Polümeerid on laialdaselt kasutatavad materjalid, mis pakuvad mitmeid eeliseid tänu oma mitmekesistele omadustele ja töötlemise lihtsusele. Erinevad polümeerid, nagu polüvinüülkloriid, polüetüleen ja polüpropüleen, leiavad rakendust ehitusmaterjalidest ja torudest kuni toidunõude ja meditsiiniseadmeteni.
Ristseotud polümeerid (või võrgustatud polümeerid) koosnevad polümeerahelatest, mis on omavahel keemiliste sidemetega ühendatud, moodustades kolmemõõtmelise võrgu. See struktuur muudab polümeerid tugevaks ja stabiilseks, kuid sageli ka jäigemaks ja vähem lahustuvaks.
Ristseotud polümeerid on tugevad ja jäigad, sobivad hästi rakendustes, kus on vaja kõrget vastupidavust. Ristseotud polümeerid ei sula kuumutamisel, vaid lagunevad, mis teeb neist head materjalid kõrgtemperatuurilistele rakendustele. Ristseotud polümeerid on üldiselt lahustumatud ja võivad ainult paisuda lahustis.
Kopolümeerid koosnevad kahest või enamast erinevat tüüpi monomeerist, mis on keemiliselt seotud polümeerahelas. Kopolümeeride tüüp sõltub sellest, kuidas monomeerid on ahelas paigutatud.
Kaar-kopolümeerid
Peamine ahel koosneb ühest tüüpi monomeeridest, mille külge on seotud külgahelad teist tüüpi monomeeridest (…-A-A-A-A-…(B)…-A-A-A-…).
Näide: polü(stüreen-ko-butadieen-ka-stüreen) (SIS).
Plokk-kopolümeerid
Suured plokid monomeeri A vahelduvad suurte plokkidega monomeeri B (…-A-A-A-A-B-B-B-B-…).
Näide: polü(stüreen-blok-butadieen) (SBS).
Juhuslikud kopolümeerid
Monomeerid A ja B on juhuslikult jaotatud (…-A-A-B-A-B-B-A-…).
Näide: etüleen-propüleen-kopolümeer.
Vahelduvad kopolümeerid
Monomeerid A ja B vahelduvad regulaarselt (…-A-B-A-B-A-B-…).
Näide: polü(ülikooli metüülstüreen-ko-vinüülkloriid)
Hargnenud polümeerid koosnevad peamisest polümeerahelast, millel on külgahelad või harud. Need külgahelad võivad olla lühemad või pikemad ning hargnemise määr mõjutab polümeeri omadusi, näiteks tihedust ja viskoossust.
Hargnenud polümeerid võivad olla vähem tihedad ja neil on suurem viskoossus.Hargnenud polümeeridel on tavaliselt madalam sulamistemperatuur võrreldes lineaarsete polümeeridega. Hargnenud polümeerid lahustuvad aeglasemalt ja võivad paisuda rohkem kui lineaarsed polümeerid.
Glikogeen:
Bioloogiline polümeer, mida leidub loomade maksas ja lihastes energiareservina.
Lineaarsed polümeerid koosnevad monomeeridest, mis on järjestikku ühendatud pikkadeks, sirgeteks ahelateks, ilma külgahelate või ristseotusteta. Need polümeerid on tihti painduvad ja võivad kergesti moodustada kristallstruktuure.
Lineaarsed polümeerid on sageli paindlikud ja võivad olla kergesti venitatavad. Lineaarsed polümeerid võivad sulada ja muutuda voolavaks kuumutamisel. Lineaarsed polümeerid võivad lahustuda sobivates lahustites