by Оксана Кучинська 3 years ago
736
More like this
То був дебют Дефо-романіста ‒ і це майже в 60 років, коли життя вже нібито прожив, ‒ адже до цього віку В. Шекспір навіть не дожив! Щоправда, до того часу Дефо вже відбувся як публіцист, перу якого належать чи то дві-три, чи то усі п’ять сотень творів із найрізноманітніших питань. Надихнувшись успіхом «Робінзона Крузо» і зробившись, нарешті, професійним письменником, поставивши цю справу на потік, Дефо написав потім ще цілу низку романів, серед яких два томи продовження «Робінзона», ‒ романів, переважно цілком добротних, ‒ однак ім’я своє плідний автор збезсмертив усього одним лише творінням.
Найцікавіше, що спочатку жоден лондонський видавець не хотів друкувати цей шедевр. Зате коли книга була видана, успіх її був швидкий і просто-таки запаморочливий. Її не лише сотні разів перевидавали та перекладали усіма мовами; як відзначав один із біографів Дефо: «Друкарська фарба на сторінках «Робінзона» ще не просохла, а вже стали наслідувати його». Цілу величезну бібліотеку присвячено всебічному тлумаченню цієї книжки.
Якщо говорити безпосередньо про героя романів Даніеля Дефо, то у нього є реальний прототип - відомий шотландський моряк Олександр Селкірк, який у 27 років під час подорожі до берегів Південної Америки посварився з капітаном свого судна містером Страдлінг і в стані афекту зажадав негайно висадити його на безлюдному острові. Чотири роки і чотири місяці він провів на острові Мас-а-Тьера, розташованого недалеко від узбережжя Чилі, після чого повернувся додому. До речі, нині цей острів носить ім'я Робінзона Крузо, а острів, розташований неподалік від нього, - самого Олександра Селкирка. Саме з нього Даніель Дефо і списав свого легендарного Робінзона.
Початок роману про Робінзона, який було видано в журналі «Ясная поляна» і підписаний Львом Толстим, швидше нагадує російську казку. У переробленому Олександрою Анненською романі про Робінзона, головний герой по суті слабка людина, але інтелектуальна та освічена. В 1880 році з’являється книга Олександра Яхонтова «Приключение Робинзона Крузо». Ще однією переробкою роману є твір Миколи Блінова «Жизнь Робинзона. В чем счастье?» (1879). А в 1925 році виходить роман Злати Ліліної в якому Робінзон Крузо – первісна людина, яка не знає ні що таке цивілізація, власний дім, зброя, вогонь та писемність.
У цій книзі розповідається про пригоди відважного моряка Робінзона Крузо, який, дивом виживши після корабельної аварії, опинився на незалюдненому острові та прожив там двадцять вісім років. За цей час Робінзон зрозумів, що голод, бідність і злидні — дрібниці порівняно з вимушеною самотністю та що лише надія на порятунок і наполеглива праця допомагають людині в боротьбі за виживання.
Робінзон — молодий та імпульсивний юнак, який кидає виклик бажанням своїх батьків та вирушає у подорож морями. Проте незабаром його корабель зазнає трощі, і чоловік опиняється на віддаленному тропічному острові, де й проводить наступні 28 років.
В основі роману лежать реальні події, що відбулися з шотландським моряком Олександром Селькірком, який провів чотири роки на безлюдному острові.
Даніель Дефо (Daniel Defoe)
Данієль Дефо — англійський письменник і публіцист; один із основоположників європейського реалістичного роману. Відомий, в першу чергу, як автор Робінзона Крузо. У 1697 розпочав літературну діяльність як журналіст і публіцист памфлетом «Нариси проектів», у якому пропонував ряд політичних та економічних реформ. У 1705 збанкрутував і потрапив до в'язниці, з якої був звільнений завдяки проекту створення британської спецслужби, яким зацікавились в Уряді. Після звільнення керував агентурною мережею та особисто брав участь у спецопераціях. Загалом перебував на службі 13 років.
