Luokat: Kaikki

jonka Raili Soggar 5 vuotta sitten

429

Raseduse katkestamine

Emakaõõne puhastamine toimub lühiaegse narkoosi all tupe kaudu. Esmalt teostatakse günekoloogiline läbivaatus, et määrata kindlaks emaka suurus ja asend. Seejärel laiendatakse emakakaelakanalit ning eemaldatakse emakaõõnest loode ja looteosised.

Raseduse katkestamine

Võimalikud tüsistused ja ohud: 1) võib tekkida verejooks, mis on tingitud emaka kokkutõmmete häirumisest. Verejooksu peatamiseks kasutatakse emaka kokkutõmbeid tugevdavaid ravimeid. 2) võib tekkida emaka või emakakaela vigastus. Vigastuse oht on suurem, kui naine ei ole sünnitanud, patsiendil esinevad emaka väärarendid (nt. emaka vahesein) või emakaõõs on deformeerunud müoomisõlme(de) tõttu. Emakaseina vigastuse korral võib tekkida vajadus operatsiooniks ja hiljem võib see soodustada raseduste katkemisi. 3) võivad emakaõõnde jääda verehüübed ja/või looteosised. Mõlemal juhul on vajalik hiljem emakakaela uuesti laiendada ja emakaõõs veel kord puhastada. 4) võib tekkida emaka ja väikese vaagna organite põletik, mis vajab antibakteriaalset ravi. Risk põletike tekkeks on oluliselt suurem, kui esinevad sugulisel teel levivad haigustekitajad. 5) üksikutel juhtudel on võimalikud narkoosist tingitud tüsistused, mis on enamasti seotud ravimite ülitundlikkusega. 6) toidu ja joomise keelust mittekinnipidamisel on võimalik narkoosi ajal oksendamine, oksemasside sattumine hingamisteedesse ja lämbumisoht. 7) viljatus võib olla abordijärgsest põletikust tingitud hilisem tüsistus.

Protseduuri kulg Emakaõõne puhastus teostatakse lühiaegses narkoosis tupe kaudu. Esmalt teostatakse günekoloogiline läbivaatus, et täpsustada emaka suurus ja asend. Seejärel laiendatakse emakakaelakanalit spetsiaalsete laiendajatega ning eemaldatakse emakaõõnest loode ja looteosised. Vajadusel saadetakse saadud materjal uuringule. Protseduurijärgne periood Puhastuse järgselt viibitakse jälgimisel mõne tunni vältel. Kui olete narkoosist täielikult toibunud, võite haiglast lahkuda personali sellest eelnevalt informeerides.

Protseduuri kulg: arsti külastada 2-4 korral. Kõige tavalisem on 3 visiidist koosnev skeem: I visiidil manustate ambulatoorselt suu kaudu mifepristooni 1 tableti arsti, ämmaemanda või õe juuresolekul. Rasedus võib 3-5% juhtudest katkeda juba esimese tableti manustamise järgselt. II visiidil (36-48 h hiljem) saabutakse günekoloogia osakonna päevastatsionaari, kus manustatakse misoprostooli suu kaudu 2 tabletti või 4 tabletti tuppe. Haigla päevastatsioraari tuleb jääda 3-6 tunniks, kus 90% juhtudest toimub raseduse katkemine. Raseduse katkemise käigus tekivad valulikud emaka kokkutõmbed ja vereeritus tupest, mis on seotud raseduse katkemise protsessiga. Tugevate valude esinemisel manustatakse valuvaigistavaid ravimeid. III visiidil (10-15 päeva hiljem) tuvastatakse ambulatoorselt lõplik raseduse katkemine. Raseduse jätkumisel või mittetäielikul katkemisel on võimalik kas misoprostooli korduv kasutamine või kirurgiline sekkumine.

Kodune enesehoolitsus: Vereeritus võib esineda 2-4 nädalat (see pole menstruatsioon), sel perioodil pole seksuaalelu kondoomita soovitatav. Günekoloogilisele järelkontrollile peaks minema 2 nädala möödudes peale raseduse katkestamist. Eriti rohke vereerituse ja kaasneva palaviku või alakõhuvalude korral tuleks pöörduda haiglasse. Uus menstruatsioon peaks algama 1-2 kuu jooksul pärast raseduse katkestamist. Kui menstruatsioon ei ole selleks ajaks alanud, pöörduge põhjuse välja selgitamiseks arsti poole. Kondoomi ja rasedusvastaseid pille võib hakata kasutama kohe pärast mifepristooni ja misoprostooli manustamist. Enne emakasisese vahendi paigaldamist tuleb kinnitada raseduse katkemine.

Võimalikud tüsistused ja ohud: 1) rohke ja pikenenud vereeritus tupest 2) palavik võib tekkida 1-2 tunni jooksul pärast misprostooli manustamist. Kui palavik kestab üle 4 tunni või tekib järgmistel päevadel pärast misoprostooli manustamist, siis tuleb konsulteerida arstiga. 3) iiveldus ja oksendamine (võivad olla seotud ka rasedusega). Misoprostooli manustamise järgselt võib esineda kerge kõhulahtisus, mis reeglina ei vaja ravi. 4) võib esineda mööduvat peavalu, minestustunnet ja uimasust, mida ravitakse vajadusel sümptomaatiliselt. 5) väga harva dokumenteeritud emaka või emakamanuste põletikke. Kui diagnoositakse seesmiste suguteede põletik ja raseduse katkestamine on toimumata, teostatakse emakaõõne vaakumabrasioon ja määratakse antibiootikumravi.

