Kategóriák: Minden - релігія - франція - поезія

a Anastasiya Antosyna 6 éve

699

Символізм

Символізм, як одна з течій модернізму, виник у Франції в 70-х роках XIX століття. Його основною рисою є перетворення конкретного художнього образу на багатозначний символ. Важливими теоретиками і послідовниками цього напряму були Шарль Бодлер, Поль Верлен, Артюр Рембо та Стефан Малларме.

Символізм

Модернізм у світовій літературі

Одна зі стильових течій модернізму, що виникла у Франції в 70-х pp. XIX ст. Основною рисою символізму є те, що конкретний художній образ перетворюється на багатозначний символ. 

Теоретиком символізму вважається Ш. Бодлер. Завдання митця — побачити ці зв'язки, розплутати їх, показати таємничу залежність усього на світі. У 1880—90-х pp. у Франції з'являється ряд послідовників Бодлера — символістів. Найталановитіші його продовжувачі — П. Верлен, А. Рембо, C. Малларме. Символізм поширювався також в Італії (Г. д'Аннунціо), Бельгії (Е. Верхарн, М. Метерлінк), Німеччині (С. Георге, Ф. Ніцше), Англії (О. Уайльд), Польщі (М., С. Пшибишевський, К. Пшерва-Тетмаєр). 

       

Федір Достоєвський

Німецький поет-символіст та неоромантик, видавець та перекладач. Для поезії Ґеорґе характерний аристократизм та віддаленість від світу. Теми героїзму та самопожертви зробили Ґеорґе популярним у колах націонал-соціалістів, хоча сам поет не брав участі у політиці.

Біблійський сюжет роману"Ідіот" Ф.Достоєвського

ТЕМИ І ПРОБЛЕМИ

Проблематика роману вельми різноманітна. Однією з головних проблем, позначених в тексті, є користолюбство. Жага престижу, статусу, багатства змушує людей здійснювати мерзенні вчинки, обмовляти один на одного, змінювати самих себе. В описуваному Достоєвським суспільстві неможливо досягти успіху, не маючи покровителів, знатного імені і грошей. У тандемі з користю йде марнославство, особливо притаманне генералу Епанчину, Гані, Тоцького.

Оскільки «Ідіот» відноситься до філософського роману, в ньому розробляється величезне багатство тим, важливою з яких є релігія. До теми християнства автор звертається неодноразово, головним персонажем, причетним до цієї теми, виступає князь Мишкін. Його біографія включає деякі біблійні алюзії на життя Христа, він наділений функцією «рятівника» в романі. Милосердя, співчуття до ближнього, вміння прощати - цьому вчаться у Мишкіна і інші герої: Варя, Аглая, Єлизавета Прокопівна.

Любов представлена ​​в тексті у всіх можливих її проявах. Любов християнська, допомога ближньому, сімейна, дружня, романтична, пристрасна. У більш пізніх щоденникових записах Достоєвського виявляється головний задум - показати три різновиди цього почуття: Ганя - пихата любов, Рогожин - пристрасть, а князь - любов християнська.


Короткий зміст роману "Злочин і кара" Ф.Достоєвського

Тема «Злочин і кара» – показ нелюдських умов існування бідняків, їх безнадійності й озлобленості. Ідея «Злочину і кари» полягає в тому, що письменник засуджує сучасне йому суспільство, яке допускає, щоб її громадяни жили в безпросвітній нужді.

«Злочин і кара» проблеми роману:


Життєвий та творчий шлях Федора Достоєвського

Федір Михайлович Достоєвський (1821 — 1881) – видатний письменник, класик російської літератури, мислитель. Автор таких безсмертних творів, як: «Ідіот», «Злочин і покарання», «Принижені і ображені», «Брати Карамазови» та багатьох інших.

Ранні роки

30 жовтня (за новим стилем 11 листопада) 1821 року народився відомий російський письменник – Ф. М. Достоєвський. Дитинство Федора Михайловича Достоєвського пройшло у великій родині, яка належала до дворянського класу.

Він був другим з семи дітей. Батько сімейства – Михайло Андрійович Достоєвський працював в лікарні для незаможних. Мати – Марія Федорівна Достоєвська (дівоче прізвище – Нечаєва) походила з купецького роду. Коли Федору було 16 років, раптово помирає мати. Батько змушений відправити старших синів у пансіон К. Ф. Костомарова. З цього моменту брати Михайло і Федір Достоєвський поселяються в Санкт-Петербурзі.

Життя і творчість письменника по датах

1837 рік

 Ця дата в біографії Достоєвського була досить непростою. Помирає мати, гине на дуелі Пушкін, чия творчість в долі обох братів грає на той момент досить важливу роль. У цей же рік Федір Михайлович Достоєвський переїжджає до Санкт-Петербурга, і надходить у військово-інженерне училище. Через два роки батька письменника вбивають кріпосні селяни. У 1843 автор береться за переклад і видання твору Бальзака – «Євгенія Гранде».

Під час навчання Достоєвський часто читав твори, як зарубіжних поетів — Гомера, Корнеля, Бальзака, Гюго, Гете, Гофмана, Шиллера, Шекспіра, Байрона, так і російських — Державіна, Лермонтова, Гоголя і, звичайно, Пушкіна.