Автор «Робінзона» вельми зневажливо ставився до своєї белетристичної творчості, вважаючи, що закарбується в історію людства зовсім не романами, а політичними, економічними та історичними трактатами.
Так воно подекуди буває: видатна людина сама не може визначити, в чому вона геніальна, а в чому ‒ пересічна; все по своїх місцях розставить дальша історія. Проте і в історії політичної економії Дефо свій слід залишив ‒ і немаленький. Економісти класичної пори вхопилися за робінзонаду як за особливу економічну модель, де виключаються відносини людей між собою і розглядається відособлена людина, що залишена наодинці з природою.Ту абстрактну модель економісти використовували для обґрунтування своїх теоретичних поглядів ‒ зокрема, вже набагато пізніше до неї нерідко вдавалися прихильники теорії «граничної корисності», борючись проти класичної трудової теорії вартості. Маркс зауважує в «Капіталі»: «…політична економія любить робінзонади…». І в другому виданні додає: «Навіть Рікардо не міг обійтися без своєї робінзонади». Тому любить вона, політична економія ‒ та, яку критикує Маркс, ‒робінзонади, що в Робінзоні вона бачить найкращий приклад т. зв. «природної людини», яка протиставляється нею «штучній» людині середньовіччя, що скута неринковими, примусовими відносинами. В особі самітника, який прийшов до гармонії з природою, філософи-просвітники XVIII століття та економісти-класики, які перебувають під їхнім впливом, вбачають «непорочного» індивідуума, справжнє єство якого не зіпсоване «поганим вихованням».
Термін «робінзонада» міцно увійшов у літературу після виходу першої ж книги Даніеля Дефо про Робінзона Крузо. Придуманий він був німецьким письменником епохи рококо Іоганном Готфрідом Шнабель, який вжив його у передмові до своєї утопії «Острів Фельзенбург», виданої в 1731 році.
Початком романів про Робінзона Крузо і всіх творів, що послідували за ними, можна вважати «Повість про Хайе, сина Якзана» западноарабского учасника Ібн Туфайль, написане в XII столітті. У ньому розповідається про героя, який народився нібито з «первинної глини», що виріс на безлюдному острові і кінчає своє життя в єднанні з божеством. Крім сюжету і розвитку дії, «Повість про Хайе» ріднить з творінням Даніеля Дефо концепція досить довгої назви. Ібн Туфайль назвав свій твір «Повість про Хайе, сина Якзана, що стосується таємниць східної мудрості, витягнутих з зерен суті висловлювань глави філософів Абу Алі Ібн Сини імамом, знаючим і досконалим філософом Абу Бекр Ібн Туфейля».
Ще раніше до цієї теми звертався знаменитий грецький письменник-сатирик з Самосати. Герої його «Правдивої історії», що претендує на звання першого науково-фантастичного роману в історії світової літератури - мандрівники-мореплавці, яких шторм відносить на Місяць. Там вони знайомляться з позаземними формами життя, беруть участь в політичному житті жителів супутника Землі (як і Незнайка в «Незнайко на Місяці» Миколи Носова, 1965) і навіть воюють за Венеру.
Навіть у видатного, на думку багатьох, драматурга в історії світової літератури Вільяма Шекспіра «робінзонада» знайшла своє відображення в легендарній п'єсі «Буря». Чарівник Просперо і його маленька дочка Міранда, будучи вигнаними з Мілана, на ветхому кораблі за допомогою попутного вітру сідають на мілину біля безлюдного острова і осідають на ньому, причому дія продовжується до самого кінця п'єси, де Просперо лише велить готувати йому сприятливу для плавання погоду.
Робінзонада традиційно розглядається як самостійний літературний жанр, що описує життя героя в ізоляції (як правило, на острові) в результаті аварії (корабля). Підстав для виділення цього жанру досить - це і набір константних ознак, і власне ім'я - «робінзонада», що з'явилося вже в 1798 році, і величезна кількість наслідувань і навіть пародій.
