Kategóriák: Minden - політика - історія - кохання - культура

a Анастасия Кравец 3 éve

791

Айвенго

Роман "Айвенго" представляє собою яскравий приклад історичної літератури, який описує Англію часів Річарда Левове Серце. Сюжет зосереджений на національному розбраті, політичних інтригах і важкому житті нижчих верств суспільства.

Айвенго

Айвенго

Роман "Айвенго", відкриває цілий цикл романів з історії Англії на різних етапах. Він розповідає про часи володарювання короля Річарда Левове Серце, про ті далекі й буремні роки, коли Англія ще тільки почала формуватися як держава, зображує національний розбрат, інтриги, що панували у тодішній Англії, політичні міжусобиці, тяжке становище низів. Звичайно, роман пронизує сюжетна лінія кохання та сімейних негараздів. Проте за приватною сімейною ситуацією проступає зіткнення не тільки особистих, а й політичних інтересів, різних суспільних позицій. Серед цього розбрату, сварок, непорозуміння, жорстокості, безладдя й інтриг яскравим променем висвітлюється образ головного героя роману — Вілфреда Айвенго.


Інші герої

“Айвенго” характеристика головних героїв роману Скотта – Айвенго, Річарда, Ребекки, Ровени, Седрик Сакс, Ісаака, Бріан де Буагільбера, Ательстан, Гурта, Вамби.

Седрик Сакс

Седрик Сакс — яскравий представник і виразник ідей англосаксів (навіть прізвисько говорить про це). Це батько Вілфреда Айвенго, впливовий чоловік, господар замку. Він має владу та повагу. Седрик – патріот, який поважає традиції та звичаї рідної країни. В його образі простежується прихильність до рідної мови, гордість за славу англосаксів (під час розповіді паломника на турнірі).Седрик може жертвувати власними інтересами заради спільної справи (хоче перш за все врятувати Ательстана; прагнучи прислужитися Англії, вигнав з домівки власного сина, щоб влаштувати шлюб Ательстана і Ровени). Переконавшись в вірності свого сина, батько прощає його і приймає в сім’ю.

Ребекка

Ребекка – неординарний образ, вона і сильна і слабка, в ній поєднана зовнішня та внутрішня краса. Ця гарна молода дівчина є дочкою єврея. Мета Ребеки — допомагати іншим, підтримувати слабких. Ребекка з батьком забирають пораненого Айвенго після турніру. Семе завдяки їх старанням він стає на ноги.Ребекка вивчилася лікуванню у однієї жінки (чаклунки Міріам), яка любила її, як матір. За це її хочуть спалити на вогнищі, як відьму. Заступитися за Ревекку нікому, та в останню хвилину з’являється Айвенго, який ще не відновився після поранення. Дивом він перемагає в поєдинку з Буагільбером. Той вмирає від розриву серця.

Леді Ровена

Вихованка Седріка. Вона дуже красива: каштанове волосся, блакитні очі, струнка фігура. Седрік мріє, щоб Ательстан одружився на рівний. Між рівний і сином Седріка Айвенго з’явилася прихильність, за це батько виганяє сина і позбавляє його спадщини. Серце Ровени віддано Айвенго, вона трепетно ​​вислуховує гостей замку, чекаючи звістки від нього. Дізнавшись Айвенго на турнірі, Ровена розуміє, що буде з ним будь-що-будь. Так і відбувається.

Головний герой

Айвенго — чесний і справедливий воїн, який у будь-який момент може прийти на допомогу тим, хто її потребує, тобто приниженим, гнобленим. Довідавшись, що Ребекку несправедливо звинувачують у чаклунстві й погрожують спалити на вогнищі, якщо не з'явиться лицар, який погодиться захищати її честь та мечем доведе її правоту, Айвенго поспішає на поєдинок, щоб захистити нещасну невинну дівчину. Ледве тримаючись у сідлі після тяжкого поранення, Айвенго все ж таки виходить на бій із Буагельбергом. І коли супротивники зійшлися, від влучних ударів обидва лицарі падають. Але Божий суд звершився: Буагельберг гине, а Ребекку виправдовують. Отже, Айвенго не тільки мужній, сміливий і відважний воїн, а й чесна, порядна, здатна на самопожертву людина; фанатично відданий справі, він служить друзям, з якими поділяє нещастя й небезпеки.

