Luokat: Kaikki - közösség

jonka Páll Henrietta 5 vuotta sitten

207

p.heni96@gmail.com

A márkaérték a hozzáadott értéket jelenti, amelyet egy márka nyújt a termékeknek vagy szolgáltatásoknak. Ez az érték többek között a márka ismertségéből és imázsából származik. Pozitív fogyasztói márkaérték akkor alakul ki, amikor a fogyasztók kedvezően reagálnak egy márkára annak ismeretében.

p.heni96@gmail.com

Márkaérték

A márkaérték az a hozzáadott érték, amellyel a márka felruház egy terméket vagy egy szolgáltatást. A márkaérték (brand-equity) megfigyelésénél fontos felmérni, hogy az egyes márkák mekkora növekedést eredményeznek, ez a növekedés milyen stabilnak ígérkezik a jövőben, és mennyit érnek ma a későbbre várható eredmények. A fogyasztói márkaérték a márka erejét fejezi ki a márkaismereten keresztül, ennek a forrása a márka ismertsége és a márka imázsa. A fogyasztói márkaértéket pozitívnak tekintjük, ha a fogyasztók reakciója kedvezőbb a márka ismeretében, mint annak hiányában.

Music branding

A zene hatása nagyon nagy hatással bír az emberi érzelmekre, cselekvésekre, hangulatra. A segítségével a márka jellemzőit és imázsát is kommunikálhatjuk a fogyasztók irányába.

Kvantitatív márkakutatási módszerek

Kvantitatív kutatási módszert akkor használunk, ha pontos számokra és statisztikai adatokra vagyunk kíváncsiak. A kvantitatív kutatás során a népesség egy kisebb csoportja alapján következtetünk az eredményekre, amelyek bizonyos mintaválasztási feltételeknek megfelelve igazak lehetnek az össz-társadalomra is. A kutatás során sokkal inkább a mennyiségi adatok érdekelnek bennünket.

Márkakapcsolatok
Fogyasztói reakciók
Márkaimázs

Kvalitatív márkakutatási módszerek

Kvalitatív módszernél a gondolkodásmódon, felfogáson, egyedi nézőponton van a hangsúly. Az eredmények inkább szubjektívek, és nem kapunk kézzel fogható, számszerűsíthető adatokat. A kvalitatív kutatásban csak kevés ember vesz részt, ahol velük leginkább átbeszélésre kerül sor adott kérdéskörben, problémában. A kutatás során sokkal inkább a minőségi adatok érdekelnek bennünket.

Etnográfia
Márkaszemélyiség
ZMET
Projektív technikák
Szabad asszociáció

Márkaérték mérése

A márkaérték elemeinek a mérése kvalitatív és kvantitatív módszerek segítségével történik. A márkaérték meghatározásához a fogyasztók márkáról kialakított képe nagyon fontos információ, hiszen a márkák üzleti teljesítményük, termékeik, pozicionálásuk tisztasága és vezetésük alapján definiálhatók.

Kvantitatív módszerek
Kvalitatív módszerek

Hazai példa

Magyarország TOP 10 márkaérték rangsorának élén egy kultikusnak mondható magyar márka, a Pöttyös Túró Rudi foglalja el a helyet. Ez azt is jelenti, hogy ez a márka rendelkezik a legerősebb hazai márkaközösséggel. A márkaközösségeket rangsoroló lista négy, egyenlő súlyú dimenzió alapján értékeli a vizsgálandó márkát: az adott márkához való kötődés erőssége, az azonosságtudat, a márkaközösség rítusai és hagyományai valamint a közösségi felelősség szempontjából. A Pöttyös Túró Rudi azért is a top márkák között helyezkedik el hazánkban, mert az élelmiszeripari szektorban nagyon aktív.

Ismertség: népszerű magyar termék -szlogen: "a pöttyös az igazi"
Képzelet: fiatalosság, hangulat: pozitív
Teljesítmény: egyedi stílus
Érzések: vidámság, felszabadultság, könnyedség
Megítélés: TOP 10 magyarországi márka között van jelen

Márkaépítés

Márkaépítésnek nevezzük azt a folyamatot, amelynek során egy vállalatot megkülönböztetnek a versenytársaktól, és amelynek a célja, hogy a fogyasztók az adott vállalat termékeit vagy szolgáltatásait részesítsék előnyben a többivel szemben. Márkaépítésre azért van szükség, hogy ismertté és elismertté tudjuk tenni a termékünket vagy a szolgáltatásunkat. Márkaépítésre nemcsak akkor van szükség, ha több milliós marketing költségvetéssel rendelkezik egy vállalat. Márkaépítés során fontos a márka jó megjelenése: színek, fő vizuális elemek, logó, betűtípusok, sőt, egyes esetekben a márka hangjai és illatai is ide tartoznak. A következetes használat és a vevők visszajelzései fogják eldönteni, hogy sikeres-e a márka.

Márkaismertség
Márkaképzelet (emocionális növelés)
Teljesítmény (racionális növelés)
Érzések (emocionális növelés)
Megítélés (racionális növelés)
Márkarezonancia