Kategóriák: Minden - форми - порядок

a Марина Довгалець 4 éve

1036

Минулий час у німецькій мові

У німецькій мові складне минуле час вимагає використання допоміжних дієслів, зокрема "haben". Ця форма необхідна для створення речень з перехідними, зворотними та безособовими дієсловами.

Минулий час у німецькій мові

Минулий час у німецькій мові

Perfekt vs. Präteritum

Коли використовувати Präteritum та Perfekt?


Перфект завжди використовується в розмовній мові.

Майже завжди використовується Претерітум у розмовній мові (література, новини, офіційні листи).

На Facebook & Co: при спілкуванні з друзями, колегами і тощо, використовується Перфект. Тому що це – комунікація!

Чи Перфект використовується більше, або ж менше, залежить від регіону Німеччини. В основному, чим далі на північ, тим більше використовується Претерітум. Але ця відмінність з часом зникає!

Наприклад, у швейцарсько-німецькій мові взагалі не існує Präteritum!

Приклади
Perfekt
Präteritum

Побудова речення у Präteritum

У простому минулому часі, як і у теперішньому, речення може бути простим та мати одне дієслово, а може кілька. У випадку, коли є лише одне дієслово - ставимо його на друге місце. Наприклад: Ich war in Berlin. - Я був у Берліні. Er las das Buch. - Він прочитав книгу.

У реченні з одним дієсловом, яким є модальне, діють ті самі правила. Наприклад: Wir wollten ein Eis. - Ми хотіли морозива.

Речення може мати два дієслова. У такому випадку лише одне дієслово отримує форму Präteritum і займає друге місце у речення, інше стоїть на отанньому місці у інфінітиві. Наприклад: Du musstest lernen. - Ти повинен був вчитись. Die Kinder durften gestern Abend ins Kino gehen. - Дітям дозволили вчора ввечері піти в кіно.

З двома дієсловами
З модальним дієсловом
Просте речення

Створення форми дієслова Präteritum

Простий минулий час (Präteritum) вживається у розповідях про минулі події та в писемній мові.

Для побудови речення за допомогою цього виду минулого часу потрібно використовувати правильну форму дієслова. Вона утворюється різними способами. Це залежить від групи, до якої належить дієслово.

Групи дієслів:

Модальні дієслова

Модальні дієслова мають нову форму у простому минулому часі. Наприклад: wollen - wollten, dürfen - mögen - möchten.

Сильні дієслова

Сильні дієслова змінюють кореневий голосний. Наприклад: lesen (читати) - lasen (читав/прочитав), treffen (зустрічати) - trafen (зустрів). Перша і третя особи однини часто не мають закінчення. Наприклад: ich las, du lasest, er/sie/es las, wir lasen, ihr last, sie/Sie lasen.

Gestern las ich ein Buch, das "Bitterschokolade" heißt. - Вчора я прочитав книгу, вона називається "Гіркий шоколад".

Слабкі дієслова отримують суфікс "-ten" до основи інфінітива. Вони отримують закінчення, як у теперішньому часі, окрім третьої особи однини. Відмінювання дієслів для 1 та 3 основи однини завжди збігаються. Наприклад: kaufen (інфінітив у теперішньому часі) - kauften (форма інфінітиву у простому минулому часі). Приклад відмінювання у Präteritum: ich kaufte, du kauftest, er/sie/es kaufte, wir kauften, ihr kauftet, sie/Sie kauften.

Якщо корінь дієслова закінчується на d, t, m, n, то перед закінченням стоїть "e". Наприклад: arbeiten - arbeiteten. У такому випадку дієслово відмінюється у Präteritum таким чином: ich arbeitete, du arbeitetest, er/sie/es arbeitete, wir arbeiteten, ihr arbeitetet, sie/Sie arbeiteten.

Побудова форми Pertizip 2

Partizip 2 (Партіцип 2) - особлива форма дієслова, що використовується для побудови речення у складному минулому часі. Вона стоїть на останньому місці у реченні з простим порядком слів. У складному минулому часі потрібне також допоміжне дієслово (haben або sein).

Partizip 2 будується різним чином залежно від групи дієслів (слабкі, особлива група слабких дієслів, Präterito-Präsentia, неправильні, сильні).

Präterito-Präsentia
Неправильні
Слабкі дієслова

Sein

Sein - допоміжне дієслово, яке використовують для побудови речення у складному минулому часі. Воно відмінюється згідно з родом, числом і відмінком підмета та завжди стоїть на другому місці.

За допомогою дієслова "sein" минулий час утворюють речення з такими групами дієслів словами:

  1. неперехідні дієслова, що позначають рух.
  2. неперехідні дієслова, що позначають зміну стану предмета чи особи.
  3. особлива група дієслів (sein, werden, bleiben, begegnen, passieren, geschehen, gelingen, misslingen, folgen)
Особлива група

Особлива група дієслів - дієслова, що завжди вживаються з "sein".

Сюди належать такы дыэслова:

  1. sein - бути. Наприклад: Ich bin in Deutschland gewesen. - Я був у Німеччині.
  2. werden - ставати. Наприклад: Es ist dunkel geworden. - Стало темно.
  3. bleiben - залишитися. Наприклад: Ich bin zu Hause geblieben. - Я залишилась вдома.
  4. begegnen - випадково зустріти. Наприклад: Gestern bin ich ihr begegnet. - Вчора я випадково її зустріла.
  5. passieren - відбуватися. Наприклад: Was ist passiert? - Що відбулось?
  6. geschehen - траплятися. Наприклад: Das Wunder ist geschehen. - Чудо трапилось. 
  7. gelingen - вдаватись. Наприклад: Die Stunde ist gelungen. - Урок вдався.
  8. misslingen - невдаватись. Наприклад: Der Versuch ist misslungen. - Спроба невдалась. 
  9. folgen - слідувати. Наприклад: Ich bin deinem Rat gefolgt. - Я послідувала твоїй пораді.
Зміна стану

Для неперехідні дієслів, що позначають зміну стану предмета чи особи допоміжним дієсловом завжди є "sein". "Sein" займає у реченні друге місце та узгоджується у роді, числі і відмінку з підметом. Наприклад: Das Kind ist eingeschlafen. - Дитина заснула. Das Fleisch ist verdorben. - М'ясо зіпсувалось.

Рух

Для неперехідні дієслів, що позначають рух допоміжним дієсловом завжди є "sein". "Sein" займає у реченні друге місце та узгоджується у роді, числі і відмінку з підметом. Наприклад: Er ist nach Hause gegangen. - Він пішов додому. Er ist nach Berlin gefahren. - Він поїхав у Берлін.

Дієслова з haben

Допоміжне дієслово "haben" потрібне лише для побудови речення у складному минулому часі. Воно вживається з деякими групами дієслів:

перехідні - дієслова, що відповідають на запитання кого? що? Наприклад: Wir haben diesen Text gelesen. - Ми прочитали цей текст. Der Student hat einen Fehler gemacht. - Студент зробив помилку.

зворотні - дієслова із займенником "sich" (постфіксом"-ся(-сь)" в українській мові), які виражають зворотну дію. Наприклад: Ich habe mich an diesem Tisch gesetzt. - Я сіла за цей стіл. Hast du dich gewascht? - Ти помився?

безособові - дієслова, що не вказують на те, що дію виконала особа. Наприклад: Es hat gestern geregnet. - Вчора дощило. Es hat geklopft. - Постукали.

У реченні в складному минулому часі "haben" ставимо на друге місце та повністю узгоджуємо у роді, числі і відмінку з підметом.

Безособові
Зворотні
Перехідні