Однак існує й інша думка. Робінзонада, зокрема - роман Д. Дефо «Робінзон Крузо» - бачиться певним синтетичним жанром, різноманітні можна виявити різноманітні жанрові традиції. А. А. Єлістратова пише: «" Робінзон Крузо "Дефо .. ще не відокремлений, нерозчленованому вигляді поєднує в собі безліч різних літературних жанрів. Це і подорож; це і автобіографічний роман пригод; це і "роман виховання"; це і белетристичний перекладення локковской теорії суспільного договору і передбачення "робінзонади" англійської буржуазної політичної. Німецькі дослідники бачать в робінзонаді змішання «роману перетворення», «подорожі», утопії і навіть роману виховання.
Існують різні визначення жанру "робінзонада"
Про популярність роману Дефо в епоху Просвітництва свідчить той факт, що тільки на німецькій мові станом на 1760 рік бібліограф Кох нарахував не менше сорока робінзонади. Сам термін вперше був використаний Шнабель в передмові до філософської утопії «Острів Фельзенбург» (1731).
Робінзонади - розповідний літературний твір (зазвичай роман), що зображує життя однієї людини або групи людей, ізольованих від про-ва. Найчастіше дія розгортається на безлюдному острові, і головним конфліктом його є боротьба героя з природою. Робінзонади як особлива літературна форма виникла в наслідування "Робінзону Крузо" (1719) Д. Дефо. У 18 ст. майже у всіх європейських країнах з'являються свої варіанти знаменитого роману.
Але слово "Робінзонада" вживається також в іншому сенсі - як ідейна концепція, що склалася в західноєвропейському Освіті 18 в . Суть її полягає в тому, що людину нової, буржуазної епохи розглядали не як результат історичного розвитку, а як якийсь ідеал, нібито давно існував на землі. Ця концепція виражена в працях А. Сміта і Рікардо. В тій чи іншій формі ідею природної людини ми знаходимо у Філдінга, особливо послідовно у Руссо і, під його впливом, у молодого Шиллера. Але найбільш повно в літературі ця концепція виражена в романі Д. Дефо. По дорозі Дефо йшли багато письменників в інших країнах. З найбільш значних Р. можна назвати "Острів Фельзенбург" (1731 - 51) німецького письменника І. Шнабеля, де розповідається про долю англійки Конкордії і німця Альберта Юліуса, к-які, зазнавши аварію корабля, були викинуті на острів, вступили в шлюб і стали засновниками колонії щасливих людей. Життя патріархальної громади протиставляється Шнабель крепостническим порядків Німеччини. Своєрідним варіантом Р. були дві "Книги джунглів" (1894 - 95) Р. Кіплінга (1856 - 1936), де зображено життя хлопчика Мауглі серед звірів. По дорозі Кіплінга йшов американець Е. Берроуз (1875 - 1950) - автор багатотомної (23 роману) історії про Тарзана. У російській літературі Р. поширення не отримала.
Робінзонада – жанр частіше роману, у якому група або одна людина опиняється в ізоляції, це як правило, екстремальна ситуація і завжди експериментальна перевірка людини. Герої символізують стійкість і витривалість людини в екстремальних умовах.
Термін ввійшов у літературу через роман Дефо « Життя й пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, що провів 28 років на безлюдному острові, описані ним самим». У творах висловлюється приховане захоплення буржуазним суспільством, котре почало розвиватись з 14 ст., а в 18 ст. – зробило величезні кроки на шляху до своєї зрілості. У цьому суспільстві особистість звільнена від природних зв’язків, котрі у попередні історичні епохи робили з неї складову частину визначеного обмеженого людського конгломерату. Цей індивід здавався їм втіленням природних якостей і відповідав їх поглядам на природу людини (ідея «природної людини»).
Розглянемо дві можливості вживання терміна:
Тема знаходить своє відображення також у науковій фантастиці.
