по Sasha Strazhniuk 1 года назад
169
Больше похоже на это
Удар блискавки, внаслідок її термічної і електродинамічної дії, може спричинити травми і загибель людей, руйнування споруд, пожежу. Найбільші руйнування виникають від удару блискавки в наземні об'єкти при відсутності громовідводу чи інших добрих провідників між місцем удару і землею. При ударі блискавки, від електричного пробою в матеріалі виникають канали, в яких утворюється висока температура і частина матеріалу випаровується з наступним вибухом і пожежею. Крім прямої дії блискавки, під час удару можливе виникнення великих різниць електричних потенціалів між окремими предметами, що може призвести до ураження людей електричним струмом.
Кульова блискавка — незвичайне рідкісне явище у вигляді вогняної кулі, вивчити яке не виходить до кінця. Навіть температура плазмового кулі досі не визначена і коливається від 100 до 1000 градусів С, а всі дослідження ґрунтуються лише на свідченнях очевидців, які стверджують, що не відчували спеку, перебуваючи неподалік від блискавки.
Блискавка – вічне джерело підзарядки електричного поля Землі. На початку XX століття за допомогою атмосферних зондів було виміряно електричне поле Землі. Його напруженість у поверхні виявилася рівною приблизно 100 В/м, що відповідає сумарному заряду планети близько 400 000 Кулон. Переносником зарядів в атмосфері Землі служать іони, концентрація яких збільшується з висотою і досягає свого максимуму на висоті 50 км, де під дією космічного випромінювання утворився електропровідний шар – іоносфера.
Блискавка може бути досить небезпечною: у випадку, коли вона влучає в будівлю, то може виникнути пробій у електропроводці. Саме через це «горять» телевізори і виходять із ладу буквально всі електроприлади в домі, може навіть статися пожежа. Ще більш небезпечним є знаходження під час грози на вулиці. Стихія може спричинити провисання або обрив повітряних ліній електропередачі. Навіть наближаючись до таких проводів, що лежать на землі, перехожий ризикує отримати розряд струмом.
З позитивним електричним зарядом блискавка проходить між негативною основою грозової хмари та точкою дотику на Землі приблизно за 30 секунд. Чому конкретні об’єкти привертають удари блискавки, вчені ще не повністю зрозуміли, але вони знають, що блискавка має тенденцію вражати високі, вільно стоячі споруди, такі як радіовишки, телефонні стовпи та дерева, набагато частіше, ніж відкритий майданчик.
Також описано чимало випадків зустрічей людей з кульовими блискавками, які закінчувалися трагічно, приводили до пожеж і навіть до смерті. Так, наприклад, докладно описаний випадок загибелі в 1753 році вченого Санкт-Петербурзької академії наук Георга Ріхмана, який займався вивченням кульових блискавок. Спеціально для дослідження цього явища і атмосферної електрики в цілому він сконструював прилад, з якого під час грози виникла кульова блискавка.