カテゴリー 全て - zdrowie - dieta

によって Szymon Dlugokecki 15年前.

886

Dieta

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, szczególnie w kontekście medycznym. Zaleca się konsultację z lekarzem przed zastosowaniem się do zawartych tu porad. Poradnik omawia różne aspekty diet, w tym przegląd popularnych diet takich jak dieta kopenhaska i South Beach.

Dieta

Central topic

Inne sposoby

MEIZITANG
Plastry!

Na wesolo czyli wstawki na marginesach

Oryginalna dieta fracuska;)

śniadanie - seks i keks

obiad - keks i seks

kolacja - tylko seks

Jeśli po tygodniu waga nie spadnie...

odstawić keks :)))

Gotowe harmonogramy

Dlaczego nie moge schudnac?

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Wypróbowałaś już mnóstwo diet, jednak wskazówka wagi nie drgnęła z miejsca. Może zatem warto, byś odwiedziła lekarza. Często kłopoty z nadwagą są spowodowane ukrytymi problemami zdrowotnymi.

Brak efektów w odchudzaniu mimo usilnych starań? Ten problem dotyczy wielu kobiet. Czasami przyczyną są błędy w stosowaniu diety. Wydaje się nam, że przestrzegamy jej reguł, a tymczasem pochłaniamy więcej jedzenia, niż powinnyśmy. Niektóre osoby z kolei wpadają w pułapkę niejedzenia. Głodują ponad miarę, a wtedy organizm broni się, nie uwalniając zapasów z tkanki tłuszczowej. Kłopoty z nadwagą mogą się jednak wiązać również ze stanem naszego zdrowia.

Schorzenia jajników

U niektórych kobiet, na skutek zaburzeń owulacji, zamiast dojrzewających jajeczek w jajniku tworzy się dużo drobnych torbieli. Jest to tzw. zespół policystycznych jajników. Schorzenie to zakłóca działanie insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę, odpowiedzialnego m. in. za przyswajanie cukru. Skutkiem są kłopoty z utratą wagi. Pęcherzyki powstałe w jajniku mogą też produkować męskie hormony płciowe - androgeny. Jeżeli jest ich za dużo, powodują otyłość. Chorobę diagnozuje badanie usg. Potwierdzają ją testy krwi na stężenie hormonów płciowych - estrogenów, prolaktyny i androgenów.

Co można zrobić: Leczenie polega na przyjmowaniu leków hormonalnych. Kobiety, u których zaburzona jest również przemiana insuliny, otrzymują leki ułatwiające wykorzystanie tego hormonu przez organizm.

Leniwa tarczyca

Gruczoł ten wytwarza hormony, które regulują przemianę materii w organizmie. Gdy jest ich za mało (tzw. niedoczynność tarczycy) przemiana materii zwalnia i trudniej jest schudnąć. Niedoczynność tarczycy, oprócz nadwagi, powoduje także zmęczenie, obrzęki twarzy. Chorobę potwierdza badanie krwi na poziom hormonów.

Co można zrobić: Leczenie jest proste i skuteczne. Polega na doustnym przyjmowaniu brakujących hormonów.

Nieodpowiednie leki

Przyjmowanie niektórych leków może powodować problemy ze schudnięciem. Na pierwszym miejscu są kortykosteroidy (nazywane popularnie sterydami), którymi leczy się m.in. astmę oskrzelową, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, a także niektóre choroby skóry. Zawarte w lekarstwach hormony mogą zakłócać przemianę tłuszczów i węglowodanów, zatrzymywać wodę w organizmie lub zwiększać łaknienie. Apetyt zaostrza również przyjmowanie niektórych leków antydepresyjnych z grupy tzw. trójpierścieniowych.

Co można zrobić: Jeśli przyjmujesz leki sterydowe, mimo wszystko nie powinnaś rezygnować z kuracji tak długo, aż zdecyduje o tym prowadzący cię lekarz. Możesz jednak kontrolować wagę. Pomoże ci w tym zrezygnowanie z przyprawiania potraw solą i unikanie zawierających ją produktów (sól sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie). Powinnaś też ograniczyć jedzenie węglowodanów ? ziemniaków, pieczywa, słodyczy. Po zakończeniu kuracji lekami pomoże zwykła dieta odchudzająca. Leki antydepresyjne można zastąpić innymi, które nie będą dawać skutków ubocznych.

Geny również mogą być winne

Problemy z nadwagą bywają uwarunkowane genetycznie. Jeżeli twoi rodzice byli otyli i ty również masz podobne problemy, odwiedź najbliższą poradnię chorób metabolicznych lub leczenia otyłości. Przyjmujący tam lekarze ułożą ci indywidualny program odchudzania. Będziesz musiała planować posiłki z ołówkiem w ręku, licząc zjadane kalorie.

Przeglad Diet

Nielaczenia

Dieta Niełączenia

Założenia:

Opracowana przez amerykańskiego lekarza Williama Howarda Haya jest dietą niełączenia produktów węglowodanowych z białkowymi. Produkty podzielił on na białkowe, węglowodanowe i neutralne. Te ostatnie można łączyć ze wszystkimi innymi. W ciągu dnia należy zjeść jeden posiłek oparty na węglowodanach, jeden białkowy i jeden złożony z samych owoców lub warzyw. Posiłki białkowe i węglowodanowe musi dzielić czterogodzinna przerwa. Z jadłospisu eliminujemy cukier, sól, kawę, mocną herbatę, napoje gazowane, czekoladę, białe pieczywo, czerwone mięso, wędliny, piwo, alkohol, ciasta, fast-foody, produkty w proszku. Rezygnujemy z potraw smażonych, ostro przyprawionych oraz ciast z owocami i kremami. Owoce jemy na pusty żołądek albo jako przekąskę między głównymi posiłkami. Jemy często, ale mało - 3 posiłki i ewentualnie dwie przekąski. Pijemy między posiłkami, nigdy w trakcie. Staramy się unikać tłuszczu, ponieważ opóźnia on proces trawienia.

2-2,5 kg w 14 dni podczas których można jeść wszystko. Możliwe jest to pod warunkiem, że nie łączy się w jednym posiłku produktów zawierających białka z produktami bogatymi w węglowodany. Według niego do trawienia białek potrzebne są inne enzymy niż do węglowodanów. Kiedy w przewodzie pokarmowym znajdują się jednocześnie oba rodzaje produktów, żaden z nich nie jest dobrze strawiony. W ten sposób zostaje spowolnione tempo przemiany materii, co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Sposób komponowania posiłków:

Należy jeść oddzielnie żywność z grupy białkowej (np. mięso, sery, jaja) i węglowodanowej (np. produkty zbożowe, ziemniaki, słodycze). Obie grupy można swobodnie łączyć z tzw. produktami neutralnymi (np. masło, warzywa, oliwa).

Podczas diety trzeba pić między posiłkami, około 2 litrów płynów na dobę (niegazowanej wody mineralnej, herbatek ziołowych i owocowych).

Jeden posiłek w ciągu dnia powinien składać się wyłącznie z warzyw oraz owoców, w kolejnym mają dominować produkty skrobiowe, a w następnym - bogate w białko.

Niektóre pokarmy (mleko i owoce) najlepiej spożywać osobno, między innymi posiłkami. Źle się łączą z wszelkimi rodzajami żywności.

[19.05.2008] 14:25

[zgłoś do usunięcia] dopamina

Dieta Niełączenia

Podział produktów na grupy wygląda następująco:

Białkowe:

Warzywa strączkowe, jaja, mleko, jogurt, mięso, owoce (jabłka, morele, kiwi, czereśnie, wiśnie, winogrona, grejpfruty, gruszki, ananasy, porzeczki, truskawki, maliny, brzoskwinie, mandarynki, cytryny, suszone śliwki), majonez, sos vinegret.

Węglowodanowe:

Zbożowe (ziarna, chleb razowy, płatki owsiane), ziemniaki, karczochy, owoce słodkie (figi, banany, gruszki słodkie i dojrzałe, winogrona, rodzynki), piwo.

Neutralne:

Tłuszcze (oleje roślinne, masło, margaryna, oliwa z oliwek), śmietana słodka i kwaśna, warzywa (oprócz ziemniaków, szparagi, fasolka szparagowa, buraki, cebula, szpinak, brukselka, kapusta, kalafior, por, dynia, cukinia, seler, bakłażan, pieczarki, sałata, ogórek, rzodkiewki, koperek, czosnek, czosnek, kiełki, dymka, cykoria), owoc awokado, otręby, miód, wędliny, zioła.

Przykładowy jadłospis na 2 dni:

Dzień 1

Śniadanie: twarożek z rzodkiewkami i szczypiorkiem

Obiad: brązowy ryż zapiekany z jabłkami

Przekąska: 2 mandarynki

Kolacja: surówka z warzyw sezonowych z sosem winegret

Dzień 2

Śniadanie: grahamka z masłem, sałatą i pomidorem

Obiad: ryba pieczona w folii lub pierś kurczaka z grilla z surówką warzywną

Przekąska: mała kiść winogron

Kolacja: fasolka szparagowa polana odrobiną roztopionego masła

[19.05.2008] 14:26

[zgłoś do usunięcia] dopamina

Dieta Niełączenia

Inne propozycje posiłków:

ŚNIADANIE

Jajecznica na szynce i sałatka wiosenna

Sałatka z owoców leśnych, mały jogurt naturalny, jajko na miękko

Dwie duże łyżki serku cottage, kabanos, sok z marchwi

Kulki z sera bryndza zawijane w plastry łososia wędzonego, kwaśne jabłko

LUNCH

Befsztyk, warzywa gotowane, sałatka z kapusty pekińskiej i ogórka

Pieczone udko kurczaka, sałatka grecka, kefir

Sałatka z krewetek i awokado, zupa brokułowa na bazie czystego bulionu

Eskalopki cielęce z grzybami z patelni, sałatka z kiszonej kapusty

Pierś z indyka, gotowana zielona fasolka (bez zasmażki), kubek barszczu czerwonego

Filet z ryby, szpinak gotowany, sałatka z ogórka kiszonego, jabłka i cebuli

OBIAD

Naleśniki ze szpinakiem

Risotto grzybowe, sałata z sosem vinegret

Pieczone ziemniaki, sałatka z pomidorów i posiekanej cebuli

Spagetti neapolitańskie (z sosem pomidorowym)

Pierogi z jagodami

Pudding ryżowy jabłkowo-bananowy

KOLACJA

Dwa banany, garść suszonych śliwek

Pieczone jabłko i kilka plasterków sera brie

Sałatka z owoców egzotycznych, szklanka maślanki

Koktajl z naturalnego jogurtu i truskawek

Dwie gruszki, garść rodzynek

Kromka chleba żytniego pełnoziarnistego z dżemem niskosłodzonym

Opinia dietetyka:

Dieta jest zróżnicowana i dobrze zbilansowana, nie ma więc co do niej przeciwwskazań zdrowotnych. Poprawia trawienie. Łatwo na niej wytrwać, gdyż praktycznie żaden produkt nie jest zabroniony (słodycze warto ograniczać). Nie odczuwa się też głodu.

Weight Watchers

Dieta Strażników Wagi 4 kg w ciągu miesiąca

Dieta dla świadomych zasad zdrowego odżywiania i skrupulatnych.

Podstawą tej diety jest podział produktów spożywczych na trzy grupy: zieloną, żółtą i czerwoną. Codziennie można zjeść określoną liczbę tzw. porcji produktów z każdej grupy. Pozwala ona zgubić ok. 4 kg w ciągu miesiąca.

Do grupy zielonej należą owoce i warzywa. Każdy Strażnik Wagi powinien zjeść codziennie co najmniej 5 porcji produktów z tej grupy, czyli ok. 500 g świeżych warzyw i owoców. Nie obowiązują tu żadne ograniczenia ilościowe, więc nie jest konieczne liczenie porcji pokarmów z grupy zielonej. Wyjątek stanowią jedynie kukurydza, fasola i groszek zaś z owoców awokado i banany.

Do grupy zielonej zaliczają się też świeże (nie słodzone!) soki warzywne i owocowe.

W grupie żółtej znajdziecie produkty o niewielkiej zawartości tłuszczu ale dość kaloryczne, dlatego należy liczyć ich porcje – w ciągu dnia nie wolno przekroczyć 11 porcji żółtych potraw. Należą tu: ziemniaki, chude mięsa, ryby, pieczywo, nabiał, groszek, kukurydza. Nabiał powinno się jeść przynajmniej 2 razy dziennie, tłuszcze roślinne 2-3 razy dziennie.

Najwięcej ograniczeń dotyczy żywności z grupy czerwonej. Takich produktów najlepiej unikać, ewentualnie można sobie pozwolić na 6 ich porcji w ciągu tygodnia. Do tej grupy zaliczamy: słodycze, słodzone serki i jogurty, alkohol, tłuste mięso, wędliny, konserwy, filety rybne w panierkach i sery topione.

Porcje w poszczególnych grupach:

Żółta – 1 porcja to:

• opakowanie (150 g) jogurtu owocowego 0% tłuszczu

• szklanka chudego mleka lub kefiru

• 250 g jogurtu naturalnego o zawartości tłuszczu do 1,5 %

• 3 herbatniki albo 4 krakersy

• 6 kromek chrupkiego pieczywa

• 6 łyżek płatków kukurydzianych

• 125 g chudego mięsa (drób bez skóry)

• 2 plasterki chudej szynki (50 g)

• 6 łyżek gotowanego ryżu

• 3 średnie ziemniaki

• jajko

• łyżeczka majonezu, margaryny lub oleju

• 4 łyżki gotowanej fasoli lub groszku

• 70 g filetów rybnych

• 100 g białego sera (chudego lub półtłustego)

• 25 g sera żółtego lub pleśniowego

Czerwona – jedna porcja to:

• szklanka piwa (0,31)

• lampka wina (100 ml)

• 5 kostek czekolady

• 30 g topionego serka

• 150 g słodzonego serka homogenizowanego (np. waniliowego)

• 2 łyżeczki masła

Plan diety Przepisy

Śniadanie (do wyboru):

- 2 łyżki kaszy manny (1/2 porcji żółtej) na szklance chudego mleka (1 porcja żółta), dowolny owoc (1 porcja zielona)

- 2 kromki pieczywa chrupkiego (1/2 żółtej porcji ), 2 łyżki topionego serka 30% tłuszczu (1 porcja żółta), ogórek konserwowy lub kiszony (1 porcja zielona), dowolny owoc (1 porcja zielona)

Obiad (do wyboru):

- udko kurczaka z grilla (1 i 1/2 porcji żółtej), 6 łyżek ryżu (1 porcja żółta), surówka z papryki, ogórka, pomidora i kapusty pekińskiej przyprawiona sosem z 3 łyżeczek niskotłuszczowego majonezu, 2 łyżeczek keczupu i 4 łyżek jogurtu naturalnego (1/4 porcji czerwonej i 3/4 porcji żółtej)

- naleśniki z pieczarkami (5 porcji żółtych), dowolna surówka

Kolacja (do wyboru):

- 2 kromki chleba z łyżeczką margaryny (1 i 1/2 porcji żółtej), 100 g chudego twarogu (1 porcja żółta), 125 ml jogurtu naturalnego (1/2 porcji żółtej), świeży ogórek (1 porcja zielona), 100 g kapusty pekińskiej (1 porcja zielona)

- mięso drobiowe (125 g) podsmażone na łyżeczce oleju (2 porcje żółte) z duszonymi jarzynami: kabaczkiem, papryką i 6 łyżkami marchewki z groszkiem (1/2 porcji żółtej), kromka chleba (1/2 porcji żółtej)

Przekąski:

- owoce i warzywa w dowolnych ilościach (oprócz bananów i awokado)

- szklanka chudego mleka lub kefiru (1 porcja żółta)

- krakersy (1 żółta porcja)

- 150g odtłuszczonego jogurtu owocowego (1 żółta porcja)

Hiszpanska

Dieta hiszpańska 3 kg w ciągu tygodnia

To nic, że mamy lato i w bród świeżych warzyw. Jeśli nie mamy czasu, aby je obierać, skrobać i kroić, to lepiej już jeść mrożone niż żadne.

W tej diecie liczy się czas - nie ma w niej potrawy, której przyrządzanie zajmie ci więcej niż kwadrans. Każdego dnia zjadasz 1300 kalorii, chudniesz sporo, bo 6 kg w 2 tygodnie. Możesz używać gotowych dań, np. właśnie mrożonek, które są wartościowe, mają tyle samo witamin co świeże produkty. Niektóre dania oparte są na półproduktach - ravioli, lazanii, fasoli czy tuńczyku z puszki. Warunkiem jest, aby nie miały więcej niż 160 kalorii, a ilość tłuszczu w 100 g nie przekraczała 10 proc. Dietę hiszpańską rozpisaliśmy dla ciebie na tydzień (w następnym możesz powtarzać potrawy, nieco je modyfikując, zmieniając składniki sałatek, kupując inne mieszanki mrożonych warzyw). Używaj tylko chudego mięsa; ryby najwartościowsze są tłuste.

