类别 全部 - історія - америка - правила

作者:Valintin Komenchuk 1 年以前

216

Бокс

Бокс є давнім видом спортивного єдиноборства, що бере свій початок ще з часів Вавилону, Єгипту та Давньої Греції. У 688 р. до зв. е. його включили до програми Олімпійських ігор, і вже через сто років переможцем став Піфагор.

Бокс

Бокс

Бокс (від англ. box, літер. – удар) – ациклічний, швидкісно-силовий вид спортивного єдиноборства; поєдинок у формі кулачного бою за особливими правилами Кулач. бій був відомий ще за 3 тис. рр. до зв. е. у Вавилоні, стародав. Єгипті та Греції. 688 р. до зв. е. його внесено до програми давньогрець. Олімп. ігор (через 100 р. переможцем Олімп. ігор з кулач. бою став Піфагор). Згодом цей вид двобоїв поширився у багатьох країнах, а у Великої Британії трансформувався у Б. Засн. Б. – Дж. Фіґґ (чемпіон Великої Британії, 1719). У 1743р. Дж. Браутон розробив перші правила змагань без рукавиць.1867 року запроваджено нові правила маркіза Квінсберрі. Від 1891 року бої проводяться у рукавичках, за ваговими категоріями. Від 1904р. Б. входити до програми всіх Олімп. ігор (крім 1912). Змагання з боксу відбуваються на рингу. Бій складається із 4-х раундів по 2 хв., з перервами на 1 хв. (Аматорський бокс). Переможцем вважають боксера, який набрав найбільше очків або виграв бій нокаутом. основ. правила Боксу: забороняється наносити ударів нижче пояса, в затишок, спину, головою і нападати на суперника після команди рефері «стоп».



Манери ведення бою

Класифікують три форми ведення двобою:

Кожний боксер обирає собі таку манеру ведення бою, яка дає можливість ефективно діяти на рингу.

боксер атакуючого стилю (переважно з поганою реакцією); боксер контратакуючого стилю (з вчасною реакцією дій у відповідь або назустріч
боксер-ігровик (будує бій на передбаченні дій і переграванні суперника); боксер-універсал (володіє усіма вище переліченими стилями).
боксер-нокаутер (з «відточеним» ударом); боксер-темповик (веде бій у високому темпі);

Цікаві факти

1. Американська заборона.


В Америці деякий час стояла заборона на проведення боксерських поєдинків. Незважаючи на це, американські боксери продовжували розвивати свої навички і навіть організовували підпільні, тобто незаконні поєдинки. Тільки на початку двадцятого століття влада США офіційно дозволила проводити публічні єдиноборства.


2. Фільми про бокс.


Фільми про бокс користуються величезною популярністю. Цей факт підтверджується тим, що про цей вид єдиноборства знято більше 100 повнометражних фільмів.


3. Олімпійська дисципліна.


Бокс є дисципліною, в якій змагаються на Олімпійських іграх. Бокс став олімпійським видом спорту спочатку двадцятого століття. Якщо ви дорожите своїм здоров’ям, займатися боксом не рекомендується, можна травмуватися, травмувати суперника, вбити людину або померти самому.

4. 25 разів чемпіон.


Найбільша кількість звання чемпіона світу з боксу вдалося завоювати Джо Луїса. Він став чемпіоном 25 разів.


5. Наймолодший чемпіон.


Наймолодшим боксером, який удостоївся титулу чемпіона світу, став Бенітез. На той момент йому було всього 17 років. У важкій категорії наймолодшим чемпіоном світу став Тайсон, але на момент бою він вважався неповнолітнім за законами США, тому цей чемпіонат світу вважається незаконним.

6. Найбільша кількість проданих квитків.


Бій між Мейвезером-Молодшим і Менні Пакьяо, який відбувся в 2015 році приніс організаторам прибуток в 410 мільйонів доларів. Найбільша кількість глядачів (90 тисяч) дивилися на поєдинок Олена Харві і Макевоя, цей рекорд за кількістю глядачів повторив поєдинок між Ентоні Джошуа та Володимиром Кличком.


7. Найкоротший поєдинок.


