Categorii: Tot - вимова - ознаки - взаємодія

realizată de Анна Милко 6 ani în urmă

777

Північне наріччя

Середньополіські говірки поширені на півночі Київської, Житомирської та Рівненської областей, включаючи території, що постраждали від Чорнобильської катастрофи. Вони мають специфічні фонетичні ознаки, такі як вимова голосного звука "

Північне наріччя

Північне наріччя

Західнополіський говір(Волинсько-поліський)

Граматичні ознаки
поширеність закінчення -ови, -еви в давальному відмінку однини іменників чоловічого роду (си́нови, брáтови, дýбови, конéви та ін.); наявність закінчення -и в давальному і місцевому відмінках однини іменників жіночого роду як м'якої, так і твердої групи (ви́шни – на ви́шни, ли́пи – на ли́пи та ін.); уживання паралельних закінчень -ам, -ах і -ом, -ох у дав. і місц. відм. мн. іменників чоловічого роду (волáм – волóм, столáм – столóм та ін.); наявність інфінітивних форм на -ти і -чи, як у південно-західних діалектах (ходи́ти, носи́ти, могчи́, пеи(к)чи́ та ін.); наявність складених форм майбутнього часу недоконаного виду (буду ходи́ти і му ходити); у деяких говірках, зокрема, у надбузько-поліських, поширені складені форми минулого часу типу ходи́лис'мо (ми ходили), ходи́лис'те (ви ходили), а також ходи́лихмо (ми ходили), бýл'іхмо (ми були); поширеність, як і у південно-західних діалектах, іменникових утворень із суфіксом -иско, відповідно до утворень із суфіксом -ище, які поширені в інших поліських та південно-східних діалектах; наявність ряду синтаксичних конструкцій, спільних з південно-західними діалектами. Наприклад: нас булó двох (нас було двоє), мен’í боли́т’ головá (у мене болить голова) і т.д.
Найхарактерніші фонетичні ознаки говору
відповідно до етимологічного [о] в новозакритих складах під наголосом виступають здебільшого монофтонги [у], [и], [і], [іи] (кун’, вул, кин’, вил, кіин’, віил, кін’, віл та ін.), хоч у пн. говірках цієї групи, а також у надбузько-поліських зустрічаються ще й дифтонги [уо], [уе], [уі], (вуол, муой, вуел, муей, вуіл, куін’ та ін.), які помітно витісняються монофтонгами, зокрема й [ÿ] (вÿл, мÿй та ін.); на місці етимологічного [е] в новозакритих складах під наголосом також виступають звичайні монофтонги [у], [ÿ], [и], а частіше [і] (прин’ýс, прин’ÿс, прин’íс, жíнка, піч, шіст’, с'ім та ін.), хоч у надбузько-поліських говірках фіксується ще дифтонг [іе] (хміел’ та ін.); давній [ѣ] як у наголошеній, так і в ненаголошеній позиції заступається тепер монофтонгом [і] (сн'іг, с'іно, л'іс, л'ісá та ін.), хоч у ненаголош. позиції може бути й [и] (мишóк, писóк та ін.), проте в ряді говірок, зокрема в деяких північніших і в надбузько-поліських, під наголосом трапляється ще й дифтонг [іе] чи [ие] (с'и́ено, л'іес, т'и́есто та ін.); у ненаголошеній позиції [е], [и] зближуються (сеилó, теипéр, пос’íйиш та ін.); ненаголошене [о] зближується з [у] (гуолýбка, куожýх та ін.); поширені звукосполуки [гі], [кі], [xi], поряд з [ги], [ки], [хи], зокрема в північній частині цих говірок (рокí, мурахí, нóчі та ін.); дзвінкі приголосні в середині слів перед глухими і в кінці слова втрачають повністю або частково свою дзвінкість (сóлотко, сóлодко, д’íжка, моурóс, сат та ін.); поширеність приставних приголосних [в], [г] (гоувéс, гóко, вýлиц'а, вýсил'ниц'а та ін.); у більшій частині говору наголошений звук [а], який після м'яких і шиплячих приголосних переходить в [е] (вз'еў, д’éкувати, т’éжко, душ'е); у північній частині говору в е переходить наголошений а після й (йéма, йéгода, йéблуко).
Охоплює територію майже всієї Волинської і північнозахідних районів Рівненської областей, а також Берестейщини в Білорусі.

