Теорія держави
Теорія походження держави
Теологічна
(теократична) теорія
Першопричиною появи держави називається "слово боже", божественна воля з усіма наслідками, що випливають звідси, безумовного, беззастережного, покірного прийняття даного людям понад
Патріархальна теорія
Прихильники цієї теорії проводять паралель між природно необхідною владою батька в родині (патріарха) і повноваженнями верховного володаря в країні, підкреслюючи, що держава є продукт історичного розвитку родини.
Договірна теорія
Передумовою появи держави вважається "війна всіх проти всіх" тобто "природний стан" людей, кінець якому поклало установу держави, як результату договору між людьми, прояву їхньої волі й розуму.
Психологічна теорія
Ця теорія виводить державу з людської психіки, який властива потреба наслідувати й підкорятися лідерові, що видається особистості, здатної керувати суспільством. Держава є організація для здійснення такого керівництва.
Теорія насильства
Поява держави зв'язується з війнами, властивими історії розвитку людства як прояв закону природи, що припускає підпорядкування сильними слабких, для закріплення поневолення яких і створюється держава як особливий апарат примуса.
Органічна теорія
Держава розглядається як результат соціальної (органічної) еволюції, коли відбувається природний добір у ході зовнішніх воєн і завоювань, що приводить до появи урядів, керуючих соціальним організмом, що вподібнюється організму людському.
Космічна теорія
Космічна теорія - виникнення держави пов'язане із завезенням на Землю політичної організації суспільства з Космосу іншими цивілізаціями.
Технократична теорія
Держава є результат розвитку науки: обумовлена необхідністю регулювання відносин між людьми і технікою.
Поняття держави
Поняття
Держава - це суверенна політико-територіальна організація влади певної частини населення в соціальна неоднорідному суспільстві, що має спеціальний апарат управління і примусу, здатна за допомогою права робити свої веління загальнообов'язковими для населення всієї країни, а також здійснювати керівництво та управління загальносуспільними справами.
Ознаки
Суверенітет
Територіальне розселення населення країни
Наявність апару апарату і примусу
Здатність видавати загальнообов'язкові правила поведінки
Здатність збирати податки, робити позики та давати кредити
Спроможність виражати та захижати інтереси частини населення
Функції
За соціальним значенням
діяльності держави
Основні
Неосновні
Залежно від територіальної
спрямованості
Внутрішні
Зовнішні
За часом здійснення
Постійні
Тимчасові
За сферами суспільного
життя
Гумнітарні
Економічні
Політичні
Форми держави
Форма
правління
Монархія
Абсолютна
Обмежено
конституційна
Парламентська
Дуалістична
Республіка
Форма політичного
режиму
Демократична
Недемократична
Авторитарна
Тоталітарна
Форма державного
(територіального) устрою
Проста
Складна
Федерація
Конфедерація
Імперія
Механізм держави
Поняття
Механізм держави - це система державних органів, державних підприємств, установ, організацій, що здійснюють завдання й функції держави.
Ознаки
наявність системи взаємозалежних, взаємодіючих, ієрархічно підпорядкованих органів і установ, підприємств, організацій
наявність групи осіб, відмінною рисою яких є керування суспільством на професійній основі
наявність можливості реалізації завдань і функцій держави як організаційними, фінансовими коштами, так і примусовими коштами, матеріальними знаряддями примуса
наявність у кожного з державних органів і підприємств, установ, організацій своєї компетенції як правової основи їхньої діяльності
Структура
державні органи
державні підприємства,
установи, організації