Твори, де головний герой виявляється на планеті, умови проживання на якій йому чужі, відносяться до піджанру так званої «космічної робінзонади»
Будучи вираженням ідеї Просвітництва про «природну людину», що живе у відриві від порочної цивілізації, робінзонада протягом декількох століть зазнала численні зміни. У жанрі фантастичної робінзонади написаний роман Роберта Пелтона «Життя і пригоди Пітера Уїлкинса». Про щастя жити за законами чесноти на лоні природи оповідає роман Ж.А.Бернардена де Сен-П'єра «Поль і Віргінія». У романтиків робінзонада пов'язується перш за все з екзотикою далеких країн і прагненням «сильної особистості» до внутрішнього самоти. Така поема Байрона «Острів» про життя «робінзонів» на Таїті.Генрі Торо, що жив в Уолденского самоті, описав свою робінзонаду в книзі «Уолден, або Життя в лісі». Риси робінзонади збереглися до кінця XIX століття в пригодницької літератури ( «Таємничий острів» Жюля Верна); вона може бути представлена у формі гри-пародії ( «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена) або тваринної робінзонади (книги про Мауглі Редьярда Кіплінга; серія романів про Тарзана Едгара Райса Берроуза). Автором жіночої робінзонади став Герхарт Гауптман, «Острів великої матері» якого грунтується на протиставленні ідеального жіночого товариства жахам «чоловічого світу воєн». І, нарешті, анти-робінзонадою став філософський роман-притча Вільяма Голдінга "Володар мух".
Існує багато різних видів та жанрів фільмів. Кожному подобається різний жанр. Та якщо є нагода подивитися фільм, що може надихнути тебе, то ніхто не хоче втратити таку можливість. Одним із таких жанрів є фільми-робінзонада. Після перегляду залишається "їжа" для думок завжди. Одним таким ганим прикладом такого фільму є " Цілком таємно". Тому можете взяти і подивитися його, насолоджуючись кожною секундою.
Значення слова «робінзонада»
Робінзонада - піджанр пригодницької літератури, який слідом за романом Д. Дефо «Робінзон Крузо» (1719) жівоопісует перипетії виживання одного або декількох людей на безлюдному острові. Приклади - «Кораловий острів» Р. Баллантайна, «Таємничий острів» Ж. Верна, «Острів доктора Моро» Г. Уеллса, «Повелитель мух» В. Голдінга, «Острів напередодні» У. Еко.
Про популярність роману Дефо в епоху Просвітництва свідчить той факт, що тільки на німецькій мові станом на 1760 рік бібліограф Кох нарахував не менше сорока робінзонади. Сам термін вперше був використаний Шнабель в передмові до філософської утопії «Острів Фельзенбург» (одна тисяча сімсот тридцять один).
Тема виживання людини на безлюдному острові була відома світовій літературі задовго до публікації роману Дефо. Арабська автор Ібн Туфайль ще в XII столітті описав життя людини, з народження живе на дикому острові. Схожі ситуації змальовані в «Правдивої історії» Лукіана і у Шекспіра в «Бурі».
У більш широкому сенсі під робінзонадою розуміються всі твори (не тільки літературні, а й фільми, як, наприклад, «Залишитися в живих»), які малюють життя та пригоди «відокремлених особистостей поза суспільством» (А. Анікст). При такому підході під визначення робінзонади підпадають розповіді про «дітей джунглів» - Мауглі і Тарзана а також, наприклад, романи «Семеро братів» Алексіса Ківі і «Пан» Кнута Гамсуна. Серед науково-фантастичних творів існує піджанр «космічної робінзонади».
Існували й реальні робінзони. Наприклад, у знаменитого Робінзона Крузо був реальний прототип Олександр Селькірк, якому довелося пожити одному на безлюдному острові.
