Categorii: Tot - logika - memorija

realizată de Dino Bakunić 3 ani în urmă

563

Zapis algoritma

Logické údaje jsou data, která mohou nabývat pouze dvou možných hodnot, jako například pravda/nepravda nebo 1/0. Hodnoty se přiřazují proměnným pomocí přiřazovacího operátoru, který je v tomto pseudo jazyce reprezentován symbolem :

Zapis algoritma

Zapis algoritma

Pseudojezik

Pri zapisivanju algoritma pseudo jezikom treba nastojati zadatak razložiti na što manje radnje.
Pseudo jezik se sastoji od kratkih izraza na govornom jeziku koji opisuju i ukratko objašnjavaju pojedine radnje algoritma.
Pseudojezik se može smatrati pojednostavljenim programskim jezikom. Njegova su pravila puno jednostavnija nego pravila pravoga programskog jezika, a algoritam zapisan pseudojezikom može se lako prepisati u bio koji viši programski jezik.

Algoritam

Ako je algoritam jasno i podrobno napisan, tada je dovoljan da bi osoba koja nikad nije rješavala taj zadatak na temelju algoritma mogla doći do rješenja.
Algoritam redovito svodi cjelokupan zadatak na rješavanje više jednostavnijih, manjih radnji.
Algoritam je naputak kako riješiti neki zadatak ili obaviti neki posao.

Umjetni jezik

Umjetni jezici mogu biti a priori ili a posteriori. Gramatika ili rječnik a priori jezika je stvoren iz autorove mašte, a obilježja a posteriori jezika dolaze iz prirodnih jezika.
Jezik u kojem su raspoređena posebna pravila, riječi i simboli s pomoću kojih se zapisuju algoritmi.
Umjetni se jezici mogu podijeliti i na: logičke ili eksperimentalne jezike pomoćne jezike umjetničke jezike

Logički operatori

Logički podaci su podaci koji mogu poprimiti samo jednu od dvije moguće vrijednosti. To su na primjer true/false, da/ne, istina/laž, 1/0.

Operatori

Operatori su simboli koji predstavljaju (zamjenjuju) određene funkcije. Operatori se mogu svrstati u skupine prema vrsti funkcije koju predočuju, npr.: aritmetički operatori, logički operatori i operatori uspoređivanja.

Varijable

Varijabli se vrijednost pridružuje s pomoću operatora pridruživanja. Operator pridruživanja koji se rabi u ovoj inačici pseudo jezika je znak := Tim se operatorom varijabli pridružuje ili u varijablu upisuje vrijednost.
Mjesto u memoriji rezervirano za pohranu podatka naziva se varijabla. Svaka varijabla ima ime koje ju jednoznačno određuje kako bi se razlikovala od ostalih varijabli.

Prirodan jezik

Obrada prirodnog jezika, koja pruža kompjuteriziranu podršku za ulaz u stilu prirodnog jezika (kao suprotnost visoko umjetnoj sintaksi uobičajenoj u računalnim jezicima) je važno potpolje umjetne inteligencije i lingvistike.
Jezik kojim se govori, piše ili simbolički označava od strane ljudi u općenitu svrhu komunikacije, kao suprotnost konstruktima kao što su računalni programski jezici ili "jezici" korišteni u proučavanju formalne logike, napose matematičke logike.
Problemi prirodnih jezika su osobito uočljivi u područjima kao što su rudarenje teksta, tražilice, automatsko sažimanje, sinteza govora i algoritmi korišteni za određivanje sadržaja tokova teksta u računskoj lingvistici (npr. viterbi algoritam).

Dijagram tijeka

Dijagram tijeka služi za grafički zapis algoritma i pri tome se služimo osnovnim standardnim likovima koje se slažu prema potrebi kako bi opisale zamišljeni algoritam
Grafički prikaz tijeka izvođenja programa upućuje na radnje koje će se izvršavati u programu te na slijed tijeka programa. Sastavlja se i čita odozgo prema dolje, u smjeru poveznica, a ako je izvršena odluka, tada prema dolje ili udesno. Tri su načina povezivanja simbola ovisno o zahtjevima programa:
PETLJA - zatvoreni niz naredbi koje ponavljamo sve dok je zadovoljen postavljeni uvjet ponavljanja.
ISPITIVANJE UVJETA - dio programa u kojemu na temelju odluke izvršavamo jedan ili drugi dio programa
SLIJED - niz naredbi koje se izvršavaju jedna za drugom
Prije sastavljanja programa izrađujemo grafički prikaz njegova tijeka koji će omogućiti lakše i brže sastavljanje programa.