Категории: Все - poliitika - majandus

по Andrea Engelbrecht 5 лет назад

717

Eesti maksud ja maksusüsteem

Eesti maksusüsteem on keeruline ja mitmekesine, hõlmates erinevaid makse, näiteks sotsiaalmaks, tulumaks, käibemaks ja maamaks. Valitsus võib makse vähendada, et ergutada tarbimist ja reguleerida majanduslikku aktiivsust.

Eesti maksud ja maksusüsteem

Andrea Engelbrecht RMo18

Eesti maksud ja maksusüsteem

Põhjused ausalt makse maksta

Et oleks riigikaitse, võimalused õnnetuste korral (kiirabi, tuletõrje, politsei)
Pensionsüsteem, ausalt makstud töötasu pealt kasvab tööstaaž (õige palga number), mis annab parema pensioni tulevikus
Et saaks kasutada riigi hüvesid (koolid, haiglad, teed)

Mida muudaksite riigi ja kohaliku tasandi maksupoliitikas, silmas pidades 2018.aastat?

Langetaks aktsiisi nii kütusel kui alkoholil. Sest kütusehinnad on kerkinud liiga kõrgele Eesti palkadega võrreldes. Paljud inimesed ei saa ilma autota tööl käia, kuid kulutused kütusele on nii suured, ei kaob mõte tööl käia. Alkoholiaktsiisi tõusu tõttu on jäänud aktsiisitulu väiksemaks, kuid üldine tarbimine on sama, sest otsistakse odavamaid alternatiive (Läti alkohol).

Too näiteid, kuidas maksude abil majandustegevust või inimeste harjumusi mõjutatakse.

Näitekd tubaka- ja alkoholiaktsiisi tõstmise kaudu üritatakse vähendada kahjulike toodete tarbimist.

Valitsus võib vähendada makse, selleks, et ergutada tarbimist. Selle poliitika eesmärk on:

Majandusliku aktiivsuse taseme reguleerimine

Mida muudaksite riigi ja kohaliku tasandi maksupoliitikas

Riigi maksupoliitikas muudaksin seda, et suurendaks puudega inimeste ja töövõimetute inimeste toetusi, selle asemel, et pakkuda niigi kättesaadavaid ja jõukohaseid teenuseid tasuta (tasuta bussitransport).

Tartu kohalikud maksud

Teede ja tänavate sulgemise maks
Reklaamimaks
Parkimistasu

Eesti maksud

RIIKLIKUD MAKSUD
Sotsiaalmaks, käibemaks, tulumaks, maamaks, tollimaks, hasartmängumaks, aktsiisid, raskeveokimaks, ettevõtlustulu maks.
Sotsiaalmaks
Sotsiaalmaks on pensionikindlustuseks ja riiklikuks ravikindlustuseks vajaliku tulu saamiseks maksumaksjale pandud rahaline kohustis, mis kuulub täitmisele sotsiaalmaksuseaduses ettenähtud korras, suuruses ja tähtaegadel. Sotsiaalmaksuga maksustatakse aktiivsest tegevusest (töötamisest, ettevõtlusest) saadud tulu. Sotsiaalmaksu määr on 33%. Sellest 20% riiklik pensionikindlustus, 13% ravikindlustus.
Maamaks
Maamaks on maa maksustamise hinnast lähtuv maks, mille arvutab Maksu- ja Tolliamet kohalikust omavalitsusest saadud andmete põhjal ning mis laekub täies mahus omavalitsusüksuse eelarvesse. Maamaksu maksab maa omanik või volitatud maa kasutaja. Maamaksumäär on 0,1-2,5% maa maksustamise hinnast aastas.
Käibemaks
Käibemaksuga maksustatakse ettevõtluse käigus müüdavaid kaupu ja teenuseid, kauba importi riikidest väljaspool Euroopa Liitu ja kaupade soetamist Euroopa Liidu riikidest ning teenuste saamist välisriigi ettevõtjatelt. Käibemaks on lisandunud väärtuse maks ja selle tasub lõpptarbija. Käibemaksu üldine määr on 20%. Osadele kaupadele 9% (trükitud raamatud õppetööks kasutatavad töövihikud, trükitud perioodilised väljaanded, majutusteenused ja sotsiaalministeeriumi poolt määratud ravimid, sanitaar-ja hügieenitooted ning puudega isikutele isikliks tarbeks mõeldud meditsiiniseadmed)
Füüsilise isiku tulumaks
20%. Peetakse kinni brutopalgast, erinevatelt võlaõiguslikelt lepingutelt, üüri ja renditasult. ehk erinevatelt sissetulekutel. Tulumaksu kinnipidajateks on kõik residendist juriidilised isikud, samuti riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning füüsilisest isikust ja mitteresidendist tööandjad.

Erinevad maksusüsteemid

Milline maksusüsteem on õiglasem?
Arvan, et kõige õiglasem on progressiivne maksusüsteem. Sest nii on võimalik madala sissetulekuga inimestel osaleda turul. Nende võimalused elus suurenevad selle tõttu. Neile jääb suurem osa palgast kätte. Kõrgema sissetulekuga inimstel jääb ka pärast maksude maksmist palk kõrgeks tavaliselt. Tundub küll kõrgemat palka teenivate inimeste karistamine, kuid annab võimaluse madalama palgaga inimestele.
Regressiivne Madalama sissetulekuga inimeselt võetakse sama suurem protsent maksu kui kõrgema sissetulekuga inimeselt.
Progressiivne Suurema sissetulekuga inimesed maksavad ka suuremat maksu.
Proportsionaalne Ei sõltu sissetuleku suurusest, erineva sissetulekuga inimesed maksavad palgast samasuguse protsendi.

Kuidas ümbrikupalk mõjutab riiki ja palgasaajat?

