door Petőné Csuka Ildikó 7 jaren geleden
467
Meer zoals dit
Hatályos Számviteli törvény
Sztanó Imre (2015): Számvitel alapjai Perfekt Kiadó, Budapest.
Gilbertson-Lehman-Gentene (2014): Fundamentals of Accounting, South-Western, Cengage Learning
Gombaszögi Ildikó (2016): Számviteli alapjai (elektronikus, Moodle-ban megtalálható tananyag)
Bukucs Erzsébet (2016):Számvitel alapjai példatár (elektronikus, Moodle-ban megtalálható tananyag)
Az előadások anyaga.
A félév közben készített házi feladatokat az oktató értékeli, továbbá két (ZH-ra beugró) feladatot kell sikeresen teljesíteni a hallgatóknak. a A félév közben írt Zh 50%-ban beleszámít a végső jegybe.
Az előadásokon és gyakorlatokon való aktív részvétel. A vizsgára bocsátás feltétele: egy írásbeli dolgozat (Zh) sikeres megírása (összpontszám minimum 50%-ának az elérése), illetve a házi feladatok elkészítése a gyakorlatokra.
Az előadásokon a hallgatók az alapfogalmakhoz kapcsolódó tudásfelmérő jellegű teszteket töltenek ki (a Kahoot segítségével), amelyek pontjai nem számítanak bele az évközi jegy %-os pontozásába, de a jól teljesítő hallgatók eredményét a jegy megállapításánál az oktató figyelembe veszi.
A gyakorlatokra a Moodle rendszerbe feltöltött gyakorló feladatokat mindenkinek magával kell hozni, ennek hiányában nem értékelhetõ az órai munka.
A hallgatók az oktató segítségével megismerkednek az adott program főbb tematikai egységeivel. A hallgatók egy szervezet adott időszaki működését bemutató „beszámoló” részeit sajátítják el részenként. Adott szervezet vagyonának összetételét a mérleg tartalmi egységeinek bemutatásával, majd konkrét példák megoldásával sajátítják el. Úgyszintén adott szervezet eredményének bevételeit, költségeit, ráfordításait, a különböző eredménykategóriákat az oktató segítségével tételenként haladva, majd mintafeladatok elkészítésével sajátítják el. Az SAP pénzügyi moduljával való megismerkedés - a számviteli szakterületet támogató szoftverként - a hallgatók számára lehetőséget nyújt az informatikai rendszerek felhasználói szintű kezelésére, alkalmazására, számviteli ismereteik mélyebb szintű bővítésére.
A hallgatók önállóan végzik:
- a releváns problémamegoldó módszerek kiválasztását és alkalmazását a szakterületéhez tartozó elemzői feladatok megoldása során.
- ezenkívül a hallgatók saját munkájának eredményeit reálisan értékelik.
A hallgatók felelősséget vállalnak:
- az általuk irányított és az általuk elvégzett munkafolyamatokért.
A hallgatók törekszenek:
- hogy döntéseiket az irányított munkatársak véleményének megismerésével, lehetőség szerint velük együttműködésben hozzák meg,
- hogy folyamatos önképzéssel és továbbképzéssel szakmai fejlődésüket elősegítsék.
- ezenkívül a hallgatók átfogó rendszerszemlélettel rendelkeznek.
A hallgatók képesek:
- műszaki-gazdasági dokumentációk megértésére, feldolgozására.
- üzleti tervek készítésére, döntés-előkészítési feladatok elvégzésére, innovációs stratégiák kidolgozására és megvalósítására.
- az információk elemzésére és menedzselésére, mindezek következtében:
- a versenytársak, a termékek, a piaci lehetőségek elemzésére.
- a szakterületét támogató szoftverek és informatikai rendszerek felhasználói szintű kezelésére, alkalmazására.
A hallgatók ismerik:
- a termelő és szolgáltató folyamatok reál, humán, illetve gazdasági és társadalmi összefüggéseit.
- a műszaki szakterülethez kapcsolódó gazdálkodás- és szervezéstudományi szakterületek, jelen esetben: a Számvitel alapjait, követelményeit, összefüggéseit.
A hallgatókban tudatosodjon, hogy a számvitelnek a vállalkozások irányításának különböző szintjeit hatékonyan kiszolgáló információs rendszerként kell funkcionálnia. A tárgy célja a számviteli fogalomrendszer és összefüggéseinek elsajátítása. A hallgató megismeri az üzleti év beszámolójának részeit, és képes lesz a mérleg és az eredménykimutatás adatainak értelmezésére, megítélésére: a vagyon összetételének megállapítására, az üzleti év eredményének levezetésére, illetve a gazdasági események hatásainak rögzítésére.