Categorie: Tutti - rahvatervis - tervisemõjurid

da Sofia Rovno mancano 2 anni

722

Rahvatervis mõistekaart

Rahvatervis ühendab teaduse ja kunsti, keskendudes haiguste ennetamisele, eluea pikendamisele ning vaimse ja füüsilise tervise edendamisele ühiskonna organiseeritud jõupingutuste kaudu.

Rahvatervis mõistekaart

Rahvatervis ( rahva - rahvus, tervis - terviklik, terve ) - on teadus ja kunst haiguste ennetamiseks, eluea pikendamiseks ning vaimse ja füüsilise tervise edendamiseks ja tugevdamiseks ühiskonna organiseeritud jõupingutuste kaudu.

Rahvatervise alased tegevused

On jaotud:
Teisesed ennetusstrateegiad -haiguse varajane avastamine ja ravi.
Kolmandad ennetusstrateegiad -töövõimetuse vältimine ja teovõime taastamine.
Esmased ennetusstrateegiad -edendada ja kaitsta tervist ja vältida haigusi.
Eestis on määratletud riigi tasandil:
Rahvatervisepoliitika arendamine
Paikkonna mobiliseerimine ja arendamine
Rahvatervisealased uuringud uute lahenduste väljatöötamiseks
Valmisolek katastroofideks ja kriisiolukordades tegutsemiseks
Pakutavatele teenustele juurdepääsu ja teenuste kvaliteedi tagamine
Keskkonna ja tööohutuse tagamine (toit, vesi, tööohutus)
Epideemiate ennetamine ja kontrollimine
Elanikkonna tervisliku seisundi jälgimine ja monitooring (teostab suures osas Terviseamet ja Tervise Arengu Instituut)

Tervisedendus ( ing.k. health promotion ) - on defineeritud kui inimese tervistväärtustava ja soodustava käitumise ja elulaadi kujundamine ning tervisttoetava elukeskkonna sihipärane arendamine (Rahvatevrise seadus 1995).

Ottawa Harta 1986.a tervisedenduse deklaratsioonis toodi esmakordselt välja viis peamist tegevusvaldkonda parema tervise tagamisel rahvastiku tasandil:
Terviseteenistuste ümberorienteerimine (reorientatsioon preventiivsetele teenustele)
Isiklikude oskuste ja teadmiste arendamine
Kogukonna osa tervise tagamisel suurendamine
Tervistsoodustava elukeskkonna loomine
Tervist toetava poliitika kujundamine
Terviseedendamise vahendid (Rahvatervise seadus):
Tervist soodustava elukeskkonna kujundamine
Eluviisi mõjutamine ja käitumisriski vähendamine
Tervistavate teenuste arendamine
Terviseteabe levitamine ja tervislike eluviiside motiveerimine
Tervisekasvatus ja terviseõpetus haridusprogrammide osana

Meditsiin ( lad.k. medicina/ars medicina - "ravimise kunst" )

Terviseteadused (Ennetus, tervisedendus)
-on uurimisobjektiks rahvastikurühm; -on probleemiks rahvastikurühma tervise hindamine, k.a. need liikmed, kes ise ei otsi meditsiiniabi, kuid kelle tervisele antud uuringud kasu tooks.
Kliiniline meditsiin ( Ravi, taastus )
-on suunatud indiviidide meditsiinilisele teenindamisele; -kuulub tavaliselt haige inimene, kes pöördub ise tervishoiutöötajate poole või suunatakse ravile.

Tervisemõjurite mudelid

Barclay ja Fleming`i tervisemõjurite mudel Jagatakse tervist mõjutavad tegurid neljaks, missugused on omavahel seotud ning nende toime tervisele on kompleksne :
Sotsiaalsed (rahu ja turvalisus, paikkond, personaalsed suhted)
Keskkondlikud (kodu- ja töökeskkond, füüsikaline keskkond)
Majanduslikud (töö, sissetulek ja sotsiaalne positsioon, haridus)
Personaalsed (millised kujunevad sotsiaalsete normide poolt kultuurikeskkonnas, n. eluviis,sünnikoht, sugu jne)
Tarlov’i tervisemõjurite mudel Mudeli põhjus on rahvastiku tervise olukord sõltuv peamiselt just sotsiaalsetest tervisemõjuritest (poliitiline, sotsiaalne ja majanduskeskkond), mille tulemus on inimese käitumine ja eluviis. Liigitatakse rahvastiku tervise mõjurid nelja kategooriasse:
Sotsiaalsed mõjurid
Terviskäitumine
Tervishoid ehk meditsiiniabi
Geenid ja bioloogia
Ryan ja Travis`e tervise determinatide mudel („ jäämäe mudeli“) Jäämäe veepinnal näha olev osa peegeldab rahvastiku tervise olukorda. Vee all olevas osas peituvad tegurid, mis mõjutavad rahvastiku tervise seisundit. Mida lähemal on tervist mõjutavad tegurid veepinnale, seda kergem on nende mõju hinnata.
Mudel näitab, et kui me keskendume tervisedenduses ainult elanikkonna teadlikuse tõstmisele, oskuste arendamisele ja teavitamisele , siis see ei ole efektiivne, puudutab vaid mõningaid tervisemõjureid ning ei anna oodatavaid tulemusi.
Dahlgren ja Whitehead’i tervisemõjurite mudel Mudelis on välja toodud inimeste tervist mõjutavad üldised sotsiaal- majanduslikud, kultuuri ja keskkonna tingimused, sotsiaalsed ja ühiskonna mõjurid, elu- ja töötingimused, individuaalse eluviisi ja bioloogilised mõjurid
Mudel näitab, et ka indiviidide käitumine tuleneb neist sotsiaalsetest (ühiskond, riik, poliitika) ja keskkondlikest tingimustest, millises indiviid elab, õpib ja töötab.

