по Сніжана Поворознюк 5 лет назад
394
Больше похоже на это
Айсберги – це величезні уламки льодовиків, плаваючі в океані. Навіть найдрібніші з них, звані Гроулер, завбільшки з автобус! А великі бувають довші товарного поїзда і вище хмарочоса. Айсберги плавають, оскільки лід легше води. Однак не набагато, тому над нею піднімається лише десята частина їх обсягу. Решта таїться в невидимих глибинах.
Проведи простий експеримент. Наповни прозорий стакан холодною водою. Кинь туди кубик льоду. Він зануриться в воду майже повністю, але не потоне. А з часом стане. Те ж саме відбувається і з айсбергами, коли течії заносять їх з приполярних зон в більш теплі води.
Величезні шматки льоду відколюються від льодовиків, які покривають материки і пускаються у вільне плавання. Наприклад, північні айсберги відколюються від льодовикового покриву Гренландії, а південні від Антарктиди, причому південні айсберги, за своїми розмірами набагато перевищують північні. Не тільки від властивостей айсберга залежить тривалість існування і дальність його плавання, це також залежить і від таких факторів, як напрям і швидкість течії в океані.
Виділяють кілька видів утворень з криги:
Айсберг завжди сильніший корабля!
Білі айсберги - шельфові айсберги з добре вираженою слоїстістю і білим забарвленням.
Блакитні айсберги - льодовикові айсберги, в яких іноді містяться уламки материкових порід.
Темно – зелені айсберги - айсберги з чужорідними включеннями, що не виходять на поверхню.
Чорно – білі або смугасті айсберги - Айсберги з великими включеннями моренного матеріалу.
Чорні айсберги - айсберги, поверхня яких покрита піском, мулом, камінням та іншими матеріалами, з дна моря при перекиданні.
«Батьками» айсбергів є:
Утворення:
Айсберги - це брили льоду, що відкололися від льодовикових щитів або шельфових льодовиків. Велика частина айсбергів утворюється в результаті відколу. Вік айсбергів може досягати десятки і сотні тисяч років. Деякі айсберги формуються завдяки твердим опадам, які випадають протягом довгих років і лягають на поверхню мільярдами снігових кристалів, які, немов дзеркало, відбивають сонячне світло.
Відколювання льодовиків часто супроводжується гучним тріскотом або гулом, поки шматки льоду висотою до 60 метрів відламуються та падають у воду. Входження льоду у воду спричинює великі, а часом небезпечні, хвилі. Багато льодовиків закінчуються біля океанів або прісних озер, що природно призводить до відколювання великої кількості айсбергів.
Решта айсбергів утворюються із замерзлої води. У товщі таких льодовиків міститься досить багато бульбашок повітря. Красиві блакитні смужки, які прикрашають поверхню деяких айсбергів, виникають в результаті повторного замерзання талої води, яка вже встигла заповнити всі старі тріщини айсберга. Крижана поверхня поглинає сонячне світло, відображаючи блакитні хвилі. Незрівнянні блакитні айсберги змінюють колір і насиченість відтінку в залежності від кута падіння сонячних променів.