カテゴリー 全て

によって Ildikó Lelkes 3年前.

154

Háttértárolók

A digitális adathordozók világában különböző típusok léteznek, amelyek mindegyike sajátos előnyökkel rendelkezik. A memóriakártyák kompakt méretűek és tápfeszültség nélkül is megőrzik az adatokat, így ideálisak mobil eszközök, MP3-lejátszók és digitális fényképezőgépek számára.

Háttértárolók

Háttértárolók

Memóriakártya

A memóriakártyáról az adat a számítógépbe kártyaolvasó segítségével kerülhet.
Memóriakártyával a mobileszközeidben, MP3-lejátszódban vagy digitális fényképezőgépben találkozhatsz. A hordozható adathordozó főbb tulajdonsága: kis méretű, tápellátás nélkül is megőrzi az adatokat, többször írható. A típusán és tárolókapacitásán kívül írási és olvasási sebessége is jellemzi. Ezt a CD-k olvasási sebességéhez viszonyítjuk. A sebesség megadási módjára egy példa: az SDC10 azt jelenti, hogy az SD-kártya sebességosztálya 10-es, amely 45 Mbit/s olvasási és 10 Mbit/s írási sebességre képes.

Optikai adattárak

A CD, a DVD és a Blu-ray háttértárak optikai elv alapján működnek. A polikarbonát lemezeket nagyon vékony alumíniumréteggel vonják be, így biztosítják fényvisszaverő tulajdonságukat. Az adatokat a lemez felületére belülről kifelé haladó spirál formájában írják fel. Íráskor egy lézersugár megváltoztatja az 1 bitnyi terület fényvisszaverő tulajdonságát. A visszaverődő fény segítségével pedig kiolvasható a digitális jel.

SSD

Az SSD (Solid State Drive), magyarul szilárdtest-meghajtó, többnyire flash-technológián alapuló adattároló eszköz. Ellentétben a merevlemezzel nem tartalmaz forgó alkatrészeket, melynek köszönhetően gyorsabb adatforgalomra képes és kevésbé sérülékeny. Az SSD előnye a merevlemezzel szemben a kisebb mérete és kisebb tömeg, magasabb olvasási és írási sebesség, kevesebb áramfelvétel, nem zajos. A tárolási egységre vetített ára nagyobb a merevlemezek áránál. Gyakran laptopokban szokták alkalmazni. Olyan esetekben, amikor több háttértárat is beépítenek egy számítógépbe, a merevlemez mellett SSD-t használhatnak. Erre telepítik az operációs rendszert és a programokat, az adatokat pedig a merevlemezen tárolják. A merevlemezekhez hasonlóan külső és belső változatuk is létezik.

FőtopPendrive (pendrájv)ik

Biztosan van saját pendrájvod. Népszerűségét annak köszönheti, hogy tárolókapacitása meghaladja az optikai lemezekét, fizikai mérte pedig kisebb, kevésbé sérülékeny. A pendrive egy USB-csatlakozóval egybeépített flashmemória, mely egy nem felejtő, számítógépes adattároló technológia alapján működik. A flashmemória elektronikusan törölhető és újraprogramozható. A benne tárolt információk megőrzéséhez nincs szüksége tápfeszültségre. Pendrive-okban, memóriakártyákban és szilárdtest-meghajtókban használják őket. A pendrive jellemzője a kapacitása, amelyre legjellemzőbb a 8–256 GB méret, valamint az USB-csatlakozó verziószáma, amely lehet USB 1.0, 2.0 vagy 3.0. A verziószám az adatátviteli sebességet jellemzi. Leggyorsabb adatátvitelre az USB 3.0 képes.

Mágneses háttértár

Altopik

Az adatok koncentrikus körökben helyezkednek el a lemezen. Ezeket sávoknak nevezzük. A sávokat szektorokra bontják. A több egységből álló szektort klaszternek nevezzük. Ezek a lemez formázás után jönnek létre. A formázás után a lemez alkalmas lesz adatok tárolására.

A merevlemez HDD (Hard Disc Drive) mágneses réteggel bevont lemezekből áll, amelyek egymás felett helyezkednek el egy lezárt fémdobozban. Ez védi meg a lemezeket a fizikai sérülésektől, szennyeződésektől. A lemezek állandó sebességgel, gyorsan forognak. Minden lemezhez tartozik író- és olvasófej, melyek segítségével lehet a lemezekre írni és olvasni