1844 рік

Цей рік можна вважати початком численних етапів творчості Достоєвського. Саме в цей рік Федір Михайлович пише свій перший твір – «Бідні люди»(1844-1845), яке після виходу відразу ж приносить авторові славу. Роман Достоєвського «Бідні люди» був високо оцінений Ст. Бєлінським і Миколою Некрасовим. Однак якщо зміст роману «Бідні люди» було добре прийнято публікою, то вже наступний твір натикається на нерозуміння. Повість «Двійник» (1845-1846) не викликає абсолютно ніяких емоцій, і навіть критикується.

У січні-лютому 1846 року Достоєвський познайомився з Іваном Гончаровим в літературному салоні критика Н. А. Майкова.

1849 рік

22 грудня 1849 року – переломна дата в житті  Достоєвського, т. к. в цьому році його засуджують до страти. Автор притягується до суду по «справі Петрашевського», і 22 грудня суд виносить вирок про страту. Багато постає в новому світлі для письменника, але в останній момент, перед самою стратою, змінюють вирок на більш м’який – каторжні роботи. Практично всі свої відчуття Достоєвський намагається вкласти в монолог князя Мишкіна з роману «Ідіот». До речі, Григор’єв, також засуджений до страти, не витримує психологічного напруження, і сходить з розуму.

1850 – 1854 рр.

В цей період творчість Достоєвського затихає з-за того, що письменник відбуває покарання у засланні в Омську. Відразу після відбуття строку, в 1854 році Достоєвського відправляють в сьомий лінійний сибірський батальйон рядовим солдатом. Тут він знайомиться з Чоканом Валихановым (відомий казахський мандрівник і етнограф) і Марією Дмитрівною Ісаєвої (дружина колишнього чиновника з особливих доручень), з якою у нього починається роман.

1857 рік

Після смерті чоловіка Марії Дмитрівни, Достоєвський одружився на ній. В період перебування на каторзі і під час військової служби письменник сильно змінює свій світогляд. Рання творчість Достоєвського не було схильне якихось догм або жорстким ідеалам, після подій, що відбулися автор стає вкрай побожним, і набуває свого життєвого ідеалу – Христа. У 1859 році Достоєвський разом з дружиною і прийомним сином Павлом залишають місце його служби – місто Семипалатинськ, і перебирається в Петербург. За ним триває неофіційне спостереження.

1860 — 1866 рр.

Разом зі своїм братом Михайлом працює в журналі «Час», далі в журналі «Епоха». У цей же період Федір Михайлович Достоєвський пише «Записки з мертвого дому», «Записки з підпілля», «Принижені і ображені», «Зимові нотатки про літні враження». У 1864 році вмирають брат Михайло і дружина Достоєвського. Він часто програє в рулетку, залазить у борги.  Гроші дуже швидко закінчуються і письменник переживає важкий період. В цей час Достоєвський пише роман «Злочин і кара», який пише по одній голові, і тут же відсилає в журнальний набір. Щоб не втратити права на власні твори (на користь видавця Ф. Т. Стелловского), Федір Михайлович змушений написати роман «Гравець». Однак для цього у нього не вистачає сил, і він змушений найняти стенографістку Ганну Григорівну Сниткину. До речі роман «Гравець» був написаний рівно за 21 день в 1866 році. У 1867 році вже Сніткіна-Достоєвська супроводжує письменника за кордон, куди він вирушає, щоб не втратити всі гроші, отримані за роман «Злочин і покарання». Дружина веде щоденник про їх спільне подорож, і допомагає облаштувати його фінансове благополуччя, зваливши на свої плечі всі економічні питання.

Останні роки життя. Смерть і спадщина

Цей останній період у житті Достоєвського проходить досить плідно для його творчості. З цього року Достоєвський разом з дружиною оселяється в місті Стара Русса, що знаходиться в Новгородської губернії. У цей же рік Достоєвський пише роман «Біси». Через рік з’являється «Щоденник письменника», в 1875 – роман «Підліток», 1876 – розповідь «Лагідна». У 1878 році відбувається визначна подія у житті Достоєвського, імператор Олександр II запрошує його до себе, і знайомить з родиною. За два останніх роки свого життя (1879-1880 рр.) письменник створює одну з кращих і самих головних своїх творів – роман «Брати Карамазови».

28 січня (за новим стилем – 9 лютого) 1881 року Федір Михайлович Достоєвський вмирає з-за різкого загострення хвороби емфіземи. Це сталося після скандалу з сестрою письменника – Вірою Михайлівною, що просив брата відмовитися від спадщини – маєтку, що дістався від тітки А. Ф. Куманиной.


Кетрін Менсфілд

У новелістиці Менсфілд у центрі уваги — внутрішній світ людини, найтонші відтінки її настроїв. Менсфілд називають однією із послідовниць А. Чехова в англійській літературі. Вона пише лаконічно та стримано, звертається до найбуденніших подій життя нічим непримітних людей, за буднями життя вміє бачити великі людські драми, приховані від неуважного та байдужого погляду. Психологічна новелістика Менсфілд, що поєднує традиції реалістів XIX ст. з художніми відкриттями модерністів першої чверті XX ст., відзначена рисами нового світосприйняття і поетичного мислення, властивого Менсфілд, чий талант з особливою силою проявився у повоєнні роки, — посутній вклад у розвиток і оновлення англійської художньої прози. 

