Categorie: Tutti

da Julia Izabela mancano 11 anni

438

ROZTWORY I ICH RODZAJE

Roztwory są układami wieloskładnikowymi, składającymi się z rozpuszczalnika oraz substancji rozpuszczonej. Mogą występować w formie gazowej, ciekłej i stałej, zależnie od stanu skupienia.

ROZTWORY I ICH RODZAJE

ROZTWORY I ICH RODZAJE

Roztwory ciał stałych w cieczach

Ich powstawanie jest wynikiem możliwości penetracji ciała stałego przez cząsteczki cieczy oraz powstające w trakcie tego procesu oddziaływania między nimi. Reguły, wg których można w miarę łatwo przewidzieć jaki związek chemiczny rozpuści się w jakim rozpuszczalniku, są opisane w haśle rozpuszczalnik.

Podział roztworów:

Ze względu na zawartość substancji rozpuszczonej w roztworze:
-roztwory nasycone -roztwory nienasycone -roztwory przesycone

ROZTWORY NASYCONE otrzymujemy gdy w określonej ilości rozpuszczalnika i w określonej temp. możemy z reguły rozpuścić ściśle określoną ilość substancji.

Ze względu na stan skupienia wyróżniamy roztwory:
-gazowe: np. powietrze -ciekłe: np. ocet, mleko -stałe: np. szkło, stopy metali

Roztwory cieczy w cieczy

Ciecze nie mieszają się wcale (np. olej i woda), lub jeśli mieszają się, to bez ograniczeń (np. woda i alkohol etylowy) lub w pewnym zakresie. Mieszaniny trzech lub więcej cieczy tworzą często złożone układy fazowe, w których, zależnie od stężenia poszczególnych składników występują momenty, gdy istnieje roztwór jednorodny, gdy powstają dwie fazy, składające się z dwóch różnych roztworów, lub wszystkie trzy składniki całkowicie się rozdzielają.

Roztwory

są to układy wieloskładnikowe. Każdy roztwór składa się z rozpuszczalnika, czyli fazy rozpraszającej, oraz przynajmniej jednej substancji rozpuszczonej, czyli fazy rozproszonej.
są to mieszaniny optycznie jednorodne