по Verasztó Edit 8 лет назад
576
Больше похоже на это
Miért beszélhetünk márkaközösségről az IKEA esetében?
Az IKEA mind online, mind offline módon megpróbálja összehozni a fogyasztóinak csoportját.
A facebook oldalukon is rendszeresen posztolnak. Olyan tartalmakat állítanak elő, amelyek megmozgatják követőiket, akik aktívan reagálnak az egyes posztokra. Az IKEA nem megszokott játékos formában mutatja be termékeinek előnyeit.
De az eseménymarketingnél is a saját termékeik bemutatásán felül a közösségkovácsolása a céljuk. Hogy a rajongóik összeismeredjenek, hiszen már van egy közös bennük, az IKEA-szeretete. Ilyen kampányuk volt a szomszédokat összehozó esemény vagy épp a 2017-es katalógus bemutató, melyeken személyesen is szerencsém volt részt venni.
A következő nagy felhajtás Budapesten a 3. IKEA megnyitásánál várható.
A facebook-on kialakulnak olyan közösségek, csoportok, ahol használt ikea bútorokat lehet venni, eladni, ez egyszerre költséghatékony és környezetetbarát felfogás, melyet külföldön egy saját kampánnyal is támogatott az IKEA.
Erről a kampányban már év elején írtam: a kampány során alkalmazott Facebook funkciót (tagging) eddig a felhasználók általában a fotókon szereplő ismerősök megjelölésére, címkézésére használták. Az IKEA a kampány során különböző IKEA bútorokkal, kiegészítőkkel bebútorozott szobák fényképeit töltötte fel az új malmöi IKEA áruház Facebook oldalára, és ezeken a képeken az egyes tárgyakat elsőként IKEA-nevükön megnevező felhasználók megnyerhették az adott bútort vagy kiegészítőt. A kampány pillanatokon belül szinte világméretű népszerűségre tett szert, bebizonyítva, hogy egy egyszerű ötlet is érdeklődők ezreit mozgathatja meg szinte órákon belül a világszerte népszerű közösségi oldalon. A kampány elnyerte a 2010-es Cannes-i Nemzetközi Reklám Fesztivál arany oroszlán díját.
Hogyan válnak az IKEA tárgyai a kiterjesztett én részévé?
Önmagunkhoz illő választás: Magunknak állíthatjuk össze azt a stílust, amiről azt gondoljuk,
hogy a legjobban illeszkedik énfogalmunkba. Az IKEA esetében, a kiterjesztett én nem csak egy tárgyra, hanem az egész otthonunkra vonatkozik.
Tárgyak megszerzésébe fektetett erőforrás: A lakásunk egésze, apró részekből áll össze. A megfelelő darabok felkutatására és kiválasztására sok időt és energiát fektetünk.
A termék használatába fektetett erőforrás: Összeszerelési folyamat (IKEA-effektus), jobban a magunkénak érezzük, olyan, mintha az egész a saját magunk műve lenne.
Emocionális kötődés: Mivel az egyes darabokat mi saját kezűleg állítottuk össze, ezért kialakul egyfajta érzelmi kötődés, mely miatt jobban fogunk vigyázni az adott tárgyra, nehezebben válunk meg tőle.
Gyűjtemény: Az IKEA darabjai úgy vannak kitalálva, hogy minden összeillik, mindennel. Így az üzletekbe betérve sosem jövünk el üres kézzel, hiszen úgy érezzük, hogy egy újabb darabbal ismét feldobhatjuk az otthonunkat. Célunk, hogy a lakásunkból egy príma katalógusfotót alakítsunk ki, ha valamink még hiányzik az IKEA kínálatából, késztetést érzünk arra, hogy megvegyük azt.
Emlékek: Otthonunk folyamatosan jelen van életünkben, így rengeteg emlék kötődik hozzá,
az első lakás, egy gyermek első lépései vagy csak egy családi ebéd.
A márkázás nem arra szolgál, hogy a célpiacunk fogyasztói a versenytársakkal szemben a mi produktumunkat válasszák, hanem arra, hogy úgy érezzék: a mienk az egyedüli termék, amely választ ad az igényeikre.
Bár sokan úgy vélik, a sikeres márkázáshoz elég ismertté tenni az elnevezést, ez messze nem így van. Mindenki hallott már az influenzáról, de ki az, aki valójában vágyik rá? A márka arról szól, hogy elérjük a jövőbeli fogyasztóinknál, hogy az adott problémára kizárólag és egyedüliként a mi termékünk jelentsen számukra megoldást. Ha ez az érzés megszületik, hajlandóak lesznek a márkáért megfizetni a felárat.
I = Innovation. Innováció: jobb megoldások keresése annak érdekében, hogy csökkentsék aköltségeket, minőségcnélkül.
K = Knowledge. Tudás: ez meglévő tényező a vállalaton belül, hiszen 50 éve jelen van alakberendezési termékek piacán az egész világon.
E = Experience. Tapasztalat: ez is meglévő tényező, hiszen az üzletekben lakásdekorációsmegoldások között ötleteket nyerhetünk.
A = Accessibility. Hozzáférhetőség: a teljes lakberendezési kínálat megtalálható atermékpalettában, bármikor, a megfelelő áron.
Az IKEA hirdetéseiben megjelennek az emocionális és a funkcionális jellemzők is. A kampányainkat mindig egy témacsoport köré építik. Jelenleg itt Magyarországon a #Ígyfőzökén nevezetű kampány fut, amelyben különböző életstílusokkal töltik meg a konyhát, egyszerre érzelmileg azonosulhatunk a főszereplőkkel, eldönthetjük, nekünk melyik életvitel áll a szívünkhöz legközelebb, de egyszerre bemutatja a termékeinek működését is. Eben az évben a Café PR reklámcég felelős a kampányokért a kelet-közép európai régióban.
romantika/szórakozás
nassolás/lakoma
improvizáció/stratégia