Аудіокнига "Чашка чаю" Кетрін Менсфілд

АНОТАЦІЯ

Розмері Фелл була гарна. Ні, красивою ви б її не назвали. Гарненька? Річ у тім, якщо розбирати по кісточках ... Але ж це страшно жорстоко - розбирати людини по кісточках! Вона була молода, дотепна, надзвичайно сучасна, бездоганно одягнена, приголомшливо обізнана про всі новітніх книгах, і на її вечорах збиралося чудово різнорідне суспільство: з одного боку - люди дійсно впливові, з іншого - богема, дивні істоти, її «знахідки». Деякі з них були просто кошмарні, а деякі - цілком пристойні і забавні ...

Аудіокнига "Подорож" Кетрін Менсфілд

АНОТАЦІЯ

Пароплав на Піктон відходив о пів на дванадцяту. Вечір був чудовий, тихий, зоряний; тільки коли вони вилізли з пролетки і рушили по Старій пристані, що вдавалася прямо в гавань, морський вітерець ледь не здув з Фенелла капелюх і довелося притримати її рукою. На Старій пристані було темно, дуже темно; навіси, під якими складають тюки вовни, платформи для худоби, височенні крани, присадкуватий паровозик - все, здавалося, вирубано з щільної пітьми. Там і сям на округлому штабелі дров, схожому на корінь величезного чорного гриба, висіли ліхтарі, а й вони в такий непроглядній темряві немов не сміли світити в повну силу і горіли боязко, мерехтячи і вагаючись, ніби тільки для себе.

Збірник творів "Медовий місяць"

Менсфілд провела свої останні роки в пошуку нетрадиційних методів лікування свого туберкульозу. У лютому 1922 року вона консультувалася з російським лікарем Іваном Манухін. Його «революційний» метод лікування, який полягав у бомбардуванні рентгенівськими променями її селезінки, привів до того, що у 

Менсфілд з'явилися спалахи спека і оніміння в ногах.

У жовтні 1922 року, Менсфілд приїхала в «Інститут гармонійного розвитку людини», організований Г. Гурджиеву у Фонтенбло (Франція). В Фонтенбло вона продовжувала писати, незважаючи на своє стрімко погіршується здоров'я. Після публікації ще двох томів, одного з поезією, іншого - з новелами, у Менсфілд у січні 1923 року сталося легеневе крововилив, від якого вона померла. Похована на цвинтарі в місті Авон (Avon).

Менсфілд в останні роки виявила себе як плідний письменник, і багато чого з її прози та поезії до моменту смерті залишилося неопублікованим. 

Моріс Метерлінк

Бельгійський поет і драматург Моріс Метерлінк, лауреат Нобелівської премії (1912), залишив яскравий слід в історії європейської драматургії. Метерлінк, подібно до Ібсена чи Стріндберга, був справжнім першовідкривачем у царині "нової драми", визначним теоретиком і драматургом європейського символістського театру.

"Слепые" М. Маттерлинк

Мотив пасивного, "сліпого" очікування, де "сліпота" виявляється символом самосвідомості людства, звучить у п'єсі "Сліпі", яка викликає віддалені асоціації із відомою картиною П. Брейгеля. Кілька сліпих старих чоловіків і жінок, утворивши півколо, сидять у лісі й чекають свого проводиря, старого напівсліпого священика, який вивів їх із притулку на прогулянку і пішов, щоб принести хліба й води. Він довго не повертається, і вони не знають, що з ним сталося. До сліпих прибігає пес із притулку, який приводить їх до місця, де, застигнувши нерухомо, сидить мертвий священик. Чути шум кроків. Дитина однієї із сліпих жінок, яка спала в неї на колінах, прокидається з плачем. Хлопчика підіймають над головами, щоб він побачив, чиї це кроки чути поряд. Голос дитини зривається на крик. Сліпі просять про милосердя, але їм ніхто не відповідає. У "Сліпих", як і в "Непрошеній", висловлений песимістичний погляд на людство, яке блукає в пошуках вищої мети, ніби натовп сліпих чоловіків і жінок у нічному лісі, і нічого не знаходить, крім Смерті, яка підстерігає всіх і кожного.