Kiedy chwyci cię głód

Abyś nie zniechęciła się do diety, od czasu do czasu pozwól sobie na nieco czekolady (2 kostki) czy drożdżowy rogalik (250 kcal). Między posiłkami jako przekąski gryź świeże warzywa lub pij soki.

Plan diety Przepisy

Dzień po dniu 1300 kalorii

Poniedziałek

śniadanie: kawa lub herbata bez cukru, sok pomarańczowy, grahamka, 2 plastry polędwicy drobiowej, 4 śliwki, jogurt

obiad: 300 g gotowych ravioli polanych łyżeczką oliwy, sałata z winegretem, gruszka, jogurt

kolacja: filet z dorsza (200 g) pieczony w folii, szparagi, łyżka ryżu na sypko, jogurt owocowy 0 proc.

Wtorek

śniadanie: kawa lub herbata bez cukru, 125 g chudego białego sera, kromka pełnoziarnistego pieczywa, sok grejpfrutowy, jogurt, szklanka porzeczek

obiad: lazania z warzywami, sałatka z pomidora, galaretka z jabłkiem i łyżeczką rodzynek

kolacja: cordon bleu (150 g), surówka z roszponki, papryki i ogórka kiszonego, brzoskwinia

Środa

śniadanie: kawa lub herbata bez cukru, 2 plastry piersi indyka, 2 kromki pieczywa chrupkiego, sok pomarańczowy, jogurt, szklanka malin

obiad: 300 g warzyw z patelni (mrożonka), jogurt, 2 kiwi

kolacja: 2 plastry szynki wołowej, sałatka z pomidora i kukurydzy z winegretem na liściu sałaty, jabłko pieczone

Czwartek

śniadanie: kawa lub herbata bez cukru, 125 g camemberta light, kromka pełnoziarnistego pieczywa, sok grejpfrutowy, jogurt, 4 mandarynki

obiad: 2 jajka na twardo, sałata z brokułami i winegretem, grzanka razowa, sorbet malinowy

kolacja: szaszłyk z kurczaka (150 g), 2 łyżki ryżu, zielona sałata polana winegretem i posypana kiełkami, pomarańcza

Piątek

śniadanie: kawa lub herbata bez cukru, 2 małe serki topione light, grahamka, sok pomarańczowy, 2 łyżki płatków owsianych, szklanka chudego mleka

obiad: filet z soli (200 g) i bakłażan upieczone na grillu, sałatka z pomidorów i mozzarelli, jabłko

kolacja: warzywa na parze (mrożonka), ser kozi (125 g) grzanka, budyń waniliowy ze świeżymi owocami

Sobota

śniadanie: kawa lub herbata, jajecznica z 2 jaj smażona bez tłuszczu, rogalik z makiem, jogurt, sok grejpfrutowy, gruszka

obiad: plaster duszonej cielęciny (150 g), fasolka szparagowa, makaron (szklanka rurek), kisiel

kolacja: sałatka z tuńczyka, fasoli (z puszki), pomidora i kukurydzy, plaster pieczeni wołowej (150 g), kawałek bagietki, koktajl

Niedziela

śniadanie: kawa lub herbata bez cukru, pełnoziarnista bułeczka, 2 plastry żółtego sera light, sok pomarańczowy, jogurt, 4 morele

obiad: schab duszony (150 g), ziemniak w mundurku, surówka z marchewki, cebulki i jabłka, galaretka z sezonowymi owocami

kolacja: sałata zielona z krewetkami (mała puszka) i cząstkami grejpfruta, łosoś z patelni bez tłuszczu, 2 łyżki ryżu, jogurt, 2 biszkopty.

Jennifer Aniston

Tym razem dieta prosta ale skuteczna – pozwoliła aktorce zrzucić 13,5 kg w ciągu pół roku.

Proponowana w tym tygodniu dieta tym różni się od innych diet gwiazd, że jest nie tylko stosowana ale i wymyślona przez jedną z nich. Tak, Jennifer sama ją ułożyła i nazwała „9:1”.

Główną zasadą diety jest takie ułożenie dziennego jadłospisu, aby składał się w 90% z niskokalorycznych i niskotłuszczowych pokarmów, zaś 10% mają stanowić tzw. „małe szaleństwa”. Dzięki takiemu postępowaniu łatwo jest wytrwać przy diecie i nie „rzucać się” na jedzenie po jej zakończeniu.

Podczas stosowania diety J. Aniston należy spożywać pokarmy bogate w błonnik i skrobię (muesli, ziemniaki gotowane w mundurkach) oraz dużo warzyw i owoców. Trzeba zrezygnować z tłustych potraw i słodyczy.

Aktorka uważa, że w czasie odchudzania skuteczne są „dietetyczne zobowiązania”, np. „przez tydzień nie zjem nic słodkiego”.

Dieta nie powoduje bardzo szybkiego chudnięcia, ale za to jej rezultaty są trwałe – nie występuje po niej efekt jo-jo. Jest różnorodna i zbilansowana, dlatego nie ma specjalnych ograniczeń czasu jej stosowania.

Plan diety Przepisy

Śniadanie (do wyboru):

- szklanka świeżego (nie słodzonego) soku owocowego, kromka pełnoziarnistego chleba z twarożkiem i niskosłodzonym dżemem, owoce;

- szklanka świeżego soku owocowego, 2 kromki chleba pełnoziarnistego cienko posmarowane masłem roślinnym, 1/2 szklanki ugotowanej fasolki podgrzanej z kilkoma łyżkami soku pomidorowego;

- szklanka świeżego soku z owoców, ok. 1/2 szklanki płatków owsianych z łyżką rodzynek i szklanką odtłuszczonego mleka.

Obiad (do wyboru):

- 2 kromki pełnoziarnistego chleba z tuńczykiem (100 g), pokrojonym świeżym ogórkiem i sokiem z cytryny, surówka z warzyw (w dowolnej ilości), jogurt o niskiej zawartości tłuszczu;

- sałatka: duży ziemniak ugotowany w łupinie i pokrojony, 150 g ugotowanej i pokrojonej piersi kurczaka, 3 łyżki kukurydzy z puszki, pół pojemnika niskotłuszczowego jogurtu;

- bułka grahamka cienko posmarowana masłem roślinnym z 2 cienkimi plasterkami chudej wędliny, pomidorem i sałatą, kubek chudego jogurtu, owoce.

Kolacja (do wyboru):

- domowa pizza: na cienkim spodzie z drożdżowego ciasta położyć plasterki pomidora, pokrojoną w cienkie plasterki szynkę (50 g), posypać ziołami i łyżką startego żółtego sera o 30% zawartości tłuszczu;

- kasza z sosem: poddusić krótko 2 pomidory, ogórek, małą cebulę, cykorię, dodać roztarty ząbek czosnku. Sosem polać 5 łyżek kaszy jęczmiennej, posypać rozkruszonym białym serem (40 g);

- kurczak z warzywami: podsmażyć na łyżce oliwy pokrojoną pierś kurczaka (150 g), poddusić z posiekanym pomidorem i papryką, dodać 1/2 szklanki ugotowanej fasolki szparagowej, wyłożyć na ugotowany ryż, na deser mały banan.

odmładzająca Gayelorda Hausera

Dieta odmładzająca Gayelorda Hausera 3 kg w ciągu tygodnia

Tym razem dieta oparta głównie na sokach warzywnych i owocowych. Pomaga nie tylko schudnąć ale też zregenerować i odtruć organizm.

Twórca diety działanie takiego sposobu odżywiania wypróbował osobiście, gdy w dzieciństwie ciężko i przewlekle chorował. Gdy dorósł, postanowił pomagać innym i stał się dietetykiem takich gwiazd jak Marilyn Monroe, Jane Fonda, Farrah Fawcett czy Grace Kelly.

Produkty, które można spożywać w czasie diety, zostały podzielone na sześć grup:

Grupa I:

świeże soki owocowe

Grupa II:

świeże soki warzywne: marchwiowy, selerowy, pomidorowy, z kiszonej kapusty

Grupa III:

gorące napoje: rosół ugotowany na samych jarzynach, napar z mięty, kawa bez cukru, słaba herbata bez cukru, z cytryną

Grupa IV:

napoje mleczne: jogurt, kefir, mleko, maślanka

Grupa V:

świeże warzywa: marchew, seler, pietruszka, szpinak, papryka, brukselka, cebula, kiszona kapusta

Grupa VI:

świeże owoce: pomarańcze, grejpfruty, jabłka, cytryny, wszystkie rodzaje jagód

Dieta pozwala zrzucić ok. 3 kg w ciągu tygodnia. W czasie diety nie wolno jeść ziemniaków, bananów, białego pieczywa, masła, cukru, tłuszczu (jedyne odstępstwo to niewielka ilość boczku).

Uwaga: produkty z różnych grup wolno łączyć wyłącznie w sposób podany w diecie i nie wolno ich zamieniać.

Jeżeli świeże warzywa są akurat niedostępne, można zastąpić je mrożonkami.

Plan diety Przepisy

Dzień 1:

I śniadanie:

Szklanka soku pomidorowego, kromka chleba chrupkiego, dwa plasterki podsmażonej chudej szynki, szklanka chudego mleka z drożdżami, 1 tabletka witaminy C i jedna z solami mineralnymi.

II śniadanie:

Szklanka soku z marchwi.

Obiad:

Smażony plasterek rostbefu, zielona sałata bez oleju, szklanka jogurtu, dwie kromki chleba chrupkiego.

Podwieczorek:

szklanka soku jarzynowego z drożdżami piwnymi.

Kolacja:

Dwa jajka sadzone z duszonym szpinakiem, pieczone jabłko, herbata z cytryną.

Napój do poduszki:

Gorące lub zimne chude mleko z drożdżami piwnymi.

Dzień 2:

I śniadanie:

Szklanka soku pomidorowego, jajko na miękko, dwie cienkie kromki ciemnego pieczywa, szklanka chudego mleka z dodatkiem łyżki drożdży piwnych. Tabletka witaminy C i 1 tabletka zawierająca sole mineralne.

II śniadanie:

Szklanka soku z selerów.

Obiad:

Szklanka soku z marchwi, 125 g chudego twarożku zmieszanego z drobno posiekaną natką pietruszki i odrobiną jogurtu, kromka chleba chrupkiego, filiżanka kawy z mlekiem z dodatkiem drożdży piwnych.

Podwieczorek:

Szklanka soku jarzynowego.

Kolacja:

Plasterek smażonej wątróbki cielęcej, 100 g duszonego szpinaku (z mrożonek) lub połowa główki sałaty z sokiem cytrynowym.

Napój do poduszki:

Szklanka chudego mleka gorącego lub zimnego z łyżką stołową drożdży piwnych.

Dzień 3:

I śniadanie:

Szklanka soku pomarańczowego, dwie łyżki stołowe kiełków pszenicznych rozrobionych mlekiem i miodem. Tabletka witaminy C i 1 tabletka soli mineralnych.

II śniadanie:

Szklanka soku z selerów.

Obiad:

200 g chudego gotowanego drobiu, połowa główki sałaty z cytryną, szklanka chudego jogurtu.

Podwieczorek:

Szklanka soku pomidorowego.

Kolacja:

Filiżanka rosołu na samych warzywach, 200 g gotowanej ryby, trzy duszone pomidory.

Napój do poduszki:

Szklanka chudego mleka z drożdżami piwnymi.

Dzień 4:

I śniadanie:

1 pomarańcza, jajko smażone na chudym boczku, kromka chleba żytniego, filiżanka chudego mleka z drożdżami piwnymi, 1 pastylka witaminy C i 1 pastylka z solami mineralnymi.

II śniadanie:

Szklanka soku z marchwi.

Obiad:

Jajecznica z dwóch jaj, sałatka z pomidorów bez oleju, 1 kawałek chleba chrupkiego, herbata z cytryną lub kawa z mlekiem.

Podwieczorek:

Szklanka soku jarzynowego.

Kolacja:

Dosyć gruby plasterek smażonego steku, pół główki sałaty z cytryną, szklanka jogurtu z rozdrobnionymi truskawkami (z mrożonek).

Napój do poduszki:

Gorące lub zimne mleko z drożdżami piwnymi.

Dzień 5:

I śniadanie:

Szklanka soku pomarańczowego, jajko na miękko, dwa kawałki chleba chrupkiego, szklanka kawy z mlekiem z dodatkiem drożdży piwnych, 1 tabletka witaminy C i 1 soli mineralnych.

II śniadanie:

Szklanka soku z marchwi.

Obiad:

Szklanka soku pomidorowego, plasterek smażonej cielęcej wątróbki, cienka kromka razowego chleba, pieczone jabłko, filiżanka czarnej kawy.

Podwieczorek:

Szklanka soku jarzynowego z drożdżami piwnymi.

Kolacja:

125 g tatara przyprawionego drobno usiekaną cebulką, żółtkiem i zieloną papryką, jedna grzanka, herbata z cytryną.

Napój do poduszki:

Gorące lub zimne mleko z drożdżami piwnymi.

Dzień 6:

I śniadanie:

Jedna pomarańcza, trzy plasterki chudego smażonego boczku, dwa płatki chleba chrupkiego, szklanka mleka z drożdżami piwnymi. Jedna tabletka witaminy C i jedna z solami mineralnymi.

II śniadanie:

Szklanka soku z selerów lub chudego jogurtu.

Obiad:

Dwa jajka na twardo, szklanka soku pomidorowego z 1 łyżką drożdży piwnych, filiżanka kawy z mlekiem.

Podwieczorek:

Szklanka soku jarzynowego.

Kolacja:

Filiżanka bulionu bez tłuszczu, jeden strąk papryki faszerowanej chudym mielonym mięsem, jedno pieczone jabłko, dwie łyżki chudego twarożku z drobno usiekanym szczypiorkiem, filiżanka herbaty z sokiem cytrynowym.

Napój do poduszki:

Szklanka zimnego lub gorącego chudego mleka z drożdżami piwnymi

Dzień 7:

I śniadanie:

Pół grejpfruta, trzy łyżki płatków owsianych, rozmieszanych z mlekiem, z dodatkiem utartego jabłka i kilku posiekanych orzechów. Filiżanka gorącej kawy z mlekiem. 1 tabletka witaminy C i jedna z solami mineralnymi.

II śniadanie:

Szklanka soku z selerów lub chudego jogurtu.

Obiad:

Pół smażonego kurczęcia, jedna grzanka, sałata bez oleju, herbata z cytryną.

Kolacja:

Szklanka soku pomidorowego, 125 g chudej kiełbasy na gorąco, pół główki sałaty z cytryną.

Napój do poduszki:

Szklanka zimnego lub gorącego mleka z drożdżami piwnymi.

Dzień 8:

I śniadanie:

Pół grejpfruta, jedno jajko sadzone, dwa sucharki, szklanka mleka lub kawy z mlekiem z dodatkiem jednej łyżki drożdży piwnych. Jedna pastylka witaminy C i jedna zawierająca sole mineralne.

II śniadanie:

Szklanka chudego jogurtu lub soku z selerów.

Obiad:

Jeden pomidor, omlet z dwóch jaj, szklanka jogurtu lub mleka z drożdżami piwnymi.

Podwieczorek:

Szklanka soku jarzynowego.

Kolacja:

Smażony stek, zielona fasolka duszona bez tłuszczu lub zielona sałata przyprawiona sokiem cytrynowym.

Napój do poduszki:

Szklanka chudego zimnego lub gorącego mleka z drożdżami piwnymi

Dzień 9:

I śniadanie:

Szklanka soku pomidorowego, 5 dag szynki, cienka kromka chleba razowego, szklanka chudego mleka lub kawy z mlekiem z drożdżami piwnymi, 1 tabletka witaminy C i jedna soli mineralnych.

II śniadanie:

Szklanka soku z selerów.

Obiad:

Pomarańcza, sałatka z drobiu bez oliwy, zielona sałata, kromka razowego chleba, herbata z cytryną.

Podwieczorek:

Szklanka soku jarzynowego.

Kolacja:

Filiżanka chudego bulionu, 200 g gotowanej ryby, dwa duszone pomidory, szklanka mleka.

Dzień 10:

I śniadanie:

Pół grejpfruta, dwa kawałki chleba chrupkiego, 1 łyżka miodu, szklanka mleka z drożdżami piwnymi.

II śniadanie:

Szklanka soku z selerów lub pomidorów.

Obiad:

125 g smażonego siekanego mięsa, kromka chleba żytniego, filiżanka sałatki owocowej, herbata z cytryną.

Podwieczorek:

Szklanka soku jarzynowego z drożdżami.

Kolacja:

Filiżanka chudego bulionu, kawałek chudego gotowanego mięsa wołowego, zielona sałata bez oleju, szklanka jogurtu z rozdrobnionymi truskawkami lub jagodami (z mrożonek).

Napój do poduszki:

Gorące lub zimne mleko z drożdżami piwnymi.

Dieta dr Haya

Dieta dr. Haya 2 - 2,5 kg w ciągu tygodnia

Dieta niełączenia. Opracowana przez amerykańskiego lekarza - Williama Howarda Haya.

Po latach badań ustalił on, iż niektóre produkty jedzone razem tuczą, natomiast jedzone oddzielnie - odchudzają. Wszystko zależy od współczynnika pH (kwaśnego lub alkalicznego), w którym są trawione. Jeśli nie mieszamy produktów powodujących reakcję alkaliczną (węglowodany) z produktami o reakcji kwaśnej (białka), lepiej się czujemy, lepiej trawimy, i chudniemy - 2-2,5 kg tygodniowo.

Dieta ta dopuszcza w zasadzie spożywanie wszystkich produktów, poza cukrem i słodyczami, oraz wyeliminowanie z diety alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Należy też zrezygnować z białego chleba, makaronu i ryżu, na rzecz tych z pełnego przemiału.

Wodę mineralną można pić w dowolnych ilościach, ale tylko między posiłkami, nigdy w trakcie.

Owoce można jeść tylko na pusty żołądek albo jako przekąskę między głównymi posiłkami.

Dietę dr Haya może stosować każdy dorosły, nawet przez całe życie. Szczególnie wskazana jest dla osób cierpiących na wzdęcia, zaparcia, zaburzenia pracy nerek i jelit.

Dieta ta to coś więcej niż tylko sposób odchudzania. Jest zbilansowana i bardzo zróżnicowana, więc dostarcza składników umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu, poprawia trawienie, a co najważniejsze, nie powoduje osłabienia gdyż pozwala na jedzenie wszystkiego w dowolnych ilościach. Produkty muszą być tylko odpowiednio zestawiane.

Podczas stosowania tej diety konieczne jest spożywanie trzech zasadniczych posiłków w ciągu dnia, a oprócz nich drugiego śniadania (owoc) i podwieczorku (sok owocowy lub bulion warzywny). Posiłki białkowe i skrobiowe powinna dzielić czterogodzinna przerwa.

Nie należy łączyć:

• Produktów grupy 2 (węglowodany) z produktami grupy 1 (białka).

• Produktów grupy 1 ze sobą, bo grozi to zgromadzeniem zbyt dużej ilości białka (np. nie powinno się jeść omletu z tuńczykiem, serem czy szynką; nie wolno też mieszać ryb, drobiu, mięsa czy jajek w tym samym posiłku).

• Produktów grupy 2 ze sobą. Należy wybrać między makaronem, ryżem, chlebem i ziemniakami.

Można łączyć:

• Białka (grupa 1) z warzywami (grupa 4) i owocami (grupa 5), ale tylko kwaśnymi i półkwaśnymi.

• Węglowodany i skrobię (grupa 2) z warzywami (grupa 4) i owocami (grupa 5), lecz tylko słodkimi.

• Owoce z grupy 5 (kwaśne i półkwaśne) z produktami mlecznymi z grupy 1.

• Warzywa (grupa 4) z produktami mlecznymi z grupy 1 oraz margaryną.

• Owoce ze sobą i warzywa ze sobą.

Plan diety

Śniadanie (do wyboru):

- Grzanka z pełnoziarnistego chleba (pszennego lub żytniego) z odrobiną margaryny lub masła oraz dżemem niskosłodzonym, naturalny sok owocowy.

- Grzanka usmażona na oleju z czosnkiem, sałatka z soczystych owoców.

- Duża kiść świeżych winogron.

Obiad (do wyboru):

- Ryba pieczona w folii lub mięso pieczone na grillu, bakłażan (albo kabaczek) faszerowany warzywami.

- Pieczona pierś kurczaka, gotowane na parze brokuły i kalafior.

- Ciemny ryż z warzywami lub roślinami strączkowymi.

- Ciemny makaron z pomidorem i cebulą albo z warzywami i odrobiną sera żółtego.

Kolacja (do wyboru):

- Ziemniaki, ciemny ryż bądź cieńmy makaron z ziołami, warzywa lub rośliny strączkowe.

- Sałatka z cieciorki, pomidora, papryki, cebuli i kilku oliwek.

- Makaron z sosem z oliwek, czosnku, bazylii i orzeszków ziemnych.

- Ryba z piekarnika, warzywa z rusztu.

antycelulitowa

Jeśli uważasz, że przeszkadza ci cellulit, koniecznie zastosuj naszą dietę! Chociaż może to zabrzmieć dziwnie, w walce z cellulitem mogą pomóc tłuszcze.

Jednak nie wszystkie a jedynie kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, omega-6 i omega-9. Substancje te poprawiają metabolizm tkanek zaatakowanych przez cellulit, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapobiegają odkładaniu się zapasów tłuszczu. Dieta antycellulitowa trwa przez 5 dni. Szóstego dnia należy pić świeży sok z pomarańczy i marchwi, które pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Źródła kwasów tłuszczowych OMEGA-3:

- tłuste ryby (halibut, łosoś, makrela, pstrąg)

- tran

- olej lniany

Jego dzienna dawka to ok. 6 g, czyli 150 g ryby, 1 łyżka tranu lub oleju lnianego.

Źródła kwasów tłuszczowych OMEGA-6:

- orzechy

- pestki słonecznika, dyni, porzeczek

- olej z wiesiołka i ogórecznika

Jego dzienna dawka to 1–5 g, czyli 10-100 g orzechów laskowych (5 łyżek) lub 50 g włoskich (5 szt.), 1 łyżka oleju z wiesiołka, 50 g pestek z dyni.

Źródła kwasów tłuszczowych OMEGA-9:

- oliwa z oliwek

- pestki słonecznika

- ziarno sezamu

- awokado

- olej rzepakowy canola

Jego dzienna dawka to 1 łyżka oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego albo 50 g pestek ze słonecznika lub 1/2 awokado.

http://zdrowie.onet.pl/192,9370,3,,,dieta_antycellulitowa,diety.html

DZIEN 1

Śniadanie (do wyboru):

- 2 łyżki płatków zbożowych z łyżką otrębów owsianych, orzechów, siemienia lnianego lub sezamu, wymieszane ze 150 g jogurtu naturalnego, do tego 100 g czarnych porzeczek lub mandarynka albo banan,

- bułka pełnoziarnista z 50 g twarożku granulowanego, posypanego kiełkami pszenicy, łyżeczką sezamu i łyżeczką pestek słonecznika.

Przegryzki (do wyboru):

- płatek sezamka,

- orzechy, pestki dyni lub słonecznika (po łyżeczce)

- 150 g (plaster) melona, dwa plasterki awokado, grejpfrut, 2-3 mandarynki lub śliwki, 1/2 szklanki porzeczek albo agrestu,

- łyżka pasty tahiny (z cieciorki, miazgi sezamowej, czosnku i cytryny).

Obiad

Szpinak z jajkiem

0,5 kg mrożonego szpinaku,

jajko,

3 orzechy włoskie,

łyżka rokpola,

łyżka oliwy z oliwek,

parę liści sałaty,

ząbek czosnku,

sól jodowana

Odparować wodę ze szpinaku, wymieszać go z serem i rozdrobnionymi orzechami oraz roztartym czosnkiem; na oliwie usmażyć jajko; na talerzu ułożyć liście sałaty, szpinak i jajko sadzone.

Kolacja

Sałatka ziemniaczana

2 ugotowane ziemniaki,

1 strąk czerwonej papryki,

korniszon,

50 g gotowanej piersi kurczaka,

cebula,

łyżka oleju z wiesiołka (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością),

sól jodowana,

przyprawy,

sok z cytryny,

pestki słonecznika

Warzywa i kurczaka pokroić, skropić olejem, dodać sól i przyprawy.

2 dzień:

Obiad: Sałatka warzywna.

Kolacja: Pieczony dorsz.

3 dzień:

Obiad: Zielone spaghetti.

Kolacja: Nadziewane pomidory.

4 dzień:

Obiad: Kurczak z fasolką.

Kolacja: Kolorowe spaghetti.

5 dzień:

Obiad: Tofu z grilla.

Kolacja: Sałatka owocowa.

6 dzień:

Wypić w ciągu dnia świeży sok wyciśnięty z 2 kg pomarańczy i 1 kg marchwi.

Aby zachować efekty diety należy nadal spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9 oraz witaminy i błonnik.

Srodziemnomorska

Dieta śródziemnomorska 4 kg w ciągu miesiąca

Jest to dieta tzw. naturalna. Nie jest to właściwie dieta odchudzająca, ale sposób odżywiania na całe życie. Charakterystyczną cechą jest ograniczenie spożycia mięsa oraz innych białek zwierzęcych i odżywianie się przede wszystkim produktami pochodzenia roślinnego: owocami, warzywami i nasionami zbóż.

Jest popularna w południowej Francji, we Włoszech i Hiszpanii. Położenie geograficzne tych krajów oraz klimat – ciepły i wilgotny - wpłynęły na nawyki żywieniowe ich mieszkańców. Dieta śródziemnomorska bazuje na dużych ilościach warzyw i owoców, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i makaronach. Ważne miejsce zajmują w niej ryby i owoce morza. Stosunkowo niewiele je się mięsa, zwłaszcza czerwonego (wołowina, baranina). Potrawy są często przyprawiane dużą ilością czosnku i cebuli, znanych ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych i obniżających ciśnienie krwi.

Dietę tę można polecić każdemu, zwłaszcza osobom ze skłonnością do nadciśnienia i z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Wydawać by się mogło, że dieta śródziemnomorska, ze względu na dużą zawartość węglowodanów (np. makaronu), nie pozwala schudnąć. Nie jest to jednak prawda. Makaron z warzywami, a nawet chudą rybą czy drobiem nie tuczy. Tuczące są tak naprawdę tłuste sosy, którymi polewa się makaron. Jednak, żeby schudnąć, stosując tę dietę, trzeba przestrzegać kilku zasad. Najlepiej nie zjadać dziennie więcej niż 40 g tłuszczu i nie przekraczać 1200 kcal. Wówczas można stracić do 4 kg w ciągu miesiąca.

Co jeść, a czego unikać?

Jeść:

Ryby - zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.

Owoce i warzywa – zawierają błonnik, sole mineralne, witaminy i dużo wody.

Rośliny strączkowe, ryż, makaron – źródło białka, błonnika, soli mineralnych. Są jednak dość kaloryczne, dlatego nie należy jeść ich zbyt często i zawsze spożywać z dodatkiem warzyw.

Ciemne pieczywo – zawiera dużo błonnika i minerałów.

Orzechy, suszone owoce – charakteryzują się dużą zawartością witamin i minerałów, jednak nie należy jeść ich zbyt dużo ze względu na wysoką kaloryczność.

Wino wytrawne – obniża poziom „złego” cholesterolu, pomaga utrzymać odpowiedni poziom „dobrego”. Nie wolno go jednak spożywać więcej niż jedna szklanka do głównego posiłku.

Unikać:

Mięsa – czerwonego, białego tłustego (np. skóra z kurczaka), tłustych wędlin.

Białego pieczywa i słodyczy – są bardzo kaloryczne a ich wartość odżywcza jest niewielka.

Główne zasady diety:

1. Unikać smażenia w wysokich temperaturach i nie używać powtórnie tej samej oliwy.

2. Spożycie wędlin, nawet chudych, pełnego mleka i tłustych serów ograniczyć do minimum.

3. Pić dużo niegazowanej wody mineralnej.

4. Unikać stresów.

Poniedziałek

I śniadanie:

2 kromki chleba żytniego razowego, cienko posmarowane margaryną, pół jajka na twardo, 2 plasterki chudej szynki, 100 g sałatki z pomidora i czosnku z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy

II śniadanie:

kubeczek jogurtu naturalnego, jedna brzoskwinia

Obiad:

szaszłyk z piersi kurczaka, cebuli i czerwonej papryki pokropionego odrobiną oleju, 30 brązowego ryżu, 200 g surówki z sałaty, ogórka, kiełków soi i koperku

Podwieczorek:

gruszka

Kolacja:

kromka grahama z 2 plastrami szynki, 200 g sałatki z pomidora i papryki, plaster sera feta ze szczypiorkiem

Wtorek

I śniadanie:

2 kromki chleba żytniego gruboziarnistego, cienko posmarowane margaryną, 50 g wędzonego dorsza, 50 g sałatki z małego pomidora i ogórka

II śniadanie:

opakowanie serka homogenizowanego

Obiad:

talerz zupy pieczarkowej gotowanej na włoszczyźnie z odrobiną oliwy z oliwek, 100 g łososia pieczonego w folii, 3 łyżki gotowanych ziemniaków, 100 g sałaty doprawionej oliwą z oliwek i sokiem z cytryny

Podwieczorek:

szklanka chudego zsiadłego mleka, szklanka owoców sezonowych

Kolacja:

150 g sałatki z pomidora i cebuli z odrobiną oliwy z oliwek i soku z cytryny, 40 g kaszy kuskus, 2 plasterki szynki

Środa

I śniadanie:

kromka pumpernikla cienko posmarowana margaryną, 2 plasterki żółtego sera, 2 liście sałaty z pomidorem

II śniadanie:

kubeczek kefiru

Obiad:

250 g kapuśniaku gotowanego z włoszczyzną i piersią kurczaka, 200 g ryby po grecku z odrobiną oliwy

Podwieczorek:

szklanka owoców sezonowych

Kolacja:

2 kromki chleba żytniego razowego, parówka drobiowa, 100 g brokułów z wody

Czwartek

I śniadanie:

filiżanka płatków kukurydzianych ze 175 g jogurtu naturalnego, brzoskwinia

II śniadanie:

kromka żytniego chleba razowego cienko posmarowana margaryną, plasterek polędwicy, ogórek

Obiad:

chłodnik z 200 g kefiru, ogórka, botwiny, szczypiorku i jaja, 2 mandarynki

Podwieczorek:

szklanka soku pomarańczowego

Kolacja:

250 g sałatki z tuńczyka, papryki, kukurydzy i groszku z puszki, pół grahamki

Piątek

I śniadanie:

kromka razowego chleba żytniego, cienko posmarowanego margaryną i pasta rybną (30 g wędzonej makreli i 80 g chudego twarogu), 100 g surówki z pora i jabłka

II śniadanie:

mały banan, szklanka odtłuszczonego mleka

Obiad:

250 g leczo z piersi indyka, czerwonej i zielonej papryki, kabaczka, cebuli i pomidora, 30 g brązowego ryżu, szklanka soku owocowego

Podwieczorek:

gruszka

Kolacja:

pół grahamki cienko posmarowanej margaryną oraz 30 g pasztetu drobiowego, 100 g fasolki szparagowej z wody

Sobota

I śniadanie:

2 kromki chleba żytniego razowego cienko posmarowanego margaryną, 2 plasterki szynki z indyka, 100 g sałatki z ogórka i szczypiorku

II śniadanie:

banan, 175 g jogurtu naturalnego

Obiad:

zupa koperkowa z 2 ziemniakami, włoszczyzną i piersią kurczaka, 200 g czerwonej papryki faszerowanej ryżem, przecierem pomidorowym i jajkiem

Podwieczorek:

plaster arbuza

Kolacja:

200 g sałatki greckiej (pomidor, sałata, ogórek, ser feta, odrobina oliwy z oliwek), 2 kromki żytniego chleba razowego

NIEDZIELA

I śniadanie:

2 kromki pumpernikla cienko posmarowane margaryną, 60 g chudego twarożku ze szczypiorkiem, pomarańcza

II śniadanie:

pół grahamki z 20 g pasty z kurczaka, 10 rzodkiewek

Obiad:

talerz zupy kalafiorowej na włoszczyźnie i piersi z kurczaka, 200 g polędwicy wołowej z rusztu, 30 g kaszy gryczanej, 100 g fasolki szparagowej z wody

Podwieczorek:

150 g jogurtu owocowego

Kolacja:

250 g sałatki z bobu, jabłka, czerwonej papryki, koperku, doprawionej oliwą, sokiem z cytryny i musztardą

(MALO mamy narazie)Francuska

-długość I fazy uderzeniowej zależy od ilości kilogramów, które chcemy stracić ( realnie)

-następna faza uzależniona jest od ilości straconych kilogramów

- najważniejsza sprawa nie zabierać się do diety , jeśli nie jesteś zdecydowana na kategoryczne zmiany i fazę stabilizacyjną oraz w celu utrzymania wagi proteinowego czwartku do końca życia itd....

