Категории: Все - вплив - інформація - психіка - технології

по idon't MIND 5 лет назад

664

Маніпуляції

Маніпуляція являє собою різновид соціального впливу, який використовується для прихованого впровадження в психіку жертви цілей і намірів маніпулятора. Соціальний вплив не завжди є негативним, наприклад, лікар, що переконує пацієнта змінити нездорові звички.

Маніпуляції

Маніпуляція

Маніпуляція — різновид соціального впливу, який використовується для прихованого впровадження в психіку жертви цілей, бажань, намірів, відносин або установок маніпулятора, які не збігаються з актуально існуючими потребами жертви. Це приховане управління людьми та їх 

поведінкою.

Соціальний вплив не у всіх випадках буває негативним. Наприклад, лікар може намагатися переконати пацієнта змінити нездорові звички. Соціальний вплив зазвичай вважається нешкідливим, якщо він поважає право людини прийняти його або відхилити і не є надмірно примусовим. Залежно від контексту і мотивації, соціальний вплив може бути прихованою маніпуляцією.

Маніпуляції масою

Маніпулювання масовою свідомістю — програмування думок і прагнень людей, їхніх настроїв і психічного стану з метою забезпечення такої поведінки, яка необхідна групі небагатьох власників засобів маніпуляції, що здійснюють такий вплив, переслідуючи свої особисті корисливі цілі.

Методи маніпуляцій
Жертви маніпуляцій
ММС

Інформаційні маніпуляції

Маніпуляція — це вже викривлення інформації, створення неадекватної картини світу у ваших головах; культивація у вас «штучних потреб» (того, чого насправді вам не треба, але маніпулятор робить для вас це життєво необхідним), щоби змусити діяти в необхідному для маніпулятора напрямку. Маніпулятор добре знає ваші потреби і слабкості, страхи й комплекси. Він знає, що і як треба вам сказати чи показати, щоби спонукати до дії. Він знайде час і місце, щоби зробити це найбільш ефективно. У реальності пропагандисти дуже часто вдаються до маніпуляцій. Саме тому ці слова часто розглядаються як синоніми.

Інформаційна війна
Рубрика "Експерт"
Думка експерта

Психокодування

"Інформаційний потік, технології із психокодування, які безупинно ллються з екранів телебачення та інтернету, викликають агресію. Вони спонукають до дій" Р.Шишацький

Провокації
НЛП та гіпноз
НЛП

Маніпулятор

Під маніпуляцією зазвичай розуміється один з видів психологічного впливу, який використовується для досягнення одностороннього виграшу. Маніпулятивні вплив носить таємний характер: адресат дії зберігає ілюзію самостійності рішень і дій. У той же час після спілкування з маніпулятором у людини залишається відчуття, що його обдурили, використали, що він «сам не свій» або «як вичавлений лимон». 

Для досягнення своєї мети маніпулятори використовують такі прийоми: зниження критичності адресата впливу, підвищення власного рангу в його очах. Також вони прагнуть відволікти увагу жертви, обмежити його на «своїй» проблеми, ізолювати людину від інших людей ... Нерідко зустрічається і психологічний тиск. Воно може виглядати, як перехоплення ініціативи та введення своєї теми, скорочення часу для прийняття рішення (як то кажуть, щоб не дати отямитися). 


У результаті людина перебуває в розгубленості, перестає бачити свою мету і таким чином стає знахідкою для маніпулятора. Як прийомів психологічного тиску також може використовуватися рекламування себе, натяк на широкі зв'язки і можливості, звернення за підтримкою до присутніх. 


Маніпулятори грають на різних інтересах і потребах людини, на його побоюваннях, несвободі або нерозторопності. «Струни душі» може виявитися будь-який значущий для жертви мотив - переживання через недоліки у зовнішності, гордість за власне походження, нетерпимість або, навпаки, прихильність до кого-то або чогось, захоплення і т.д. Може використовуватися в якості прийому маніпулювання гра на моральний борг, на прийнятих нормах і стереотипах поведінки в суспільстві. 


Людина здійснює потрібне маніпулятору дію, тому, що «так прийнято», так його зобов'язує обов'язок, совість, або ж не робить чогось, тому що «так не прийнято», і можна викликати осуд оточуючих. Взагалі, чим більшою кількістю стереотипів обтяжене свідомість людини, тим легше маніпулятору досягти своєї мети, тому що він грає на несвободі особистості. 

Спецпроект маніпулятор
Маніпуляції в рекламі
Маніпулятори

Захист від маніпуляцій

Як уберегти себе від маніпуляції? 

1. Профілактика понад усе

Тільки розуміючи, що маніпулятор грає на твоїх слабкостях, ти будеш простіше його розпізнавати. Перевіряй людей - дозволь їм використовувати твою чуйність - і якщо вони дійсно це зроблять, будь жорсткіше. Зрозумій, якщо ти працюєш без сну, а інші відпочивають - від цього легше далеко не тобі і це не означає, що ти хороший працівник, швидше дурний. Дай слабинку раз, щоб потім вона не переросла у глибоку тріщину.

2. Відповідай і відсторонюйся від атаки

Уяви ситуацію, що якийсь співробітник ні з того ні з сього починає тобі готувати чай, пригощати обідом, допомагати у дрібних справах. З одного боку, можливо, він залицяється таким чином, і тоді вже тобі вирішувати, чи варто починати якісь стосунки на роботі. Але якщо в один прекрасний день співробітник починає просити про допомогу у плані виконання завдань - це типовий маніпулятор. Запам'ятай, принцип «ти мені - я тобі» працює тільки з близькими людьми, от і не потрібно перетягувати його у робочу сферу. Тобі зробили чай - і ти зроби, пригостили зефіркою - наступного разу поділишся шматочком мармеладу і нічого більше. Якщо людина щиро допомагає тобі в чомусь - це добре, але пам'ятай, що ти її не просила, і це було її особисте рішення. Тому ти нічого їй не винна.

3. Почуття і справи - різного поля ягоди

Звісно, ти помічала, що є люди з хронічними хворобами, які раз у раз страждають то від головних болів, то від нежитю та інших дрібних недуг. Якщо твої колеги частенько згадують про погане самопочуття і просять виконати певну роботу за них - це маніпулятори. Звісно, коли людині справді погано, потрібно допомогти, але не варто робити це звичкою. Раз по раз - і тебе будуть сприймати як патичок-рятівничок, а ти розірвешся зі своїм об'ємом роботи і додатковими завданнями. Уважно вислухай, поспівчувай, скажи, що допомогти не обіцяєш, оскільки маєш свої справи.

Головний ворог маніпуляції - любов до себе. Думай про власні справи, адже ніхто інший за тебе це робити не буде. Постарайся робити те, що хочеш тільки ти, і тоді все буде значно простіше.

"Право знати"
Маніпуляції - зло
Захисти себе

Види маніпуляції

Виділяють два основних види маніпуляцій:


Психологічні хитрості
Маніпуляції свідомістю
Маніпуляції ЗМІ