カテゴリー 全て - comunicazione - gruppi

によって Pasqualina Riccio 6か月前.

214

IL LINGUAGGIO NON VERBALE CORPOREO

Un progetto educativo è stato strutturato in tre fasi operative per insegnare agli studenti la comunicazione non verbale. La prima fase include un brainstorming sulla distinzione tra comunicazione verbale e non verbale, seguito da una ricerca online.

IL LINGUAGGIO NON VERBALE CORPOREO

IL LINGUAGGIO NON VERBALE CORPOREO

Who is your character?


Type in the name of the character you are going to analyze.

PROGETTAZIONE

Ambienti di apprendimento
Aula, Web
Strumenti
Computer, Lim
Strategie
Imitative, interattive e attive Apprendimento collaborativo
Tempi
15 ore di lezione ripartite in 3 fasi operative (5 ore per ogni fase operativa)
Prerequisiti
Mostrare e apprezzare le relazioni interpersonali

What is the character's role in the story?

Examples:
- Protagonist: the main character in a literary work
- Antagonist: the main character that opposes the protagonist in a literary work
- Flat character: reveals only one or two personality traits, and the trait(s) does (do) not change
- Round character - a well-developed character who demonstrates varied and sometimes contradictory traits

Obiettivi Formativi

What were the events that affected the character's evolution the most?

Example:

Comprendere il significato trasmesso da espressioni facciali, movimenti delle mani, posture del corpo

Type in a short explanation to emphasize the importance of each particular moment you listed.

Example:
'Collin left childhood and became a real man at age 11. That is when his father left to war leaving him in charge of his mother and 4 little sisters.'

Finalità
Abituare gli alunni a considerare i messaggi non verbali per capire meglio gli altri e produrre comunicazioni più efficaci

What do you feel about the character?

Type in the answers.

FASI OPERATIVE

Fase operativa 3

Indirect characterization

The writer can also reveal his character's personality by presenting the character's thoughts, words, actions, and also the way other characters relate to them.

Verifica finale

Gli alunni saranno suddivisi in piccoli gruppi. In ogni gruppo, a turno, ognuno dovrà simulare un'interazione comunicativa, seguendo la consegna del docente, e i compagni dovranno decodificarla, interpretando i segnali non verbali.

GRUPPO 3: Karim, Giacomo, Anna, Paola, Michael

GRUPPO 2: Elisa, Silvia, Mohammed, Giuseppe, Kevin

GRUPPO 1: Maria, Giorgio, Marco, Alessandro, Sergio

Fase operativa 2

Direct characterization refers to the process by which the writer tells the audience about the personality and looks of its character.

Proiezione di immagini di posture e di espressioni facciali che gli alunni dovranno riprodurre ed associare al sottostante atteggiamento mentale

DISTANZA INTERPERSONALE

ESPRESSIONI FACCIALI

ESPRESSIONI FACIALI

POSTURE

Lezione partecipata di riepilogo della Fase Operativa 1

What does the writer tell you about the character's personality and looks?

Add several quotes that support the direct characterization of your character. Look for descriptive adjectives, phrases or epithets.

Example: The little girl was wearing a burgundy silk dress, with black stockings. Her hair was like fire but tamed in a pony tale. Although young, she had such mature presence.'

Verifica formativa

Fase operativa 1
Name and Genre
Conosciamo la comunicazione non verbale
WEB QUEST: https://www.psicocultura.it/comunicazione/
Brainstorming: COMUNICAZIONE VERBALE e COMUNICAZIONE NON VERBALE

What is the name and genre of the literary work in which the character appears?

Examples:
- Novel: The Great Gatsby by F. Scott Fitzgerald
- Poem: The Raven by Edgar Allan Poe
- Drama: Macbeth by William Shakespeare