Categorieën: Alle - життя

door Шандурська Діана 3 jaren geleden

392

Комахи

Комахи є найвисокоорганізованішими серед членистоногих, володіючи найрозвиненішою нервовою системою та органами чуття. Вони населяють практично всі середовища існування, крім морів і океанів.

Комахи

Комахи

Комахи — найбільш високоорганізовані членистоногі; у них найдосконаліша нервова система та органи чуття. Вони освоїли усі середовища існування і зустрічаються практично скрізь (за винятком морів і океанів).

Цікавинки



Це цікаво знати
Цікаві факти

Походження

Встановлення походження класу комах стикається з певними труднощами. Ключова проблема полягає у відсутності скам'янілостей, за якими можна було б встановити філогенетичні відносини комах.

Традиційно на основі морфологічних порівнянь (особливо трахеальних дихальних систем) найближчими родичами комах вважали багатоніжок. Згідно з цією точкою зору обидві групи об'єднували в таксон «неповновусі» (Atelocerata).

Однак побудова філогенезу на основі послідовностей генів і недавні морфологічні дослідження свідчать, що комахи ближчі до ракоподібних, ніж до багатоніжок. Прихильники цієї філогенетичної гіпотези об'єднали ракоподібних і комах в єдиний таксон Pancrustacea. Ця гіпотеза також не беззаперечна. Ракоподібні відомі з відкладень раннього кембрію (близько 511 млн років), у той час як комахи з'являються в палеонтологічному літописі тільки в ранньому девоні (близько 410 млн років). Таким чином, гіпотеза про походження ракоподібних і комах від єдиного спільного предка породжує часовий проміжок близько 100 млн років, протягом якого комахи повинні були існувати.

Еволюція

Тіло комах розділене на три відділи: головугруди та черевце.

Голова

Докладніше: Голова комах

Голова утворюється з шести сегментів, що повністю зливаються у дорослої комахи. Перший і третій сегменти не мають придатків, другий несе пару вусиків (антен); на четвертому, п'ятому та шостому сегментах розвиваються парні частини ротового апарату — верхні щелепи (мандибули), нижні щелепи (максили) і нижня губа. Вусики за будовою і розміром дуже варіюють і є важливою систематичною ознакою. . Виділяють такі основні типи ротового апарату:

Груди

Докладніше: Груди комах

Груди складаються з трьох сегментів, які несуть три пари членистих кінцівок. Залежно від способу пересування кінцівки можуть бути різних типів (див. статтю «Ноги комах»).

У більшості комах до другого і третього сегментів грудей прикріплюються органи польоту — крила. Вони утворюються як вирости покривного епітелію і зміцнюються жилками. У примітивніших видів передні та задні крила однакові за будовою і функцією, яку вони виконують (бабки). У мух і комарів розвивається лише передня пара крил, у віялокрилих — задня. Нерідко передні крила виконують захисну функцію, перетворюючись на надкрила (напівтвердокриліжуки). Багато видів комах повторно втратили крила (блохивоші), що пов'язано з особливостями їхньої життєдіяльності. Крила приводяться в рух літальними м'язами, що займають значний обсяг грудного відділу.

Черевце

Докладніше: Черевце комах

Черевце у різних груп комах складається з різної кількості сегментів (не більше дванадцяти). Воно майже завжди позбавлене кінцівок. На кінці черевця часто наявні придатки: церки, грифельки, яйцеклад (у самиць). Черевце комах позбавлене кінцівок або вони видозмінені на органи парування (у самців), яйцеклад (у самок коників) чи жало (у ос і бджіл).

Внутрішня будова
Зовнішня будова

Ряди комах

Ряди комах з повним перетворенням: метелики (лускокрилі), жуки (жорсткокрилі), двокрилі, перетинчастокрилі, блохи.

Комаха з неповним перетворенням (з прямим розвитком) проходить у своєму розвитку три стадії: яйце — личинка — доросла комаха (імаго). Ряди комах з неповним перетворенням: прямокрилі, рівнокрилі, клопи, бабки, таргани, богомоли, веснянки, вуховертки, воші, тощо.

Комахи з повним перетворенням
Комахи з немовним перетворенням
Види

Роль в житті людини

Роль комах в природі обумовлена ​​їх чисельністю і різноманітністю. Рослиноїдні комахи харчуються рослинами, і тим самим регулюють їх рослинний приріст, поїдаючи основну частину. А ось паразитичні і хижі комахи вважаються регуляторами чисельності представників тварин, якими вони ж і харчуються.

Таким чином, велике значення комахи мають як споживачі твариних і рослинних залишків.

Комахи – це запилювачі рослин, тому грають роль в їх розмноженні. Також вони беруть участь у грунтоутворенні. Ці організми не тільки розпушують ґрунт, але і збагачують його перегноєм. Комахи одночасно виконують роль санітарів і є учасниками кругообігу речовин в природі.

До того ж вони вважаються найважливішим елементом харчових пірамід: багато тварини харчуються ними (земноводні, риби, плазуни,

Роль
Значення
Роль комах

Характеристика

Комахи — найбільш високоорганізовані членистоногі; у них найдосконаліша нервова система та органи чуття. Вони освоїли усі середовища існування і зустрічаються практично скрізь (за винятком морів і океанів).

Покриви тіла комах — хітинова кутикула. В усіх наземних тварин вона вкрита тоненьким шаром воскоподібної речовини, яка запобігає випаровуванню води. 

На поверхні кутикули є вирости — волоски, щетинки, лусочки. Чисельні волоски виконують функцію органів дотику або слуху.

Тіло комах складається з трьох відділів — головигрудей і черевця:

 

зовнішня_будова.png

 

На голові містяться одна пара складних очейодна пара вусиків і  ротові органи (які є видозміненими кінцівками).

  

Очі у комах складні фасеточні, проте у деяких також є і прості очі.

 

очі бджоли.jpg

Очі бджоли

  

Вусики комах (антени) виконують функцію органів нюху та дотику. Вони можуть мати різноманітні форми.

  

вусики жіків-укр-підписи.jpg

  

Ротові органи комах змінюються в залежності від їжі, яку вона споживає:


Грудний відділ утворюється трьома сегментами. На грудях розташовуються три пари ходильних нігі дві пари крил (у більшості комах).

 

На кожному сегменті міститься одна пара ніг. У більшості комах ноги   бігальні (наприклад, у таргана), вони потрібні лише для ходьби і бігу, проте їх будова може змінюватися в залежності від способу життя. У коника, сарани, блохи остання пара ніг дуже довга і потужна — стрибальні ноги. У капустянки передня пара ніг потужна, плоска і коротка — копальні ноги. У жука-плавунца задня пара ніг покрита довгими волосками, які утворюють широку поверхню — своєрідне весло — плавальні ноги. У богомола передні ноги озброєні шипами, які допомагають цьому хижакові утримувати здобич — хапальні ноги. Бджола використовує ноги для збирання пилка — збиральні ноги.

 

Крила комах є бічними складками покривів. Вони містяться на другому та третьому сегментах грудей. Міцність крилам надають жилки.

Розрізняють передні та задні крила. Їх будова, кількість і особливості визначають приналежність комах до різних рядів:

 

види крил підписи.jpg

 

На черевці ніг і крил немає, зазвичай воно складається з 10

 — 11

 сегментів, у ньому містяться майже усі внутрішні органи комах.

Види вусиків
Будова голови
Будова