1.Faza uderzeniowa(najszybciej sie chudnie)nawet do 5 kilo w 5 dni(mozna tez tą faze trzy dni stosowac,albo nawet 10 ,ale po konsultacji z lekarzem(to wszystko zalezy od tego ile sie chce schudnac i ile nieudanych prob odchudzania za nami

2.Faza powolnego spadku wagi.okolo kilogram ,poltora na tydzien.

3.Stabilizacja(10 dni na kazdy zgubiony kilogram)

4.Po fazie stabilizacji : raz w tygodniu nalezy sobie zrobic dzien proteinowy,taki jak w fazie uderzeniowej.

mozna jesc tylko pokarmy z osmiu grup :

1.chude miesa oprocz przerosnietych tluszczem kawalkow wolowiny,wieprzowiny w ogole nie mozna,

2.Ryby (wszysko dozwolone)

3.Owoce morza

4.Jajka

5.Podroby tylko : wątroba cieleca,wolowa,drobiowa i ozor

6.chude wedliny(mozna wieprzowe tez ale tylko light)

7.chudy nabial(twarożki bez cukru,jogurty,serki homogenizowane bez cukru ,(ogilnie wszystko bez cukru)chude mleko jako dodatek (np.wlasnie do kawy)

8.koniecznie co najmniej poltora litra plynow dziennie.

Je sie tyle i kiedy sie chce,nie wolno uzywac jakiegokolwiek tluszczu i trzeba ograniczac sol,czyli dania przyrządzamy w piekarniku albo gotujemy na parze,np rybe zawijamy w folie,posypujemy przyprawami i pieczemy,albo na snaidanie omlet z cebulka(cebulke jako przyprawe wmalych ilosciach mozna(wszystko zalezy od wyobrazni,wazne zeby uzywac tylko te skladniki ktore mozna jesc,mozna to dowolnie mieszac.

herabta i kawa dozwolone jak najbardziej nawet cole light mozna pic przyprawiac mozna czym sie w zasadzie chce cet,ziola,czosnek cytryna,cebula,nawet odrobina korniszonow,mozna nieco musztardy,

jedzcie tak czesto jak chcecie,nigdy nie omijajcie posilku(czyli nie dopuszczajcie do uczucia glodu bo moze zniweczyc diete i rzucicie sie na węglowodany)mozna pic w trakcie jedzenia,trzeba zawszew miec pod reka cos z dozwolonych produktow(tzn w lodowce ) no i na snaidanie mozna zjesc placka na ktorego przepis podalam wyzej(zawiera otreby i zapowbiega zaparciom

Kwasniewskiego
Judith Willis(Oczyszczajaca)

Dieta oczyszczająca 2 kg w ciągu tygodnia

Dieta pomaga zrzucić zbędne kilogramy w dość szybkim czasie a ponadto pozwala organizmowi oczyścić się z toksyn oraz odpocząć wątrobie i nerkom od tłustego jedzenia.

Autorką diety jest Judith Willis, specjalistka od spraw żywienia.

Najważniejsze zasady diety to znaczne ograniczenie tłuszczy i węglowodanów, zaś białko zwierzęce dopuszczane jest jedynie w niewielkich ilościach i to dopiero od czwartego dnia diety. Podstawowymi pokarmami są tu świeże owoce i warzywa.

Dieta trwa tydzień i w tym czasie pozwala schudnąć ok. 2 kg. Podczas tego tygodnia organizm ulega oczyszczeniu, usuwając toksyny zmagazynowane w swoich tkankach. Objawem tego odtruwania może być lekkie pogorszenie samopoczucia (np. ból głowy, osłabienie) w ciągu pierwszych dni diety.

Dzien 1

Po przebudzeniu:

Szklanka niegazowanej wody mineralnej z sokiem z połowy cytryny

Śniadanie:

Koktajl białkowy

Obiad:

Sok energetyzujący

Podwieczorek:

Sok energetyzujący

Kolacja:

Koktajl białkowy

Dzien2

Po przebudzeniu:

Woda mineralna z sokiem z cytryny

Śniadanie:

Banan, garść suszonych moreli, woda mineralna ze świeżym sokiem pomarańczowym w proporcji 1:1

Drugie śniadanie:

Jabłko

Obiad:

Koktajl białkowy

Przekąska po obiedzie:

Garść suszonych moreli

Podwieczorek:

Banan

Kolacja:

Plaster melona, szklanka soku pomidorowego

Dzień 3

Po przebudzeniu:

Woda mineralna z sokiem z cytryny

Śniadanie:

Pomarańcza, jogurt naturalny, herbatka ziołowa

Drugie śniadanie:

Banan

Obiad:

2 szklanki sałatki warzywnej (sałatkę można sporządzić z takich warzyw jak: sałata, ogórki, cebula, pomidory, papryka, marchew, kapusta, seler, rzodkiewka; przyprawić można ją estragonem, miętą, oregano, czosnkiem, szczypiorkiem, a wiosną dodać młode liście pokrzywy i mniszka lekarskiego)

Podwieczorek:

Garść suszonych moreli, koktajl białkowy

Kolacja:

Sałatka Coleslaw (drobno pokrojona kapusta, marchew i cebula, w dowolnych proporcjach), garść suszonych moreli lub brzoskwiń, plaster melona, herbatka z mniszka lekarskiego

Dzień 4

Po przebudzeniu:

Woda mineralna z sokiem z cytryny

Śniadanie:

Jogurt naturalny, dowolny świeży owoc, garść posiekanych migdałów lub orzechów brazylijskich, garść ziaren słonecznika

Drugie śniadanie:

Sok energetyzujący

Obiad:

Szklanka sałatki warzywnej, 150-200 g dorsza z rusztu ze świeżym koperkiem

Podwieczorek:

Jabłko i gruszka

Kolacja:

Szklanka sałatki Coleslaw posypanej posiekanymi orzechami włoskimi

Dzień 5

Po przebudzeniu:

Woda mineralna z odrobiną soku z cytryny

Śniadanie:

Jogurt naturalny, sałatka z dowolnych owoców

Drugie śniadanie:

Garść orzechów brazylijskich, kilka suszonych lub świeżych daktyli

Obiad:

Sałatka witaminowo - białkowa, koktajl białkowy

Podwieczorek:

Jabłko i banan

Kolacja:

Mieszane warzywa (szklanka ugotowanych warzyw strączkowych, 2 szklanki dowolnych warzyw sezonowych lub mrożonych - co najmniej 2 rodzaje), 150-200 g dorsza z rusztu, plaster melona, herbatka ziołowa

Dzień 6

Po przebudzeniu:

Woda mineralna z odrobiną soku z cytryny

Śniadanie:

Jogurt naturalny, pomarańcza, grejpfrut, łyżeczka ziaren sezamu

Drugie śniadanie:

Banan, garść migdałów

Obiad:

Sałatka ze szklanki ugotowanej cieciorki lub soczewicy, czerwonej papryki, cebuli, pomidora, przyprawiona czosnkiem, bazylią, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, do tego sok energetyzujący

Podwieczorek:

Jabłko

Kolacja:

Kurczak po chińsku, mieszana sałatka z octem winnym, gruszka

Dzień 7

Po przebudzeniu:

Woda mineralna z sokiem z cytryny

Śniadanie:

Jogurt naturalny, plaster melona, jabłko

Drugie śniadanie:

Sok energetyzujący, garść ziaren słonecznika

Obiad:

Sałatka ryżowa

Podwieczorek:

Herbata ziołowa, garść orzechów brazylijskich

Kolacja:

Mały ziemniak pieczony lub gotowany, 150 g piersi indyka z rusztu, sezonowe warzywa, sałatka warzywna

Cytrynowa(OCZYSZCZAJACA)

Lemon detox diet(bo tak to sie poprawnie nazywa), czyli cytrynowa dieta odtruwajaca, od jakiegos czasu jest bardzo popularna wsrod gwiazde Hollywood

Jest to dosc drastyczna dieta polegajaca na piciu przez 7 dni tylko wody z cytryna(to mocny "oczyszczacz") i syropem klonowym(ma dostarczac witamin, mineralow i energii na czas detoxu) oraz odrobina pieprzu kajenskiego(przyspiesza przemiane materii).

Stosowanie tej diety prowadzi zrzucenia okolo 4kg w tydzien, wlosy maja stac sie blyszczace, a skora-swietlista.

Niektorzy lekarze nie widza zadnych przeciwwskazan, zeby ja stosowac.

Inni specjalisci sa juz bardziej sceptyczni.

Ostrzegaja, ze to wlasciwie nie dieta, a tygodniowa glodowka, ktora-bez kontroli lekarskiej-moze spowodowac niebezpieczne oslabienie organizmu, zwlaszcza mlodej, rozwijajacej sie osoby...

POST (warzywno owocowa OCZYSZCZAJACA)

to jest dieta PRZECZYSZCZAJCA

W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:

- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;

- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;

- cebulowe: cebula, por, czosnek;

- psiankowate: papryka, pomidor;

- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;

- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;

- Owoce: jabłka, cytryny, grapefruity;

W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz), nie wolno kawy, mocnej herbaty, alkoholu słodkich napojów. Spożywanie tego rodzaju wysoko odżywczych roślin jest równoznaczne z zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".

Warzywa i owoce można spożywać w postaci:

a) soku z warzyw i owoców,

b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,

c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,

d) warzyw fermentowanych (kiszonych),

e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,

f) owoców.

Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza

Kilku tygodniowa kuracja dietą warzywno - owocową (od 2 do 6 tygodni) może być skutecną metodą:

* promocji zdrowia (wzmacnania zdrowia) u ludzi zdrowych, którzy pragną oczyścić organizm ze złogów, uzyskać więcej ergii, odmłodzić się, zwiększyć odporność na przeziębienia i inne choroby

* w zaburzeniach metabolicznych takich jak nadwaga, nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, kwasu moczowego, stłuszczenia wątroby, kamica nerkowa, cukrzyca typu II, choroba wieńcowa (rówież profilaktyka przeciwzakrzepowa po by-pasach),

* w zaburzeniach immunologicznych takich jak obniżona odporność (częste infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia bakteyjne, wirusowe, grzybicze), alegie (astma, atopowa egzema, inne choroby skóry), nietolerancje pokarmowe (nietolerancja na gluten, nabiał itp.), kola- genozy (gościec reumatodalny, toczeń trzewny, choroby autoagre- sywne: wątroby, tarczycy (choroba Hishimoto), jelit (wrzodzejące zapalenie jelita grubego), skóry (twardzina), oka (choroba Sjögrena-zespął suchości) itp.,

* w chorobach zwyrodnieniowych (choroba zwyrodnieniowa stawów, paradontoza, zaćma, żylaki, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kardiomiopatie, polineuropatie. torbiele jajników),

* w zaburzeniach czynnościowych (wzdęcia, zaparcia, jelito nadwraźliwe, zespół złego wchłaniania, anemia, refluks żołądkowy, zaburzenia snu, migreny, padaczka, zespół chronicznego zmęczenia, niedoczynność tarczycy, niedowłady, zespół napięcia przedmiesiączkowego, bezpłodność, zaburzenia klimakteryczne itp.).

InsulinUwaga! Pacienci przyjmujący insulinę, a będący na diecie warzywno - owocowej powinni być hospitalizowani ze względu na niebezpieczeństwo niedocukrzenia (hipoglikemii).

*****

Dieta warzywno-owocowa jest przeciwwskazana w chorobach wyniszczających, takich jak: nadczynność tarczycy, wyniszczenie nowotworowe, czynna gruźlica, krańcowa niewydalność: nerek, wątroby, krążenia, a także w ciężkich depresiach, w ostrej porfirii, niedoczynność nadnerzy.

Nie należy stosować tej diety u kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią, u dzieci i w okresie dojrzewania. Także przeciwwskazaniem jest stan po trans- plantacji narządów (np. przeszczep nerki, serca ki wątroby).

******

Wyniki

Wyniki uzyskane pod wpływem diety warzywno - owocowej są bardzo dobre. W wielu przypadkach udaje się zredukować dawki przyjmowania leków, a nawet przerwać dotychczas stosowane leczenie farmakologiczne.

Powszechnie obserwuje się wraz z utratą masy ciała redukcję cholestorolu, obniżenie poziomu cukru we krwi, normalizację odczynu OB. Większość kuracjuszy traci od 3 do 6 kg w czasie dwu tygodniowego turnusu.

Towarzyszy przypływ witalności i enrgii, zwiększenie odporności na infekcje, wyregulowanie ciśnienia krwi (zarówno nadciśnienia jak i niedociśniena), ustąpienie zespołu przewlekłego zmęczenia, poprawa snu, wyostrzenie zmysłów, równowaga psychiczna, duchowność i wyciszenie.

Dla ilustracji zdolności samoleczących organizmu urachamianych dzięki kuracjom warzywno - owocowych przedstawiamy niektóre przypadki:

* wyleczenie opornego na leczenie antybiotykami grnkowcowego zapalenia ucha (wraz z ustąpieniem głuchoty) trwającego od 50 lat u pacjentki po 6 tygodniach diety warzywno - owocowej,

* wyleczenie dietą ropnego zapalenia wałów paznokciowych nóg leczonego bez efektu przez 3 lata antybiotykami u młodej kobiety,

* ustąpienie po 6- tygodniowej kuracji dietą ropnych przetok (trwających 2 la- ta mimo antybiotyków) po przeszczepie zakażonego gronkowcem stawu biodrowego,

* wyleczenie gronkowcowego zapalenie kości (obojczyka, kręgosłupa, kciuka) oraz cukrzycy po kilkakrotnie powtarzalnych kuracjach dietą warzywną - owocową u 65- letniego pacjenta,

* całkowite ustąpienie zakażonej bakterią skrzepliny serca przytwiedzonej do zastawki aortalnej po 3,5 miesiącach leczenia okresowo dietą warzywną i pełnowartościową u 70- letniego pacjenta, który dzięki diecie uniknął operacji wszczepienia sztuczenj zastawki,

* uzyskanie po 7 tygodniowej diecie samoistnej korekcji zwyrodnienia stawu biodrowego, co pozwoliło na odrzucenie kul, równocześnie zniknięcie guzka (nerwiaka) nadoczkodołowego wielkości ziarna bobu i także cofnięcie się podskórnych guzków z kwasu moczowgo u pacientki 45- letniej,

* istąpienie bólów stawu żuchwowego i trzeszczenia wszystkich stawów, trwających przez 2 lata i opornych na leki przecizapalne u młodej kobiety po 2- krotnie powtórzoenj 6- cio tygodniowej kuracji dietą warzywną,

* uniknięcie by-pasów z powodu zaawansowanej choroby wieńcowej i po- wrót do zdrowia (do sportu) u pacienta lat 60, po kilku 6- tygodniowych kuracjach dietą warzywną,

* ustąpienie rozległych pęcherzowych zmian skórnych w przebiegu porfirii skórnej u pacjenta lat 40 po kilkakrotnych kracjach dietą warzywną,

* ustąpienie wieloletniej łuszczycy u młodej kobiety po 4 tygodniach kuracji dietą warzywną,

* przywrócenie produkcji łez i śliny po 10 latach trwania suchości oczu i jamy ustnej (kolagenoza) u 47- letniej pacjentki po kilkakrotnie powtarzanych kuracjach dietą,

* redukcja 120 kg masy ciała u 30- letniej pacjentki ważącej 270 kg po 2 latach okresowo powtarzanych kuracji dietą warzywno- owocową,

* całkowite wygojenie głębokich owrzodzeń podudzi, trwających przez 15 lat u 85- letniego pacjenta po kuracji 6- tygodniowej,

* ustąpienie uporczywej, opornej na leczenie arytmii serca wraz z redukcją 50 kg masy ciała u pacjenta z otyłością (150 kg i 178 cm wzrostu) po kilkakrotnie powtarzanych kuracjach dietą i zmianie modelu żywienia,

* uniknięcie operacji przeszczepu sztucznego stawu kolanowego z powodu zwyrodnienia po kilkakrotnych kuracjach dietą warzywną, ustąpienie bólów kolana trwających od 1 roku, redukcja 25 kg masy ciała u kobiety 56- letniej,

* ustąpienie bólów i obrzęków stawów w przebiegu reumatiodalnego zapalenia stawów trwającego od 27 lat u kobiety lat 55 po 4-tygodniowej diecie, co pozwoliło na odrzucenie kul i odstawienie leków.

