Desplegament curricular en el primer cicle d'educació infantil
Unitat didàctica
Avaluació
Valoració unitat didàctica
Eines de valoració
Pautes
Instruments
Permet registre i consulta d'informació
Fàcil d'aplicar
Senzill
Factors que incideixen
Materials seleccionats
intervenció persona educadora
Valoració del progrés i evolució dels infants
Eines
Documentació pedagògica
Què li interessa
Com aprèn
Constància del que fa
Observació
Concretar elements d'observació per cada unitat didàctica
Relació amb objectius d'aprenentatge
Metodologia
• Activitat
• Espais
• Materials
• Temps
• Agrupament
• Paper de la persona educadora
Objectius d'aprenentatge
Verbs infinitiu
Característiques
• Donar resposta a les necessitats dels infants i a la manera natural d’aprendre.
• Integrar el protagonisme de l’infant en l’activitat del joc.
• Potenciar l’autonomia.
• Assumir un enfocament que parteixi de l’acció.
• Tenir cura del benestar emocional.
• Promoure la multiplicitat de potencialitats de l’infant.
• Considerar totes les situacions i vivències quotidianes dels nens i les nenes a la llar d’infants.
• Documentar el procés
Que es pot programar a la llar d'infants
Els espais
Les propostes lúdiques
Els moments de cura i relació
Tenir en compte
Programar implica
Avaluar el procés d'ensenyament i aprenentatge
Ampliar experiències
Donar valor educatiu a allò quotidià
Organizar temps, espai i materials
Ordre presentació propostes
Diàleg individual
Estableixen vincles
TRacte personalitzat
Infants -3 anys es comuniquen millor
Agrupació infants
Quan programar
La diversitat
Projecte educatiu
Elements
Per elaborar o reelaborar aquest document a partir del que ja s’està fent i de l’experiència de treball de la llar d’infants, el centre s’ha de plantejar quines són les grans línies del seu desplegament curricular que han d’aparèixer en el projecte educatiu. Es tracta d’un procés de reflexió sobre la pràctica
educativa, on està implicat tot el personal educador.
Quina imatge tenim dels infants?
Quines activitats i oportunitats s'oferiran als infants?
Quin és el rol del personal educador en les situacions d'aprenentatge?
Quina idea té el personal educador de les capacitats?
• La concreció per al desenvolupament del currículum. Formen part d’aquest apartat la programació de curs i les unitats didàctiques.
• Les característiques de l’entorn social, cultural i sociolingüístic, i els criteris d’ús de la llengua catalana en el centre.
• Els criteris de no-discriminació i d’inclusió educativa.
• Els criteris per a l’atenció a la diversitat de l’alumnat.
• La concreció dels criteris metodològics, organitzatius i de seguiment i observació de l’infant.
• L’organització de l’horari escolar, que ha d’incloure les mesures per a l’acolliment i observació dels infants.
• La concreció dels mitjans de relació amb les famílies.
Objectius
• Identificar-se com a persona, assolir el grau de seguretat afectiva i emocional corresponent al seu moment maduratiu, i esforçar-se per manifestar i expressar les pròpies emocions i sentiments.
• Establir relacions afectives positives, comprenent i apreciant progressivament el seu entorn immediat, iniciant-se en l’adquisició de comportaments socials que facilitin la integració en el grup.
• Participar amb iniciativa i constància en les activitats quotidianes d’alimentació, repòs i higiene personal, iniciant-se en la pròpia autonomia i orientant-se en les seqüències temporals quotidianes i en els espais que li són habituals.
• Comprendre el llenguatge adult i dels altres infants, comunicar-se i expressar-se a través del moviment, el gest, el joc i la paraula, amb una progressiva millora del llenguatge oral.
• Dominar progressivament el cos i l’adquisició de noves habilitats motrius, augmentant l’autonomia en els desplaçaments, en l’ús dels objectes i l’orientació en l’espai quotidià.
Actuar sobre la realitat immediata, descobrir-ne l’organització a partir de les pròpies vivències i establir relacions entre objectes segons les seves característiques perceptives.
• Projectar les pròpies vivències a través de l’activitat lúdica i anar-les representant a través d’un incipient joc simbòlic.
• Iniciar-se en la descoberta i l’ús del llenguatge corporal, verbal, matemàtic, musical i plàstic.
Capacitats
• Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i la coordinació, tota donant-se de les seves possibilitats.
• Assolir progressivament seguretat afectiva i emocional i anar-se formant una imatge positiva de si mateixos i de les altres persones.
• Adquirir progressivament hàbits bàsics d’autonomia en accions quotidianes, per actuar amb seguretat i eficàcia.