Зіткнення добра,краси,справедливості
Кохання

Дві жінки — два кохання. Ровена кохає, але не дає волі почуттям, бо, за за­конами свого часу, має тільки приймати кохання молодого лицаря. Сама ж вона себе нічим не видає. Проте вона впливає на Седрика, щоб хоч якось змінити його ставлення до сина. Усі свої почуття вона висловлює через сльо­зи. Ребекка — навпаки, дуже діяльна. Вона ризикує своїм ім’ям і долею сво­го батька, але лікує пораненого Айвенго, допомагає йому грошима. Та все ж Айвенго обирає холодну і неприступну Ровену королевою кохання і краси. Бо це — вибір його серця. А серце не вміє аналізувати, воно просто лю­бить.


Характеристика

Айвенго – молодий саксонський дворянин, син Седріка Сакса, ярого супротивника чванливої ​​норманской знаті, лицар без страху і докору, що складається суцільно з позитивних якостей. Айвенго бере участь у третьому хрестовому поході, очолюваному королем Річардом Левове Серце. Батько прогнав Айвенго з дому за те, що той закохався в його вихованку леді Ровену, яку Седрік хотів видати заміж за Ательстана – одного з останніх нащадків саксонської королівської крові. Цей шлюб ставив мету – відродження королівської саксонської династії. Айвенго таємно повертається з Палестини. В одязі мандрівника він потрапляє в рідний замок, там в цей час гостює лицар-тамплієр – давній суперник Айвенго. Молодий лицар залишається невпізнаним, але з розмови з Ровеною дізнається, що вона любить його. Айвенго допомагає єврею Ісаку, купцеві з Йорка, уникнути небезпеки, вдячний за це Ісаак купує йому обладунки, коня і зброю.

Історична основа

У романі "Айвенго" В. Скотт зображує епоху раннього Середньовіччя, зокрема події XII ст. Це була доба, коли в Англії утверджувалися феодальні відносини, завершувався процес закріпачення селян. Цей процес ускладнювався вторгненням норманів. Іноземні феодали, підкоривши країну, захопили кращі землі й почасти винищили, почасти змусили поступитися місцевих англосакських землевласників.

Дія роману

Дія роману розпочинається з останніх років XII ст. (приблизно 1194 р.) і пов'язана з поверненням короля Річарда | після тривалої відсутності до Англії, його боротьбою проти брата-принца Джона, який намагався захопити престол, і свавільних феодалів.

Нормани

Нормани – це одна з назв північних народів. Скандинавський півострів завдовжки майже 2000 км — найбільший у Європі. Здавна його заселяли північні германські племена, яких у Західній Європі називали норманами, тобто “людьми Півночі“.

Англосакси

Англосакси - попередники сучасних англійців, які жили в 5-11 столітті. Спочатку вони представляли собою конгломерат різних німецьких племен. Він поступово став новою нацією. Різкий еволюційний стрибок стався після Нормандського завоювання Англії в 1066 році.

Особливості сюжету

Iсторичнi подiï цього часу були достатньо складними. В першу чергу,

величезна увага в романi придiляється нацiональним конфлiктам мiж

норманами й англосаксами. На другому планi конфлiкт соцiального плану, коли люди шукають порятунку, як Робiн Гуд , у лiсах. У той час

вiдбувалася боротьба за владу i серед самих норманiв: поки легендарний король Ричард Левове Серце перебував у полонi, владу захопив принц Джон. Складнi та заплутанi iсторичнi подiï залишаються фоном твору, а в центрi сюжету опиняється кохання . Доблесний лицар Айвенго, якого зрiкся батько за службу сина королю-нормановi, закохується у вихованку батька, ледi Ровенну. В Айвенго є суперник лицар з оточення принца Джона Брiан де Буагилбер.Зiставлення героïв роману не тiльки зовнiшнє це одвiчне протистояння мiж доблестю i пiдлiстю.

Історизм

Історизм Вальтера Скотта виявився в умінні відкрити потаємні пружини історичного процесу і розповісти про те, як позначилась їх дія на долях окремих людей. Сам сюжет «Айвенго» побудовано на ворожнечі між прибічником короля Річарда лицарем Айвенго і зловісним храмовником Бріаном де Буагілбером. Але в подіях приватного життя Вальтер Скотт відтворює конфлікти історичного масштабу. Письменник також з великою майстерністю зображує колорит епохи: особливості побуту, звичаїв, костюмів, мови. Так перед читачем постає Англія кінця XII століття в переконливих образах і картинах. Король Річард веде боротьбу з братом Джоном, який намагається захопити владу, а також із норманськими баронами, що хотіли зберегти свою незалежність від короля. Політичний конфлікт ускладнюється національним протистоянням: корінне населення — сакси не можуть змиритися з володарюванням норманів в їхній країні. В романі також представлені низи суспільства — доведені до розорення селяни перетворилися на розбійників, які ведуть боротьбу з гнобителями.

