Luokat: Kaikki - література - історія - релігія - мова

jonka Олег Бозовуляк 4 vuotta sitten

426

Давня Література

Украинская средневековая литература включает в себя ценные памятники письменности, такие как Изборники 1073 и 1076 годов, созданные для князя Святослава Ярославича. Эти произведения содержат религиозно-нравственные статьи и материалы по грамматике и риторике, подчеркивающие важность знаний и чтения.

Давня Література

Бозовуляка Олега

Давня Література

Українська література доби Ренесансу й бароко

Книгодрукування. У ХV ст. в Україні розквітає книгодрукування. Засновником українського друкарства став Святополк Фіоль, який у 1491 р. видав 2 книжки слов’янською мовою для потреб українців
Освіта. Заснуванням шкіл в Україні уславився князь Костянтин Острозький, який створив кілька шкіл на Волині, з-поміж яких найвідоміша — Острозька академія. У ній викладали філософію, богослов’я, математику, астрономію, церковнослов’янську, грецьку, латинську й польську мови; лекції читали як українські вчені, так і іноземні.
Братства.Наприкінці ХVІ ст. в Україні виникають численні громадсько-політичні й освітні організації, відомі як братства. Братські товариства засновували, як правило, при православних церквах.Вони засновували школи й друкарні, а деякі опікувалися хворими й нужденними, будували лікарні й притулки для бідних.

Перекладна література

«Притча про блудного сина» — один із найвідоміших біблійних творів цього жанру. Вона написана дохідливо й лаконічно. При вдумливому прочитанні притчі привертають увагу 4 сюжети: боговідступництво як наслідок гріха; покаяння; невичерпна любов Бога-Отця; «розважлива» любов старшого брата
Легенда про Мойсея розповідає про народження, виховання й змужніння Мойсея, який прагнув захистити свій народ від приниження й рабства . Оповідь возвеличує вільне й щасливе життя, яке необхідно здобути шляхом боротьби з гнобителями.
Вавилонська Вежа. Події, що змальовуються в легенді про зведення Вавилонської вежі, відбуваються «після потопу» й відносяться до «початку людської історії».
Біблія — це священна книга християн та іудеїв. Ця найдавніша книга світу, яку писали з ХІІ ст. до н. е. до ІІ ст. н. е., містить твори різних жанрів: міфи, пророцтва, проповіді, повчання, історичні хроніки, ритуальні молитви, притчі, пісні (псалми) та ін.

Григорій Сковорода

"Бджола та Шершень" Суперечність між Бджолою та Шершнем."Роби те ,до чого наподжений,будь справедливий ,і миполюбний ,і досить із тебе".
"Сад божественних пісень" Це, передусім, поезія особистих переживань автора, його морально-філософських роздумів про смисл життя, про істинне щастя, добро, чесність тощо. Органічне поєднання особистих і громадських мотивів — найхарактерніша ознака поезії Григорія Савича.
"Сродна праця" погляди на життєву необхідність працювати за природними нахилами, осудження неробства,ледарства ,паразитизму.

Пам'ятки оригінальної літератури княжої Русі-України

У «Слові про похід ігорів» зображено події другої половини XII ст. Це період сварок між князівствами в Русі-Україні, безладдя й занепаду могутньої держави. До того ж у цей час почалися набіги кочових народів — половців.«Слово...» відобразило складну систему політичних відносин періоду розвиненого феодалізму на Руській землі XII ст.
Визначною оригінальною пам’яткою давньоукраїнської писемності є Києво-Печерський патерик. Ця книга належить до житійних, тобто до творів про життя осіб, яких церква оголосила святими. До книги ввійшли твори, присвячені історії Києво-Печерського монастиря, його ченцям, подвижникам і святим.
«Повість минулих літ» — це перший літопис, який дійшов до нас, його ще називають «Початковим літописом». Саме він розповідає про історію нашогонароду від найдавніших часів і до днів життя Нестора Літописця — упорядника цього твору.

Українська середньовічна література

Найдавніші рукописні книги Русі-України
Остромирове Євангеліє— найдавніша датована рукописна пам’ятка церковнослов’янської мови Київської держави. Цей твір переписаний у 1056—1057 рр. з болгарського оригіналу дяком Григорієм для новгородського посадника Остромира, від імені якого Євангеліє дістало назву.
Ізбо́рники 1073 та 1076 років — пам'ятки давньоруського перекладного письменства, створені для чернігівського князя Святослава Ярославича, відомі також як Ізборники Святослава. Одні з найдавніших писемних пам'яток давньослов'янської й давньоруської мови на теренах України. Обидва Ізборники містять статті релігійно-морального характеру, матеріали з граматики, поетики, риторики; стверджується користь знань і читання книжок.