"Синяя птица" М.Матерлина

П’єса М. Метерлінка – належить до жанру феєрії. Ознаками цього жанру є химерно-казковий сюжет; фольклорні та міфологічні образи; умовність простору і часу; символістичність ситуацій і образів; ліризм; узагальнювальний зміст; наявність яскравих сценічних ефектів. П’єса «Синій птах» цілком відповідає законам цього жанру. Ідея – «будь сміливим, щоб бачити приховане». Головні герої: Тільтілем й Мітіль, Душа Світла, Фея Берилюна, хвора дівчинка, Душі речей та тварин Сюжет драми – пошуки героями загадкового птаха. В основі сюжету – казкова подорож дітей бідного дроворуба в пошуках Синього птаха, який принесе здоров’я і щастя хворій дівчинці – онучці феї Берилюни. Фольклорний мотив пошуків цілющого зілля дає авторові змогу провести своїх героїв – дівчинку Мітіль і хлопчика Тільтіля – через багато випробувань, що допоможуть їм відкрити вічні цінності і сенс життя, а саме: за Синім птахом (символом щастя) не потрібно ходити далеко, щастя поруч. Однак його потрібно побачити в реальному повсякденному житті – у батьківській любові, у турботі про ближніх, милосерді та безкорисливості. Образ Синього птаха багатозначний. Він також символізує пошуки істини, пізнання таємниць природи. Це споконвічне прагнення людства вимагає мужності, оскільки природа не хоче віддавати свої таємниці, а істину не можна відкрити раз і назавжди – вона нескінченна. У такий спосіб фантастично-казковий сюжет, властивий жанру феєрії, наповнюється філософським змістом. Автор зображує блукання людської душі у Всесвіті, її зустріч з добром і злом у пошуках істини та гармонії. Конфлікт – боротьба сил добра і зла, світла і пітьми, долання героями всього, що стоїть на перешкоді досягнення мети. Реальне та фантастично у творі “Синій птах” У сюжеті п’єси переплітаються два пласти – реальний і фантастичний. Реальне життя в сім’ї дроворуба, обстановка в їхній бідній, але не убогій хатині, час, коли відбувається дія – ніч напередодні Різдва. Різдвяний мотив – чекання чуда і народження людини – так само дістає реального втілення. Діти після фантастичної подорожі уві сні прокинулися мудрими і щасливими, оскільки здійснилося диво народження в них душі. Згадаймо: на початку п’єси Тільтіль на запитання феї Берилюни, чому він не хоче розставатися зі своєю горлицею, відповідає: «Тому що вона – моя». Тепер, після довгих пошуків, випробувань, труднощів і поневірянь, що випали на їхню долю на цьому нелегкому шляху, він готовий одразу і безкорисливо її віддати. Милосердя і любов до ближнього – умова цього дива. Фантастичний план сюжету, крім подорожі, містить персонажів, які розділяють з дітьми їхнє повсякденне існування, а тепер оживають. Це Хліб, Молоко, Вода, Кішка і Пес. Їхню казковість підкреслено традиційними характерами й описом костюмів. Однак і вони символізують сили добра і зла. Пес Тіло виступає в ролі вірного Санчо Панси. Хліб залежно від обставин допомагає або шкодить дітям. Кішка – втілення зрадництва і підступництва, уособлює ворожі людині демонічні сили, разом з Ніччю вона охороняє таємниці Буття. Скориставшись довірливістю дітей, Кішка приводить їх у ліс на загибель від дерев і тварин, що страждають від «жорстокості і дивовижної несправедливості людини». У такій алегоричній формі автор стверджує, що природа неохоче відкриває таємниці Буття, і людина може це зробити лише шляхом гармонійної взаємодії з нею.


Творчість Моріса Маттерлінка

Полемізуючи з традиційним поглядом на природу трагічного як на вічний розлад між пристрастю й обов'язком, Метерлінк вбачає сутність трагічного в "трагізмі повсякденності", в "самому факті життя". Завдання драматурга — зображувати не виняткові події, де все вирішує випадок, а душевне життя людини, яка прагне до вищих сфер буття.

Для спілкування з "вищою духовною сферою", як і для істинного спілкування людей між собою, слід оволодіти мистецтвом мовчання, навчитися вступати в "нечутний", внутрішній діалог один із одним (принцип "другого діалогу" в "театрі мовчання"). Як і для інших творців "нової драми", внутрішня дія, яка розкриває стан душі, для Метерлінка важливіша за дію зовнішню, яка фіксує поведінку та вчинки людини.

У своїх п'єсах-казках Метерлінк говорить про явища буденності, про те, що сам він постійно називав трагізмом повсякденного життя. Матеріальні сили набувають у нього духовного змісту, перетворюються на фатум, а люди — на ляльок, маріонеток.

Вони говорять нечіткою мовою, дерев'яніють у вимушеній нерухомості. Дія відбувається в умовному місці: якийсь замок, ліс, острів, берег моря, вулиця тощо. Немає й ознак часу, умовними є декорації, відсутні деталі побуту; можна сказати, що немає у драмі й самої дії. Персонажі стають уособленням настроїв і почуттів, символами страху, сподівань, передчуттів, безнадії, зневіри. Людина зробить порух — і це означає, що невидима рука смикнула маріонетку за ниточку. На перший план виступають поняття підтексту і настрою.

У Метерлінка через підтекст, через настрій ми одержуємо доступ до істинного, духовно змістовного життя людини, оскільки воно спливає поза словами і всупереч їм. "Принцеса Мален" — перше значне досягнення символічного театру Метерлінка.

Незабаром після цієї драми були написані дві одноактні п'єси "Непрошена" і "Сліпі" (1890), які утвердили славу драматурга нового напряму. Дія в них зведена до процесу очікування. Не випадково критики назвали їх "драмами очікування" — настільки точно вони відповідали програмним вимогам теорії "статичного театру".

Стефан Малларме

3 1880р. він почав влаштовувати у своїй невеликій паризькій квартирі «літературні вівторки». їх відвідували письменники П. Верлен, Е. Верхарн, Ж.-М. де Ередіа, О. Вайльд, П. Клодель, М. Метерлінк; художники О. Ренуар, К. Мане, Е. Дега, П. Гоген; композитор К. Дебюссі та багато інших. У затишній, скромно умебльованій вітальні майже не говорили: сюди приходили слухати довгий, заворожуючий монолог господаря-поета, «учителя» Стефана Малларме.