Середньополіський говір

Головні ознаки
відповідно до загальноукраїнського голосного звука и після м'яких приголосних вимовляється і, а після твердих приголосних звук, середній між и та і; приголосні звуки перед голосними переднього ряду вимовляються м'яко (зелє́ни, ні́ва, ті́хо, сі́ни); м'яка вимова приголосного з в іменнику зєзю́ля; м'яка вимова приголосного р перед голосним і, що походить з давніх ы та і (ріба, трі); наявність збірних форм іменників типу сєля́ннє; форма 1-ї особи множини теперішнього часу дієслів І дієвідміни на -ом (ми несом). У крайніх північно-східних середньополіських говірках (у межах Київської області) виділяються такі особливості: приставний звук й в займеннику йон, юн (він); форма давального відмінка множини іменників II відміни чоловічого роду на -ом (волом, братом); форма місцевого відмінка множини цих же іменників на -ох (на волох, баранох); Взаємодією з сусідніми говірками білоруської мови зумовлена своєрідність говірок у північно-західній частині середньополіського говору на північ від Олевська і Рокитна, які мають такі особливості: вимова голосного у на місці давнього ы (бук, муш, ву, вусота, путає), зокрема в префіксі ви- (вутратить, вуйти); вимова м'якого приголосного звука з можливим сполученням із звуком й на місці м'якого в у словах сято, сяти, сьято, сьяти; Крайні північні говірки середньополіського говору окремими рисами споріднюються з усіма говірками східнополіського говору. Серед таких ознак: вставний приголосний звук р в іменнику дорщ (дощ); форма вказівного займенника се (у решті середньополіських говірок – (о) це). За «Атласом української мови» в середньополіському говорі виділяється ще група східних говірок приблизно в межах Київської області, які характеризуються такими ознаками: на місці давнього о в закритому складі вимовляється голосний звук у (вуз, тук, молодуй, глибукий); вживання звукосполучення рй замість м'якого р (порйадок, гарйачий, зорйа, рйасни); вживання конструкції типу у мене болить голова (у решті східнополіських говірок вживається вислів мені болить голова);
Поширений на півночі Київської, Житомирської та Рівненської областей. Історична територія поширення говору охоплює у тому числі регіони, які постраждали від Чорнобильської катастрофи («Зона відчуження») і тепер безлюдні.

Східнополіський говір

Граматичні особливості
-закінчення -у в дав. в. іменників чоловічого та середньогороду однини (д’áд'ку, селý); -паралелізм іменних форм в ор. в. (рукóйу – рукóй, шóстойу – шóстой, мнóйу – мнóй); -займенник 3-ї ос. одн. в непрямих відмінках виступає без початкового «н» (до йійі, з йем); -наявність усічених форм прикметників та дієприкметників чоловічого роду (си́н'і, дóбри, стари́, годóвани) та членних нестягнених форм жіночого і середнього родів (дóўгайа, жóўтейе, хоч під наголосом на корені – жóўта, бóса); - інфінітивний суфікс -т’ при дієслівній основі на голосний (гаманіет’, бит’); - перевага складеної форми майбутнього часу (буду робит’, буду слухат’); - поширення синтакс. структур помеж + род. в. у значенні ’поряд’, ’коло’ (пóмеж шкóли живé); к(ік)+дав. в. ’до’ (к брáту, ік сталý); л'а (л'е)+ род. в. ’біля’ (л'а хáти, л'е ріечки); заза + ор. в. (заза мнóйу); наў + род. в. мн. (наў карт, наў мýрки). - уживання сполучників да, дак у єднальній і протиставній функціях.
Фонетичні особливості східнополіського говору
- розрізнення наголошеного і ненаголошеного вокалізму – в - ненаголошеній позиції кількість голосних у різних говірках - коливається від 4 до 6, а в наголошеній доходить до 8 -фонем. -для значної частини східнополіського говору характерне акання (галавá, пабіегла, вадá); -у більшості говірок диференціація фонем /е/ та /и/ не залежить від наголосу; -втрата «j» на стику префіксальної й кореневої морфем (ви́шла, зан'али́); -релікти давньої м'якості губних приголосних та /ч’/ в частині східнополіського говору (нуч’, п'іеч’); -ослаблення фонеми /ф/ і заступлення її [х] чи [хв] (худбóл, хвáра); -збереження дзвінкості кінцевих приголосних (зуб, кров); -наявність аферези (до’днóйі).
Територія поширення
Об'єднує групу українських говірок у північних районах Київської, Чернігівської та Сумської областей, в південно-західній частині Брянської області Росії (Стародубщина), в окремих районах Курської, Білгородської, Воронізької областей Росії