Українська «робінзонада» теж варта уваги. Це і педагогічна новела Стефана Коваліва «На прічках» (1900), й історична мандрівничо-пригодницька повість «Син України» (1919) Ігора Федіва та Валентина Золотопольця, і твір Юрія Тиси «Рейд у невідоме» (1956), гумореска Остапа Вишні «Перша подорож», повісті «Шхуна «Колумб» та «Лахтак» Миколи Трублаїні, «Курилові острови» Юрія Збанацького, «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка, новела Олеся Гончара «Залізний острів» із роману «Тронка».
Перераховувати твори, в яких, так чи інакше, знаходить своє відображення робінзонада, можна нескінченно. Сьогодні ім'я Робінзона Крузо стало прозивним, його образ нещадно експлуатується де завгодно. Наприклад, у радянському фільмі «Вірні друзі» пліт, на якому три друга сплавляються по Яузі, сідає на мілину на маленькому острівці, і герої називають себе Робінзоннами, хоча в підсумку вони і дня не провели на ньому, не зумівши навіть добути вогонь. А в першому десятилітті XXI століття на Першому каналі дуже популярний був проект «Останній герой». Було знято кілька сезонів. Суть була в тому, що дві групи людей закидаються на безлюдний острів, облаштовуються, шукають собі прожиток і борються за головний грошовий приз. Образ Робінзона Крузо залишається неймовірно популярним і донині, особливо в століття белетристики і масової літератури, коли саме творіння Даніеля Дефо вже давно зведено в ранг класики світової літератури.
У кожного навчального закладу є свої традиції. Однією з них є проведення спортивно-туристичної гри «Робінзонада», яка традиційно завершує декаду фізичної культури. Цей захід учні і батьки завжди чекають з нетерпінням.
Адже «Робінзонада» - це завжди посмішки, гарний настрій, тепла родинна атмосфера, одним словом - свято! У цьому навчальному році учасники з радістю брали участь у випробуваннях на станціях, які давно прийшлися їм до душі. Серед них такі станції як «Швидкісна», «Кіт у лантусі», «Стрибунець», «Переправа», «Лабіринт», «Спритна», «Медична». Але організаторами були підготовлені і нові: «Туристична», «Мандрівник», «Кулінарна», «Альпініст».
В основу сюжету книги Д. Дефо покладено історію шотландського матроса Олександра Селькірха, який прожив на безлюдному острові Ма-а-Тьєрра у повній самотності 4 роки і 4 місяці.
О. Селькірх — прототип Р. Крузо. Прототип — це реально існуюча особа, яка стала авторові прообразом для створення літературного персонажа.
Роман Д. Дефо "Робінзон Крузо" насичено незвичайними подіями і несподіваними пригодами, сюжет якого розгортається у зв'язку з долею головного героя, тому й називається пригодницьким, або авантюрним (з пригодницькою повістю ти вже зустрічався з 5 класі — це "Пригоди Тома Сойера" Марка Твена).
Заслуга й новаторство Д. Дефо полягають у тому, що він оспівує важку буденну працю людини, її розум, силу духу, здатність виживати в найтяжчих умовах. Д. Дефо таким чином започаткував величезну кількість "робінзонад" — творів, у яких зображується боротьба людей за виживання.
"Надзвичайні пригоди Робінзона Кукурузо та його вірного друга і однокласника Павлуші Завгороднього в школі, дома та на безлюдному острові поблизу села Васюківки"
Перша книга дитячого радянського письменника Всеволода Нестайка з трилогії «Тореадори з Васюківки», що оповідає про дружбу і пригоди двох сільських хлопчаків - веселих хлопчаків-однокласників Яви Реня і Павлуші Завгороднього.
Дуже світла і позитивна книга про пригоди двох друзів, з перших сторінок підкуповує своєю безпосередністю і іскрометним гумором. Книга про справжню і щиру дружбу, фантазіях і мріях, про пригоди. Автору майстерно вдалося розкрити характери персонажів.
