HIV on inimese immuunpuudulikkuse viirus, mis nõrgestab keha immuunsüsteemi, muutes selle vastuvõtlikuks erinevatele infektsioonidele ja haigustele. AIDS, omandatud immuunpuudulikkuse sündroom, on HIV-infektsiooni viimane staadium, kus ilmnevad tõsised sümptomid nagu tuberkuloos ja kopsupõletik.
Viirusesse nakatutakse kokkupuutel verega või sugulisel teel.
Kuidas kindlaks määrata, kas oled nakatunud?
HIV-testi tegemine on ainus võimalus teada saada, kas kellelgi on HIV.
Sümptomid
HIV-l puuduvad sümtomid.AIDSi-faas kestab 1-3 aastat ning lõppeb surmaga. AIDS ei ole eraldi haigus, vaid haiguste kogum. AIDS-i sümptomid on tuberkuloos, kopsupõletik, kasvajad jms.
Kuidas nakatumisest hoiduda
Täiskasvanu saab nakatumisest hoiduda, kui ta ei jaga nõelu-süstlaid ning tema seksuaalkäitumine on ohutu.
HIV-i haigestunute arv Eestis
Eesti juba aastaid üks kõige kiirema HIV levikuga riike maailmas! Eestis diagnoositud 33 HIV-nakatunud isikut. Arvatavasti on tegelik HIVi nakatunute arv oluliselt suurem, ulatudes 12 000 inimeseni, mis moodustab 1,3 % kogu Eesti tööealisest elanikkonnast.
Mida tähendab "aknaperiood"
Kõikide nakkushaiguste puhul esineb nn "aknaperiood", millega tähistatakse ajavahemikku, mil inimene on juba nakatunud, kuid haigustekitaja ei ole veel ühegi laborianalüüsiga määratav.
HIV ja AIDS-i erinevus
HIV ründab keha immuunsüsteemi, nõrgestab seda ja muudab inimese kaitsetuks teiste bakterite, viiruste ja haigusetekitajate ees. AIDS on HI-viirusega nakatumisel viimane staadium, kui nakatunul tekivad sümptomid.
Eesti keelsed nimetused
Lühend HIV tähendab tõlkes inimese immuunpuudulikkuse viirust. Lühend AIDS tähendab tõlkes omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi.