкан Фудзіяма (3776 м.). Найбільша низовина (Токійська, або Канто) знаходиться у східній частині найбільшого острова країни Хонсю (Хондо). На південних островах Рюкю переважають низькогір'я і плато.
Клімат Японії мусонний. На півночі (острів Хоккайдо та більша частина острова Хонсю) він помірний. Південна частина острова Хонсю та острови Сікоку й Кюсю знаходяться в субтропічному поясі. На Хоккайдо в районі Саппоро середні температури січня -5 °С, липня +22 °С; на півдні острова Сікоку — відповідно +6 і +27 °С, на Окінаві (острови Рюкю) — +16 і +28 °С. Зимовий мусон дме з холодного материка і охолоджує територію країни. Літній мусон приносить з океану опади. У цілому по країні випадає близько 1800 мм опадів. На клімат різних частин Японії впливають рельєф і морські течії.