У Книзі рекордів Гіннесса є рекорд найкоротшої тривалості бою. Чемпіонат тривав всього 4 секунда. Рекорд поставив Майкл Коллінз.


8. Найдорожчий бій.


У 2015 році відбувся найдорожчий чемпіонат з боксу. На рингу зустрілися два легендарних боксера — Пакьяо і Мейвезер. Переможець забрав джекпот сумою 120 мільйонів доларів, а той, хто програв, отримав втішний приз-80 мільйонів доларів.


Ретро. Мухаммед Алі - Джо Фрейзер
На рингу зустрілися два легендарних боксера — Пакьяо і Мейвезер.
Наймолодший чемпіон світу Майк Тайсон

Захисні прийоми та техніки ухилення у боксі

Обумовлені правилами боксу дії боксера, що нейтралізують удари суперника. За своїм характером захист може бути активною, пасивною, ефективною. За методом виконання, захист підрозділяється на захист за допомогою ніг (крок назад, крок вліво, крок вправо), рук (накладки, підставки, відбиви), за допомогою тулуба (ухили, нирки, відхиливши), комбіновані захисту - виконання двох і більше захисних прийомів від одного удару (наприклад, підставка правої долоні з одночасним виконанням кроку назад від прямого лівого удару в голову). Захист використовується для того, щоб уникнути удару в уразливі місця тіла, вибрати необхідний момент для переходу в контратаку або атаку.

Захист відходом - вихід із зони ударів суперника кроками назад або в сторони. Застосовується з метою заняття зручного вихідного положення для атаки або контратаки. Основний вид захисту для боксерів - дистанційників.
Захист зупинкою - зустрічний рух руки боксера, перехоплює удар суперника. Застосовується на середній і далекій дистанціях від бічних ударів і ударів знизу.
Захист нирком - круговий рух з нахилом тулуба боксера під руку, що б'є суперника з метою ухилення від бокового удару в голову
Захист блоком, ліктьова - пасивний прийом боксера, що нейтралізує удар суперника, коли лікоть однієї руки прикриває щелепу, а інший - тулуб, або коли 2 ліктя боксера прикривають його тулуб.

Українські олімпійські чемпіони

1996-го перше олімпійське "золото" у аматорському боксі України приніс Володимир Кличко. Пізніше українські боксери ще тричі здобували олімпійську медаль найвищого ґатунку. Два "золото" отримав Василь Ломаченко (2008, 2012), а на Іграх у Лондоні тріумфував і Олександр Усик.

Олександр Усик

Непереможений український боксер-професіонал, який виступає у першій важкій та важкій вагових категоріях. Найкращий боксер незалежно від вагової категорії за версією журналу The Ring (2022-н.в.).

Чинний чемпіон світу у професійному боксі за версіями WBA, WBO, IBF, IBO (2021— н. в.) та The Ring (2022— н. в.) у важкій вазі та абсолютний чемпіон світу (2018—2010) .

У фіналі турніру WBSS виборів російський боксер Мурат Гасієв і став абсолютним чемпіоном, завоювавши титули чемпіона світу за версіями IBF (2018—2019) та WBA-2019). Крім цього, він став володарем Кубка Мохаммеда Аліту та титулу чемпіона світу за версією боксерського видання The Ring (2018—2019) у крузервейті. Загалом переміг 7 бійців за титул чемпіона світу у першій важкій вазі. 

Олімпійський чемпіон 2012 року (до 91 кг), чемпіон світу 2011 року (до 91 кг), чемпіон Європи 2008 року (до 81 кг), неодноразовий чемпіон України серед аматорів. Заслужений майстер спорту України.


Василь Ломаченко

Український боксер-професіонал. Дворазовий олімпійський чемпіон 2008 та 2012 років, дворазовий чемпіон світу 2009 та 2011 років, чемпіон Європи 2008 року, чемпіон світу серед юніорів 2006 року, чемпіон Європи Володар Кубка Вела Баркера, заслужений майстер спорту України. Найбільш титулований боксер України.