Музика на слова С.Малларме "Одинокий лебідь"

Тема сумної, але, безперечно, прекрасної долі поета найповніше осмислена в одному з найкращих сонетів пізнього періоду творчості «Лебідь». У розкритті теми автор вдається до дивовижних за своєю інтелектуальною насиченістю і образністю узагальнених символів. Створює вірш метафора, яка не декламується, а ніби співається. Сфери об'єктивного (лебідь, який вмерз у прозорий лід покинутого озера) і суб'єктивного (поет) переплітаються, утворюючи символічну двоєдність. Приречена на страждання душа поета «запозичує» із зовнішнього світу явища, які спроможні передати її стан. Страшна, безмежна туга звучить у кожному слові вірша. «Тремтяча шия» лебедя «снить у білій агонії», надій більше немає, щоб «заспівати про край омріяний і прибраний у шати», бо «навкруги нудьга і крижані світи». Трагізм, характерний для героїв ранньої лірики поета, змінюється тут на м'який, мудрий смуток.

Переклад Миколи Терещенка майстерно передає атмосферу вірша, його образність та логіку структури:

Безсмертний, чарівний, скажи, невинний, ти

Ударами крила чи зможеш розламати

Це озеро міцне, де мріє крізь загати

Прозорих зльотів лід, у сяйві красоти?

Як лебедю в житті цей сон перемогти?

Немає більш йому надії заспівати

Про край омріяний і прибраний у шати,

Коли кругом нудьга і крижані світи.

Тремтяча шия снить у білій агонії,

Розбити б простір той, що в інеї завії!

Але гнітить земля, і падає крило.

Мов привид, що застиг в блискучім пориванні,

Самотній лебідь вкрив своє ясне чоло

Презирства гордим сном у марному вигнанні.

"Скромная просьба" Стефана Малларме

Його перші юнацькі вірші, написані між 1862 і 1864, не несуть явну печатку впливу Шарля Бодлера і Едгара По. У 1865 представив на суд Теодора де Банвиля, одного з провідних парнасців, поему «Післеполудневий відпочинок фавна». Перша публікація (десять віршів) відбулася 12 травня 1866 збірнику «Сучасний Парнас», що означало визнання його парнасский школою. Потім настав період пошуку нових засобів поетичного вираження (1868-1873); в кінці 1860-х написав фантастичну філософську казку «Igitur, або безумство Ельбенона», видану лише в 1926; почав роботу над драмою в віршах «Іродіада», яка, однак, залишилася незавершеною.

Творчість та поетика С. Малларме

Рання творчість Малларме тісно пов'язана зі школою поетів-парнасців, які проголошували витонченість, красу, пластику, досконалу форму вірша; ліричному героєві притаманні бунтівливість, дух заперечення. Серед таких вірші "Полудень фавна", "Вікна", "Блакить".

У теоретичних статтях щодо призначення поезії Малларме доходить висновку, що поезія, мистецтво є священною справою, тому можуть бути зрозумілими тільки обраним; він обирає мистецьким гаслом "герметизм", зашифрованість, таємницю. Поет, на думку Малларме, має змогу проникнути в таємницю буття, відчути навіювання чистих, неясних звуків, він може відтворити ідеальні образи, але не в прямому розумінні, а через метафору, символ, натяк. Адже, на думку Малларме, в поезії важливо "навіяти" образ, а "назвати предмет— це значить знищити на три чверті поетичного чару". Вірші "Лебідь", поема "Кинутий жереб..." є своєрідними зразками "герметичного письма" Стефана Малларме.

У молоді роки Стефан Малларме, як і інші символісти, захоплюється творчістю Бодлера, потім читає твори Леконта де Ліля, Банвіля і Готьє. Малларме починає писати самостійно і у своїх перших творах перевагу віддає парнаському об'єктивізму і вишуканості. На його думку, мистецтво — це щось священне, своєрідна нова релігія, яка вимагає від поета самовідданості і служіння. Малларме вірив, що тільки обрані люди здатні розуміти прекрасне. Взірцем для наслідування для нього були старовинні езотеричні тексти містиків або єгипетські ієрогліфи. Для такого підходу до написання літературних текстів існує окремий літературознавчий термін — герметизм. Саме таку герметичну поезію, тільки для втаємничених, і намагався створити Малларме. Він писав для вузького кола друзів, які радісно вітали появу кожного нового твору поета ("Вікна", "Блакить", "Квіти", "Морський вітерець" і поема "Іродіада" (1864)).

Починаючи з 1866 р., Малларме висловлює переконання, що тільки поет може проникнути в таємниці всесвіту і перекласти їх людською, таємничою мовою. Малларме, створив небагато (кілька десятків віршів, кілька поем, крім "Іродіади", ще інші — "Полуденний сон фавна", декілька прозаїчних творів). Вплив його на французьку поезію був надзвичайним. Він організував клуб для обраних, на якому обговорювалися найскладніші проблеми поетичної творчості. Символісти оголосили Малларме своїм лідером.

Твори Малларме важкі для розуміння, вони викликають різні суперечливі трактування, і це вимагає від читача надзвичайного напруження думки. Поет завжди підкреслював, що розуміння поезії — це важка правд, яка потребує від читача духовної концентрації та спеціальної підготовки. Його вірші містять чимало алюзій, спогадів міфологічних персонажів. У них також зашифроване і власне життя поета.