Jadłospis przykladowy:

(+8 min abs)

sniadanie: banan+jablko(banan tuczacy sugerowana wymiana)

2 sniadanie: jogurt+ jablko

lunch: salatka(salata, jajko, papryka, pomidor, ogorek, oliwki)

obiad: brokuł, salata (jak wyzej bez jaja)

kolacja: jablko lub inny owoc

24.04. - 62kg

29.04. - 61kg

05.05. - 58.8kg

cel -->> 55kg

Owszem byłam głodna, ale tylko przez pierwszy tydzień, więc WARTO WYTRWAĆ!

A co do arbuzów, to.. niestety ;( nie można ich jeść. Z owoców tylko jabłka, cytryny i grejpfruty.

W 4 dniu diety było najgorzej. Wróciły wszystkie dotychczasowe dolegliwości. Wysypka się nasiliła, miałam bóle głowy, bóle żołądka..

Ale na 5 dzień ANI ŚLADU.

DOZWOLONE:

(kapusta surowa i kiszona, kalafior, marchew, burak, seler, cebula, dynia, sałata, pomidor, papryka itd.) i nisko cukrowych owocach (jabłka, grejpfruty, cytryny, owoce jagodowe)

Kawka zbożowa jest dozwolona, ale w niezbyt dużych ilościach.

Kotki moje:

DZIEŃ 1:

Śniadanie:

Pomidory, ogórki, cebula, czosnek, zioła.

Wszystko pokroić i wrzucić do miski. Zjeść z apetytem Do tego słaba herbatka bez cukru ( może być z cytryną, ale nie polecam)

2 Śniadanie:

2 jabłka

Obiad:

Gotowany kalafior z gotowaną marchewką + kiszona kapusta

Podwieczorek:

Połówka grejpfruta

Kolacja:

Sok z marchwi i buraczka.

(jeśli macie sokowirówkę oczywiście).

DZIEŃ 2:

Śniadanie:

Jabłka i grejpfrut obrać ze skórki ( 2jabłka i 1 grejpfrut, lub o.5 wczorajszego) pokroić w kosteczkę, dodać sok z cytryny

2 Śniadanie:

2 obrane marcheweczki

Obiad:

Zupa dyniowa ( Obrać dynie, ugotować i zmiksować)

Podwieczorko- kolacja:

Sok pomidorowy

Słuchajcie. Generalnie kombinacje dowolne

no z wypróżnianiem był problem, ale tylko w pierwszym tygodniu. No i dużo razy siusiałam

dzień 1:

ŚNIADANIE:

sok z marchwi, surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy.

lub surówka z białej kapusty z jabłkiem, gotowany burak, herbata miętowa, sok jabłkowy (rozdzielcie sobie to na 2 śniadanie też np sok jabłkowy i surówkę z białej kapusty z jabłkiem)

OBIAD:

Zupa ogórkowa, duszona papryka nadziewana jarzynami, surówka z czerwonej kapusty z grejpfrutem, gotowany kalafior, kompot z jabłek ( z goździkami, bez cukru)

KOLACJA: Mus jabłkowy na ciepło, surówka z marchwi z jabłkiem, gotowana biała kapusta, sok pomidorowy, herbata z róży

dzień 2:

ŚNAIDANIE:

pomidor z cebulą, surówka z białej rzodkwi, jabłka i ogórka kiszonego, surówka ze świeżej kapusty,marchwi i pora, sok z marchwi i jabłek, herbata

OBIAD:

zupa jarzynowa (marchew, seler, por, pietruska,kapusta biała, cebula, czosnek, bazylia, cząber, sól) suurówka z selera z jabłkiem z dodatkiem wody,soku z cytryny i soli, surówka z kiszonej kapusty z marchwią, jabłkiem i porem

KOLACJA:

sałatka z gotowanych buraków, z jabłkiem i cebulą, jabłko pierczone, sok pomidorowy, herbata miętowa

dzień3:

ŚNIADANIE:

jarzyny na ciepło, surówka z papryki, ogórka kiszonego, pomidora, cebuli, utarte jabłko z chrzannem, sok z kiszonej kapusty, herbata miętowa, lub czerwona

OBIAD

zupa kalafiorowa, leczo jarskie, kapusta kiszona z jabłkiem, szczypiorkiem, kompot z dyni z goździkami bez cukru

KOLACJA

mus jabłkowy, surówka z marchwi i jabłka, buraczki z chrzanem na ciepło, sok z czerwonej porzeczki, herbata z melisy

dzień 4:

ŚNIADANIE

sok z marchwi, pomidor ze szczypiorkiem, gotowany kalafior, surówka z czerwonej kapusty, po, jabłka, sok z czerwonej porzeczki i herbata wieloowocowa

OBIAD

buraczki faszerowane warzywami, surówka z białej kapusty z jabłkiem i przyprawami ziołowymi, surówka z ogórka kiszonego z cebulą, herbata owocowa, sok pomidorowy

KOLACJA

bigos jarski, marchew gotowana z koperkiem, tarte jabłka z rzodkwią, sok pomidorowy, herbata wieloowocowa

dzień5:

ŚNIADANIE

surówka z białej kapusty z jabłkiem i cytryną, pomidor z ogórkiem kiszonym, sok z marchwii, herbata mietowa

OBIAD

zupa kapuśniak, leczo jarskie, surówka z marchwii i jabłka, kompot z jabłek z goździkami

KOLACJA

pół grejpfruta, surówka - papryka czerwona, cebula, jabłko, ogórek kiszony, burak gotowany, herbata z melisy

Dzień 6:

ŚNIADANIE:

surówka z marchwi, buraczki na gorąco z chrzanem, pomidor z ogórkiem kiszonym, herbata miętowa

OBIAD: Barszcz ukraiński, surówka- sałata pekińska, seler naciowy, jabłko, ogórek kiszony, natka, szczypiorek, papryka, sok z marchwii i kompot jabłkowy

KOLACJA:

Pół grejpfruta, surówka - kapusta świeża, cebula, jabłko, sól , leczo jarskie z dynią, herbatka owocowa

Dzień 7:

ŚNIADANIE:

Surówka: jabłko z chrzanem, sok wielowarzywny: marchew, seler, rzepa, burak, cytryna, kalafior gotowany, pomidor pokrojony z ogórkiem kiszonym, herbata z dzikiej róży

OBIAD:

Gołąbki jarskie, buiraczki na gorąco, surówka - pory z jabłkiem, kompot z jabłkiem

KOLACJA:

surówka - ogórek kiszony, gotowany burak, cebula, surówka, świeża kapusta, melon, jabłko, sok jabłko,herbata z hibiskusa

Dzień8:

ŚNIADANIE: Kapusta biała gotowana, ogórek kiszony pomidor z cebuą, surówka - paprykka pomidor, jabłko ogórek kiszony, natka, sałata, seler naciowy, sok z marchwi

OBIAD: barszcz ukrainski, surówka z jabłka i porów, surówka z białej kapusty, sok pomidorowy, sok jabłkowy, herbata mietowa

Kolacja:

bigos jarski, jabłko pieczone, surówka z kiszonej kapusty, marchwi szczypiorka, jabłka, 0 sok jabłkowy, herbata owocowa

OPINIE

Ostrzegam wszystkich przed stosowaniem rad zawartych w tej książce.Fakty udowodnione naukowo:1.Długotrwała głodówka czyli "post" uszkadza układ nerwowy 2. Każdy organizm potrzebuje tłuszczu, a jego niedobór w diecie powoduje poważne zaburzenia3. Sam cholesterol nie szkodzi, szkodliwy jest jedynie jego nadmiar. Dzieci powinny go spożywać, gdyż potrzeby ich organizmów są wyższe niż zdolności produkcyjne.3. Organizm ludzki w żadnej sytuacji nie jest zdolny do fotosyntezy ani żadnej innej formy samożywności.Cytat z tej książki:"(...)wraz z podwyższonym przyswajaniem dwutlenku węgla uruchamia się system analogiczny do fotisyntezy(...)"Jestem biotechnologiem i technologiem żywności, Specjalizuję się w chemii tłuszczów jadalnych. Zapraszam do dyskusji.

05 marca 2005 @:bpokora@poczta.fm BEATA

Pani Katarzyna R. może jest biotechnologiem i technologiem żywienia , to może pani odpowie mi dlaczego po stosowaniu diety p. dr Dąbrowskiej czułam się świetnie , wyszłam z depresji, przesypiałam noc, moje samopoczucie było świetne, miałam dużo energii, poprostu tryskałam energią.Teraz przeszłam na żywienie tzw. normalne , jem mięso ,pieczywo, makaron(uogólniam) i nie jestem zbyt szczęśliwa. Przytyłam źle sypiam i musiałam wrócić do zażywania leków. Gorąco polecam tą książkę i metody żywieniowe w niej zawarte!!!

17 marca 2005 @:patyczak@vp.pl Sylvie

ja również nie mogę zgodzić się z opinią pani rybińskiej. dieta dr dąbrowskiej nie ma na celu wykluczenia z diety tłuszczów na zawsze, jedynie na krótki okres. moja mama cierpiąca na marskośc wątroby stosuje post daniela (który nie jest głodówką!!!) dwa razy do roku i efekty są znakomite. lekarz prowadzący uważa, że to niemal cud, gdyż dwa lata temu przyjmując ją na oddział stwierdził, iż do dwóch tygodni zapadnie w śpiączkę i kazał mi szykować... trumnę. chyba nie muszę opisywać tego, co wtedy przeszłam... również zapraszam do dyskusji.

Przez 30 lat stosowalam wszystkie diety.Jeżdziłam do dr.Będzińskiej do Łódzi.Stosowałam Herbalife,Aloe Vera ,MAzindol i i inne.Zawsze był efekt jo-jo.Zwatpiłam więc ostatecznie. Wówczas spotkałam czlowieka,który polecił mi w/w dietę.W ciagu 6 tygodni diety warzywnej schudła 10 kg.Był to niesłychany wyczyn -jestem bardzo oporna . CZułam się znakominie. Drugi dzień był dla mnie kryzysowy.CZułam sie jakbym była w ataku kamicy ????Ale wytrzymałam to i potem było wspaniale. Gorąco polecam tą dietę.Wn tym sezonie również ja podjęłam.Zawsze czekam na sezon tanich owoców i warzyw.MOi znajomi podjęli diete za moja namową.Są zachwyceni.

Dietę warzywno - owocową stosowałem przez 2 tygodnie. Schudłem ok. 7 kg. Samopoczucie było bardzo dobre, wydajność w pracy rewelacyjna . W tym okresie pojawiły się jednak problemy ze snem a w dalszej kolejności bezsenność i problemy depresyjne. Z tego powodu rozpocząłem leczenie farmakologiczne. Po dwóch miesiącach jestem dalej na lekach i normalnym jedzeniu które mój organizm zaakceptował z ulgą. Wydaje mi się , iż stosowanie diety beztłuszczowej , szczególnie przy dużym obciążeniu pracą umysłowa może spowodować poważne problemy, szczególnie ze strony układu nerwowego.

Jestem zachwycona dieta Pani dr Dabrowskiej. Stosowalam ja i skutki byly rewelacyjne. Schudlam 12 kg spokojnie-nie bedac glodna.Pierwsze dwa dni byly ciezkie gdyz organizm odstawil calkowicie cukier , kawe., mialam bole glowy i bylo mi zimno.W trzecim dniu czulam sie juz dobrze.W trakcie diety ustapilu bole kolan glowy i poprawilo mi sie samopoczucie, no i oczywiscie tracilam na wadze. Polecam wszystkim te cudowna diete!!!Diete- ktora wraca organizm do zdrowia.Stosujcie ja wedlug wskazowek dr Dabrowskiej, a sami sie przekonacie jakie ma wspaniele skutki lecznicze. Pozdrawiam Brygida

iłam za to ogromne ilości wody 3 litry dziennie minimum.Dzięki niej moja skóra jest nawilżona od wewnątrz. Nie brałam też żadnych wspomagaczy choć przyznaje,że przez pierwsze 3 tygodnie brałam Błonnik i L- Karnitynę ( gdy ćwiczyłam).
iało i ducha ratować żywieniem - dr Ewa Dąbrowsk
Kopenhaska
SouthBeach

POlecany Link:

http://dietaplazpoludnia.ilonka.org/

Dieta South Beach jest podzielona na trzy fazy. Znajdziecie tutaj ich krótki opis oraz listę produktów, które można jeść w danej

Dieta South Beach nie jest dietą niskowęglowodanową. Nie jest też niskotłuszczowa. Uczy natomiast, jak oprzeć odżywianie na właściwych tłuszczach i węglowodanach – które będziemy nazywać dobrymi – i bez specjalnego trudu obchodzić się bez złych. W rezultacie będziesz zdrowy i schudniesz – od czterech do ponad sześciu kilogramów w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Oto jak tego dokonasz.

Będziesz jeść normalne porcje mięsa, kurczaka, indyka, ryb i owoców morza.

Będziesz jeść mnóstwo warzyw. Jajka. Ser. Orzechy.

Będziesz jeść sałatki z sosami na prawdziwej oliwie.

Będziesz zjadać trzy dobrze zbilansowane posiłki dziennie, a twoim zadaniem będzie jeść tak, by się nasycić. Nic bardziej nie zniechęca do stosowania diety niż ciągłe uczucie głodu. Żaden rozsądny program żywienia nie może od ciebie wymagać, żebyś przez całe życie czuła się źle. Będziesz zatem zachęcana do zjadania przekąsek przed południem i wczesnym popołudniem, nawet jeśli uważasz, że to niepotrzebne. Po obiedzie będziesz mogła zjeść deser.

Oczywiście, będziesz pić wodę oraz kawę i herbatę, jeśli zechcesz.

Natomiast przez następnych czternaście dni nie będzie ci wolno jeść chleba, ryżu, ziemniaków, makaronu ani pieczywa. Owoców także nie. Zanim wpadniesz w panikę: zaczniesz znowu dodawać te rzeczy do swojej diety po dwóch tygodniach. Jednak teraz są one niedozwolone.

Przez dwa tygodnie żadnych cukierków, ciast, ciastek czy lodów. Żadnego piwa ani alkoholu jakiegokolwiek rodzaju. Po zakończeniu tej fazy będziesz mogła pić wino, które jest korzystne z różnych powodów. Jednak ani kropli przez pierwsze dwa tygodnie.

Jeśli jesteś osobą, która nie wyobraża sobie życia bez makaronu, chleba lub ziemniaków, lub nawet przez jeden dzień nie potrafi się obyć bez czegoś słodkiego, pragnę cię zapewnić, że będziesz zdumiony, jak bezboleśnie miną dwa tygodnie bez tych artykułów. Pierwsze dwa dni mogą być trudne, lecz kiedy już wciągniesz się w dietę, nie będziesz zbyt mocno odczuwać ich braku. Nie oznacza to wcale, że przez cały czas będziesz walczyć z pokusami – w ciągu pierwszego tygodnia apetyt na te produkty praktycznie zniknie. Stwierdzam to z takim przekonaniem, ponieważ tak mi mówiło bardzo wiele osób z nadwagą, które z powodzeniem stosowały tę dietę. Być może ty po raz pierwszy słyszysz o diecie South Beach, ale istnieje ona już od kilku lat – a w tym czasie pomogła setkom ludzi schudnąć i utrzymać prawidłową wagę.

Tak zatem wygląda Faza 1 – okres najściślejszej diety.

Faza1

Trwa 2 tygodnie. Można przez ten czas schudnąć 5 - 6,5 kg (w zależności od wagi wyjściowej)!

W jadłospisie powinno się znaleść 6 posiłków. Powinny one zaspokajać głód, muszą więc być normalnej wielkości.

Produktów nie wazymy, a takze liczenie kalorii jest zbędne.

Produkty przyjazne diecie (zalecane):

Wołowina: chude części, jak polędwica lub górna część udźca.

Drób (bez skóry): mięso z piersi kurczaka lub indyka, szynka z indyka.

Ryby i owoce morza: wszystkie gatunki ryb oraz skorupiaków.

Wieprzowina: tylko chuda - gotowana szynka, polędwica.

Cielęcina: zraz, kotlet cielęcy z kością (np. z combra), górna część udźca.

Sery: (bez tłuszczu lub z obniżoną jego zawartością) cheddar, twaróg (1-2 procentowy albo odtłuszczony), feta, mozzarella, parmezan.

Produkty mleczne: mleko (0 - 1%), chude mleko sojowe (do 4 gramów tłuszczu na porcję), maślankę (0 - 1%), jogurt naturalny ( 0 -1%) -

nalezy ograniczyć do 2 porcji dziennie.

Orzechy: orzeszki ziemne (20 szt.), pekanowe (15), pistacjowe (30), masło orzechowe (łyżeczka).

Jaja: całe jaja bez ograniczeń (chyba, że są przeciwwskazania lekarskie).

Tofu: miękkie, niskokaloryczne gatunki o obniżonej zawartości tłuszczu.

