によって Вика Струк 3年前.
1360
もっと見る
«451 градус за Фаренгейтом» - роман антиутопія американського письменника Рея Бредбері, в якому представлений один з варіантів найближчого майбутнього людства, яким його бачив автор. І це вкрай песимістичний варіант розвитку подій.
Бредбері змалював страшне майбутнє. Світ без книг, без емоцій, без права мати власну думку. Світ, де знищуються картини, а стіни будинків можна обладнати в величезні екрани, з яких з тобою будуть спілкуватися бездушні, але такі приємні "родичі". Світ, з якого дуже багатьом хочеться піти з доброї волі. Світ, де поняття щастя таке відносне, що про нього навіть забувають.
Світ майбутнього, в якому всі письмові видання безжально знищуються спеціальним загоном пожежних-вогнеметників, а інтерес до книг і їх зберігання переслідується згідно із законом. Сержант Гай Монтег сліпо виконує накази по знищенню літератури, але зустріч з юною Клариссою змушує його переосмислити своє життя. Він стає інакшодумцем — відступником в тоталітарному суспільстві.
Ось уже десять років Гай Монтег працює пожежником, але він не бореться з вогнем, а спалює книги згідно з наказом уряду. Адже коли людина читає, вона замислюється, а це заборонено в тоталітарній державі. Гай був упевнений, що виконує свою роботу з користю для людства, але зустріч з юною романтичною Клариссою змусила його подивитися на все, що відбувається іншими очима ...
Науково-фантастичний роман-антиутопія Рея Бредбері, виданий в 1953 році. Роман описує американське суспільство близького майбутнього, в якому книги знаходяться під забороною; «Пожежні», до числа яких належить і головний герой Гай Монтег, спалюють будь знайдені книги.
За зізнанням письменника, задум роману «451° за Фаренгейтом» виник, коли він дізнався про спалення бібліотеки в Олександрії. Ця подія має як мінімум чотири передбачуваних датування, а сам Бредбері говорив про неї як про те, що трапилося «3000 років тому».
19 жовтня 1953 року «451 градус за Фаренгейтом» побачив світ і відразу здобув любов читачів і критиків. Незважаючи на те, що «Марсіанські хроніки» на той час вже були опубліковані, «451 градус» став першим реальним успіхом письменника, який забезпечив йому славу видатного фантаста. За декілька наступних десятиліть роман перетворився на одну з найбільш продаваних книг автора та швидко увійшов до шкільної програми. Його декілька разів екранізували й адаптували для театральних постановок.
Основа роману була створена Бредбері ще в 1949 році: тоді ще молодий літератор Рей, повний ентузіазму, тижнями сидів у бібліотеці, де була встановлений друкарська машинка з погодинною оплатою. Там, письменник накидав повість з робочою назвою «Пожежний». 25 тисяч слів стопці листів і майже п'ять десятків годин роботи. Частина ідея книги «451 градус за Фаренгейтом» було їм почерпнуто з популярних політичних оповідань того часів - повістей «Інші часи» і «Пішохід».
Назва роману було обрано тому, що, нібито, при цій температурі самозаймається папір. Насправді папір самозаймається при температурі трохи вище 450 градусів, але за Цельсієм. За визнанням Бредбері, помилка була викликана тим, що при виборі назви він консультувався з фахівцем пожежної служби, який і сплутав температурні шкали.
27 романів, кілька поетичних збірок і більш ніж 600 новел Рея Бредбері були видані загальним тиражем понад 8 мільйонів примірників 36 мовами. Він писав сценарії для телебачення і кіно, все життя був заангажований театром , навіть мав реалізовані архітектурні проекти. Серед численних американських і зарубіжних премій, якими був відзначений Рей Бредбері, є й Медаль за гідний внесок у розвиток американської літератури від Національної Книжкової Асоціації та Національна Медаль Мистецтв.
«Коли мені було 19 років, я не міг вступити до коледжу: я був з бідної родини. Грошей у нас не було, тож я ходив до бібліотеки. Три дні на тиждень я читав книги. В 27 років замість університету я закінчив бібліотеку», - так він написав у своїй автобіографії.