Артюр Рембо

Провідна фігура в світі французької літератури. У 1985 році президент Франції Франсуа Міттеран подарував країні пам'ятник, присвячений чудовому письменнику. Примітно, що політичний лідер особисто наполягав на відкритті цієї пам'ятки.

Дивно те, що людина, що займалася нелегальним продажем зброї і людей, порадував любителів літератури примітними творами. Цей геній літератури прожив всього 37 років, проте роки його життя виявилися насиченими подіями.

Збірка поетичних творів

Творчий шлях А.Рембо можна умовно поділити на 3 періоди. У віршах першого періоду творчості (січень 1870 - травень 1871) відчутними стали гостра сатирична тональність, гнівний пафос, карикатурні образи: "Ті, що сидять", "На музиці", "Присідання", "Зло".

У травні 1871 року поет знову подався до столиці, захопившись подіями Паризької Комуни. Після поразки Комуни Рембо оголосив свою втечу в мистецтво, саме у той час і сформувалася його концепція "поета-ясновидця".

Другий період творчості (1871-1872 рр.) розпочався декларацією поезії ясно-бачення. А.Рембо намагався знайти "універсальну" мову, тим самим заклавши підвалини теорії й практики символізму. Він проголосив поета "викрадачем вогню", "ясновидцем", що володів недоступною для простих смертних "алхімією слова". Це була пора написання поетичної перлини "Голосівки", чиї рядки химерно відтворила відповідність звуків і кольорів і хрестоматійної поезії "П'яний корабель", в якій Рембо провістив свої подальші митарства по світу, свій трагічний кінець.

У вересні 1871 р. Рембо познайомився з П.Верленом. Узимку 1871 р. навколо Рембо і Верлена згуртувалася група літераторів - "зютистів" (ІІ.І.Кро, А.Мера, Ж.Рішпен та ін.). "Зютисти" писали сатиричні вірші, у яких висміювали версальські звичаї.

Улітку 1872 р. Рембо і Верлен приїхали у Бельгію, згодом подалися у Лондон. Вони часто сварилися, ревнували один одного, відвідували сумнівні кублища. 10 липня 1873 року під час сварки Верлен стріляв у Рембо і поранив свого друга. Рембо намагався втілити свою концепцію "поета-ясновидця" не лише у поезії, а й у житті.

Результатом і підсумком "ясновидіння" став останній, третій, період творчості поета. 20-річний Рембо видав лише кілька робіт: книга поетичних фрагментів у прозі "Осяяння" і книга-сповідь "Сезон у пеклі". Це крик душі поета, сповнений гірких розчарувань і докорів самому собі. Рембо попрощався з бунтарством, з "осяяннями" і поетичними галюцинаціями, з художньою творчістю.


"П’яний корабель" А.Рембо

П'ЯНИЙ КОРАБЕЛЬ


Як понесли мене байдужі хвилі,

Зо мною не було завзятих моряків,

Бо дикуни їх стрілами пришили

До розмальованих, скривавлених стовпів.


І от, позбувшися свого вантажу

(Бавовни з Англії, фламандського зерна),

Безжурно я поплив без екіпажу,

Куди повабила мене далечина.


Глухий, немов той мозок у дитини,

Холодний, як зима, я плив під рев стихій.

Крушила буря береги камінні,

І хаос повставав, і лютував прибій.


Мене тоді благословили шквали,

Гойдали десять день на хвилях тих морів,

Що вже не першу жертву колисали,

І зник я із очей безглуздих маяків.


Всмокталася в моє соснове тіло,

Мов ніжний сок кислиць, морська вода мутна;

Понісши геть стерно, мене обмила

І від блювотини, й від синіх плям вина.


Я потонув тоді в поемі моря,

Сліпучій, зоряній,— зелену пив блакить,

Часами втопленик у глиб прозорий

Спускавсь задумливий, щоби в мандрівках жить.


Заливши пурпуром екстази дикі,

Повільні ритми хвиль, і запаливши синь,

П'яніша од вина і від музики,

Горіла там любов, гірка, немов полинь.


Все, що вві сні ввижалося людині,

Кружляло смерчем там: вир, вечорів краса,

Огнів досвітніх зграї голубині

І блискавицями роздерті небеса.


Я на низькому сонці бачив плями,

Синяві відблиски, страшний підводний шпиль,

Немов плащі богів в античній драмі,

Збиралась зморшками тканина темних хвиль.


Я снив: зелені ночі в сніжній піні

Цілунками цвіли над віями морів.

І фосфоричне сяйво жовто-синє,

І в тихих стеблах спів нечуваних соків.


Навколо скель скакали, мов телята,

Несамовитих хвиль шалена череда.

Забув я, що ясна Пречиста пройде Мати —

І стихне океан, вгамується вода.


Я бачив дивний край: цвіли Стожари,

Мов очі у пантер; між них тіла мерців,

Веселки голубі, смарагдові отари,

Флорида неземна під обрієм морів.


Кипіли багна, в мулі догнивали

Кит-риби велетні, в густих очеретах.

Де громом урагани вигравали,

Тонула далина в безоднявих ночах.


