Категории: Все - океан - кольори

по Сніжана Поворознюк 5 лет назад

394

Таємниці айсбергів

Айсберги представляют собой огромные куски льда, отколовшиеся от ледников и плавающие в океане. Лед легче воды, из-за чего большая часть айсберга скрыта под водой. Они формируются при откалывании краев ледников и могут существовать в течение нескольких лет, перевозясь океанскими течениями.

Таємниці айсбергів

Таємниці айсбергів

Айсберги – це величезні уламки льодовиків, плаваючі в океані. Навіть найдрібніші з них, звані Гроулер, завбільшки з автобус! А великі бувають довші товарного поїзда і вище хмарочоса. Айсберги плавають, оскільки лід легше води. Однак не набагато, тому над нею піднімається лише десята частина їх обсягу. Решта таїться в невидимих ​​глибинах.

Проведи простий експеримент. Наповни прозорий стакан холодною водою. Кинь туди кубик льоду. Він зануриться в воду майже повністю, але не потоне. А з часом стане. Те ж саме відбувається і з айсбергами, коли течії заносять їх з приполярних зон в більш теплі води.

Величезні шматки льоду відколюються від льодовиків, які покривають материки і пускаються у вільне плавання. Наприклад, північні айсберги відколюються від льодовикового покриву Гренландії, а південні від Антарктиди, причому південні айсберги, за своїми розмірами набагато перевищують північні. Не тільки від властивостей айсберга залежить тривалість існування і дальність його плавання, це також залежить і від таких факторів, як напрям і швидкість течії в океані.

Види айсбергів

Виділяють кілька видів утворень з криги:

Позитив айсбергів

  1. На айсбергах практикується будівництво жилих дослідних баз.
  2. Айсберги є гігантським сховищем прісної води, якої так не вистачає в багатьох країнах світу і, особливо в країнах з жарким кліматом. 
  3. У айсбергах зосереджена велика частина прісної води на Землі.
  4.  Саме завдяки таненню айсбергів холодні океанічні течії насичені киснем і мінеральними речовинами.

Негатив айсбергів

  1. Айсберги підстерігали людину з тих пір, як вона зважилась відплисти від берегів Європи на захід.
  2. Навіть зараз, коли сучасні радари допомагають запобігти катастрофічні зіткнення, айсберги представляють собою серйозну загрозу для суден.

Айсберг завжди сильніший корабля!



Кольори айсбергів

Білі айсберги - шельфові айсберги з добре вираженою слоїстістю і білим забарвленням.

Блакитні айсберги - льодовикові айсберги, в яких іноді містяться уламки материкових порід.

Темно – зелені айсберги - айсберги з чужорідними включеннями, що не виходять на поверхню.

Чорно – білі або смугасті  айсберги - Айсберги з великими включеннями моренного матеріалу.

Чорні айсберги - айсберги, поверхня яких покрита піском, мулом, камінням та іншими матеріалами,  з дна моря при перекиданні.


Утворення айсбергів

«Батьками» айсбергів є:

  1. фьордові льодовики Гренландії;
  2. льодовики Шпіцбергена;
  3. Землі Франца-Йосипа;
  4. острови Канади;
  5. шельфові льодовики Антарктиди

Утворення:

Будова айсбергів

Айсберги - це брили льоду, що відкололися від льодовикових щитів або шельфових льодовиків. Велика частина айсбергів утворюється в результаті відколу. Вік айсбергів може досягати десятки і сотні тисяч років. Деякі айсберги формуються завдяки твердим опадам, які випадають протягом  довгих років і лягають на поверхню мільярдами снігових кристалів, які, немов дзеркало, відбивають сонячне світло. 

Відколювання льодовиків часто супроводжується гучним тріскотом або гулом, поки шматки льоду висотою до 60 метрів відламуються та падають у воду. Входження льоду у воду спричинює великі, а часом небезпечні, хвилі. Багато льодовиків закінчуються біля океанів або прісних озер, що природно призводить до відколювання великої кількості айсбергів.

          Решта айсбергів утворюються із замерзлої води. У товщі таких льодовиків міститься досить багато бульбашок повітря. Красиві блакитні смужки, які прикрашають поверхню деяких айсбергів, виникають в результаті повторного замерзання талої води, яка вже встигла заповнити всі старі тріщини айсберга. Крижана поверхня поглинає сонячне світло, відображаючи блакитні хвилі. Незрівнянні блакитні айсберги змінюють колір і насиченість відтінку в залежності від кута падіння сонячних променів.