类别 全部 - принципи - регулювання - закон - право

作者:Sasha Klymchuk 9 年以前

451

Теорія Права

Право включає в себе різні джерела, що виражають і закріплюють правові норми, які мають загальнообов'язковий характер. Принципи права відображають основні ідеї та положення, закріплені в конституціях, поточному законодавстві, внутрішньодержавних деклараціях та міжнародних джерелах.

Теорія Права

Джерела права


це спосіб зовнішнього вираження і закріплення правових норм, чим засвідчується їх загальнообов'язковість, а також положень, що розкривають, тлумачать зміст права.
За ширшого підходу, джерело права — це сила, що створює право.

Принципи права


основні ідеї, вихідні положення, які закріплені в законі, мають загальну значущість, вищу імперативність (веління) і відображають суттєві положення права.

Закріплені в поточному законодавстві
Закріплені в конституціях.
Закріплені у джерелах міжнародного права.
Закріплені у внутрішньодержавних деклараціях

Правова доктрина


це витоки формування права, його джерела, опубліковані праці юристів, які дістали загального визнання.

коментарі різних кодексів або окремих законів.
наукові роботи найавторитетніших дослідників у галузі держави і права
думки вчених юристів з тих чи інших питань;
вчення або філософсько-правова теорія;

Релігійні тексти (Коран, Сунна)


документи, які містять церковний канон або іншу релігійну норму, що переплетена з нормами моралі і права, санкціонована державою для надання їй загальнообов'язкового значення і забезпечена нею.

Нормативно-правовий акт


офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення у визначеній законодавством формі, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має неперсоніфікований характер

підзаконні нормативно-правові акти


нормативно-правові акти уповноважених органів держави (їх посадових осіб) та інших суб'єктів, що приймаються у відповідності до законів і розвивають чи деталізують їх положення.

закони


це нормативно-правові акти, що видаються законодавчими органами (у нашій державі — Верховною Радою України), мають вищу юридичну силу та регулюють найважливіші суспільні відносини.

Нормативно-правовий договір


це двостороння або багато­стороння угода, яка містить норми права. Договори з норматив­ним змістом на відміну від більшості індивідуально-правових до­говорів (наприклад, договору купівлі-продажу, трудового кон­тракту, шлюбного контракту)

відомчі.
міжурядові;
міждержавні;

Правовий (санкціонований) звичай


санкціоноване державою правило поведінки, що склалося історично, у результаті багаторазового повторення людьми певних дій. Санкціонування здійснюється шляхом відсилання до звичаю, а не до текстуального закріплення його в нормативно-правовому акті.

судовий звичай.
норми звичаєвого права;
звичаї міжнародної торгівлі;
звичаї ділового обороту

Правовий прецедент


письмове або усне рішення судового або адміністративного органу, якому надається державою формальна обов'язковість, і воно стає нормою, еталоном, зразком при розгляді всіх подібних справ у майбутньому.