カテゴリー 全て - рослини - тварини - охорона

によって Настя Мацюк 3年前.

1318

Червона книга України

В Україні існують спеціальні документи і установи, спрямовані на збереження рідкісних і зникаючих видів флори і фауни. Одним з основних документів є Червона книга України, де зібрані дані про стан таких видів.

Червона книга України

Червона книга України

Червона книга України — основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.До Червоної книги України заносяться види тварин і рослин, які постійно або тимчасово перебувають чи зростають у природних умовах на території України, в межах її територіальних вод, континентального шельфу та виняткової (морської) економічної зони, і знаходяться під загрозою зникнення. Занесені до Червоної книги України види тварин і рослин підлягають особливій охороні на всій території України.

Рослини Червоної книги України

Рослинами Червоної Книги є зниклі види рослин, які практично неможливо знайти в тих місцях, де вони повинні поширюватися. Тому, перш ніж зірвати квітку, не слід забувати, що ви можете нанести збитку нашій природі, так як серед представників рослинного світу це можуть бути рослини, які занесені до Червоної книги. Нехай краще квітуча рослина залишиться рости та радувати зір оточуючих.

Армерія покутська

Армерія покутська — багаторічна, щільнодернинна рослина родини кермекових. Ареал виду та його поширення в Україні: Східні Карпати: басейн річки Чорний Черемош; Мармарош (у Румунії).

Анограма тонколиста

Анограма тонколиста — вид рослин родини Pteridaceae. Етимологія: видовий епітет походить від грецького, й означає leptos — «тендітна» і phyllos — «лист», посилаючись на крихкість листя. Природоохоронний статус виду в Україні: зникаючий. Вид знаходиться в усьому світі в помірних і субтропічних регіонах (Африка, Азорські острови, південна Європа, Іран, Шрі-Ланка, Австралія, Нова Зеландія, Північна, Центральна та Південна Америки). В Україні — Південний. берег Криму, Керченський півострів.

Айстра альпійська

Айстра альпійська — багаторічна трав'яниста рослина родини айстрових (складноцві­тих). Рідкісна рослина з розірваним ареалом (занесена до Червоної книги України). Росте на вапнякових ґрунтах і скелях. Зростає на Кавказі, Південному Уралі та Алтаї. Крім того, росте в горах Середньої та Південної Європи. В Україні зустрічається тільки на вершині гори Близниці хребта Свидовець.

Тварини Червоної книги України

Всі тварини які нас оточують унікальні та неповторні. Багато з них сьогодні такі малочисельні, що потребують охорони оскільки знаходяться на порозі повного зникнення.

Шпак рожевий

Тип:Хордові.

Клас:Птахи.

Ряд:Горобцеподібні.

Родина:Шпакові.

Один з 14-16-ти видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний

Особливості біології та наукове значення:Перелітний птах. Перебування виду в країні має інвазійний характер. З місць зимівлі прилітає на початку травня. Оселяється переважно у скелясто-степових біотопах на кам'яних осипах та вапнякових урвищах. Моногам. Гніздиться щільними колоніями, у вапнякових скелях, осипах, під стріхами будівель. Кладка (травень-червень) з 4-6 яєць. Пташенята з'являються на початку липня. Після завершення гніздування молоді з дорослими мандрують зграями у липні-серпні. Живиться сарановими, жуками, цикадами, збираючи їх на відкритих цілинних ділянках, перелогах, у лісосмугах та фруктових садах. У липні-серпні значну частину живлення складають стиглі плоди вишні, шовковиці тощо.

Морфологічні ознаки:Довжина тіла - близько 22 см, маса - 6580 г. У самця голова, шия, воло, крила і хвіст чорні, з зеленкувато-пурпуровим полиском; решта оперення рожева. У шлюбному вбранні на потилиці невеликий "чуб". Дзьоб і ноги рожеві. У самки відповідні частини оперення чорно-бурі, в рожевому є домішка сірого кольору. Молодий птах світло-бурий; дзьоб жовтуватий.



Журавель сірий


Тип:Хордові.

Клас:Птахи.

Ряд:Журавлеподібні.

Родина:Журавлеві.

Один з 2-х видів роду у фауні України; один з 10-ти видів роду у світовій фауні.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний

Особливості біології та наукове значення:

Весняна міграція у березні - на початку травня. Моногам, пари постійні. У р-ни гніздування повертається з кінця березня - до початку травня. Оселяється по заболочених лісах, на великих відкритих болотах та у заплавах з заростями очерету. Гніздиться окремими парами, гнізда з рослинних решток на купинах або сухих місцинах. Кладка з 1-3 яєць у кінці квітня - на початку травня, насиджують обидва птахи. Інкубація близько 30 діб. Молодь починає літати у віці 2-х місяців. Статева зрілість у віці 4-6 років. Осіння міграція з середини вересня до кінця жовтня.

Живиться переважно рослинною їжею: вегетативними частинами рослин, насінням, ягодами, а також комахами, ящірками, зміями, яйцями птахів, гризунами, молюсками тощо.

