jonka Аліна Ісько 1 vuosi sitten
138
Lisää tämän kaltaisia
Газета – періодичне текстове аркушеве видання, покликане оперативно інформувати про найважливіші поточні події загального характеру чи певної галузевої тематики. Виходить через певні короткі проміжки часу (від одного до шести разів на тиждень, у рідкісних випадках – 1–2 рази на місяць). Випускається в друкованому або електронному форматах під постійною назвою і з наскрізною поточною і валовою нумерацією випусків (чисел). Містить новини, офіційну, оперативну інформацію за своїм профілем, інші публікації з актуальних суспільно-політичних, наукових, виробничих та інших питань, а також літературно-художні твори, світлини, рекламу тощо.
За способом поліграфічного виконання всі заголовки в газеті поділяються на набірні та клішовані. У свою чергу набірні заголовки поділяються на ті, що виконуються шрифтами ручного і машинного набору. У великих друкарнях набір більшості заголовків здійснюється на великокегельних машинах. У газеті використовують декілька видів заголовків, що різняться за своїм призначенням, роллю, яку вони відіграють на полосі.
Газету можна читати як вдома, так і в будь-якому іншому місці;газета призначена для невизначеного кола осіб, читачем її може стати будь-яка людина;газета належить до періодичних видань, що виходять у світ за встановленим видавцем графіком. За цією ознакою газети діляться на щоденні, щотижневі, щомісячні (рідко). Існують газети, що виходять двічі або тричі на тиждень, двічі на місяць тощо. Існують також ранкові та вечірні газети;багато рішень (розпорядження, закони тощо) владних органів усіх рівнів вступають в силу тільки після їх офіційного опублікування в газеті або іншому друкованому органі.
У кожному номері газети є певніпостійні елементи. До них належать заголовна частина газети, сторінки номера, кожна з котрих складається з певної кількості текстових колонок, текстові матеріали й заголовки до них, ілюстрації. Для поділу текстових матеріалів та ілюстрацій використовуються різні розділові засоби: лінійки, відбивки, пробіли тощо. До постійних елементів номера відносять і службові деталі — колонтитули, вихідні відомості. Компонуючийверстаючи номер, оформлювач має враховувати весь комплекс постійних елементів.
За принципом територіального поширення та охопленням аудиторії — загальнонаціональні, регіональні (республіканські, обласні, крайові), місцеві (міські, районні), *внутрішньокорпоративні (звернені до співробітників певної організації); за тематикою — ділові, загальнополітичні, галузеві, рекламно-інформаційні, розважальні, змішані; також за віковим принципом — дитячі, молодіжні газети, газети для пенсіонерів тощо;
за періодичністю — щоденні (ранкові або вечірні), щотижневі,щомісячні;за форматом — A4, Берлінер, A3, A2;
за стилем оформлення — кольорові, чорно-білі і чорно білі з кольоровими вставками; за вартістю — платні та безкоштовні.
Розмірні характеристики (довжина, висота і ширина) притаманні всім без винятку елементам газети, а їх співвідношення є основною рисою тієї чи іншої газети.
Основні функції засобів масової комунікації — інформація, освіта, створення громадської думки та виховання — знаходять своє втілення в конкретних жанрових формах. Використання тих чи інших жанрів визначається в першу чергу суспільно-історичними умовами життя.