Vastunäidustused: 1) kahtlus emakavälisele rasedusele või ebaselge põhjusega tuumori olemasolu emakamanustes 2) emakasisene vahend (eelnevalt eemaldada) 3) neerupealiste puudulikkus 4) pikaajaline hormoonravi kortikosteroididega 5) allergia toimeaine suhtes 6) antikoagulantravi või hüübimishäired 7) porfüüria diagnoos 8) dekompenseeritud hüpertensioon või südamepärgarteritõbi

Raseduse katkestamine

Kodune enesehooldus: 24 tunni jooksul pärast narkoosi ei ole lubatud juhtida autot ega teha muid kiiret reageerimist nõudvaid toiminguid. Narkoosiks kasutatud ravimid võivad aeglustada reaktsioonikiirust. Pärast emakaõõne puhastust võib 2 nädala jooksul esineda menstruatsioonitaoline veritsus tupest (see pole menstruatsioon). Günekoloogilisele kontrollile peaksite minema kahe nädala jooksul pärast raseduse katkestamist. Rohke vereerituse, palaviku või alakõhuvalude korral tuleb pöörduda tööpäevadel naistenõuandlasse arsti vastuvõtule või muul ajal haiglasse. Suguelu pole soovitatav 2 nädala jooksul pärast raseduse katkestamist. Uus oodatav menstruatsioon peaks algama 4-5 nädala pärast alates raseduse katkestamisest. Kui menstruatsioon pole alanud, pöörduge naistearsti poole põhjuse väljaselgitamiseks. Raseduse katkestamine ei välista rasestumise võimalust abordile järgneval kuul, mistõttu on vajalik rasestumisvastase vahendi kasutamine

Raseduse kirurgiline katkestamine on embrüo või loote eemaldamine emakaõõnest puhastamise teel (abrasioon): protseduurile eelneb arstlik visiit, mille käigus patsient saab nõustamist erinevate raseduse katkestamise meetodite osas ning talle tehakse järgmised uuringud: günekoloogiline läbivaatus, ultraheli raseduse suuruse kindlaksmääramiseks, tupe analüüsid põletikule, vereanalüüsid. Protseduuriks ettevalmistus kodus: 6 tundi enne protseduuri lõpetage tahke toidu ja jäägiga vedelike (piim, keefir, jogurt, viljalihaga mahl, kohv ja tee suhkruga) joomine. 2 tundi enne protseduuri lõpetage selgete vedelike (vesi, kohv ilma suhkruta, gaseerimata spordijoogid, tee) tarbimine. Protseduuri päeval ei tohi suitsetada, närida närimiskummi ega kasutada ravimeid.

Rasedust võib katkestada, kui see on kestnud vähem kui 12 nädalat. Kauem kui 12 ning vähem kui 22 nädalat kestnud raseduse võib katkestada, kui: 1) rasedus ohustab raseda tervist; 2) sündival lapsel võib olla raske vaimne või kehaline tervisekahjustus; 3) raseda haigus või tervisega seotud probleem takistab lapse kasvatamist; 4) rase on alla 15-aastane; 5) rase on üle 45-aastane.

Naise rasedust võib katkestada üksnes tema enda soovil.

Raseduse katkestamine on embrüo või loote eemaldamine emakaõõnest kirurgiliselt või ravimite manustamisega.

Raseduse katkestamine ravimite abil: protseduurile eelneb arstlik visiit, kus patsienti nõustatakse erinevate raseduse katkestamise meetodite osas ning teostatakse järgmised uuringud: günekoloogiline läbivaatus, ultraheli raseduse suuruse kindlaksmääramiseks, analüüsid emakakaelast, vereanalüüsid.

Meetodid: Rasedust võib katkestada kas operatiivselt või medikamentoosselt. Põhimeetodid on emakakaela laiendamine ja vaakumabratsioon maksimaalselt 12 nädalat kestnud raseduse katkestamisel ja pärast seda medikamentoosne katkestamine prostaglandiinidega.

Raseduse katkestamine mujal Euroopas: Raseduse katkestamisi tehaks kõikides maades ja kultuurides, sõltmata sellest, kas see on lubatud või mitte. Väga piirav seadusandlus ei mõjuta katkestamiste hulka, kuid mõjutab palju naiste tervist ja surevust: ebaseaduslike abortide tagajärjel sureb maailmas umbes 200 000 naist aastas.

Eelnev nõustamine: Rasedust katkestada soovivale naisele või tema seaduslikule esindajale peab tervishoiutöötaja enne raseduse katkestamist selgitama raseduse katkestamise bioloogilist ja meditsiinilist olemust ning sellega seonduvaid riske, sealhulgas võimalikke tüsistusi. Rasedat naist, rasedust katkestada soovivat naist või tema seaduslikku esindajat peab tervishoiutöötaja vajaduse korral teavitama psühholoogilise või muu asjakohase nõustamise võimalustest.

Kasutatud allikad: https://www.riigiteataja.ee/akt/RKSS Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seadus (25.10.2019) Ehrenberg, A., Kirss, F., Parve, M., Kirss, A., Poolamets, O. Sünnitusabi ja günekoloogia. AS Medicina. (2003). Kadastik, Ü., Rull, K. Raseduse kirurgiline katkestamine. Kliinikumi patsiendiinfo. (2016). https://www.kliinikum.ee/naistekliinik/et/naistehaigused-ja-protseduurid/protseduurid/82-raseduse-katkestamine-ravimite-abil Raseduse katkestamine ravimite abil. Kliinikumi infoleht.