によって Марина Довгалець 4年前.
1045
もっと見る
Коли використовувати Präteritum та Perfekt?
Перфект завжди використовується в розмовній мові.
Майже завжди використовується Претерітум у розмовній мові (література, новини, офіційні листи).
На Facebook & Co: при спілкуванні з друзями, колегами і тощо, використовується Перфект. Тому що це – комунікація!
Чи Перфект використовується більше, або ж менше, залежить від регіону Німеччини. В основному, чим далі на північ, тим більше використовується Претерітум. Але ця відмінність з часом зникає!
Наприклад, у швейцарсько-німецькій мові взагалі не існує Präteritum!
У простому минулому часі, як і у теперішньому, речення може бути простим та мати одне дієслово, а може кілька. У випадку, коли є лише одне дієслово - ставимо його на друге місце. Наприклад: Ich war in Berlin. - Я був у Берліні. Er las das Buch. - Він прочитав книгу.
У реченні з одним дієсловом, яким є модальне, діють ті самі правила. Наприклад: Wir wollten ein Eis. - Ми хотіли морозива.
Речення може мати два дієслова. У такому випадку лише одне дієслово отримує форму Präteritum і займає друге місце у речення, інше стоїть на отанньому місці у інфінітиві. Наприклад: Du musstest lernen. - Ти повинен був вчитись. Die Kinder durften gestern Abend ins Kino gehen. - Дітям дозволили вчора ввечері піти в кіно.
Простий минулий час (Präteritum) вживається у розповідях про минулі події та в писемній мові.
Для побудови речення за допомогою цього виду минулого часу потрібно використовувати правильну форму дієслова. Вона утворюється різними способами. Це залежить від групи, до якої належить дієслово.
Групи дієслів:
Модальні дієслова мають нову форму у простому минулому часі. Наприклад: wollen - wollten, dürfen - mögen - möchten.
Сильні дієслова змінюють кореневий голосний. Наприклад: lesen (читати) - lasen (читав/прочитав), treffen (зустрічати) - trafen (зустрів). Перша і третя особи однини часто не мають закінчення. Наприклад: ich las, du lasest, er/sie/es las, wir lasen, ihr last, sie/Sie lasen.
Gestern las ich ein Buch, das "Bitterschokolade" heißt. - Вчора я прочитав книгу, вона називається "Гіркий шоколад".
Слабкі дієслова отримують суфікс "-ten" до основи інфінітива. Вони отримують закінчення, як у теперішньому часі, окрім третьої особи однини. Відмінювання дієслів для 1 та 3 основи однини завжди збігаються. Наприклад: kaufen (інфінітив у теперішньому часі) - kauften (форма інфінітиву у простому минулому часі). Приклад відмінювання у Präteritum: ich kaufte, du kauftest, er/sie/es kaufte, wir kauften, ihr kauftet, sie/Sie kauften.
Якщо корінь дієслова закінчується на d, t, m, n, то перед закінченням стоїть "e". Наприклад: arbeiten - arbeiteten. У такому випадку дієслово відмінюється у Präteritum таким чином: ich arbeitete, du arbeitetest, er/sie/es arbeitete, wir arbeiteten, ihr arbeitetet, sie/Sie arbeiteten.
Partizip 2 (Партіцип 2) - особлива форма дієслова, що використовується для побудови речення у складному минулому часі. Вона стоїть на останньому місці у реченні з простим порядком слів. У складному минулому часі потрібне також допоміжне дієслово (haben або sein).
Partizip 2 будується різним чином залежно від групи дієслів (слабкі, особлива група слабких дієслів, Präterito-Präsentia, неправильні, сильні).
Sein - допоміжне дієслово, яке використовують для побудови речення у складному минулому часі. Воно відмінюється згідно з родом, числом і відмінком підмета та завжди стоїть на другому місці.
За допомогою дієслова "sein" минулий час утворюють речення з такими групами дієслів словами:
Особлива група дієслів - дієслова, що завжди вживаються з "sein".
Сюди належать такы дыэслова:
Для неперехідні дієслів, що позначають зміну стану предмета чи особи допоміжним дієсловом завжди є "sein". "Sein" займає у реченні друге місце та узгоджується у роді, числі і відмінку з підметом. Наприклад: Das Kind ist eingeschlafen. - Дитина заснула. Das Fleisch ist verdorben. - М'ясо зіпсувалось.
Для неперехідні дієслів, що позначають рух допоміжним дієсловом завжди є "sein". "Sein" займає у реченні друге місце та узгоджується у роді, числі і відмінку з підметом. Наприклад: Er ist nach Hause gegangen. - Він пішов додому. Er ist nach Berlin gefahren. - Він поїхав у Берлін.
Допоміжне дієслово "haben" потрібне лише для побудови речення у складному минулому часі. Воно вживається з деякими групами дієслів:
перехідні - дієслова, що відповідають на запитання кого? що? Наприклад: Wir haben diesen Text gelesen. - Ми прочитали цей текст. Der Student hat einen Fehler gemacht. - Студент зробив помилку.
зворотні - дієслова із займенником "sich" (постфіксом"-ся(-сь)" в українській мові), які виражають зворотну дію. Наприклад: Ich habe mich an diesem Tisch gesetzt. - Я сіла за цей стіл. Hast du dich gewascht? - Ти помився?
безособові - дієслова, що не вказують на те, що дію виконала особа. Наприклад: Es hat gestern geregnet. - Вчора дощило. Es hat geklopft. - Постукали.
У реченні в складному минулому часі "haben" ставимо на друге місце та повністю узгоджуємо у роді, числі і відмінку з підметом.