А глетчери під дрібними сонцями,

Де небеса як жар. Змінявся штиль на рев,

І гадини, роз'їдені кліщами,

Смердючі, падали з покручених дерев.


Хотілось би ці золоті рибини,

Співучі риби ці спіймать для дітвори.

Мої шляхи квітчала квітів піна,

І надавали крил нечувані вітри.


А море, що так солодко гойдало

Мене, мандрівника, натомленого вкрай,

До мене живоцвіт із пітьми підіймало,

І я, мов дівчина, вдивлявся в дивний рай.


А той був островом, де злотоокі

Паскудили птахи, злітались для забав;

Часами втопленик поодинокий

Крізь мій розхитаний кістяк на дно пірнав.


Човни рибальські не знайшли ще й досі

В етері голубім, де не літає птах,

Мій труп, заплутаний в морське волосся,-

Я п'яним кораблем блукаю по морях.


Я плив, туманом синім оповитий,

В рожевих небесах, де лишаї сонців

Змішалися із соплями блакиті

(Це ж ласощі для всіх поетів і співців!).


Я бачив електричні спалахання,

За мною кінь морський ходив, як чорний пес.

Гарячий червень бив і трощив баню

Ультрамаринових розжеврених небес.


Я чув Мальштрему рев, і ось, байдужий

Одвічний мандрівник, гаптуючи блакить,

Я за Європою, стомившись, тужу,

Що, парапетами обгородившись, спить.


Архіпелаги зоряні лисніли,

В морях екстазових мене носив тайфун.

Ти спиш на дні, майбутня творча сило,

0 золотих жар-птиць незлічений табун!


Але ж наплакавсь я, бо злиті кров'ю

Світанки й місяці, і всі сонця — гіркі,

Весь пройнятий терпким вином любові,

Хай в морі потону, хай розтрощу свій киль.


Із вод Європи я собі бажаю

Калюжі чорної... щоб вечір запашний...

Сумне дитя кораблика пускає,

Легенького, немов метелик весняний.


Купавшися в п'янкій блакитній тоні,

Не хочу я плисти під арками мостів,

Перед очима грізними понтонів,

В заграві полум'я і гордих прапорів.


Переклав Юрій Клен (Освальд Бургардт)

Життєвий шлях А.Рембо

Жан Нікола́ Артю́р Рембо́ — французький поет-символіст. Жан-Нікола-Артюр Рембо народився 20 жовтня 1854 в містечку Шарлевіль, в Арденнах, на північному сході Франції в буржуазній сім’ї. З дитинства Артюр був богобоязливим, слухняним, блискуче вчився. Його здібності всіх вражали. Учитель Жорж Ізомбар підтримував перші спроби юного поета. З шести-семи років він почав писати прозу, а після вірші. У 15 років написав вірш «Сенсація», його опублікували без відома автора в одному з паризьких журналів в початку 1869 року. У цьому ж році надрукував кілька віршів на латині. Він багато читав, захоплювався ідеями Ф. Рабле і В. Гюго, а також поезією «парнасців». Віршами «Офелія», «Бал повішених», «Зло», «Сплячий в долині» поет заявив про себе як про символіста. В. Гюго, високо оцінивши його талант, назвав Рембо «дитя Шекспіра». 1999 грн. 125 грн. 449 грн. У 1871 році дізнавшись про оприлюднення Комуни, кидає ліцей і, діставшись до Парижа, потрапляє у вихор революційних подій. Але після розгрому Комуни, втративши віру в соціальну боротьбу, Рембо в листі до друга від 10 червня 1871 просить знищити свої твори присвячені комунарам. У серпні 1871, повернувшись у Шарлевіль, Артюр відсилає свої вірші Полю Верлену, після їде до нього в Париж. Друзі подорожували по Європі цілий рік. У другий період творчості (з початку 1871 до початку 1872) поезія Рембо набуває трагічного звучання. У третій період творчості (1872 – 1873) Рембо пише цикл «Осяяння», яким засвідчив народження незвичайної форми вірша, яку можна назвати віршем у прозі. У 1872 Поль Верлен кидає сім’ю і їде з Рембо в Лондон. Деякий час проживши там, вони подорожують по Європі і розлучаються в Брюсселі, після того як Верлен в жаркій суперечці під дією абсенту прострілює Рембо зап’ястя. Верлен був засуджений на два роки в’язниці. Після розставання з Верленом Рембо повертається додому, на ферму Роше. Після цього Рембо перестає писати і подорожує по світу до 1880 року. Потім в Африці (в основному в Єгипті та Ефіопії), а також у Ємені він займається торгівлею кави, прянощами, шкурами, зброєю і людьми. У лютого 1891 Рембо повернувся до Франції, де йому ампутували ногу через ракову пухлину. У госпіталі за ним доглядала сестра, яка приїхала з Шарлевіля. Рембо помер в Марселі, в госпіталі, 10 листопада 1891 року. Похований у Шарлевілі.


Поль Верлен

Французький поет, яскравий представник таких літературних течій, як символізм і імпресіонізм, на думку Максима Горького - декадент. Його вірші задушевні, музичні, організовані особливим чином - з переважанням жіночої рими, виділенням якогось конкретного звуку і повторенням його. Верлена по праву можна назвати революціонером французької та світової поезії.

