por Nagy Krisztofer 4 anos atrás
455
http://elfnet.hu/haditechnika/harckocsik/panzerkampfwageniii.php
Amikor 1941-ben a nácik megtámadták a Szovjetuniót, már a Panzerkampfwagen III-asok alkották a német páncélos erők gerincét.
Képzett legénységüknek és a tapasztalt tiszti karnak köszönhetően kezdetben sikeresnek számítottak.
Az új típusú szovjet harckocsik széleskörű elterjedése miatt a Panzer III-asok gyorsan elavultak.
Emiatt 1943-ben beszüntették a Panzer III-asok gyártását, a szolgálatban álló példányok nagy részét pedig másodlagos feladatokra vezényelték át, de teljes kivonásukra a háború végéig nem került sor.
5774 db épült.
Több ország is használta (pl: Magyarország)
A későbbi változatokon az agyút valamint a páncélzatot fejlesztették.
De volt számos változat pl:
-Ausf N: gyalogság támogatása
-parancsnoki változatok
-mélyvízi gázlófelszereléssel ellátott Tauchpanzer III
-az első tényleges sorozatgyártású modell
-gyártása alatt a 37 mm-es lövegről először a 42, majd 60 kaliberhosszú páncéltörő lövegre tértek át
Panzer III Ausf. C:
Futógörgők oldalanként három elliptikus rugós taghoz kapcsolódtak a korábbi kettő helyett.
Panzer III Ausf. D:
-modellt már 30 mm-es front-páncélzattal szerelték
Panzer III Ausf. E:
-későbbi változatok alapja
-oldalanként hat futógörgővel és laprugó helyett torziós rugóval rendelkezett
-futóművet teljesen áttervezték
-oldalanként nyolc kisméretű görgőt használtak, amelyek kettesével közös rugós taghoz kapcsolódtak
-1936
-10 példány
-230 lóerős motorja és öt nagyméretű futógörgője nem volt kellően hatékony
-1935-ben
-Daimler-Benz
-MAN
-Rheinmetall-Borsig
(A fejlesztés során vita támadt arról, hogy a 37- vagy az 50 mm-es páncéltörő löveget használják, végül azonban előbbi mellett döntöttek, mert ezt a fegyvert már rendszeresítették a gyalogságnál)
-1932-ben fejlesztése
-fedőnevén Landwirtschaftlicher Schlepper, azaz mezőgazdasági vontató
-Adolf Hitler hatalomra kerülése után megkezdődhetett a Panzer I-es előállítása.
-kisméretű
-kizárólag géppuskákkal felszerelt könnyű harckocsi
-kifejezetten kiképzésre
-löveggel is rendelkezett, de ez csupán 20 mm-es kaliberű volt.
-szintén kiképzésre szánták.
Ezek közül az egyik egy páncéltörő löveggel felszerelt modell volt, amelyet az ellenséges harckocsik leküzdésére szántak, míg a másik típus nagy kaliberű, rövid csövű lövegével a gyalogságot támogatta (utóbbi lett a Panzerkampfwagen IV).
Mivel nagyszámú, relatív erős Panzer III-as alváz állt rendelkezésre, e harckocsiból több egyfeladatos típust alakítottak ki.
Legsikeresebb változat. Szintén a Panzer III-asra épített, 75 mm-es löveggel felszerelt rohamlöveg (közel kétszer annyi StuG III-as épült, mint Panzer III-as).
(A Sturmhaubitze 42 és a Sturm-Infanteriegeschütz 33B (sIG 33B) hasonló felépítésű típusok voltak, de előbbi egy 105 mm-es StuK 40-es, utóbbi pedig egy 150 mm-es sIG 33-as löveget hordozott.)
Itt bizonyítást nyert a 37 mm-es löveg hatékonysága: az nem csak a TKS kisharckocsi ellen, de a kiváló 7TP könnyű harckocsi ellen is hatékonyak bizonyult.
37 mm-es löveggel a francia B1-es és angol Matilda II-es harckocsikat gyakran közvetlen közelről sem lehetett kilőni. Emiatt sietve megkezdték az 50 mm-es löveggel felszerelt Ausf. F-ek leszállítását, valamint a korábbi, 37 mm-es lövegű Panzer III-asok átfegyverzését.
Kiderült, hogy néhány kivételtől eltekintve a Panzer I-esek és II-esek nem alkalmasak az ellenséges harckocsik leküzdésére.
Ez viszont jelentős veszteségeket generált , mert vékony páncélzatát a lengyel löveget átütötték.
A Panzerkampfwagen III-as közel sem volt tökéletes harckocsi, de képességei lényegesen felülmúlták a Panzer I-es és II-es típusokét és mivel a váltótípusnak szánt Panzer IV-es gyártása csak lassan indult be.
E harckocsi előnyös tulajdonsága volt, hogy tervezésekor számítottak a továbbfejlesztésére, ezért érdemi módosításokat eszközölhettek rajta.
Németország nem fejleszthetett, gyárthatott vagy állíthatott semmilyen modern harcjárművet, többek között motoros repülőgépet és harckocsikat.
Szigorú ellenőrzés ellenére a németek saját harckocsik fejlesztésébe kezdtek.
Neubaufahrzeug
Német; szó szerinti fordításban új építésű jármű.
(ezt Großtraktor-nak, nehéz traktornak nevezték)
Nem került ez se és a VK-31 se került sorozatgyártásba
1922-ben.
1926-tól a Kazán város (Szovjetunió) melletti „Kama” páncélos iskolában tesztelték saját fejlesztésű VK-31 „Leichttraktor” jelű könnyű harckocsijukat.
VK-31 „Leichttraktor”
Pak 36-ost a gyalogság standard vontatott páncéltörő lövegének választotta ki, ezért jelentős lőszer- és pótalkatrész-készletek álltak rendelkezésre.
Ez azt jelentette, hogy amíg a lőszer adagolását a töltő, a célzást és tüzelést a lövész végezte, a parancsnok a harckocsi és a többi legénységi tag irányítására koncentrálhatott, ami éles helyzetben felbecsülhetetlen előnyt jelentett
A Panzerkampfwagen III-as páncélzata is erősebb volt elődeinél, de a későbbi típusokkal összehasonlítva a kezdetben csupán 15 mm-es frontpáncélzat minimálisnak számított. A harckocsi oldalát 10 mm-es fémlapokkal burkolták: ez csak a kiskaliberű (kézi) lőfegyverek, valamint a repeszek ellen védte a legénységet, ezért ezt a későbbiekben jelentősen növelték.