по Карина Жебровська 4 лет назад
704
Больше похоже на это
Значення Світового океану для людини і всього живого настільки велике, що важко оцінити його по достоїнству. Здавна Світовий океан був одним з головних джерел їжі і умовою життя на Землі. Він має не тільки багату і різноманітну флору і фауну, але й великий запас корисних копалин. На сьогоднішній день Світовий океан є багатющим джерелом ресурсів на планеті. Океан використовується не тільки для видобутку біологічних, мінеральних ресурсів, але і служить простором для розвитку судноплавства, а також є лікувально-оздоровчої середовищем. Останнім часом зростають можливості освоєння території Світового океану для відпочинку і туризму. Таким чином, океан віддає людству всі свої багатства, тому в даний час стоїть проблема його раціонального використання.
Північний Льодовитий океан – найменший океан у світі:
До самих шкідливих забруднень океану відносяться нафта і нафтопродукти. Щороку у Світовий океан потрапляє 5-Ю млн. т. цих забруднень, джерелами яких є морський транспорт і приморські міста, берегові стоки, втрати підчас морського добування нафти на шельфах і ін. Особливу тривогу викликають аварії великих танкерів, що перевозять нафту. Аварійні ситуації, виливання за борт танкерами промивних і баластових вод, - все це зумовлює присутність постійних полів забруднення на трасах морських шляхів.
Чому Атлантичний океан назвали Атлантичним?
Сучасна назва океану походить від імені титана – Атланта, героя грецької міфології, який тримав на своїх плечах небозвід. Раніше ж цей океан називався Західним. Першим мореплавцем, що перетнув Атлантичний океан, був Колумб.
Атлантида – материк, за легендою що існував в давнину на території Атлантичного океану. Згідно з переказами, в результаті змін на планеті він пішов під воду разом з усіма жителями. Офіційно Атлантида вважається вигаданою Платоном в якості образу порочності людей.
Атлантичний океан другий по площі і глибині океан планети. Найглибшим місцем в Атлантиці вважається Південно-Сандвічев жолоб, глибина якого складає 8 500 метрів.
А ось по солоності води Атлантичний океан знаходиться на першому місці.
Індійський океан посідає третє місце за розмірами. Він більшою своєю частиною лежить у Південній півкулі. На півночі він омиває береги Євразії, на заході – Африки, на півдні – Антарктиди, а на сході Австралії. Берегова лінія Індійського океану розчленована слабо. Океан має незначну кількість морів та островів. На півночі глибоко врізаються в суходіл Бенгальська і Перська затоки та Аравійське море. З півночі Індійський океан ніби огорнутий сушею, в результаті чого він єдиний з океанів, не зв'язаний з Північним Льодовитим.
Окремі знання про Індійський океан були нагромаджені ще за 3 тис. років до нашої ери індійськими, єгипетськими та фінікійськими мореплавцями. Перші описи маршрутів плавання водами океану склали араби.
Після відкриття Індії Васко да Гамою в 1499 р. європейці почали освоювати Індійський океан. Перші заміри глибин океану були зроблені під час експедиції англійського мореплавця Джеймса Кука.
Комплексне вивчення природи Індійського океану починається з кінця XIX ст., але лише в наш час науково-дослідні експедиції з різних країн світу ретельно вивчають природу Індійського океану та його ресурси.
Індійський океан утворився в результаті розколу давнього материка Гондвана на окремі частини.
Шельфова зона вузька. Більша частина океану розміщена у межах лож і має значні глибини (4000-6000 м). Найбільші глибини знаходяться поблизу Великого Зондського жолоба.
Кліматичні особливості океану зумовлені його географічним положенням. Індійський океан надійно захищений горами від проникнення холодних повітряних мас з півночі.
Важливою особливістю природи Індійського океану є мусонні вітри та утворена ними Мусонна течія, яка змінює свій напрям за сезонами. Частими є урагани, особливо біля острова Мадагаскар.
Найхолоднішими є води на півдні океану, де відбувається вплив Антарктиди. Тут трапляються айсберги.
Солоність поверхневих вод вища, ніж середня у Світовому океані. Рекорд солоності зафіксовано у Червоному морі - 41 ‰.
На відміну від північної частини океану, де циркуляцію вод визначають мусони, у південній – течії відповідають загальній схемі розміщення у Світовому океані. Найпотужнішими теплими течіями є Південна Пасатна та Мусонна, холодними – Течія Західних Вітрів та Сомалійська.
Органічний світ Індійського океану різноманітний. Тропічні водні маси багаті планктоном. До найпоширеніших риб належать сардинела, скумбрія, летючі риби, тунець, макрель, камбала, численні акули.
Особливо насичені життям райони шельфу та коралові рифи. В теплих водах океану водяться велетенські морські черепахи, морські змії, багато кальмарів та каракатиць, морських зірок. Ближче до Антарктиди можна побачити китів і тюленів.
У північних районах Індійського океану набуває розвитку промислове рибальство, яке нині дає лише 5% від світових виловів риби.
З давніх часів в Індійському океані, особливо у Перській затоці та навколо острова Шрі-Ланка добували перлини. На шельфі океану нині видобувають нафту, природний газ, руди металів. Найбільші світові родовища нафти знаходяться у Перській затоці. Під час видобутку і
транспортування нафти досить часто трапляються аварії, внаслідок чого забруднюються океанічні води.
Теплі води і мальовничі коралові острови Індійського океану приваблюють увагу туристів з різних країн світу.
Більшу частину кисню на нашій планеті виробляють мікроскопічні істоти, що живуть в океані – фітопланктон.
Найбільший мешканець океанів і морів – синій кит. Його розміри сягають 33 метрів. Як відомо, це ссавці. Найбільшою серед риб є китова акула, виростає вона до 12,6 метрів в довжину.
Середня глибина океану – 3,8 км. Світло може проникати тільки на глибину близько 100 м, і тому більша частина нашої планети перебуває в постійній темряві.
Тихий океан отримав назву завдяки Фернану Магеллану, який в 1521 році перетнув Тихий океан від західного узбережжя Південної Америки до берегів Південної Азії, і жодного разу не потрапив в шторм, тому він і назвав океан “Тихим”.
Тихий океан за його розміри називають Великим, так як це найбільший водний об’єкт Землі. А ще Тихий океан:
Найглибший і найтепліший в поверхневому шарі океан. Тут утворюються найвищі вітрові хвилі і самі руйнівні тропічні урагани. Він займає Перше місце за кількістю островів. Острови центральної частини океану об’єднують під загальною назвою Океанія. Він займає майже половину площі всього Світового океану і Омиває береги п’яти материків Землі.