Luokat: Kaikki

jonka Ludvig-Erik Lidmets 3 vuotta sitten

391

Ludvig-Erik Lidmets 13.10.2020

Ambitsioonikas inimene soovib poolaasta jooksul omandada põhjalikke teadmisi arvutivõrkudest, sealhulgas fiiberoptilistest lahendustest ja skriptimisvahenditest, mis aitavad automatiseerida ülesandeid.

Ludvig-Erik Lidmets 13.10.2020

Ludvig-Erik Lidmets 13.10.2020

Eesmärgid: (Kuhu tahan jõuda 6 kuu pärast)?

Mida ma soovin õpingute raames juurde õppida? Miks ma just seda teemat tahan juurde õppida? Mis mind motiveerib? Kindlasti on soov juurde õppida kõike, mis on seotud arvutivõrguga (erinevad ühendused, nende ühenduste võimalused jne). See annaks mulle väga hea baasteadmise arvutivõrkudest ning teeks lihtsamaks teiste asjade õppimise, mis sellega kõik seotud on. Olen väga huvitatud ka fiiberoptilistest võrkudest, kuidas need toimivad, kuidas töötavad ja kuidas neid seadistada. Minu huviks on ka skriptimisvahendid, kuna tänu skriptimisele saab oma elu lihtsamaks teha, automatiseerides kindlaid ülesandeid.

Taust

Mida ma oskan? (kirjelda võimalikult täpselt, millised on Teie oskused, anded, haridus, kogemused). Olen Tartu Kutseharidus Keskuse Võrgutehniku eriala õpilane. Baaskogemused Linux operatsioonisüsteemiga. Oskan seadistada virtuaalmasinaid ja DHCP servereid, millele oskan juurde lisada ka lokaalseid masinaid. Tean kuidas läbi Linuxi terminali installeerida programme. Oman teadmisi, et välja arvutada võrgu ja alamvõrguga seotud parameetreid. Oskan kasutada PacketTracerit ning tean kuidas töötavad jaotur ning ruuter. Oman baasteadmisi skriptimisest, kus oskan tegeleda kasutajate haldamisega, vähene automatiseerimise kogemus.

Refleksioon

Eriala tundus mulle hästi sobivat. Naudin IT-ga tegelemist, kuna see on huvitav ning pakub põnevust. Kindlasti on hetkel veel teadmisi ja kogemusi vähe, kuid olen väga hästi suuteline informatsiooni juurde otsima, kui peaks tekkima puudusi ülesannete lahendamisel. Minu jaoks ei töötanud väga hästi kodukontoris/distantsõppel olemine, kuna on hetki kus leian, et on raske end motiveerida. Tugevateks külgedeks mainiksin kindlasti informatsiooni otsimise internetist, kuna sellega on mul palju kogemusi ning tean paljusid trikke, mis teevad õige info leidmise kergemaks. Hea külg on ka teadmiste omandamine, mida teen kiiresti ja väga hea meelega, kuna olen niiöelda "käsn". Väga paljutki jääb meelde juba esimese lugemise/kuulmisega. Vaeva pean nägema veel teadmiste kogumisega, et saaksin mõndadest kindlatest asjadest rohkem aru, mida näiteks koolis ei räägitud või räägiti väga põgusalt, kuid mis tulevad kas tööl või koolis kindlasti kasuks (näiteks IPv6 ja Windows operatsioonisüsteem.)
Mis minu jaoks töötas/ei töötanud? Mis on minu tugevad küljed? Mille kallal pean veel vaeva nägema?

Hindamine

Kuidas ma tean, et ma olen oma eesmärgid saavutanud? Mis tõestab seda (mõõdikud)? Kuidas ma hindan oma saavutusi? Ülesannetega hakkama saamine. Mida vähem abi peab küsima seda rohkem on asi selge, kuid ei tohi karta abi küsimist.

Strateegiad

Kuidas kavatsen enda eesmärgid saavutada? Missugused tegevused on vaja läbi viia? Kindlasti tuleb hulga vaeva näha, et tutvuda erinevate materjalidega, mis aitavad teadmistelaegast täita. Selleks võivad olla nii eesti keelsed kui ka inglise keelsed materjalid. Valdkonna erinevad osad tuleb selgeks saada.

Edasise kolme aasta plaan

Ideaalis tahaksin minna kas süsteemiadministraatori erialale või IT-nooremspetsialisti erialale edasi õppima minna. Kavatsen endale leida ka erialase töö, kus samaaegselt saaksin juurde kogemusi ja teadmisi, et lüüa läbi sellel erialal. Viis võtmetegevust: 1. Leida endale töökoht (kui võimalik siis koht, mis aitaks ja võimaldaks mul sisse astuda süsteemiadministraatori erialale.) Kui see ei ole kohe võimalik, siis töökoht, kus saaksin areneda IT-valdkonnas 2. Jätkama õpingutega omal käel (Windows operatsioonisüsteem, programeerimine, andmebaasid (MYSQL) 3. Läbida mõni Cisco või MikroTiki koolitus, mis annaks parema ülevaate nende seadetest, konfiguratsioonidest ja võimalustest 4. Läbida Tartu Ülikooli "Praktiline küberturvalisus". 5. Läbida Tartu Ülikooli "Programeerimise alused"
1. Töökoha otsimisega olen juba alustanud. Hetkel veel kandideerinud ei ole, tegelen CV täiustamisega. Olen teinud endale ka LinkedIni, kus hoian ka silma peal. Töökuulutuste portaale vaatan igapäevaselt ning valikut on palju, arvestades seda, et olen just kooli lõpetanud. Suve jooksul tuleb palju kandideerida ning kui läheb õnneks, siis olen enda üle väga uhke 2. Kuna koolis ei räägitud väga palju Windowsist (AD jne), siis arvan, et pean tööturul paremini hakkama saamiseks seda tegema omalkäel. Sama lugu on programeerimise ja MySQL-ga. Kavatsen otsida endale alguses tasuta kursuseid mida läbida. Kui näen, et need sobivad mulle siis proovin leida ka midagi tasulist näiteks Tartu Ülikooli täiendõppes. 3. Kuna võrgutehniku töö on väga palju seotud nende firmade seadmetega, siis oleks väga hea mõte läbida koolitus ja saada sellekohane sertifikaat. Peab jälgima koolituste aegu ja sobivusel kandideerima 4. Praktiline küberturvalisus algab juba 2021 aasta augustis. Kavatsen ennast sinna kirja panna ning selle läbida. 5. Hetkel sellist täiendõpet Tartu Ülikoolis ei ole, kuid tean, et seda on tehtud. Arvan, et see on uuesti tulemas, kuid kuna ei tea. Kavatsen silma peal hoida Tartu Ülikooli täiendõppe kodulehel ning esimesel võimalusel ennast kirja panna õppele.