Warzywa: karczochy, szparagi, brokuły, kapusta, kalafior, seler, jarmuż, ogórki, oberżyna, cukinia, sałata, grzyby (wszystkie gatunki), szpinak, kiełki lucerny, papryka, cebula, pomidory.

Rośliny strączkowe: różne rodzaje fasoli (również szparagowa), groch, soczewica, soja.

Tłuszcze: olej rzepakowy oraz oliwa z oliwek.

Słodycze: (do 75 kalorii dziennie!) sorbety, dropsy, kakao.

Produkty zakazane:

Warzywa: buraki, marchew, kukurydza, ziemniaki.

Owoce: wszelkie owoce i soki.

Produkty bogate w skrobię: wszystkie gatunki pieczywa, maca, płatki wszelakiego rodzaju , owsianka, ryż, makarony, ciastka.

Inne: wszelkie alkohole, w tym także piwo i wino, nawet w małych ilościach.

[ i mleko, maslanka, jogurt, mleko sojowe według zmiany kilku zasad. :) ]

Faza2

Opis fazy:

W tej fazie diety chudnie się nieco wolniej. Należy jednak stosować się do zaleceń. Jak długo? Aż do osiągnięcia pożądanej wagi. Zaczynając trzeci tydzień diety, można już pozwolić sobie na trochę niektórych węglowodanów: jakiś owoc, nieco płatków, kromkę chleba. Trzeba jednak zwracać baczną uwagę na to, jak wpływają one na organizm. Celem tego etapu jest stopniowy powrót do zwiększonego spożycia węglowodanów przy dalszej utracie wagi. Jeśli zatem uda ci się dorzucać to i owo do jadłospisu i wciąż chudnąć, cel zostanie osiągnięty. :)

Stopniowo do diety wprowadzamy:

Owoce: jabłka, morele (suszone i świeże), borówki, melon (najlepiej kantalupa), wiśnie, grejpfruty, winogrona, kiwi, mango, pomarańcze,brzoskwinie, gruszki, śliwki, truskawki.

Produkty mleczne: chude mleko sojowe, jogurt owocowy albo naturalny(odtłuszczony lub o obniżonej zawartości tłuszczu).

Produkty zawierające skrobię: chleb (wieloziarnisty, z otrębami,owsiany, żytni, razowy), chleb pita z mąki razowej, babeczki zotrębami (bez cukru i rodzynek), płatki owsiane (ale niebłyskawiczne), dania z mąki razowej (np. makarony, pierogi), kukurydzę prażoną bez tłuszczu, ryż niełuskany i dziki, kaszę jęczmienną.

Warzywa i rośliny strączkowe: takie same jak w pierwszym etapie diety.

Inne: czekolada z małą ilością cukru (ale tylko od czasu do czasu),budyń bez tłuszczu, trochę czerwonego wina.

Czego unikamy lub jemy bardzo rzadko:

Produkty zawierające skrobię: chleb (pszenny, biały), bułki, wszelkie ciasta i ciastka, płatki kukurydziane, makarony, biały (łuskany) ryż.

Warzywa: buraki, marchew, kukurydza w kolbach, ziemniaki (gotowane,smażone, błyskawiczne purée itp.).

Owoce: banany, owoce z puszki, soki, ananasy, rodzynki, arbuzy, daktyle, figi.

Inne: miód, lody, dżemy.

{mos_sb_discuss:5}

Faza 3

Opis fazy:

Jest to etap dopuszczający największą swobodę. Ile powinien trwać? Tak naprawdę, jeśli nie chcesz przytyć, a zależy ci na zdrowym odżywianiu, stosuj się do tych zaleceń już do końca życia! Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, okazuje się, że już na początku trzeciej fazy diety większość osób wcale nie czuje głodu, niedosytu ani nieposkromionego apetytu na coś tłustego, słodkiego i bardzo niezdrowego. Doskonale obywa się także bez drugiego śniadania i podwieczorku. Oczywiście zdarza się, i to wcale nierzadko, że ktoś, nawet po wielu latach stosowania podobnej diety przez dłuższy czas, drastycznie narusza jej zalecenia i zaczyna tyć. Co wtedy robić? To proste. Wystarczy wrócić na tydzień, dwa do jadłospisu z etapu pierwszego, a po odzyskaniu dawnej wagi - znów łagodnie przejść do etapu trzeciego.

A oto dwie praktyczne wskazówki:

Staraj się możliwie precyzyjnie dopasować codzienny jadłospis doswoich indywidualnych potrzeb i upodobań, a także do reakcjiorganizmu. Każdy, kto ma problemy z sylwetką, musi sam ułożyćoptymalne dla siebie menu!

Dodawaj do jadłospisu różne produkty i uważnie obserwuj, które znich zwiększają twój apetyt (i wagę!). Jeżeli zauważysz, że np. pobananach, ziemniakach lub makaronie masz ochotę na kolejną porcję izaczynasz tyć, zrezygnuj z nich lub jedz tylko od święta. Na co dzień zastąp je innymi produktami węglowodanowymi.

Rady na co dzień:

Codziennie pij co najmniej osiem szklanek wody lub napojów (może być bezkofeinowa kawa) bez cukru.

Ogranicz napoje zawierające kofeinę do 1 filiżanki dziennie.

Zażywaj preparaty mineralne i multiwitaminowe.

Regularnie sięgaj po produkty zawierające wapń (mężczyźni w każdym wieku i kobiety młodsze - po 500 mg, kobiety powyżej 50. roku życia1000 mg).

NIEDOZWOLONE!!!

Drób

Gęsi, kaczka, skrzydła i nogi kurczaka, przetworzone produkty z drobiu

Jagnięcina

Tłuste części takie jak łopatka czy wątroba

Nabiał

Jogurty świeże i mrożone, lody, mleko pełne, słodzone mleko sojowe, tłuste

sery, brie, edamski,

Skrobie

Maca, makaron, owsianka, pieczywo, płatki zbożowe, ciastka, słodycze, ryż

Owoce

Wszystkie niedozwolone, soki owocowe

Warzywa:

buraki, marchew, kukurydza, ziemniaki

Wszelkie alkohole, w tym także piwo i wino, nawet w małych ilościach

DOZWOLONE !!!

Cielęcina (eskalopki, kotlet)

Drób (pierś z kurczaka lub indyka)

Dziczyzna (królik, zając, sarnina)

Jajka

W ciągu dnia można wybrać tylko jedną z przekąsek (w nawiasach limit):

1. migdały (15 sztuk)

2. orzechy laskowe (1 uncja = 3 łyżki = ok. 30 gr)

3. orzechy nerkowca (15 sztuk)

4. orzechy ziemne (20 małych sztuk)

5. pistacje (30 sztuk)

6. orzechy włoskie (15 sztuk)

7. pestki z dyni (1 uncja = 3 łyżki = ok. 30 gr)

8. pestki słonecznika (1 uncja = 3 łyżki = ok. 30 gr)

9. nasiona sezamu (1 uncja = 3 łyżki = ok. 30 gr)

10. siemię lniane nasiona (1 uncja = 3 łyżki = ok. 30 gr)

11. nasiona soi (1/4 filiżanki)

12. naturalne masło z orzeszków ziemnych (2 łyżeczki)

Owoce morza wszystkie

Jogurt naturalny 0%

Maślanka 0-1%

Mleko odtłuszczone 0-1%

Niskotłuszczowe mleko sojowe niesłodzone (max 5gr w porcji)

Bulion Czosnek Imbir

Sery (max 6 gram tłuszczu w porcji) feta mozzarela ricotta, parmezan serek

wiejski

Słodkie przysmaki do 75 kcal – galaretka bez cukru, guma do żucia bez cukru,

kako niesłodzone, słodzik, lizaki bez cukru, twarde cukierki bez cukru

Tłuszcze – olej arachidowy, olej z orzechów włoskich, olej rzepakowy, oliwa z

oliwek

Tofu gatunki naturalne

Awokado Bakłażany Botwina Brokuły Cebula Ciecierzyca Cukinia Ogórki Papryka

Pomidory Rukiew Rzepa Sałata Seler Soczewica Szalotka Szparagi Szpinak Fasola

(świeża lub suszona) Grzyby Kalafior Kapusta Karczochy Kiełki

Wędliny chude beztłuszczowe lub niskotłuszczowe

Chudy bekon

Szynka gotowana

Polędwica

Polecam ta diete kazdemu ze wzgledu na brak ograniczen kalorycznych. W przypadku innych diet czesto wystepuje efekt jojo bo po skonczeniu diety wracamy do starych nawykow zywieniowych. Ja juz dwa razy mialam jojo. Za pierwszym razem schudlam ok 15 kg, zaczely sie wakacje i zaczelam jesc same owoce myslac ze przeciez maja malo kalorii wiec utrzymam wage. Przez 3 miesiace przytylam tyle ile udalo mi sie schudnac. Dopiero po przeczytaniu ksiazki na temat South Beach zrozumialam dlaczego. Niektore produkty mimo ze sa malo kaloryczne, powoduja tycie i stad moja waga podskoczyla w gore o te 15 kg. Dieta South Beach to sposob na cale zycie i wedlug mnie wcale nie tak rygorystyczny. W naszej kulturze po prostu utarlo sie ze ziemniaki i chleb to podstawa, a w rzeczywistosci miesko z warzywami smakuje o wiele lepiej niz z samymi ziemniakami i nie czuc po tym uczucia glodu

Przepisy:

PRZEPISY KULINARNE DIETY SOUTH BEACH

ZAPIEKANKA JAK MUSSAKA 2 faza

Składniki

- 40 dag mięsa mielonego,

- duża cebula;

- 4-5 ząbków czosnku;

- duży dojrzały pomidor;

- koncentrat pomidorowy;

- nieduży (ok. 30-40 dag) bakłażan;

- pół szklanki kwaśnej śmietany;

- 1 żółtko;

- przyprawy: sól, pieprz czarny, starta gałka muszkatołowa, oregano, szczypta cynamonu;

- 15 dag żółtego sera;

- łyżka oliwy do smażenia.

Bakłażana umyć, pokroić na dość cienkie plastry (grubości 5-7 mm), posolić i zostawić na ok. 60 minut.

Mięso przyprawić solą i pieprzem, podsmażyć na rozgrzanej oliwie.

Następnie dodać drobno pokrojoną cebulę i obrany czosnek pocięty w plasterki. Podlać odrobinę wodą lub winem i poddusić.

Pomidora oparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kosteczkę i wrzucić na patelnię. Doprawić koncentratem i przyprawami (bez gałki) do smaku. Konsystencja masy mięsnej nie może być zbyt rzadka, bo bakłażan podczas zapiekania puści sok.

Ser żółty zetrzeć drobno na tarce.

Śmietanę wymieszać z żółtkiem na gładką masę, doprawić gałką i solą.

Plastry bakłażana osuszyć z soku.

W naczyniu żaroodpornym układać warstwami bakłażany, masę mięsną i ser żółty. Ostatnią warstwę ma stanowić ser. Zalać sosem śmietanowym. Naczynie szczelnie przykryć (pokrywką lub folią aluminiową), wstawić do nagrzanego piekarnika, zapiekać ok. 40 minut w temperaturze 180 - 200C.

Podawać w naczyniu, w którym się piekło.

KLASYCZNE LECZO WĘGIERSKIE - 2 faza

Składniki

- 1 kg malinowych polnych pomidorów,

- 1 kg ZIELONEJ papryki,

- 1 kg cebuli,

- 0,4 kg kiełbasy lub parówek (ja wolę z kiełbasą),

- przyprawy: chilli, słodka i ostra papryka, sól,

- smalec do smażenia (Węgrzy większość potraw robią na smalcu)

Cebulę pokroić w krążki, lekko posolić i zeszklić na rozgrzanym smalcu.. Doprawić papryką i jeszcze trochę podsmażyć (papryka lubi być smażona). Do cebuli dodać paprykę zieloną pokrojoną w kawałki gdzieś 0,3x3 cm (taka słomka) i smażyć na dość dużym ogniu ok. 10 minut, ciągle mieszając. Potem dodać pokrojone w ćwiartki pomidory (bez skórki i szypułek) i wszystko smażyć na dużym ogniu ciągle mieszając do miękkości warzyw. Doprawić jeszcze papryką i chilli do smaku.

Kiełbasę pokroić w kostkę i podsmażyć (parówki w talarki i nie trzeba smażyć), dorzucić do warzyw (ja odlewam tłuszcz, który się wytopił) i chwilę pozwolić się przegryźć.

Z tej ilości z trudem wystarczyło mi na dwa obiady dla dwóch osób (takie przepyszne to wyszło)..

BŁYSKAWICZNA ZIELONA SAŁATA Z AWOKADO - 1 faza

zieloną sałatę z dresingiem zrobionym z 1 awokado, połowy soku z cytryny i dużej łyżki majonezu light + szczypta soli. Tak naprawdę kalorii pewnie sporo (awokado - ponad 300) ale co tam wszystko dozwolone i fajnie smakowało. Do tego smażona rybka i wiesz pyszny obiadek

PSTRAG Z PIEKARNIKA 1 faza

Składniki

- 1 ładny średniej wielkości pstrąg na osobę;

da każdego pstrąga:

- 2-3 łodyżki z listkami koperku;

- ząbek czosnku;

- łyżka oliwy do posmarowania folii aluminiowej;

- sól;

- pieprz ziołowy;

- 1/2 cytryny.

Pstrągi wypatroszyć (jeśli jest taka potrzeba), wytrzeć ze śluzu, oskrobać z łuski i umyć.

Ryby natrzeć solą na zewnątrz i wewnątrz.

Odpowiedniej wielkości kawałki folii aluminiowej natłuścić, na każdym ułożyć pstrąga, obłożyć rybę cienkimi plasterkami czosnku i koperkiem (w całości wzdłuż ryby), posypać odrobinę pieprzem ziołowym.

Folię zwinąć na kształt łódeczki (zostawiając odkrytą górę). Włożyć do piekarnika nagrzanego do 200C i zapiekać do miękkości. Po wyjęciu z piekarnika z łódeczek usunąć kawałki czosnku i łodyżki koperku.

Cytryny oparzyć, nie obierając ze skórki pokroić wzdłuż na ósemki.

Pstrągi podawać w folii, w której się piekły, przybrane cząstkami cytryny.

można użyć w zasadzie każdej ryby

[11.04] 02:44 (Zgłoś do usunięcia) Mama Misianka

BŁYSKAWICZNY OMLET 1 faza

Z 3 jajek oddzielacie białka od żółtek(tak aby w białku nie było ani odrobiny żółtka!) i ubijacie białka z odrobiną soli na sztywno. Potem ciągle ubijając dodajecie po jednym żółtku. Gdy już je dodacie przychodzi czas na 1 łyżkę wody lub mleka(ja dzisiaj wzięłam wodę) i troszkę słodziku lub fruktozy. Następnie trzecie na tarce ser żółty(niskotłuszczowy) i drewnianą łyżką delikatnie łączycie go z masą. Na rozgrzaną patelnie(na oliwie z oliwek) wlewacie połowę masy(ponieważ będą dwa omlety) i smażycie na małym ogniu z dwóch stron. Ponieważ masa na omleta jest jak pianka trudno będzie ją przewracać dlatego poczekajcie troszkę aż się górna warstwa zetnie. Można jeść tego omleta z warzywami, a jeśli chcecie żeby był na słodko to nie dodajecie do masy sera tylko więcej słodziku i jecie go z np. dżemem lub z owocami(Faza2). Smacznego! I widzicie, okazuje się że bez mąki można się obejść

FASOLKA PO BRETOŃSKU 1 faza, ale nie za często

Białą fasolę umyłam i namoczyłam na 24 godziny, potem ugotowałam w tej samej wodzie z odrobiną soli (można nie moczyć, ale wtedy dłużej się gotuje). Nie dolewałam wody i kiedy fasola była prawie miękka wody było w garnku niewiele (ok. szklanki). Potem podsmażyłam na odrobinie oliwy 1 dużą, pokrojoną w kostkę cebulę i kawałka chudego bekonu, trochę wędliny (głównie schab wędzony i chudą kiełbaskę z indyka). Z ekonomicznego punktu widzenia trochę droga ta wędlina, ale dzięki temu było naprawdę chudziutkie. Potem dołożyłam podsmażoną wędlinkę do fasoli dodałam soku pomidorowego ok. 1,5 szklanki, dosoliłam do smaku i zagotowałam. Bajka. Naprawdę pyszne i okropnie syczące.