Ümbrikupalga saajat
Tema õiged sissetulekud pole nähtavad, ümbrikupalka ei arvestata kuskil. See tähendab, et kui inimene tahab pangast laenu, siis arvetatakse ainult ametlikku palka. Samuti erinevad toetused (tööturaha, pension, töövõime kaotamine) makstakse olnud palga suuruse pealt. St kui ametlik palk oli väike, siis ka toetused on väiksemad ja siis enam musta raha kuskilt juurde ei tule.
Riiki
Riigil jääb saamatu maksutulu

Mis juhtub, kui taastatakse ettevõtte tulumaks jaotamata kasumilt?

Ettevõtte maksud nt raamatupidajale kasvaksid, paljud ettevõted läheksid välismaale ning hinnad tõuseksid. Kaoks võimalus reinvesteerida kasumit, ettevõtete arengud pidurduksid. Enne seaduse jõustumist ettevõted maksaksid kasumi dividendidana välja, et ei oleks midagi maksustada.

Kas alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmine on kasulik?

Riigi seisukohast
Jah, kuna riigi tulud peaksid aksiisi pealt kasvama. Kuid tuleb arvestada, et inimesed soovivad kallile kaubale leida ka alternatiive, mis võivad mõjutada riiki veel suuremas plaanis ( Läti alkoturism, salasigaretid)
Inimese seisukohalt lähtudes
Ei ole, kuna inimene peab maksma toodete eest rohkem. Inimene üritab leida odavamaid alternatiive.

Kas majandustõusu aastatel on kasulikum tõsta otseseid või kaudseid makse? Aga majanduslanguse korral? Põhjenda. topic

Majandustõusu ajal on kasulikum tõusta kõiki makse(kaudsed ja otsesed). Majanduslangsuse korral on otseseid makse langedtada, sest inimeste tarbimine on juba raskendatud.

Eesti kehtivad otsesed ja kaudsed maksud

Kas tead mingit kehtivat või kehtima hakkavat maksu Eestis, mis mõjutab ainult jõukamaid?
Eesti alates 2018. aastast kehtib uus tulumaksu arvutamine sissetulekult. Ehk inimesed, kes teenivad aastas üle 14 400 euro, peavad oma sissetulekutelt rohkem maksu maksma.
Otsesed
tulumaks, maamaks, raskeveokimaks, sotsiaalmaks
Kaudsed
Mütsi maks Suurbritannias

Kaudne maks,. Kuna selle maksu siiski lõpuks maksavad lõpptarbijad.

Käibemaks, tollimaks, aktsiisid, hasartmängumaks

Miks on oluline teada, kuidas toimib maksusüsteem?

Et saada aru millised makse me maksame, millised võimalusi meil on riigilt saada. Võimluse saab erinevalt kajastada enda tulusid, et rahaliselt võita. Samuti, et saaksime aru, mis osa palgast läheb maksudeks ja mis makse me üldse tasume. Millised õigused meil sellisel juhul tulevikus on.

Kellel peaks riigieelarve koostamisel suurem mõju olema, kas ametnikel või poliitikutel?

Arvan, et poliitikutel, sest nad on erapooletud. Iga valdkonna ametnik tahab ikka enda valdkonda rohkem võimalusi ja näeb, et just seal on kõige suuremad puudujäägid. Kuid samas võiks olla võrne tasakaal, sest ametnikud näevad igapäeva probleeme ja kitsaskohti. Riigi maksustamise põhimõtteid väljendavad maksusüsteemid. Riigiti on need erinevad. Maksusüsteem tagab piisava hulga rahaliste vahendite laekumise riigieelarvesse.

Riigi eelarve tulu- ja kululiigid

Riigi eelarve menetlemise ajakava
DETSEMBER
OKTOOBER-DETSEMBER
SEPTEMBER
JUULI-AUGUST
JUUNI-JUULI
MAI
Kululiigid
Riiklikud investeeringud
Riigivõla intressid
Riigieelarve kuludeks on (üldised valitussektori teenused, riigikaitse, avalik kord ja julgeolek, majandus, keskkonnakaitse, tervishoid, vaba aeg, kultuur ja religioon, haridus, sotsiaalne kaitse)
Tululiigid
Riigilõivud
Trahvid
Riigivara rent, müük, üürimine
Edasiantavad tulud (töötuskindlustusmakse, kogumispensionimakse, KOV füüsilise isiku tulumaks, maamaks)
Mittemaksulised tulud (kaupade ja teenuste müük, toetused, muud tulud, finantstulud)
Riigieelarve tulud on maksud ja sotsiaalkindlustusmaksed (füüsilise isiku tulumaks, juriidilise isiku tulumaks, sotsiaalmaks, raskeveokimaks, käibemaks, aktsiisid, alkoholiaktsiis, kütuseaktsiis, pakendiaktsiis, elektriaktsiis, hasartmängumaks, tollimaks)

Miks riik kogub makse?

Eelarve poliitika
Riigieelarve on riigi ühe aasta raha ja muu finantsvara sissetulekute ja väljaminekute plaan.
Eelarvepoliitika näitab, millistel põhimõtetel riigieelarve koostatakse, mis otsuseid vastu võetakse ning kuidas seda rakendatakse. See määrab kindlaks, kui suured on kulud näit. haridusele, tervishoiule, keskkonnale, sotsiaalsfäärile ning millised maksud riigile laekuvad.
Riik kogub makse, et saada raha riigi, linna või valla ülesannete täitmiseks. Samuti, et piirata teatud kaupade tarbimist, tagada siseturu kaitse, keskkonnasäästliku toomise soodustamine, investeeringute soodustamine, tulude ümberjaotamine ühiskonnas või muud sotsiaalsed eesmärgid.