类别 全部

作者:Виктория Холодняк 2 年以前

108

Фактори, які впливають на поведінку особистості в межах трудової організації

В рамках трудової організації на поведінку особистості впливають різні фактори. Сприйняття, як процес організації та інтерпретації уявлень про навколишній світ, має суб'єктивний характер.

Фактори, які впливають на поведінку особистості в межах трудової організації

Фактори, які впливають на поведінку особистості в межах трудової організації

Критеріальна основа

До критеріальної основи поведінки людини належать ті стійкі характеристики її особистості, які визначають вибір, прийняття рішень людиною з приводу її поведінки. В абсолютно однакових ситуаціях різні люди можуть прийняти абсолютно різні рішення. Критеріальна база будь-якої людини складається з наступних елементів:
4. Принципи, яким людина слідує в своїй поведінці (формуються на основі системи цінностей, є стійкою формою її прояву у вигляді певних норм поведінки, обмежень, реакції на явища, процеси, людей). Принципи можуть вироблятися людьми самостійно, але частіше вони переймають з оточення разом з вихованням та іншими формами пізнання навколишньої дійсності.
3. Вірування, яких дотримується людина (стійкі уявлення про явище, процес, які люди використовують при їх сприйнятті). Вірування виробляються на основі індивідуального досвіду, на основі інформації, що надходить ззовні, в результаті здібностей інших людей переконувати в правоті їх суджень, хоча вони не завжди відповідають дійсності.
2. Цінності, що розділяються людиною (набір стандартів і критеріїв, яким людина слідує у своєму житті, приймаючи рішення і здійснюючи дії шляхом відповідної оцінки). Цінності зазвичай сформульовані у вигляді заповідей, тверджень, загальних норм і можуть розділятися великими групами людей. Цінності бувають двох видів - відносяться до мети життя, бажаних результатів і відносяться до засобів, які використовуються для досягнення цілей.
1. Ставлення до людей, подій, процесів. Найбільш важливими для ефективного управління і встановлення хороших відносин в колективі є три типи розташування - задоволеність роботою, захопленість роботою, прихильність організації.

Мотивація

В основі трудової поведінки особистості лежать мотиви, внутрішні устремління, що визначають спрямованість трудової поведінки людини та її форми. Одна і та ж поведінка може мати різну мотиваційну основу. Мотивація - ключ до розуміння поведінки людини і можливостей впливу на нього.

Сприйняття

Сприйняття - процес організації та інтерпретації уявлень про навколишній світ. Суб'єктивний характер сприйняття призводить до повного або часткового спотворення або втрати інформації і виникнення суб'єктивної реакції на сприймається об'єкт: прийняття, відторгнення, «поведінку страуса». На сприйняття впливають обставини об'єктивного і суб'єктивного характеру:
6. Непередбачуваність поведінки людей, яка залежить від багатьох обставин, в тому числі свідомих дій, спрямованих на захист свого статусу, гідності, внутрішнього життя, приховування або перекручення інформації про себе, нездатність правильно себе подати, очікувань, почуттів і т.д.
5. Недостатня структурованість (все, крім головного, сприймається як фон, схоже сприймається як єдине, виділяються і об'єднуються подібні об'єкти, все співвідноситься зі старим досвідом)
4. Вибірковість (сприймається не вся інформація про людину), глобальність (об'єкт сприймається як єдине ціле, а не як сукупність взаємопов'язаних елементів)
3. Стереотипи (стандартний набір спрощених уявлень про складні явища і об'єкти навколишньої дійсності, що містять їх односторонній опис, прийняті за повні) і забобони, властиві людині (оцінки, сформовані до того, як оформилася певна думка про об'єкт; на відміну від стереотипів забобони носять більш масовий, громадський характер).
2. Глибина бачення реальної ситуації (людина, яка багато знає і розуміє, зазвичай спокійніше ставиться до інших людей і подій, що відбуваються, менш схильна їх драматизувати або звеличувати, ніж той, чий кругозір обмежений)
1. Ситуація, в якій надходить інформація або відбувається знайомство (якщо вона позитивна, сприйняття, як правило, виявляється більш доброзичливе, ніж об'єкт цього насправді заслуговує, і, навпаки, в негативної ситуації все представляється набагато гіршим, ніж є насправді)