Категории: Все - зима

по Світлана Вибрик 5 лет назад

277

Крилаті друзі

Взимку птахи стикаються з проблемою нестачі їжі, оскільки земля промерзає, а комахи ховаються. Це часто стає причиною їх перельотів у тепліші місця. Перелітні птахи можуть підніматися на значні висоти, наприклад, гуси пролітають над Гімалаями на висоті до 8 км.

Крилаті друзі

Птахи

Місця проживання

Біля житла людини
На болотах
На берегах морів, річок
У траві
На кущах
На деревах
У лісі

Осілі

зозуля
Деякі зозулі в ході еволюції «перефарбували» частину свого оперення під яструбів, що дозволяє їм відлякувати птахів, у гнізда яких вони підкидають свої яйця. Один Із видів співочих птахів, гнізда якого особливо полюбляють зозулі, — І це очеретянка ставкова. Як з'ясували британські вчені, представники цього виду набагато рідше вдаються до дій, щоб протистояти зозулям, забарвленим «під яструба».
Шишкар
Синичка
Усю весну й літо синиці блакитні активно живляться безхребетними: комахами, гусінню тощо. Учені кажуть, що жовте забарвлення на грудях самця є ознакою того, скільки саме жовто-зеленої гусені з’їв птах. Через високий вміст каротинового пігменту в раціоні. А що більше жовтизни, то більш привабливий самець для самок. Адже такий партнер відмінно вправлятиметься з годівлею пташенят.
Дятел
У процесі роботи долотоподібний дзьоб дятла безперервно стирається, але в той же час відростає на 0,1-0,3 мм в день.
Сойка
Сорока
Ворона
Голуб
Горобець
Говорячу про пташині гнізда, більшість із нас уявляє звичайний чашоподібний лоток, сплетений із прутиків та листя. Але гніздова поведінка птахів така ж різноманітна, як і самі птахи. Щоб захистити пташенят від небезпеки, птахи вдаються до різних способів і хитрощів, будуючи свої гнізда. Від дятла, що населяє пустелі й тижнями невтомно колупає кактус, до вдало названого птаха-гончара, що залишає своє гніздо запікатися й тверднути на сонці: всі ці дивовижні конструкції є доказом геніальності та винахідливості птахів.

Харчування птахів взимку

Насіння лободи
Кукурудза
Пшениця
Насіння гарбуза
Насіння кавуна
Сало
Пшоно
Овес

Перелітні

Дрізд
Спостерігаючи за живленням перелітних птахів, можна багато чому навчитися, наприклад, правильно обирати корисні продукти для здоров'я. Біологи Університету Род-Айленда (США) помітили, що птахи обирають певні ягоди, тому що вони забезпечують захист від стресу, на який пернаті наражаються під час тривалих перельотів. Внутрішній окислювальний стрес призводить до запалення і цілої низки захворювань як у птахів, так і людей. У свою чергу продукти, багаті на антиоксиданти, попереджають виникнення раку й інших серйозних недуг.
Жайворонок
Птахи завжди щосили намагаються повернутися додому якнайшвидше - про це красномовно говорять дані кільцювання, згідно з якими, швидкість повернення на батьківщину зазвичай помітно вища ніж швидкість відльоту. Але в будь-якому випадку весняний приліт тісно пов'язаний з приходом тепла в місця розмноження.
Стриж
Чайка
1000 ударів за хвилину - такий пульс у більшості птахів у польоті. У спокійному стані пульс знижується до 400 ударів за хвилину.
Грач
1 500 м - на такій висоті зазвичай подорожують перелітні птахи. Але деякі види є справжніми чемпіонами по висоті польотів: гуси, як правило, пролітаючи над Гімалаями, піднімаються на висоту в 8 км над рівнем моря. Для порівняння, авіалайнери летять на висоті 10-11 км.
Лелека
Лелеки можуть спати протягом 10 хвилин прямо в польоті. Втомлений птах просто переміщається в середину зграї і засинає ненадовго, ширяючи в повітряному потоці, створюваному сусідами. Під час сну у лелек загострюється слух, що допомагає їм зберігати висоту та орієнтуватися в просторі.
Під час перельоту зграї не завжди вдається повноцінно харчуватися - можливості для добування їжі дуже обмежені. Звідки взяти сили для такої важкої роботи? Збираючись в довгий шлях, ми, зазвичай, заздалегідь думаємо про своє харчування. Ось і птиці воліють добре підкріпитися на дорогу: готуючись до перельоту, вони їдять дуже щільно для того, щоб накопичити побільше жирових запасів для довгого перельоту.
Шпак
Холод, їжа, яку їдять птахи, стає недоступною. Земля промерзає і всі жучки-павучки ховаються, рослини в'януть, а пернаті залишаються голодними. Саме це і стає причиною їх перельотів.
Ластівка
З настанням холодів птахи залишають місця свого проживання і прагнуть скоріше дістатися в теплі краї.