Категории: Все - поведінка - здоров'я

по Катя Рябоконь 3 лет назад

188

Наркозалежність

Наркоманія є важким захворюванням, що виникає внаслідок систематичного вживання речовин, які входять до офіційного переліку наркотиків. Вона супроводжується психічною та фізичною залежністю, що призводить до значних змін в поведінці:

Наркозалежність

Наркозалежність

Чим страшні наркотики

Наркотики страшні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. У зв’язку з фізіологічними особливостями організму наркотична залежність розвивається у підлітків набагато швидше, ніж у дорослих. Відомі випадки, коли перші ж експерименти підлітка з наркотиками закінчувалися смертю.

Наркотики руйнуть:

печінка
статеві органи
серце
кістковий мозок
мозок і нервову систему

До наркотиків та психоактивних речовин відносяться:

снодійні
розчинники
тютюн
психостимулятори
галюциногени
алкоголь
канабіноїди
опіїди

Факти про наркотики

Наркотики приглушують усі ваші відчуття
Наркотики заважають творчості
Марихуана пошкоджує легені, нерви й мозок
Алкоголь – найрозповсюдженіший наркотик
Коли дія наркотика скінчиться, людина захоче ще
Люди вживають наркотики, щоби позбавитись від неприємних відчуттів
Всі наркотики впливають на розум
Будь-який наркотик – ОТРУТА

Міфи про наркотики

Наркотики сприяють творчості
Екстазі безпечніший за інші наркотики
Марихуана не шкідлива
Алкоголь не є наркотиком
До більшості наркотиків не звикають
Деякі наркотики не шкодять вашому розуму
Існують погані й хороші наркотики

Наркоманія в Україні

За оцінками незалежних експертів кількість наркозалежних в Україні — 1,5-2 мільйона осіб, що в десятки разів перевищує різні офіційні цифри. 2010 року, МВС констатувало, що кожен із семи тяжких злочинів вчинено у сфері обігу наркотиків.

Того ж року Міністерство охорони здоров'я повідомило, що «від 8 % до 26 % школярів у віці 13-16 років пробували наркотики хоча б один раз». Нині наркозалежність помолодшала до 10-11-ти років. Деякі фахівці у 2013 році вважали, що Україна послідовно прямує до національної катастрофи: кількість наркозалежних зростала в геометричній прогресії[9].

За дослідженнями МБФ «Альянс громадського здоров'я», оціночна кількість людей, які вживають наркотики ін'єкційно, становить 350 тисяч осіб на 2019 рік, із них 317 тис. проживають на території підконтрольній Україні. 

Складним і табуйованим в Україні залишається питання жіночої наркозалежності. Як свідчать дослідження, оціночна кількість жінок, які вживають наркотики інєкційно, становить понад 115 тис. осіб.

За свідченнями організацій, що працюють із наркозалежними жінками, найбільш поширеними проблемами є доступ до програм замісної-підтримувальної терапії (ЗПТ), зокрема труднощі з транспортом через обмеження у зв'язку із COVID-19; зростання домашнього насильства, у тому числі через карантин; відсутність надання медичної допомоги та дискримінація медичними працівниками через діагноз наркозалежність; незаконне позбавлення батьківських прав; порушення прав працівниками правоохоронних органів тощо.

Особливо гостро в Україні відчуваються проблеми доступу наркозалежних жінок до замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), медичної допомоги та у питання позбавлення батьківських прав. Наразі непоодинокі випадки, коли органи соціальної опіки забирають дітей, дізнавшись про діагноз “наркозалежність”, і це відбувається, незважаючи на лікування жінки медичними препаратами ЗПТ та повну відмову від наркотиків

Зміна поведінки

зміна апетиту
постійний пошук грошей
поява брехливості
наростаюча прихованість, прагнення до усамітнення
відхід від колишніх друзів, поява нових "дивних" знайомих
байдужість, втрата інтересів до колишніх захоплень, прогули на роботі, в школі

Використані джерела: https://new.bcrada.gov.ua/pro_misto/novyny_partneriv/bezoplatna_pravova_dopomoha/1011_bezoplatna_pravova_dopomoha_informuie/80425.pdf https://phc.org.ua/news/narkozalezhnist-ce-khvoroba-ne-zlochin https://khoda.gov.ua/narkozalezhnіst%3A-shho-varto-znati

Наркоманія – це хвороба, викликана систематичним вживанням речовин, які включені до списку наркотиків. Вона проявляється психічною, а іноді й фізичною залежністю від різних обставин

Діагноз «наркоманія» ставлять лише тоді, коли захворювання виникло від вживання засобів, внесених до офіційного списку наркотичних речовин.

Якщо захворювання викликане вживанням засобів, не внесених у перелік наркотичних речовин, ставлять діагноз «токсикоманія».