Морфологічні ознаки:

Маса тіла: 4-7 кг, довжина тіла: 114-130 см, розмах крил: 200-230 см. Шия, дзьоб і ноги довгі. Дорослий птах сірий, на тім'ї гола червона шкіра; потилиця, горло і верх шиї чорні, по боках голови білі смуги, дзьоб буруватий, ноги чорні. Молодий птах рудувато-бурий.


Ящірка Зелена

Ящірка Зелена     

Опис

Загальна довжина досягає до 30 см, з яких 2/3 складає хвіст. Колір молодих зелених ящірок сірувато-бурий або коричневий із 2 світлими смугами з боків хребта. Дорослі мають яскраво-зелений колір шкіри з численними чорними та жовтими цяточками. Горло і шия блакитного або яскраво-синього забарвлення. Черево у цих ящірок яскраво-жовтого кольору. Самиці відрізняються наявністю на верхній стороні 2 світлих повздовжніх смуг, білим черевом та горлом


Розповсюдження

Мешкає на Балканському півострові, в Австрії, Угорщині, Словаччині, Румунії, Молдові, островах Егейського та Середземного моря, Малій Азії. Зустрічається також у Чехії та Німеччині. Вид на сьогодні вважається зниклим на території Польщі. Ящірка зелена була введена у штаті Канзас в США. Діапазон поширення за висотою: 0—2130 м над рівнем моря.


В Україні зелена ящірка розповсюджена на південному заході, а також долиною Дніпра майже до Києва на півночі і по долині Ворскли до Полтави, але вона рідкісна, тому занесена до Червоної книги України.


У Німеччині вид перебуває в національному червоному списку зі статусом «вид на межі зникнення»


Під щитом Червоної книги України

Багато видів рослин та тварин стали рідкісними. Вони занесені до Червоної книги України. Названо цю книгу Червоною, тому що червоний колір неначе попереджає нас - схаменіться, загрожує небезпека.


Червона книга України - основний державний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних рослин і тварин у країні, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.

Мета заснування Червоної книги - поліпшення охорони рідкісних та таких, що знаходяться під загрозою зникнення видів рослинного і тваринного світу; є основою для розробки подальших дій, спрямованих на охорону занесених до неї видів тварин і рослин.

Заповідники

ЗАПОВІДНИКИ  природоохоронні, науково-дослідні установи загальнодержавного значення, дослідницька робота яких спрямована на вивчення природи, розробку наукових засад її охорони, збереження унікальних природних ландшафтів, рідкісних і зникаючих видів рослин та тварин, контроль за змінами фонового стану біосфери з метою створення оптимальних екологічних умов для майбутніх поколінь. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами повністю вилучаються з господарського використання і передаються заповідникам

Поліський природний заповідник

Поліський природний заповідник

Житомирська обл.

Заповідник засновано з метою збереження типових природних комплексів Полісся, охорони рослин і тварин та відтворення і збагачення природних лісів Полісся.


Природний заповідник «Горгани»

Природний заповідник «Горгани»

Івано-Франківська область,

Надвірнянський район

"Горгани" - природний заповідник в Українських Карпатах. Розташований у південно-західній частині Івано-Франківської області, в районі Довбушанських Ґорґан.

Створений для збереження реліктової сосни кедрової європейської. Територія заповідника має типові будову, структуру рослинного покриву і тваринного світу, тому заповідник становить велику цінність для збереження.



Біосферний заповідник “Розточчя”

Біосферний заповідник “Розточчя”

Львівська область



Чому «Червона книга» має саме таку назву?

«Тому, що вона незмінно виходить у червоній обкладинці», - відповість хтось. І буде по-своєму правий, тому що Червона книга насправді завжди червона. Яскравим, тривожним кольором вона приковує погляди людей до проблеми зникаючих і рідкісних рослин і тварин.

Структура

Всередині видання має не звичайні сторінки, а кольорові:

 Приміром, на чорних зображено повністю вимерлі види, на жовтих – види, кількість яких різко зменшується, на зелених – види, які вдалося врятувати від вимирання.


Що таке Червона книга України? 



Червона Книга України

Яскравий колір назви видання обрали не випадково. Різні відтінки у людей викликають різні асоціації, червоний – незмінний символ тривоги і небезпеки, сигнал SOS. Червона обкладинка цієї важливої книги покликана привертати увагу навколишніх, аби хоч якось запобігти знищенню рідкісних видів рослин і тварин.

Червона книга – захист тварин та рослин в Україні


Відповідно до законодавства, пропозиції щодо включення або виключення видів тваринного та рослинного світу можуть вносити науково-дослідні установи, державні та громадські організації, а також окремі фахівці та вчені.

Усі пропозиції мають бути науково обґрунтованими, а їх аналіз та узагальнення проводитись Національною комісією з питань Червоної книги України.


Знищення лісів, браконьєрство, забруднення водойм, неправильне та необережне поводження з природою – все це призводить до того, що деякі види тварин та рослин опиняються під загрозою зникнення. В Україні існує низка законів, спрямованих на захист природи. В Україні існує низка законів, спрямованих на захист природи, серед них – про Червону книгу України.