Tervise determinandid ( lad.k. "determinans" - piirama, eraldama )

Peamised tervisemõjurid (WHO 1986.a käsitluse järgi)
Võrdsus
Sotsiaalne õiglus
Stabiilne ökosüsteem
Eluks vajalike ressursside olemasolu ja säilimine
Sisetulek
Toit
Haridus
Eluase
Rahu
TAI definitsioon: on tegurid, mis kutsuvad üksikisiku, grupi või rahvastiku tervises esile muutusi kas paremas või halvemas suunas
Bioloogilised tervisemõjurid (vanus, sugu, pärilikkus, kehakaal, vererõhk jne)
Keskkondlikud tervisemõjurid (füüsiline, bioloogiline, sotsiaalne, kultuuriline jne.)
Käitumuslikud tervisemõjurid (toitumine, kehaline aktiivsus, tubaka ja alkoholi tarbimine, seksuaalkäitumine, liikluskäitumine jne.)
Sotsiaalmajanduslikud tervisemõjurid (haridus, töö, sissetulek, etnilisus, sotsiaalne toetus jne.)
Poliitilised ja kultuurilised tervisemõjurid (poliitilised otsused, demokraatia, kultuur jne.)
WHO definitsioon: on personaalsed, sotsiaalsed, kultuurilised, majanduslikud ja keskkondlikud tegurid, mis mõjutavad tervisestaatust nii indiviididel kui ka rahvastikus
Tervishoid (10%)
Keskkond (20%)
Eluviis (50%)
Geneetika (20%)

Salutogenees ( lad.k. "salus" - tervis, "genesis" – teke ) - on muutuv suurus, mis halveneb või paraneb erinevate tervisemõjurite toimel ja määrab keerulistes, rasketes ja stressirikastes olukordades inimese toimetulekuoskused.

Haigus ( ing.k. "desaise" - ebamugavus- või raskustunnet ) - on olukorda, mis põhjustab inimesele kahju või valu.

Patogenees (ladina keeles pathos = haigus, kannatus; kreeka keeles genesis = „sünd“, „põhjus“, „areng“) - on õpetus haiguse arengust.

Tervise kontseptsioonid - on oluline selleks, et tervisevaldkonnas adekvaatselt töötada ning näha neid mõjureid, mille muutmine aitab kaasa optimaalse tervise saavutamisele

Akadeemiline -nähakse tervist kui indiviidi bioloogiliste, psühholoogiliste, sotsiaalsete, keskkonna, poliitika, majanduse aspektide omavaheliste mõjude tulemust; -on seotud kahe suure teadusvaldkonnaga: psühholoogia ja sotsioloogiaga; -kogukonnateadused selles kontseptsioonis mõjutavad ka inimeste tervist.
Meditsiiniline -tervis käsitletakse haiguse puudumisena, jättes kõrvale muud tegurid; -on palju kritiseeritud; -mudel ignoreerib sotsiaalseid, kultuurilisi, käitumuslikke, keskkondlikke ning teisi tegureid, mis tervist mõjutavad.
Funktsionaalne -tervist mõistetakse kui organismi suutlikkust täita ühiskonnas oma rolli; -nõuab kokkulepitud väärtushinnangute olemasolu; -sõltub seetõttu palju ühiskonna väärtushinnangutest, mida loetakse normaalseks funktsioneerimiseks.
Statistiline -tervist määratletakse biomeditsiiniliste näitajate alusel; -inimene on statistiliselt haige siis, kui biomeditsiiniliste näitajad esinevad neis normist kõrvalekalle.

Tuleneb sõnast "tervis"

on seotud suutlikkusega kontrollida elukorraldust ja tervisemõjureid (Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) lisanud tervisekäsitlusele funktsionaalne tähendus, 1990-ndast aastast)
on täielik füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund ning mitte vaid puuete ja haiguste puudumine (koostatud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) poolt, 1948-ndast aastast )