• Pensar, crear, elaborar explicacions i iniciar-se en les habilitats matemàtiques bàsiques.
• Progressar en la comunicació i expressió ajustada als diferents contextos i situacions de comunicació habituals per mitjà de diversos llenguatges.
• Observar i explorar l’entorn immediat, natural i físic, amb una actitud de curiositat i respecte i participar, gradualment, en activitats socials i culturals.
• Mostrar iniciativa per afrontar situacions de la vida quotidiana, identificar-ne els perills i aprendre a actuar-hi en conseqüència.
• Conviure en la diversitat, avançant en la relació amb les altres persones i iniciant-se en la resolució pacífica de conflictes.
• Comportar-se d’acord amb unes pautes de convivència que els portin cap a una autonomia personal, cap a la col·laboració amb el grup i cap a la integració social.
• Progressar e
Programació curs
Què cal tenir en compte
•Tot el que esdevé en l'entorn de la llar d'infants té valor educatiu.
•Totes les diferents situacions i vivències quotidianes s'han de tenir en compte en la programació i ser considerades com a activitats educatives.
•Una bona programació hauria de reflectir tant les propostes de l'adult com el que es deixa a la lliure decisió de l'infant.
•El joc és una activitat privilegiada per al desenvolupament de les capacitats.
•Cal fugir de les propostes tancades.
•La programació no ha de ser quelcom rígid ni tancat, al contrari, una eina dúctil i flexible.
•Ha de permetre alentir o alleugerir el projecte en funció.
•Sempre hi ha una distància entre el fet programat i la realització.
Components
• El nivell o grup d’infants al qual està destinada.
• El període temporal al qual fan referència, habitualment anual.
• La distribució de les unitats didàctiques dins el període temporal per al qual s’han pensat.
• El nom de les unitats didàctiques, projectes o conjunt de tasques quotidianes.
• Els objectius de cicle que s’associen a cadascuna de les unitats didàctiques (també es poden posar en cada unitat didàctica).
• Les capacitats que s’associen a cadascuna de les unitats didàctiques (també es poden posar en cada unitat didàctica).
• Els continguts de cada unitat didàctica (també es poden posar en cada unitat didàctica).
Àrees
Comunicació i llenguatge
Llenguatge plàstic
Dimensió contemplativa
Educar mirada, apreciació artística, plaer d'observar...
Eines ajustades a les possibilitats motrius infant
Potenciar amb materials de l'entorn, materials mal·leables...
Creativitat
Llenguatge musical
Creacions musicals
Potencia escolta activa
Joc musical
Llenguatge oral
Adquirir i perfeccionar progressivament
Llengua catalana
Reconeixement i participació en danses senzilles
Reconeixement, retenció i memorització de cançons, jocs de falda...
Record i relat d'experiències passades
Expressió a través del llenguatge oral
Coneixement i ús de les normes
Comprenssió missatges
Interès per tècniques bàsiques dels llenguatges expressius (dibuix)
Descoberta i ús del llenguatge
Descoberta de l'entorn
El joc simbòlic
La matemàtica
Rols de gènere
Les sortides a l'entorn
Descoberta d'elements naturals de l'entorn
L'exploració sensorial i l'experimentació
Participació de les famílies
Activitats de la vida quotidiana
Reconeixement de seqüències espacials, temporals i lògiques
Iniciació en la diferenciació d'algunes qualitats sensorials
Interès i curiositat pel medi físic i social
Observació i exploració d'alguns dels canvis i modificacions
Observació i exploració de l'entorn físic i social
Observació i actuació sobre la realitat immediata
Orientació en les seqüències temporals
Orientació amb autonomia en els espais habituals i quotidians
Comprensió i apreciació progressiva de l'entorn immediat
Descoberta d'un mateix i dels altres
Orientacions
Adquirir autoestima
Aplicación d'hàbits personals i socials
Relacions interpersonals i intrapersonals
Bienestar emocional individual
Joc exterior
Joc psicomotor
Desenvolupament de les emocions
Acollir les expressions del cos
Manipular els objectes
Espais per explorar les seves possibilitats motrius
Continguts
Estableix relacions afectives
Iniciativa
Coordinació oculomanual
Participació
Domini coordinació i control del cos
Adquirir hàbits
Manifestació i expressió emocions a través del llenguatge
Descobriment necessitats fisiològiques
Domini del propi cos
Identificació com a persona
Elements
Establiment de relacions afectives i segures amb les altres persones
Expressió i la progressiva regulació de les emocions
Descoberta de les pròpies necessitats i l’adquisi-
ció d’eines per a la seva resolució
Descoberta del propi cos i de les seves possibilitats