Catégories : Tous - театр - конфлікт - родина

par Victoria Drobovych Il y a 3 années

685

Ляльковий Дім

Генрік Ібсен, основоположник нового напрямку в європейській драматургії, створив визначну п'єсу "Ляльковий дім", також відому як "Нора". Дія розгортається навколо родини головної героїні Нори, яка переживає складні часи в переддень Різдва.

Ляльковий Дім

Ляльковий Дім

П’єса Генріха Ібсена "Ляльковий дім" («Нора»), як і багато інших його творів, починається драматичною ситуацією з життя родини. У переддень Різдва головна героїня Нора розповідає подрузі про призначення свого чоловіка директором банку. Це її перемога, адже передувала цьому настирна боротьба за його здоров'я, за щирі родинні стосунки. Інтрига в тому, що справжню ціну успіху приховано...


Аналіз твору

Автор – Генрік Ібсен

Рік написання – 1879

Жанр – соціально-психологічна драма.

Тема: духовне пробудження людини, її прагнення до вільного прояву себе як особистості.

Ідея – заклик до збереження сімейних і відновлення загальнолюдських цінностей.

Урок-аналіз твору
Проблематика твору

«Ляльковий дім» — це соціально-психологічна драма. Ідея твору полягає в заклику зберегти щирі сімейні відносини, відродити в собі загальнолюдські цінності, такі як правда, совість, любов і честь.

Історія написання твору

П’єса задумана в 1878 році (перші начерки з заголовком «Начерки до сучасної трагедії» датовані 19 жовтня). Ібсен прагнув в класичній формі трагедії висловити сучасні проблеми. Написано ж твір у 1879 році.


Відео-урок
Презентація

Інструктивно-методичні матеріали для детального ознайомлення з темою.

Біографія Генріка Ібсена

Норвезький письменник, зачинатель європейської нової драматургії. Життя його було нелегким: ще в дитинстві він зазнав матеріальних нестатків (батько збанкрутував і Генрік з 8 років працює учнем аптекаря). Свою першу п'єсу написав у 20 років, вона створювалася у вільний від роботи час — уночі. П'єса успіху не мала, але Ібсена помітили, і вже в 23 роки йому (на той час студенту університету) пропонують стати директором Норвезького театру у Бергені.

Завдяки діяльності Ібсена утверджувався новий тип театру, ним були висунуті сучасні естетичні принципи: актуальність проблеми, зближення драми з життям, показ подій через інтелектуально-аналітичне осмислення, принцип відкритого фіналу. Відкритий фінал, або ж незавершена кінцівка, представлений в п'єсі "Ляльковий дім" (1879), де розв'язка (фінал) по суті є постановкою нового питання, конфлікт не розв'язується, а загострюється. Так Ібсен намагався наблизити театральне мистецтво до життя, запросити глядача до дискусії у вирішенні актуальних проблем.


Найголовніші пункти
Відео-біографія
Генрік Ібсен

Другорядні персонажі твору

Характеристика образів “Ляльковий дім” – Доктор Ранк, Крогстад допоможе розкрити їх характер, визначити риси вдачі героїв Генріка Ібсена.

Система образів

Торвальд - чоловік чи лялькар?

Торвальд Хельмер, колишній адвокат, на по­чатку дії п’єси стає директором Акціонерного банку. Має бездоганну службову репутацію, чудовий затишний дім, люблячу дружину та дітей. На перший по­гляд — цілком позитивна людина.

Уривок з вистави
Цікавинки

Він впевнений у собі: «…У мене вистачить мужнос­ті і сил… я така людина, яка все може взяти на себе»

Нора - жінка чи лялька?

Образ Нори в творі “Ляльковий дім” уособлює – жінку турботливу, ласкаву і ніжну до дітей, чоловіка, лікара Ранка, служанки. Але це лише “вершина айсберга” насправді воно не така і щаслива… Образ Нори викликає бажання співчувати цій жінці, дивуватися її безпорадності, зрозуміти її дії, але ж ніяк не засуджувати її.

Відео-аналіз
Монолог Нори
Теорія

Нора Хельмер – центральний персонаж п’єси “Ляльковий дім”, дружина адвоката Хельмера, має, здається, все необхідне для щастя: коханого чоловіка, дітей, будинок.