Kategóriák: Minden - республіка - битва - війна

a Ольга Базилевич 7 éve

1702

Національно-визвольна війна

Війна 1648-1657 років стала важливою віхою в історії України, відзначеною численними битвами між козацькими військами і польською армією. Серед ключових зіткнень виділяються Пилявецька, Батозька, Жовтоводська, Корсунська та Берестецька битви.

Національно-визвольна війна

Національно-визвольна війна (1648-1657рр.)

Головні битви

Батозька битва

22-23 травня 1652 р. Б. Хмельницький у битві під Батогом вщент розгромив 30 тисячне польське військо. Фактично було відновлено дію Зборівського договору.

Битва під Батогом
Берестецька битва

 Поразка у битві під Берестечком (червень 1651 р.) негативно вплинула на бойовий дух козацької армії.

Берестечко
Пилявецька битва

13 вересня 1648 р. козацьке військо здобуло перемогу над поляками в битві під Пилявцями.

Битва під Пилявцями
Корсунська битва

Перші перемоги повсталі здобули в битвах на Жовтих Водах 5-6 травня 1648 p. і під Корсунем 16 травня 1648 р.

Перемога під Корсунем
Жовтоводська битва

Перші перемоги повсталі здобули в битвах на Жовтих Водах 5-6 травня 1648 p. і під Корсунем 16 травня 1648 р.

Уривок з фільму"Вогнем і мечем"

Причини війни

Особисті

1646 року відбулася подія, що значною мірою вплинула на перебіг історичних подій. За відсутності господаря на Суботів здійснив напад чигиринський підстароста Д.Чаплинський, який, пограбувавши хутір, убив його наймолодшого сина та забрав жінку, з якою мав намір одружитися овдовілий Богдан.

Суботів на карті
Соціальні
"Панщина"
Релігійні

Після Берестейської церковної унії 1596 р. польська шляхта планомірно і цілеспрямовано запроваджувала серед українського населення католицизм.


Берестейська унія
Політичні

Більша частина українських земель входила до складу Речі Посполитої, феодальне право якої відрізнялося особливою жорстокістю, а державні закони обмежувалися всевладдям магнатів і місцевої адміністрації.


Українські землі в складі Речі Посполитої

Наслідки війни

Вплив на культуру

Події Національно-визвольної війни знайшли своє відображення в багатьох творах мистецтва, зокрема в літературі, живописі, кінематографі.

Фільм "Вогнем і мечем"
Утворення козацької республіки

М. Грушевський, І. Крип'якевич, Д. Дорошенко та ін. вважають головним наслідком національно-визвольної війни (1648—1657 рр.) відновлення державності українського народу і завершення, в основному, процесу формування Української національної держави — Української козацької республіки.

Гетьманщина
Соціально-економічні зміни

Хмельниччина чимало змінила міжнародно-політичну систему Східної Європи, а також внесла певні зміни в соціально-економічну структуру Козацько-Гетьманської України (в основному було ліквідовано велике й середнє землеволодіння феодалів Речі Посполитої та в деякій мірі кріпацтво; набула поширення козацько-селянська земельна власність), створила нову провідну верству — козацьку старшину.

Козацька старшина
Значні людські втрати

За приблизними оцінками в період війни 1648—1667 років загинуло до 300 тисяч українців.

Страта полонених під Батогом

Міждержавні договори

Віленське перемир'я

Віленське перемир'я 1656 — перемир'я, укладене 24 жовтня 1656 у місті Вільно (тепер Вільнюс, Литва) між Річчю Посполитою і Московською державою.

Віленське перемир"я
"Березневі статті"

8 січні 1654 р. в Переяславі спочатку відбулася старшинська рада, а згодом Генеральна військова рада. Було вирішено, що Гетьманщина перейде під протекторат

 

 Росії при збереженні основних прав і вольностей Війська Запорозького. Усні домовленості в Переяславі і затверджені в березні цього ж року в Москві документи утворили систему норм відносин між Гетьманщиною і Росією, відомі в літературі як Переяславський договір 1654 р.

Переяславська рада
Білоцерківський договір

Поразка у битві під Берестечком (червень 1651 р.) негативно вплинула на бойовий дух армії. Хоч бої під Білою Церквою у вересні 1651 р. показали, що польська армія не в змозі подолати козаків, але й Б. Хмельницький мав замало сил для наступу, а також не був певен у надійності кримського хана, який міг стати на бік Польщі. Усе це змусило обидві сторони до переговорів, які закінчилися укладенням 18 вересня 1651 р. невигідної для України Білоцерківської угоди.

Гетьманщина за Білоцерківським договором
Зборівський договір

8 серпня 1649 р. Б. Хмельницький і польський король Ян Казимир підписали Зборівський мирний договір. Його зміст фактично означав, що польський уряд вперше визнав автономію

 

 (самоврядування) української козацької держави в межах Речі Посполитої на території трьох воєводств - Київського, Брацлавського і Чернігівського.

Гетьманщина за Зборівським договором
Бахчисарайський договір

Іслам Гірей ІІІ