Rahvatervis
Teadus ja kunst haiguste ennetamiseks, eluea pikendamiseks ning vaimse ja füüsilise tervise edendamiseks ja tugevdamiseks ühiskonna organiseeritud jõupingutuste kaudu
Tervis
Rahvatervise seaduses toodud definitsiooni kohaselt on tervis inimese füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult puuete ja haiguste puudumine.
Tervise kontseptsioonid
Erinevad käsitlused tervisliku seisundi hindamiseks. Tervise kontseptsioone on palju, nende hulgas statistiline, funktsionaalne, meditsiiniline ja akadeemiline kontseptsioon.
Salutogenees
Ameerika-Iisraeli teadur Antonovski käsitlus, mille kohaselt on tervis muutuv suurus, mis halveneb või paraneb erinevate tervisemõjurite toimel. Erinevalt haiguskesksest patogeneesi mudelist, mis tegeleb haiguste põhjuste ja kuluga, on salutogeneesi mudel tervisekeskne ning vaatleb haiguse ja tervise suhet kui muutuvat suurust – inimesed võivad olla rohkem või vähem terved.
Tervist mõjutavad tegurid e tervise determinandid
TAI definitsiooni kohaselt mõistetakse tervisemõjurite all selliseid tegureid, mis kutsuvad üksikisiku, grupi või rahvastiku tervises esile muutusi kas paremas või halvemas suunas.
Tervisemõjurite mudelid
Mitmete teadlaste püüdlused selgitada tervisemõjurite kompleksset toimet. Nende poolt koostatud tervisemõjurite mudelid peegeldavad erinevaid tervise käsitlusi ning järeldust, et tervis on mitmeti mõistetav ning kujuneb mitmete mõjurite toimel.
Tarlov’i tervisemõjurite mudel
Liigitab tervist mõjutavad tegurid nelja kategooriasse: geenid ja bioloogia, tervishoid, terviskäitumine ning sotsiaalsed mõjurid. Tarlovi arvates sõltub rahvastiku tervis peamiselt just sotsiaalsetest mõjuritest, kuna nendest tulenevad enamik käitumise riskiteguritest.
Dahlgren ja Whitehead’i tervisemõjurite mudel
Mudelis on välja toodud inimeste tervist mõjutavad üldised sotsiaal-majanduslikud, kultuuri ja keskkonna tingimused, sotsiaalsed ja ühiskonna mõjurid, elu- ja töötingimused, individuaalse eluviisi ja bioloogilised mõjurid.
Ryan ja Travis`e tervise determinatide mudel
Tuntud ka kui ,,Jäämäe mudel'', kuna mudel on joonisel kujutatud jäämäena. Veepinnalt näha olev osa peegeldab rahvastiku tervise olukorda. Vee all olevas osas peituvad tegurid, mis mõjutavad rahvastiku tervise seisundit. Mida lähemal on tervist mõjutavad tegurid veepinnale, seda kergem on nende mõju hinnata. Mida sügavamal vee all tervisemõjurid asuvad, seda raskem on neid näha, mõõta ja tervisega seostada.
Barclay ja Fleming`i tervisemõjurite mudel
Mudeli järgi jagatakse tervist mõjutavad tegurid neljaks: personaalsed, majanduslikud, sotsiaalsed ja keskkondlikud. Need kõik on omavahel seotud ning nende mõju tervisele on kompleksne.
Haigus
Haiguse all mõistetakse olukorda, mis põhjustab inimesele kahju või valu. Tavaarusaama järgi tähendab tervis mitte-haige olemist.
Tervisedendus
Tervisedenduse eesmärk on edendada ja kaitsta tervist. Tervise edendamine on protsess, mis võimaldab inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ning tugevdada seeläbi oma tervist. Üks tervise edendamise aluseid on muuta keskkond selliseks, et tervislikud valikud oleks lihtsalt kättesaadavad. Seega on tervisedendus ulatuslik sotsiaalne ja poliitiline protsess.
Rahvatervis ja selle koht meditsiinis
Meditsiin jaguneb kliiniliseks ning rahvastiku rühma uurivaks meditsiiniks (rahvatervis). Rahvastiku rühma uuriva meditsiini tegevuste alla lähevad näiteks sõeluuringud (aitavad hinnata rahvastikurühma tervist ja tuua kasu ka nendele, kes ise meditsiiniabi ei otsi). Rahvatervise alased tegevused on määratletud riigi tasandil.