Національний конфлікт

Вальтер Скотт майстерно відтворює також національний конфлікт. На початок дії твору минуло понад сто років з часу завоювання Англії норманами. Серед вільнолюбних саксів жило прагнення до національної незалежності. Вальтер Скотт надав цьому конфлікту великої гостроти, показавши насамперед ненависть простого народу до норманських феодалів. Більшості героїв з народу властиве прагнення до волі, готовність боротися за своє право бути незалежною людиною. Таким є свинопас Седріка Гурт, такими є і стрільці Робіна Гуда, який виступає в романі під іменем Локслі.

Проблематика

Проблеми, які поставив Вальтер Скотт в «Айвенго», не були далекими від сучасності автора. Феодальне дворянство не було остаточно зламане: в Англії буржуазія була позбавлена політичної влади і разом з народом вела боротьбу за реформу існуючої у країні виборної системи.

Події, відтворені в «Айвенго», відбуваються наприкінці XII століття, коли Англією правив король Річард Левове Серце. Конфлікт твору зводиться до боротьби бунтівної феодальної верхівки, що була зацікавлена в збереженні феодальної роздробленості країни, проти королівської влади, що втілювала собою ідею централізованої держави. Автор показує, що симпатії народу — на боці короля. Річард Левове Серце йде на штурм замку Фрон де Бефа поряд із стрільцями Робіна Гуда. Цьому епізоду письменник надає символічного значення.

Історичні особи

Історичні особи в романі “Айвенго” Вільге́льм I Завойовник (Вільгельм Нормандський) — король Англії (з 1066 року), організатор і керівник нормандського завоювання Англії, один із видатних політичних діячів Європи XI століття. Вільгельм І народився в Нормандії. Він був незаконним, але єдиним сином герцога Нормандії Роберта ІІ. Роберт оголосив Вільгельма своїм спадкоємцем.

Едуард III

Англійський король(з 1327 р.). Його домагання французької корони стали причиною Столітньої війни.

Принц Джон

Принц Джон – наслідний принц і брат короля Річарда. Втратитив більшу частину англійських володінь у Франції , за що його прзвали Безземельним.Своєю жорстокістю і утисками викликав невдоволення народу ,лицарства і навіть феодалів,які відкрито повстали проти нього і змусили підписати в 1215 р. Велику хартію вольностей.

Річард Левове серце

Образ Короля Річарда у зображенні письменника дещо ідеалізований. Чорний Лицар, як його називають, очолює атаку на замок Фрон де Бефа. Його безстрашність і бойовий досвід викликають захоплення і повагу в усіх, хто спостерігає за ним у бою. За його наказом споруджують плавучий міст, по якому воїни перебираються через рів і захоплюють фортецю.Король на руках виносить з палаючого замку Айвенго, рятує Ровену і Седрика, він же примирює Айвенго з батьком. Річарду Левове Серце притаманні веселість, життєрадісність, великодушність, вірність у дружбі. Він воліє бути краще мандрівним лицарем, ніж королем, тому оточуючим інколи доводиться нагадувати йому про обов’язок і відповідальність перед країною.



Вальтер Скотт

Відомий англійський поет, романіст, народжений у Шотландії. Вальтер Скотт отримав освіту правознавця, але його захопленням є історія рідного краю, легенди, традиції, стародавні культурні пам'ятки. Найбільш популярним є історичний роман "Айвенго" (1820). В. Скотт змальовує Британію XII ст. — пори, коли в цій країні посилились протиріччя між її народами, зокрема норманами і саксами.В. Скотт відтворює побутовий фольклорний колорит, широко використовує багату мовну палітру того часу.

Цікаві факти

 Вальтер Скотт – відомий шотландський письменник і поет, він залишив вагомий слід в історії світової літератури.

Літературні виступи

Перші літературні виступи В. Скотта припадають на кінець 90-х років: у 1796 році виходять переклади двох балад німецького поета Г. Бюргера "Ленора" та "Дикий мисливець", а в 1799 році - переклад драми І. В. Гете "Гец фон Берліхінгем". Першим оригінальним твором молодого поета стала романтична балада "Іванів вечір" (1800).

Життя та творчість