Kategorier: Alle - навчання - групи - методи

af Вікторія Гужва 12 måneder siden

233

Кооперативне навчання

Кооперативне навчання та проєктний підхід сприяють розвитку компетентностей у вивченні української мови та літератури. У цьому контексті використовуються різні методи групування учнів.

Кооперативне навчання

Кооперативне навчання та проєктний підхід до розвитку компетентнісного потенціалу української мови та літератури

Методи об’єднання дітей у навчальні кооперативні групи

Метод «Тематичний»

сприяє «вирівнюванню» групи, використовується для вироблення цінностей, стандартів у певному виді навчальної діяльності.

Реалізується такими способами:

за спільними характеристиками, однаковими чи подібними рисами.

Метод «Особиста відповідальність»

Дозволяє виявити ініціативну, творчу групу; розширює можливості для виконання учасниками пошуково-дослідницьких завдань. 

Метод «Випадковий поділ»

Використовується для вироблення спільних стандартів діяльності, максимального залучення учасників до співпраці, формування команди. 

Розподіл функцій ролей у номінальних кооперативних групах

Аналітик
Тайм-аутер
Презентатор
Спікер
Координатор
Секретар

Основні елементи моделі кооперативного навчання

Взаємозалежність завдань

Коли завдання для групи розподіляється таким чином, що навчальна дія однієї учасниці групи має бути завершена дією іншої учасниці на наступному етапі.

Взаємозалежність через середовище

Коли учасники/учасниці групи об’єднані фізичним середовищем (наприклад, використовують спільний робочий стіл).

Взаємозалежність ідентичностей

Коли група учнів/учениць формує спільну ідентичність шляхом створення групової ідентичності через артикуляцію спільних цілей та вимог.

Взаємозалежність ролей

Коли кожен/кожна отримує взаємопов’язані та партнерські ролі, необхідні для успішної роботи групи в цілому і для виконання завдання.

Взаємозалежність ресурсів

Коли учні/учениці працюють із різними частинами навчальних ресурсів, матеріалів або інформації, необхідної для виконання завдання. 

Взаємозалежність цілей

Коли учні/учениці бачать, що вони можуть досягти своїх індивідуальних цілей лише тоді, коли всі учасники їхньої групи також досягають своїх цілей.

Метод проєктів

Передбачає формування ключових компетентностей

здобувачів освіти, дозволяє використовувати найменші затрати ресурсів, створює в освітньому процесі умови діяльності, максимально наближені до реальних.

Метод проєктів - це освітня технологія, спрямована на здобуття учнями знань у тісному зв’язку з реальною життєвою практикою, формування в них специфічних умінь та навичок завдяки

системній організації проблемно орієнтованого освітнього пошуку.

Передбачає використання педагогом сукупності дослідницьких, пошукових, творчих за своєю суттю методів, прийомів, засобів. 

Роль учителя в освітніх проєктах
Тьютор

Мета тьютора – допомогти дитині розвинути здібності, які допоможуть впоратися з будь-якими труднощами та задачами, навіть, коли тьютора не буде поруч

Фасилітатор

Його завдання – сприяти, допомагати, полегшувати. Такий педагог створює комфортну атмосферу в групі, полегшуючи комунікацію та працює на основі принципів поваги та толерантності. Водночас він залишається нейтральним і не займає певної позиції в обговоренні

Ментор

Це - наставник, готовий ділитися з дитиною власним досвідом. Він допомагає учням створювати власне середовище для навчання; вивчати щось нове щодня; поглиблювати знання у сфері своїх інтересів

Модератор

Це - одночасно і наставник, і керівник, який підтримує та організовує активну роботу групи здобувачів вищої освіти. Результатом його діяльності є комфортна атмосфера довіри

Етапи організації проєктної діяльності
IV. Етап перевірки результатів, виправлення помилок, зіставлення отриманих результатів із запланованими, підбиття підсумків роботи та її оцінювання (підсумок проєкту)

9. Консультує або допомагає у підготовці до презентації 10. Оцінює на основі результатів оцінювання проєктної діяльності учнями або бере участь в оцінювання презентації

ІІІ. Етап виконання – діяльність щодо реалізації проєкту.

7. Практична допомога (за необхідності). 8. Спрямовує й контролює здійснення проєкту

ІІ. Етап планування роботи – вибір раціонального способу дії (планування проєкту)

4. Допомагає у розв’язанні завдань 5. Допомагає спланувати діяльність 6. Організовує діяльність

І. Етап постановки мети – усвідомлення конкретного завдання (організація проєкту)

1.Формулює проблему (Під час постановки мети визначається і продукпроєкту.) 2. Вводить в ігрову (сюжетну) ситуацію 3. Формулює завдання

«Шість П» проєкту
Портфоліо
Презентація
Продукт
Пошук інформації
Проєктування
Проблема
Функції методу проєктів
Оцінна
Гуманістична
Практична
Комунікативна
Пізнавальна