Категории: Все - hügieen

по Liisu-Johanna Olgo 5 лет назад

541

Erivajadusega lapse hügieenitoimingutes toetamine

Erivajadustega laste hügieeni toetamine on oluline teema, mis hõlmab mitmeid tegevusi ja abivahendeid. Erilist tähelepanu pööratakse käte ja näo pesemisele, mida õpetatakse läbi igapäevaste harjutuste ja visuaalsete juhiste.

Erivajadusega lapse hügieenitoimingutes toetamine

Erivajadusega lapse hügieenitoimingutes toetamine

Abivahendid erivajadusega lapse eest hoolitsemiseks

Potikõrgendused
Mittelibisevad alused
Tualeti- ja dušitoolid

Käte ja näo pesemine

Pesta koos käsi enne söömist, peale õues käimist, peale wc-s käimist.
Harjutada last käsi ja nägu pesema hommikuti
Teha pildid, kus on näidatud, kuidas käsi ja nägu õigesti pesta

Üldine pesemine

Kaenlaalused higistavad, seega tuleb neid pidevalt pesta ning kasutada desodoranti või higistamisvastast vahendit värske lõhna saamiseks. Kindlasti kanda puhast särki igapäev.
Jalad
Pesta jalgu ning vahetada sokke iga päev.
Juuksed
Pesta juukseid šampooniga kas duši all või vannis. Mõned inimesed pesevad juukseid iga päev, mõned harvemini. Juuste harjamisel paluda kõrvalist abi. Kammida juukseid hommikul ja õhtul, et hoida nad tervena.
Paljud erivajadustega lapsed vajavad spetsiaalset õpetust, kuidas pesta oma keha, sh suguelundeid. Õpetatakse praktilisi pesemisoskusi.

Suuhügieen

Söögikorrad võiksid olla regulaarselt iga 3-4 tunni järel, et hambad saaksid eelmisele söögikorrale järgnenud happerünnakust toibuda.
Peale igat söögikorda võiks suud loputada puhta veega või kui laps ei suuda ise juua, siis võtta niiske marlilapp, mis keerata ümber sõrme, ning puhastada suu sellega.
Puudega väikelapse suuhooldusprotseduuride läbiviimine
Ajastamine

Võib koostada ka märkmeid, mis töötab mis mitte ning seejärel saab küsida nõu järgmisel hambaarsti või suuhügienisti visiidil.

Harjata, niiditada, loputada suuveega tuleb arsti või suuhügienisti nõuannete järgi. Mõned lapsed vajavad suuhooldust mitmeid kordi päevas.

Tuleb saavutada “rutiin”. Sama aeg ja sama koht, samad liigutused. Selline tegevuskava loob kindlustunde ja laps teab, mida temalt oodatakse.

Atmosfääri loomine

Anna lapsele palju positiivset tagasisidet, kindlustamaks head käitumist.

Kasuta illustreeritud raamatuid, käpiknukke või mänguasju demonstreerimaks läbiviidavaid protseduure.

Loo usalduslik õhkkond ja tee oma toiminguid aeglaselt. Kui oled kasutanud eelnevalt jõudu, alusta otsast ja anna lapsele aega harjumiseks. See loob võimaluse usalduse tekkimiseks.

Eelnevalt tuleb rääkida ja näidata asju, kui kasutad uusi vahendeid või tehnikat igapäevases suuhoolduses.

Teostades suuhügieeniprotseduure tuleb teha toiming lapsele positiivseks ja lõbusaks. Eriti esimesed katsed peaksid olema positiivsed, et edaspidi saaks lapsega koostööd teha.

Koha ettevalmistus

Võib kasutada elektrilist hambaharja ja hambaniidihoidjat, et teha suuhügieeni läbiviimine mõlemale lihtsamaks.

Lastele, kel on tugev okserefleks või soodumus hambapastat alla neelata, kasutage poole herneterasuurune kogus hambapastat.

Tuleb valmis panna varustus: hambahari, niit, kindad, hambapasta ja salvrätikud pühkimiseks.

Hea valgustus aitab näha lapse suhu.

Subtema

Tuleb valida mugav koht - ei pea piirduma vannitoaga.

Hambaid ei ole soovitav pesta kohe pärast happelise toidu söömist, sest hambaemail on siis pehme ja hambaharjaga hõõrumine võib hambapinda kahjustada.
Hambaid tuleks pesta kaks korda päevas - hommikul ja kindlasti õhtul enne magamaminekut.
Kui sa õpetad oma last hambaid harjama, suuna oma käega õrnalt lapse kätt, kui ta peseb. Kui laps ei suuda ise hambaid pesta on oluline, et enne tema aitamist peseksite esmalt oma käed ja/või kasutaks kummikindaid.
Täiskasvanu peab lapse hambaid pesema vähemalt kuni 8nda eluaastani. Kui erivajadusega laps ei suuda selle järel iseseisvalt oma hambaid pesta, peab hooldaja või lapsevanem seda toimingut aitama tal teostada.
Hammaste pesemise põhilised reeglid
Ära loputa suud veega, sest nii ei avaldu fluoriidi soodne toime. Kasuta marlit või salvrätikut suu vahust puhtaks pühkimiseks.
Puhasta võimalusel harjaga ka keelt.
Ole kindel, et harjad puhtaks kõik hambad.
Seejärel põskedepoolsed pinnad ja lõpetada mälumispindade pesuga.
Vajuta õrnalt ja kasuta lühikesi kiireid edasi-tagasi liigutusi. Pesemist võiks alustada purihammaste sisemistest pindadest. Alumistel hammastel keelepoolsetest pindadest ja ülemistel hammastel suulae-poolsest pinnast.
Kasutama peaks pehmet (soft) hambaharja (hea oleks väiksema harjasepeaga ja suurema käepidemega hari, kui laps saab harjamisega ise hakkama), mida peaks iga kolme kuu tagant vahetama, ning määrida tuleks harjale fluoriidiga hambapastat, kui laps oskab vahtu välja sülitada.
Asetage hambaharja harjased 45 kraadise nurga alla poolviltu igemevakku, nii puhastate hambapinda hambakaelalt kui ka masseerite igemeid.
Hambaid saab pesta nii ratastoolis, põrandal istudes või lamades, diivanil kui kott-toolis