Повторивши рекорд 39-річної давності, ставши у 2014 році іншим боксером, який зумів завоювати титул чемпіона світу у третьому бою на професійному рингу, встановивши рекорд, завоювавши титул чемпіона світу в іншій ваговій категорії за мінімальну кількість проведених поєдинків (у 12-му бою) . Загалом за всю свою кар'єру переміг 12 боксерів за титул чемпіона світу.

25 грудня 2016 року Василь Ломаченко назвав найкращим боксером 2016 року за версією телеканалу HBO та авторитетного боксерського порталу World Boxing News.


Володимир Кличко

Український професійний боксер. Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії (1996 рік). Чемпіон світу з боксу у важкій ваговій категорії за версіями WBO (2000—2003 роки, 2008—2015 роки), IBF (2006—2015 роки), IBO (2006—2015 роки), The Ring (2509—2 2011-2015 роки) .

Володимир є рекордсменом за кількістю перемог у боях за титул об'єднаного та абсолютного титулу чемпіона світу, а також володарем найдовшої серії захистів об'єднаного та абсолютного титулу чемпіона світу в історії професійного боксу. Займає 8 місце у рейтингу найкращих важковаговиків в історії боксу за версією BoxRec.


Види ударів у боксі та їх особливості

Класифікувати бокс удари можна за кількома критеріями:

Вони можуть бути довгими або короткими.

Всього існує кілька основних ударів:


Крос і джолт

Крос це довгий прямий удар у боксі, який виконують далекою рукою. Найчастіше йому передує тривала серія джебів. Але зважаючи на різкий поворот тулуба боксера, удар попередньо потрібно довго відпрацьовувати на тренуваннях, оскільки є ризик втратити рівновагу. Якщо під час удару опустити кулак активної руки вниз, то вийде джолт.

Свінг

Такий удар займає довгу годину, тому важливо заздалегідь подумати про стратегію захисту. Свінг виконують збоку із замахом, випрямляючи руку під час удару. Велика сила залежить саме від правильної траєкторії.

Нижній удар (аперкот)

Це удар знизу, який виконують у голову чи корпус. Оскільки він вражає найбільш вразливі місця (щелепу, сонячне сплетіння, печінка), нерідко стає причиною нокауту. Часто боксер, який ухилився від хука в нірці або ухилі, використовує його для контратаки. Але для бою на дальній дистанції він неефективний.

Бічний удар (Хук)

Такий короткий бічний удар у боксі виконується без замаху зігнутою під прямим кутом рукою. Маса тіла тут використовується максимально, тому найчастіше саме хук - удар що нокаутує, якому передує серія підготовчих джебів. Від нього складно захиститися, адже траєкторія є непередбаченою для суперника.

Прямий удар (Джеб)

Це найпоширеніший удар у боксі, який також називають довгим прямим. Він виконується ближньою рукою і при частому використанні може втомити опонента. Найчастіше такий удар потрібен для промацування слабких сторін супротивника. Він також важливий для захисту, тому що дозволяє утримувати суперника на достатній дистанції та продумати тактику атаки.

Історія боксу

Історія боксу налічує не одну тисячу років. Різного роду згадки про кулачних боях зустрічаються в Єгипті (зображення на фресках), а також на мінойських та шумерських рельєфах. За одними даними перші знахідки датовані 4000 років до н.е., за іншими 7000 років до н.е. Прийнято вважати, що спортивним видом єдиноборств бокс став у 688 році до н.е., після того, як був включений до програми античних Олімпійських ігор.


Батьківщина сучасного боксу – Англія (початок XVII ст.). Засновником та першим чемпіоном з боксу прийнято вважати Джеймса Фігга. Що цікаво, перш ніж зайнятися боксом Джеймс був відомим фехтувальником. Пізніше він відкрив академію боксу і почав навчати всіх охочих до мистецтва рукопашного бою.


У 1867 році журналістом Джоном Грехеном Чемберсом було розроблено перше зведення правил з боксу. Вони обумовлювалися: розмір рингу, вага рукавичок, тривалість раундів тощо. Пізніше правила лягли основою сучасних правил у боксі.


У 1904 році бокс був включений до програми Олімпійських ігор.