П. Верлен "Когда я был молодым" у виконанні "Ночных снайперов" (саундтрек до фільму "Полное затмения")

Історія складних, пристрасних і в той же час двозначних взаємин великих французьких поетів XIX століття: Поля Верлена і юного Артюра Рембо.

Усередині любовного трикутника розігрується справжня трагедія ...

 


П.Верлен "Пісня без слів"


И в сердце растрава.

И дождик с утра.

Откуда бы, право,

Такая хандра?


О дождик желанный,

Твой шорох - предлог

Душе бесталанной

Всплакнуть под шумок.


Откуда ж кручина

И сердца вдовство?

Хандра без причины

И ни от чего.


Хандра ниоткуда,

Но та и хандра,

Когда не от худа

И не от добра.


(перевод Б.Л.Пастернака)




 

Життєвий шлях Поля Верлена

Поль-Марі Верлен (Paul Marie Verlaine) народився 30 березня 1844 в місті Мец, в сім’ї військового інженера. Після відставки батька сім’я переїхала до Парижа, де і пройшли шкільні роки поета. У 1862 році він закінчив ліцей і вступив на юридичний факультет університету. Але через матеріальні проблеми сім’ї в 1864 році почав працювати дрібним службовцем в страховій компаній, після в мерії одного з паризьких районів, а незабаром і в сільській ратуші. У 1863 р його вперше надрукували, це був сонет «Пан Прюдом», який свідчив про захоплення групою «Парнас». У другій половині 60-х років приєднався до цієї групи. У цей період поет цікавився риторикою, іноземними мовами, багато читав Ш.-О. Сент-Бева, Ш. Бодлера, Т. Банвіля, відвідував літературні салони. Велике враження на нього справив Л. де Ліль, навколо якого гуртувалися молоді письменники, які видавали збірку «Сучасний Парнас», де друкувався і Верлен. Але письменник шукав власний шлях, відмінний від об’єктивістської «однобокої» поезії парнасців. Книга Ш. Бодлера «Квіти зла» дала імпульс розвитку імпресіоністичних вражень, символістичного образу. У 60-х роках виходять збірки «Сатурнічні поезії»(1866) і «Вишукані свята» (1868). Однак широка публіка не зрозуміла віршів Верлена, тривалий час популярність обходила його. 1865 – Верлен працює експедитором в мерії Парижа. У кінці липня 1869 поет познайомився зі своєю майбутньою дружиною Матільдою Моті, а в 1870 р одружився на ній. До збірки «Добра пісня» (1870) увійшли твори, які він присвятив своїй дружині. Однак надії на щасливе сімейне життя не виправдалися Після 18 березня 1871 Верлен приєднався до Комуни. У лютому 1871 письменник отримав листа з маленького провінційного містечка Шарлевіль від тоді ще не відомого 18-річного Артюра Рембо з декількома його віршами. Вони викликали зацікавленість, і Верлен запросив юнака в Париж, вони подружилися. Верлен, незважаючи на вікову перевагу, потрапив під вплив сильної натури Рембо. У 1872 р ховаючись від переслідувань за участь у Паризькій комуні, поет покинув будинок, дружину, дитину і відправився разом з другом Рембо в подорож – до Англії, а після в Бельгію. Роз’їжджаючи по Європі Верлен і Рембо шукали – разом і окремо – своє місце в мистецтві. Під час сварки в липні 1873 М. П. Верлен поранив А. Рембо пострілом револьвера, за що був засуджений брюссельським судом до двох років в’язниці. До того ж суд дізнався про комуністичне минуле поета. У в’язниці він написав вірші, які увійшли до збірки «Романси без слів» (1874). Це вершина музичності Верлена. У в’язниці поет дізнався, що дружина подала на розлучення. Коли 16 січня 1875 він вийшов з в’язниці, ніхто не зустрічав його біля воріт, крім старенької матері. Відчуваючи самотність Верлен знову шукав підтримку з боку Рембо і зустрівся з ним в Шртутгарті. Ця їхня зустріч виявилася останньою: повертаючись додому в нетверезому стані, вони посварилися і влаштували бійку на березі Неккар. Більше вони не бачилися. Повернувшись до Парижа, а після переїхавши до Лондона, Верлен намагався налагодити своє життя: викладав мови, займався сільським господарством, але врешті-решт повністю віддався літературній праці. У 70-80-і роки поет все більше звертається до Бога. Релігійний настрій відбився в його збірці «Мудрість» (1881). У 1884 р виходить збірка «Колись і недавно» і книга літературно-критичних статей «Прокляті поети», куди увійшли нариси про шістьох поетів, у тому числі і про Артюра Рембо, Стефана Малларме і самого Поля Верлена. Естетичні принципи поета отримують досконалу форму у збірниках останнього періоду «Любов» (1888), «Щастя» і «Пісні для неї» (1891). Письменник очолював плеяду молодих поетів. Його вірші отримали шалену популярність. На традиційній церемонії обрання «короля поетів» 1891 після смерті Л. де Ліля, більшу кількість голосів було віддано за Верлена. Але визнання прийшло надто пізно: здоров’я письменника похитнулося. Талановитий поет останні роки хворів і майже постійно змушений був знаходиться в лікарнях. 8 січня 1896 поет помер від кровотечі в легенях.