BŁYSKAWICZNA SAŁATKA LUNCHOWA 1 faza:

sałata lodowa - kilka liści

ser feta light - nie dużo w kostkę

winegret - wersja dozwolona bez cukru

pestki słonecznika prażone na patelni

SERNIK LIGHT

-ok.400g. chudego twarogu

-3 jajka

-fruktoza

-odrobina proszku do pieczenia (tylko żeby sernik się trochę podniósł)

-masło niskotłuszczowe (w moim przypadku Mlekovity Miss Figura)

-otręby

Twaróg ucieramy lub mielimy alby nie było grudek. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy z odrobinką soli, a żółtka ucieramy z fruktozą (tyle aby było bardzo słodkie, ale wedle gustu). Do twarogu dodajemy żółtka i ucieram na jednolitą masę. Dodajemy proszek do pieczenia i na końcu białko delikatnie mieszając aby nie opadło. Formę na sernik wysmarować masłem i posypać otrębami. Wlać sernik i wstawić do nagrzanego piekarnika(ok.180-200 stopni).Piec aż ciasto będzie rumiane i będzie odchodzić od ścianek formy.

Mówię wam pyszne. Może jedynie nie pasuje ten proszek ale wsypałam go tak mało że rozejdzie się po kościach( a nie tłuszczu

NALEŚNIKI Sarrasin z kuchni bretońskiej 2 faza

Do młynkomiksera wlać 2 szklanki mleka, 2 szklanki wody, wbić 3 jaja, wsypać szklankę otrąb i szklankę mąki razowej, lub pokruszonego razowego chleba. Osolić do smaku i ewentualnie doprawić szczyptą pieprzu. Miksować 30 sekund. Smażyć z ciasta naleśniki dość grubo aby było ich ok. 10 sztuk. Podawać z jogurtem, kefirem albo na słodko z owocami. z naleśnikami i szczerze mówiąc trochę się zdenerwowałam. Zrobiłam je z jajka, mleka, wody, otrąb i mąki razowej + sól i cynamon. Wydawało się że będą OK ale w smażeniu okropnie się rozwalały. Trzeba było nalewać ciasta grubo na patelnie bo cienkiego nie dało się odwrócić. W rezultacie wyszły mi 4 dobre i ładne naleśniki i jakieś 4 rozwalone które posypałam odrobiną fruktozy i zjadłam na kolację(bez farszu). Te dobre naleśniki zrobiłam z serkiem wiejskim osłodzonym fruktozą. Ale tak naprawdę samo ciasto smakuje świetnie tylko trzeba się wprawić w odwracaniu.

SZARLOTA BRZOSKWINIOWA BEZ MĄKI - 2 faza.

Jakby nieznacznie zmienić przepis nadaje się dla nas i kiedy robimy proszony obiad nie trzeba się będzie przyznawać, że nie jemy deseru bo jesteśmy na diecie...Skład: 8 żółtek, 4 białka, 8 łyżek cukru (u nas np 5 łyżek fruktozy), 1 szklanka śmietanki 36 % (aj!!!), 2 łyżki cukru pudru (słodziku?), puszka brzoskwiń w syropie (mrożone maliny i truskawki?), 50 ml winiaku, 1 paczka żelatyny, paczka podłużnych biszkoptów (ja bym zrezygnowała).

z żółtek i cukru robimy puszysty kogel-mogel. Osobno ubijmy białka. W trzeciej misce ubijamy schłodzoną śmietanę, po ubiciu dodajemy cukier puder. Miksujemy brzoskwinie (bez zalewy) na puree, i mieszamy z rozpuszczoną w 1/4 szklanki wody żelatyną. Do brzoskwiń dodajemy kogel-mogel, i b. ostrożnie mieszamy, żeby nie opadło. Potem delikatnie mieszamy z pianą z białek. Do syropu z brzoskwiń wlewamy alkohol. Z biszkoptów odkrawamy podłużne końcówki i namacamy je na moment w syropie. Średnią tortownicę wykładamy biszkoptami (brzegi i dno) i wlewamy masę. Wstawiamy na 6 godzin do lodówki. Po schłodzeniu powinno się kroić jak tort. W naszej wersji można by wlać bezpośrednio do pucharków, lub tez do tortownicy, tyle ze bez zakazanych ciasteczek, jeśli ładnie udekorujemy może być ok. Co wy na to?

ESKALOPKI Z KURCZAKA, W ZIELONYM SOSIE 2 faza

Dla 4 osób.

5 łyżek otrębów

3 jajka

1 łyżka musztardy sarepskiej

2 łyżki odsączonych kaparów

185 ml oliwy z oliwek

4 piersi kurczaka

sól i pieprz do smaku

60 g świeżej bazylii z łodygami

2 łyżki tartego parmezanu

Do przybrania:

1 cytryna

1

[11.04] 02:48 (Zgłoś do usunięcia) Mama Misianka

1 łyżka octu balsamicznego

150 g rucoli

Czas przygotowania: 30 min.

Jak to zrobić:

1. Ugotuj 1 jajko na twardo. (Zacznij od zimnej wody, żeby nie pękło.) Możesz do wody wsypać sól, wtedy zagotuje się szybciej.

2. Zahartuj ugotowane jajko pod zimną wodą i obierz je ze skorupki.

3. Zmiksuj kapary, posiekaną bazylię z łodygami, jajko na twardo, musztardę i łyżkę stołową parmezanu. Cały czas miksując, dodawaj stopniowo 5 łyżek oliwy aż do otrzymania gęstego zielonego sosu.

4. Na każdej piersi kurczaka połóż folię i rozbij ją delikatnie tłuczkiem. Posól i posyp świeżo zmielonym pieprzem.

5. Roztrzep 2 jajka w misce. W drugiej miseczce wymieszaj 1 łyżkę startego parmezanu z otrębami. To będzie panierka dla kurczaka.

6. Wymocz piersi w jajku z każdej strony i obtocz je kilka razy w bułce z parmezanem.

7. Usmaż Eskalopki na reszcie niezbyt rozgrzanej oliwy z każdej strony na złoty kolor.

8. Przełóż mięso na talerz. Polej zielonym sosem. Podawaj z rucolą polaną octem balsamicznym i kawałkami cytryny.

SAŁATKA SZANULI 2 faza

- 1 por,

- groszek konserwowy,

- 4-5 jajek,

- majonez,

- pieprz i sól.

Jest naprawdę pycha,

SAŁATKA nr 2 - 1 faza

kapusta pekińska

jajka na twardo

pomidor

ogórek

szyneczka

cebulka

pieprz, Sól

wszystko pokroić w kostkę, wymieszać. Też dobre

BŁYSKAWICZNE MIESKO - 1 faza

rozbijam pierś kurczaka, posypuję ziołami do mięska i wrzucam na gorącą oliwę. Jak się zrumieni to szamka. Jak mam więcej czasu to duszę np. udka lub podudzia (dużo mięska). Solę i majrankuję + ew. czosnek. Rumienię na patelni i potem do gara, zalewam trochę wodą i duszę do miękkości pod pokrywką, czasem dowalam do tego smażone pieczarki. Pycha również na zimno, tylko bez pieczarek. To są takie stosunkowo wymagające chyba najmniej pracy przepisy.

SAŁATKA Z TOFU - 1 faza

kostka tofu (około 300gr)

100g kapusty pekińskiej

2 średnie cebulki

150g kiełków sojowych (obowiązkowo, dają pyszny smak)

1 ząbek czosnku

oliwa z oliwek

sos sojowy, carry

przygotowanie:

tofu i kiełki umyć i osuszyć, pokroić tofu na 4 cm. kawałki. kapustę pekińską poszatkować, cebulkę w plasterki, czosnek bardzo drobno posiekać

na dużej patelni mocno rozgrzać oliwę. dodać tofu i przyrumienić na brązowo po obu stronach( około 6-7 minutek)po czym zdjąć z patelni. Ponownie dodać oliwy, rozgrzać, i smażyć czosnek na brązowo i dodać cebulkę po chwili jak się przyrumieni. następnie dodać poszatkowana kapustę, kiełki sos sojowy( ja salę na oko, sól, carry) i dusić kolejne 5 minutek to wszystko razem CHWILI DO CALOSCI DODAC TOFU.

PYSZNA ZAPIEKANKA 1 faza. Polecam z czystym sumieniem. To z gatunku danie jednogarnkowe:

Przepis na 2 osoby (ew. można podgrzać na następny dzień).

-0,5 kg mięsa mielonego (ja kupiłam indyka i karkówkę)

-2 średnie cebule

-3 ząbki czosnku

-2 spore pomidory

-2 nieduże cukinie/kabaczki

-3-4 łyżki tartego sera niskotłuszczowego (Light, albo Prymus lub Hit z Ryk)

Pokrojoną w kostkę cebulę smażę na niewielkiej ilości oliwy, na sporej patelni. Dodaję zmiażdżony czosnek. Jak się zrumieni dorzucam mięsko. Cały czas mieszam drewnianą łyżką starając się porozdzielać grudki mięsa. Dodaję sól i pieprz ziołowy i pokrojone w kostkę i obrane ze skórki pomidory. Odparowuję powstały sos i po kilku minutach wyłączam.

Cukinię obieram ze skórki, kroję w sporą kostkę i zalewam w niedużym garnku wrzątkiem. Solę. Blanszuję ok 3 min. od zagotowania. Odcedzam i wkładam do żaroodpornego naczynia, na to wykładam mięsko i całość przykrywam wiórkami serka.

Naczynko przykrywam (jak nie ma oryginalnej pokrywki, to robię z folii aluminiowej) i wkładam do piekarnika na 20 minut. Pycha.

Zamiast cukini mogą być pokrojone w ćwiartki pieczarki, ale ja wolę wersję podstawową

BŁYSKAWICZNA SAŁATA SUPER LIGHT - 1 faza

Np. zielona sałata z prażonymi słonecznikiem i sezamem i oblana octem ryżowym ze słodzikiem jest EXTRA SUPER!!!! To przepis z czasów fascynacji kuchnią fusion.

Może być do tego jeszcze zielony ogór plasterkowany i marynowany przez 2 godziny w tymże occie ryżowym (ja się zakochałam w tym specyfiku) i z 2 łyżeczkami słodziku. Potem odciśnięty dołożony do sałaty, polany marynatą i posypany ziarnami. Mniam.

BŁYSKAWICA - ZAMIAST ZIEMNIAKÓW do mięska, lub ryby 1 faza

Pokroiłam więc w kostkę (mniej więcej 2 x 2 cm) cukinię bez skóry i ją ugotowałam na parze. Potem posypałam solą ziołową i wyszło super! Bardzo szybko się gotuje i na pewno zdrowe i niskokaloryczne. Polecam.

CUKINIA INACZEJ 1 faza

-Poszatkować cukinie (ja dzisiaj obrałam ale poprzednio jak robiłam to nie obierałam) posolić

-Na patelnie lub do rondelka dać malutko oliwki (ja z pestek winogron)

-Podgrzać i dać cukinię

-Doprawić - pieprz , zgnieciony czosnek W przepisie jest jeszcze ostra papryka ale ja nie miałam

BŁYSKAWICZNA FAJNA RYBKA - 1 faza

- 1 łyżka hasła

-1 łyżka musztardy francuskiej

- 1 łyżka pokrojonej natki pietruszki

Wszystkie te składniki podgrzać na małej patelence aż się masło rozpuści Dobrze wymieszać

-W żaroodpornym naczyniu ułożyć np. fil

Kto nie może stosować tej diety?

--osoby z hipoglikemią (obniżonym poziomem cukru we krwi),

--chorzy na cukrzycę muszą najpierw skonsultować się z lekarzem, dieta w połączeniu z lekami może spowodować zbyt drastyczny spadek poziomu glukozy,

--osoby z wysokim poziomem cholesterolu we krwi powinny ograniczyć spożycie jajek (w menu jest ich dużo) i zastąpić je np. rybami i drobiem.

Jadlospis

1 DZIEN

SNIADANIE:

MALA SZKLANECZKA SOKU JARZYNOWEGO

JAJECZNICA Z CUKINIA

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

1 MOZZARELLA CHEESE STICK (KAWALEK SERA)

OBIAD:

PIERS Z KURCZAKA Z SALATA (ROMAINE)

2 LYZKI SOSU DO SALATY (BALSAMIC VINAIGRETTE)

GALARETKA BEZ CUKRU

PRZEKASKA:

SELER Z SERKIEM "LAUGHING COW LIGHT CHEESE" (to taki serek jak topiony, ale ma najmniej weglowodanow"

KOLACJA:

GRILOWANY LOSOS Z ROZMARYNA

SZPARAGA NA PARZE

SALATKA (SALATA, OGOREK, ZIELONA PAPRYKA, POMIDOREK)

OLEJ Z OLIWEK, OCET

DESER:

WANILIOWY KREM RICCOTTA

*** ½ SZKLANKI SERA RICCOTTA

¼ LYZECZKI EKSTRAKTU WANILIOWEGO

1 PACZUSZKA SLODZIKA

WSZYSTKO WYMIESZAC, JESC SCHLODZONE.

2 DZIEN

SNIADANIE:

MALA SZKLANECZKA SOKU POMIDOROWEGO

2 JAJKA NA MIEKKO

2 PLATKI KANADYJSKIEGO BEKONU

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

KILKA PLASTERKOW WEDLINY - PIERSI Z INDYKA

PLASTERKI OGORKA

OBIAD:

SALATA (ROZNE JARZYNKI) Z TUNCZYKIEM

GALARETKA BEZ CUKRU

PRZEKASKA:

SELER Z SERKIEM (jak w 1 dzien)

KOLACJA:

PIERS Z KURCZAKA PIECZONA W PIEKARNKU

EGGPLANT I ZIELONA PAPRYKA PRZYPIECZONA W PIEKARNKU

SALATKA (SALATA, OGOREK, ZIELONA PAPRYKA, POMIDOR)

2 LYZKI SOSU BALSAMIC VINAIGRETTE

DESER:

KAWOWY KREM RICCOTTA

*** ½ SZKLANKI RICOTTA CHEESE

½ LYZECZKI KAKAO BEZ CUKRU

¼ LYZECZKI EKSTRAKTU WANILOWEGO

1 PACZUSZKA SLODZIKA

TROSZKE PROSZKU KAWOWEGO (CHYBA MOZE BYC KAWA ROZPUSZCZALNA)

5 MALUTKICH KAWALKOW CZEKOLADY (MINI CHOCOLATE CHIPS)

ZMIESZAC SER, KAKAO, WANILIE I SLODZIK. JESC SCHLODZONE POSYPANE KAWA I CZEKOLADA

3 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU JARZYNOWEGO

OMLET Z GRZYBAMI I SZPARAGA

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

KAWALEK SERA MOZZARELLA

OBIAD:

CZERWONA FASOLA

KREWETKI PRZYPIECZONE NA OLEJU Z OLIWEK

OGOREK KONSERWOWY

PRZEKASKA:

KILKA PLASTERKOW SZYNKI WIEPRZOWEJ

KOLACJA:

CHUDA PIECZEN WOLOWA (SIRLOIN STEAK)

BROKULY NA PARZE

SALATKA (SALATA, OGOREK, POMIDOR, SER FETA)

DESER:

MIGDALOWY KREM RICOTTA

*** ½ SZKLANKI SERA RICOTTA

¼ LYZECZKI EKSTRAKTU MIGDALOWEGO

1 PACZUSZKA SLODZIKA

1 LYZECZKA PRAZONYCH POKROJONYCH MIGDALOW

WYMIESZAJ SER, EKTRAKT, SLODZIK. JEDZ SCHLODZONE POSYPANE MIGDALAMI.

