Kategóriák: Minden - фотосинтез - рослини - промисловість - властивості

a Анна Тимчик 2 éve

147

"Всюдисущий кисень"

Кисень є важливою складовою атмосфери і має ключову роль у різних природних і промислових процесах. Його добування здійснюється як у лабораторних умовах шляхом термічного розкладання різних пероксидів і солей, так і в промисловості методом фракційної перегонки рідкого повітря та електролізом води.

"Всюдисущий кисень"

Check the link from this topic to learn more about global warming effects, then think about 7 ideas for preventing global warming.

Additional info

Хімічні властивості

Складними речовинами
CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O
Простими речовинами
неметалами

2Н2 + О2 → 2Н2О

металами

4Na + O2 -> 2Na2O

Біологічна роль кисню

Із сучасними об'ємами споживання кисню весь запас кисню в атмосфері дуже швидко вичерпався б, якби не відбувалося його поповнення. Основний постачальник кисню на Землі – рослини. Вони виділяють кисень в атмосферу в процесі фотосинтезу. Основна кількість нашій планеті виділяється тропічними лісами та водоростями Світового океану. Останнім часом для своєї діяльності людина у величезних кількостях вирубує ліси, що призводить до глобального зменшення кількості кисню в атмосфері.
Кругообіг Оксигену в природі здійснюється головним чином у процесах фотосинтезу та дихання й горіння. Рослини в процесах фотосинтезу, використовуючи воду та вуглекислий газ, під дією сонячного випромінювання виробляють поживні речовини та кисень. Тварини живляться рослинами й дихають киснем. У процесі метаболізму тварин виділяють вуглекислий газ та воду як продукти окиснення поживних речовин, вуглекислий газ та вода використовуються рослинами та знову включаються в кругообіг.

Застосування кисню

Ракетна промисловість
Окисником для ракетного палива слугує рідкий кисень, пероксид водню, азотна кислота та інші багаті киснем сполуки. Суміш рідкого кисню і рідкого озону — один з найпотужніших окисників ракетного палива (питомий імпульс суміші водень-озон перевищує питомий імпульс для пари водень-фтор та водень-фторид кисню).
Металургія
для інтенсифікації хімічних та металургійних процесів. Чистий кисень використовують, зокрема при виробництві сульфатної і нітратної кислот, синтетичного метилового спирту CH3OH та інших хімічних продуктів. При вдуванні в доменну піч збагаченого киснем повітря значно підвищується температура печі, прискорюється процес виплавки чавуну, збільшується продуктивність домни і економиться кокс. 1871 року Генрі Бессемер взяв патент на вдування у піч повітряного дуття, збагаченого киснем.
Сільське господарство
У тепличному господарстві, для виготовлення кисневих коктейлів, для збільшення маси тварин, для збагачення киснем водного середовища в рибництві.
Медицина
Інгаляціями (вдиханням) кисню широко користуються при різних захворюваннях, що супроводжуються гіпоксією (нестачею кисню): при захворюваннях органів дихання (пневмонія, набряк легень тощо), серцево-судинної системи (серцева недостатність, коронарна недостатність, різке падіння артеріального тиску тощо), отруєннях чадним газом, синильною кислотою, задушливими речовинами (хлор, фосген та ін.), а також при інших захворюваннях з порушенням функції дихання і окисних процесів.

Добування

У промисловості кисень добувають фракційною перегонкою рідкого повітря і електролізом води. З цією метою повітря спочатку скраплюють сильним охолодженням під великим тиском, а потім повільно випаровують з нього азот. Дуже чистий кисень добувають електролізом водного розчину натрій гідроксиду NaOH з застосуванням нікелевих електродів.
У лабораторіях кисень звичайно одержують термічним розкладанням деяких пероксидів, солей деяких оксигеновмісних кислот (наприклад, калій перманганату KMnO4, бертолетової солі KClO3): 2KClO3 = 2KCl + 3O2 ↑

Фізичні властивості

Розчинність кисню у воді невелика і при звичайній температурі становить всього 3,1 см³ в 100 г води.
При температурі —183° С він скраплюється у рідину голубуватого кольору, яка при —218,7° С замерзає в синю кристалічну масу.
Кисень — безбарвний газ без запаху і смаку.

Історія відкриття

Type in your idea for preventing global warming.

Мао Хоа
Ще у VІІІ ст. китайський учений Мао – Хоа встановив наявність у складі повітря двох газів, один з яких мав властивість підтримувати дихання і горіння
К.Шельє та Дж.Прістлі
В Європі кисень відкрили лише через 1000 років майже одночасно цих два видатних хіміків.
Антуан Лавуазьє

Type in an argument for this idea.

У 1775 році французький хімік встановив, що кисень – складова частина повітря. Він створив кисневу теорію горіння, дослідив, що атоми Оксигену входять до складу багатьох речовин.