«Не думайте. Мислення – це ворог творчості. Це самосвідомість, і все, що є самосвідомим – досить паршиве. Ви не можете спробувати робити щось, ви просто повинні робити це».
Рей Бредбері зробив величезний вплив на світ наукової фантастики, і багато хто вважає його одним з найвидатніших письменників-фантастів усіх часів, але він завжди стверджував, що він письменник фентезі.Проза Бредбері синтезує в собі наукову фантастику, казку, притчу, соціально-психологічне дослідження, тому його творчість слід віднести до «великої», позажанрової літератури.
У творі йдеться про людей, які проживають в Америці, в місті майбутнього, там забороняється читати книги.Всіх героїв роману можна розділити на дві групи: тих, які читають книжку і тих, які не читають.
Бітті – брандмейстер (капітан) пожежної станції і прямий начальник Монтега. Хитрий, сильний і начитаний, однак повністю підтримує принципи суспільства споживання. Безуспішно намагається наставити Гая на шлях істинний і в кінцевому підсумку гине під струменем полум’я з вогнемета, випущеним Монтегом в нападі люті.
Кларисса – молода і простодушна дівчина, вихована в сім’ї «старого типу». Має незалежну від суспільства думку, любить природу і книги. Саме цей персонаж змушує Гая переосмислити свої діяння і стати іншим.
Гай Монтег – головний герой книги, пожежник за професією, основним завданням якого є спалювання забороненої літератури. Монтег шукає свій ідеал, проте не може знайти його в сучасних соціокультурних цінностях, тому впродовж книги, він кардинально змінює точку зору на свою професію, подальшу долю і призначення.
Роман «451 градус за Фаренгейтом» розповідає про тоталітарне суспільство, в якому книги знаходяться під забороною і підлягають спалюванню. «451 градус за Фаренгейтом» аналіз твору буде корисний учням 9 класу при підготовці до уроку з літератури.
Ідея – Читання книг, освіта врятують світ від загибелі.
Роман Бредбери загальнолюдяний, він усім нам задає питання: «Чому ми дозволяємо себе перетворювати в жуйку парнокопитних? Чому ми дозволяємо себе обдурювати невартою літературою й псевдокультурою?» Але відповідь дати може сама людина: «Я хочу служити книзі, тому що я не бажаю бути зомбі й не допущу, щоб мої діти й діти моїх дітей були зомбі».
Твір Рея Бредбері розкриває гостросоціальну проблематику життя суспільства, що не втрачає своєї актуальності протягом багатьох років.
Центральна тема роману – роль книги в житті людини. Письменник без прикрас демонструє суспільство масового споживання, яке втратило здатність самостійно, мислити, аналізувати, що відбувається і робити власні висновки.
Проблематика – Знецінення культури, тотального контролю, інакомислення, натовп і влада. Конфлікт суспільства і особистості, пропаганда і маніпулювання суспільством за допомогою ЗМІ, проблема бездуховності та проблема історичної пам’яті.
Недалеке майбутнє. Перед нами постає Америка, де панує тоталітаризм і майже повний контроль над суспільством. Книги суворо заборонені, незаконним вважається не лише читання, але й переховування будь-якої літератури. За дотриманням порядку в суспільстві слідкують пожежники, які спалюють всі заборонені книги, які виявлять, причому книги спалюють разом з домівками власників. Пожежники тепер не гасять вогонь, вони його розпалюють.
Проводячи в романі “451 градус за Фаренгейтом” аналіз твору, слід зазначити, що в основі його композиційної структури лежить принцип антитези. Вся книга буквально пронизана противопоставленями світла і темряви, суєти і спокою, шуму і тиші.
Побудова композиції традиційно, і включає в себе експозицію, зав’язку, розвиток подій, кульмінацію і розв’язку.
“451 градус за Фаренгейтом” відповідає жанру “роман”. Твір написано в науково-фантастичному літературному напрямку, і, по суті, є антиутопією – запереченням можливості побудови досконалого суспільства.
Символіка – механічний пес — символ тоталітаризму, репресії, він нагадує про покарання за незгоду з суспільством, за намагання вибитися із «загального кола.