4 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU POMIDOROWEGO

2 JAJKA SADZONE

2 PLASTERKI CHUDEGO BEKONU

KAWA CZY HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

SELER Z CHUDYM SERKIEM TOPIONYM

OBIAD:

CHEF’S SALAD : SALATA I INNE JARZYNKI Z CHUDA WEDLINA, CHUDYM SEREM ZOLTYM I JAJKIEM

OCET I OLIWA Z OLIWEK CZY TEZ INNY CHYDY SOS DO SALATEK

PRZEKASKA:

1 POMIDOR ALBO 10 MALUTKICH POMIDORKOW WYPELNIONYCH SERKIEM ZIARNISTYM

KOLACJA:

RYBKA Z GRILA (NP. ORANGE ROUGHY)

KAPUSTA PODPIECZONA NA OLIWIE Z OLIWEK

DO TEGO JAKAS FASOLA

DESER:

GALARETKA BEZ CUKRU

5 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU JARZYNOWEGO

OMLET Z SEREM I SZYNKA

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

PARE PLASTERKOW SZYNKI Z INDYKA

OBIAD:

MIESO WOLOWE MIELONE Z GRILA (TAKIE JAK NA HAMBURGERA TYLKO ZE CHUDE)

SALATKA: ZIELENINKA, OGOREK, PAPRYKA, POMIDOR)

OCET I OLIWKA CZY TEZ SOS DO SALATKI

PRZEKASKA:

PLASTERKI OGORKA Z KREMEM Z LOSOSIA

KOLACJA:

MARYNOWANA PIERS Z KURCZAKA

DUSZONE POMIDORY Z CEBULA

SZPINAK NA PARZE

SALATKA (SALATA, OGOREK, ZIELONA PAPRYKA, POMIDOR)

OLIWA I OCET LUB SOS DO SALATEK

DESER:

MIGDALOWY KREM RICOTTA

6 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU POMIDOROWEG

JAJECZNICA Z GRZYBAMI I ZIOLAMI

2 PLATKI KANADYJSKIEGO BEKONU

KAWA LUB HERBATE BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

KAWALEK SERA MOZZARELLA

OBIAD:

SALATKA (POKROJONA PIERS Z KURCZAKA, SER PARMESAN, SALATA, CEBULA)

SOS DO SALATY

PRZEKASKA:

½ SZKLANKI SERA ZIARNISTEGO Z ½ SZKLANKI POKROJ0NEGO POMIDORA I OGORKA

KOLACJA:

RYBA PIECZONA W FOLI CZY TEZ NA OLIWIE Z CYTRYNA

MIESZANE JARZYNKI ZAPIEKANE W PIEKARNKU Z ZIOLAMI I SEREM ZOLTYM

8 DZIEN:

SNIADANIE:

JAJECZNICA Z SOSEM SALSA

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

KAWALEK SERA MOZZARELLA

OBIAD:

SALATA ZE STEAKIEM (SALATA, OGOREK, POMIDOR, CEBULA, OLIWKI, POKROJONY STEAK)

SOS DO SALATY LUB OLIWA I OCET

GALARETKA BEZ CUKRU

PRZEKASKA:

PLASTERKI OGORKA Z SEREM ZOLTYM

KOLACJA:

POKROJONA PIERS Z KURCZAKA UPIECZONA NA TROSZCE OLEJU Z CEBULA, GRZYBAMI I PAPRYKA

FASOLA ZIELONA NA PARZE

SALATKA (SALATA, POMIDOR, OGOREK, SER FETA, OLIWKI)

SOS DO SALATY LUB OLIWA I OCET

DESER:

WANILIOWY SER RICOTTA

9 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU JARZYNOWEG

JAJECZNICA Z GRZYBAMI I SZPARAGIEM

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

PLASTERKI OGORKA Z CHRZANEM I SZYNKA Z INDYKA

OBIAD:

SALATA GRECKA (SALATA, POMIDIR, OGOREK, CEBULA, OLIWKI, SER FETA)

SOS DO SALATY LUB OLIWA I OCET

GALARETKA BEZ CUKRU

PRZEKASKA:

SELER Z SERKIEM TOPIONYM

KOLACJA:

RYBKA

KALAFIOR PIECZONY W PIEKARNIKU Z SEREM ZOLTYM

KAPUSTA KISZONA

DESER:

CYTRYNOWY KREM RICOTTA

10 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU POMIDOROWEGO

OMLET Z GRZYBAMI I BEKONEM KANADYJSKIM

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

SEREK TOPIONY

OBIAD:

SALATKA Z KREWETKAMI (SALATA, OGOREK, POMIDOR, CEBULA, SER MOZZARELLA, KREWETKI)

SOS DO SALATEK LUB OCET I OLIWA

PRZEKASKA:

½ SZKLANKI SERKA ZIARNISTEGO

KOLACJA:

CHUDA WOLOWINA POSYPANA PIEPRZEM I UPIECZONA W PIEKARNKU

BROKULY NA PARZE

SALATA Z DOZWOLONYCH JARZYN

SOS DO SALATY

DESER:

MIGDALOWY KREM RICOTTA

11 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU POMIDOROWEGO

OMLET Z SEREM

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

OGOREK KONSERWOWY

OBIAD:

HAMBURGER Z GRILLA (BEZ CHLEBA OCZYWISCIE)

SALATKA (SALATA, OGOREK, POMIDOR, ZIELONA PAPRYKA, CZERWONA FASOLA)

SOS DO SALATEK

PRZEKASKA:

KAWALEK SERA MOZZARELLA

KOLACJA:

PIERS Z KURCZAKA

KAPUSTA PODPIECZONA NA OLIWIE

BROKULY NA PARZE

DESER:

MIGDALOWY KREM RICOTTA

12 DZIEN:

SNIADANIE:

MALA SZKLANKA SOKU JARZYNOWEGO

BROKULY I SZYNKA ZAPIEKANA W PIEKARNIKU Z JAJKIEM I ZIOLAMI

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

JEDEN KAWALEK SERKA TOPIONEGO

OBIAD:

SALATA Z KURCZAKIEM I PISTACJAMI (SALATA, OGOREK, POMIDOR, PAPRYKA, CEBULA, PIERS Z KURCZAKA I PISTACJE)

SOS DO SALATEK LUB OCET I OLIWA

PRZEKASKA:

SWIEZA MOZZARELLA

KOLACJA:

LOSOS

SALATA Z ZIELENINY

SZPARAGA NA PARZE

POMIDOR UPIECZONY W PIEKARNIKU

DESER:

CYTRYNOWY KREM RICOTTA

13 DZIEN:

SANIADANIE:

2 JAJKA

2 PLATKI KANADYJSKIEGO BEKONU

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

SELER Z SERKIEM TOPIONYM

OBIAD:

SALATA Z LOSOSIEM (SZPINAK, POMIDOR, OGOREK, CEBULA, RESZTKI LOSOSIA Z POPRZEDNIEGO DNIA)

OLIWA I OCET LUB SOS DO SALATEK

PRZEKASKA:

PARE PLASTERKOW SZYNKI Z INDYKA

KOLACJA:

STEAK Z GRILA

SALATKA (OGOREK, POMIDOR, CEBULA ORAZ PIEPRZ , OCET I OLIWA)

DESER:

KAWOWY KREM RICOTTA

14 DZIEN:

SNIADANIE:

2 JAJKA NA MIEKKO

OGOREK

KAWA LUB HERBATA BEZKOFEINOWA

PRZEKASKA:

PARE PLASTERKOW SZYNKI

OBIAD:

SEREK ZIARNISTY Z POKROJONYMI JARZYNAMI

TUNCZYK

PRZEKASKA:

SELER Z SERKIEM TOPIONYM

KOLACJA:

PIERS KURCZAKA Z GRILA

JARZYNKI Z GRILA

SALATA Z SOSEM DO SALATY LUB OCET I OLIWA

DESER:

GALARETKA BEZ CUKRU

Z LYZKA UBITEJ SMIETANY I SLODZIKIEM

INNE

Śniadanie

Omlet z pieczarkami, Szklanka soku warzywnego, Kawa bezkofeinowa lub herbata bezteinowa, ewentualnie z odrobiną odtłuszczonego mleka i słodzikiem Omlet: wymieszaj 2 jajka na jednolitą masę. Wylej ją na patelnię teflonową posmarowaną oliwą. Kiedy omlet zacznie się ścinać, posyp go 1/4 szklanki pokrojonych pieczarek i 1/4 szklanki wiórków sera mozzarella light. Smaż do czasu, aż ser się rozpuści. Przed podaniem posyp omlet posiekaną natką.

Przekąska

Plaster żółtego sera light

Obiad

Ryba w jarzynach: filet z dorsza natrzyj pieprzem, oliwą i sokiem z cytryny (do smaku), a następnie upiecz w folii. Podawaj z duszonymi warzywami z 1/3 opakowania mrożonki wielowarzywnej (sprawdź, czy w składzie są jedynie warzywa dopuszczalne w I fazie), przyprawionymi łyżką przecieru pomidorowego i ziołami (wg upodobań).

Przekąska

Pasek papryki i plaster sera żółtego light, owinięte w liście sałaty

Kolacja

Stek z polędwicy wołowej, czyli rozbity kawałek mięsa, przyprawiony i usmażony na patelni posmarowanej oliwą, Brokuły gotowane na parze, Purée South Beach Purée: 4 szklanki różyczek kalafiora (może być mrożony) ugotuj do miękości na parze. Zmiksuj z 1/3 szklanki odtłuszczonego mleka i łyżeczką mąki ziemniaczanej. Przypraw do smaku solą i pieprzem.

Deser

Krem kawowy: 1/2 szklanki serka czekoladowego Rolmlecz wymieszaj z 1/4 łyżeczki olejku waniliowego, szczyptą bezkofeinowej kawy rozpuszczalnej i odrobiną słodziku . Schłodzony deser posyp startą kostką gorzkiej czekolady

Śniadanie

Jajecznica z grzybami i cebulką, Napoje jak w 1. dniu diety

Przekąska

Plaster wędliny drobiowej posmarowany majonezem i posypany kiełkami

Obiad

Indyk z kapustą włoską: pierś indyka natrzyj oregano, czosnkiem, pieprzem i solą. Skrop sokiem z cytryny i upiecz w folii aluminiowej. Na oliwie podsmaż lekko 2 orzechy włoskie, pęczek posiekanej dymki i 1/4 łyżeczki curry. Dodaj poszatkowaną kapustę włoską, 1/4 szklanki bulionu warzywnego. Duś, aż wszystkie składniki zmiękną.

Przekąska

Plaster sera żółtego light

Kolacja

Kolorowe danie rybne: na łyżce oliwy podsmaż po strąku papryki czerwonej i zielonej, pokrojonych w kostkę, oraz cukinię pokrojoną w plasterki. Warzywa oprósz łyżeczką słodkiej papryki, dodaj kilka łyżek czerwonej fasoli, dopraw solą i pieprzem. Następnie dołóż pokrojoną na kawałki gotowaną rybę (np. mintaja) i wymieszaj. Jeśli nie lubisz ryby gotowanej, zastąp ją wędzoną lub z rusztu.

Deser

Pucharek bitej śmietany light

nie wolno! podjadac,bo z diety nici!!!

Jak zaczac i co trzeba wiedziec?

Glodowka czy warto?

Głodówka to bardzo modny temat w ostatnich latach szczególnie w okresie wiosennym. Panuje złudne przekonanie, że głodówka to najlepsze rozwiązanie na szybkie odchudzanie i oczyszczanie organizmu po długiej przerwie zimowej. Niestety głodówka to duży i niepotrzebny wysiłek dla każdego organizmu. Faktycznie traci się na masie ciała. Dzieje się to jednak głównie kosztem zawartości wody. Dodatkowo po zakończeniu „kuracji” człowiek jest już bardzo głodny i rzuca się na jedzenia. Wynikiem tego jest powtórne przybycie na wadze. Warto także wiedzieć, że każdy człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania każdego dnia odpowiednią ilość składników odżywczych, a stosując głodówkę nie dostarczamy ich wcale albo w bardzo ograniczonych dawkach.

Jeśli chodzi o oczyszczanie to każdy organizm ma naturalną zdolność samooczyszczania się. Tak więc nie ma po co prowadzić głodówek w tym celu. Można jedynie wspomóc proces detoksykacji poprzez zwiększenie ilości wypijanej wody oraz wprowadzenia diety bogatej w błonnik pokarmowy (czyli z dużą ilością produktów zbożowych pełnoziarnistych, świeżych warzyw i owoców).

Pozdrawiam,

Magda Białkowska

Dietetyk portalu Onet.pl

igdy nie należy poddawać się diecie zawierającej mniej niż 60 - 80g białka gdyż grozi to zmniejszeniem masy mięśni i zwiotczeniem skóry
Diety niesko a wysoko kaloryczne

Tak więc śledząc spalanie podstawowe Zosi widzimy że :

Podstawowe spalanie* Zosi wynosi na przykład 1800kcal przy wadze 100kg.

( *metabolizm w trakcie spoczynku)

Zosia zjada codziennie około 2500 kcal , a ponieważ nie prowadzi aktywnego trybu życia tyje.

Zosia zaczyna się więc odchudzać dietą 1000kcal.

Po roku stosowania diety Zosia waży już tylko 75kg , ale jej spalanie wynosi już tylko 1600 kcal.

Zosia nie wraca do swojego starego jedzenia , je nadal mniej , około 2000 kcal.

Ponieważ niestety jej spalanie jest już mniejsze , Zosia dziwi się , że mimo iż je mniej niż przed dietą znowu zaczyna tyć.

Zabiera się znowu za dietę ,gdyż jej waga po dwóch latach od diety , dobiega znowu 100kg.Tym razem jest to bardzo restrykcyjna dieta , bo Zosia jest już bardzo zdenerwowana i załamana , że tak wielki wysiłek poszedł na marne. Postanowiła spróbować diety Cambridge.

Przy spalaniu podstawowym 1600kcal , Zosia zjada tylko 400 kcal dziennie , nie może niestety ćwiczyć , bo 400 kcal skutecznie pozbawia ją resztek energii i chęci do życia. Tak więc po pół roku stosowania diety ( nawet z zalecanymi przerwami ) , Zosia schudła aż 15 kg , teraz znowu waży nieco ponad 75kg , ale jej metabolizm wynosi już tylko 1200. W związku z czym , zadowolona z rezultatów Zosia , przysięga sobie , że teraz będzie się pilnować i je tylko 1500 kcal dziennie. Praca nie pozwala jej na regularne ćwiczenie , więc Zosia robi to okazyjnie , ale na prawdę pilnuje się z jedzeniem.

Jakież wielkie jest jej zdziwienie , gdy okazuje się , że jedząc prawie dwa razy mniej ,niż przed pierwszą dietą Zosia nadal tyje. I koło się zamyka.

Jest to może nieco przesadzona wersja historii osoby będącej ciągle na dietach , ale niestety ukazuje ona w sposób obrazowy , co dzieje się z naszym metabolizmem podczas stosowania diet niskokalorycznych. W tej chwili wśród lekarzy zachodnich coraz powszechniejszy staje się pogląd , że diety niskokaloryczne bardziej szkodzą niż przynoszą korzyści , a skuteczne owszem są , ale tylko na krótką metę.

Podczas diet zostaje zachwiana naturalna gospodarka tłuszczowa i wodno-elektrolityczna organizmu i ciało dążyć będzie za wszelką cenę do osiągnięcia zapasu energii ( czyli tkanki tłuszczowej) do którego się przyzwyczaiło. Na dodatek obniży przemianę materii , na wypadek gdyby taka klęska żywiołowa miała się kiedyś jeszcze powtórzyć. No cóż , organizm dużo częściej niż my sami bywa zapobiegliwy. A odkładanie zapasów na czarną godzinę , mamy w genach i to niekoniecznie po naszych rodzicach czy dziadkach , ale po naszych przodkach , którzy żyli w czasach kiedy to ,czy następnego dnia będziesz mieć co włożyć do garnka , nie było sprawą oczywistą.

Jedynym sposobem ,aby schudnąć i utrzymać wagę ciała , według najnowszych badań naukowych prowadzonych na świecie jest odchudzanie bardzo powolne. Osoby ze skłonnością do nadwagi powinny wystrzegać się diet ekspresowych , bo to tylko pogorszy ich stan zdrowia , zarówno fizyczny jak i psychiczny. Odchudzanie , nie powinno być KURACJĄ , powinno być zmianą całego stylu życia , przyzwyczajeń i wreszcie ,a właściwie przede wszystkim , zaakceptowania samej siebie.

Uwazaj na Imprezy,Swieta,Imieniny etc
Maksymalizacja efektu
Sport w kazdej postaci, basen,biegi ,cwiczenia etc
Obwisla skora?
a nie słyszałaś o tym,że skóra, która ma dużo mocnych włókien kolagenowych nie musi wcale "zwisać" po diecie i sporcie?
Dzien/Dni krytyczne
Jesli naprawde chcemy schudnac trzeba wytrwac
Soki z kartonikow NIERADZIMY!

Nie radzę pić soków z kartoników! Są beznadziejnie słodkie i kaloryczne ! W dodatku są przetworzone, pasteryzowane i wcale a wcale nie mają witamin!

Woda
Sama w sobie nie odchudza
przyspiesza odchudzanie, ponieważ wypłukuje wszystkie toksyny z organizmu. Jeśli wypijesz jej więcej, to więcej toksyn wypłuczesz
Efekt Jojo

JOJO NASTĄPI PO KAŻDEJ DIECIE KOCHANA, JEŻELI OD RAZU PO NIEJ RZUCISZ SIĘ NA LODÓWKĘ. DIETA TO NIE JEDNORAZOWY WYPAD, A SPOSÓB ŻYWNOŚCIOWY DO KOŃCA ŻYCIA!

Zalecane stopniowanie
Znajdz druga osobe i obierz pierwszy cel!
Fora,Znajomi etc.

Wprowadzenie

Tresci wylacznie informacyjne!

Poradnik ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Autorzy nie ponosza żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w danym poradniku