Оповідання ведеться легким і живою мовою від імені головних героїв, змушуючи разом з ними сміятися, радіти, дивуватися новому, іноді трохи сумувати, занурюючи в яскравий і барвистий світ дитинства.
Книга буде цікава не тільки дітям, а й дорослим, які, впевнений, із задоволенням поринуть в ностальгічні спогади про своє дитинство.
Зразками романів-робінзонад є твори: «Острів Фельзенбург» Й. Шнабеля (1751), «Швейцарський Робінзон» Й. Вісса (1812-1827), «Відлюдник Тихого океану» Ж. Псішарі (1824), «Мауглі» Р. Кіплінга (1894-1895), «Таємничий острів» Жуля Верна (1874), «Російський Робінзон» С. Турбіна (1879), «Олена-Робінзон» Е. Гранстерма (1892), «Полярний Робінзон» П. Інфантьєва (1911), «Дівчинка-Робінзон» Є. Мюлера (1913), «Новий Робінзон» Луї Ружелона (1930), «Повелитель мух» У. Голдінга (1954).
Знаменитий німецький бібліограф Кох, досліджуючи популярність романів Даніеля Дефо в епоху Просвітництва, вказав, що тільки німецькою мовою йому відомо не менше сорока робінзонад. Найбільш популярними англійськими робінзонади XVIII в. були «Подорожі та пригоди Вілльяма Бінгфільда», «Життя і пригоди Джона Даніеля» і «Морська подорож Петра Вількінса» Роберта Пултока (повна назва твору містить 115 слів).
Кращим зразком дійсно творчого ‒ а не епігонського ‒ розвитку «робінзонівського» напряму в літературі слід вважати «Таємничий острів» Жуля Верна. Тільки там на острів потрапляє не одна людина, а група з п’яти людей, різних за віком та характерами ‒ і формується повноцінне міні-суспільство, що своєю невпинною працею, на базі передових наукових і технічних знань, перетворює острів Лінкольна всправжки на квітучу колонію.
30 вересня 1632 року в місті Йорку народився Робінзон Крузо, який в 1659 році, в день свого 27-річчя потрапив на безлюдний острів. Звичайно якщо вірити Даніелю Дефо, який вигадав цього персонажа. З нагоди цього дня народження пропоную вам пригадати найбільш пам'ятні робінзонади в літературі і кіно. Я почну, а ви продовжите.
На першому місці, звичайно ж, "Життя і незвичайні пригоди Робінзона Крузо" Даніеля Дефо. У книзі Дефо корабель, нелегально прямував в Африку за рабами, потрапив в бурю і сів на мілину неподалік від острова. Робінзон виявився єдиним уцілілим членом екіпажу. Автор обійшовся зі своїм героєм куди суворіше, ніж сама доля обійшлася з матросом селкирк: Робінзону Крузо довелося прожити на острові цілих 28 років!
"Таємничий острів" - роман Жуля Верна, опублікований в 1874 році. Це продовження книг "Діти капітана Гранта" і "20 000 льє під водою". Головні герої книги - п'ять чоловік, які втекли з США під час громадянської війни на повітряній кулі, зазнали катастрофи над океаном. Кожен з п'ятьох володіє тим чи іншим талантом, і, діючи спільно, вони засновують цілу колонію.
Творча спадщина англійського письменника Даніеля Дефо нараховує більше 500 різних творів, включаючи як художні книги, і так і публіцистику. Але всесвітню популярність він отримав завдяки одній єдиній книзі, з довжелезною назвою, яке зможе відтворити далеко не кожен. У народі цю книгу часто називають по імені головного героя «Робінзон Крузо» або використовують «скорочену версію» назви «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо». Вважається, що саме Даніель Дефо і його роман лежать біля витоків цілого напряму в світовій пригодницької літератури, яке на честь головного героя твору отримало назву «Робинзонада».
Змінюються епохи, культурні та світоглядні орієнтири суспільства, а тема «людина і острів» залишається, і зовсім не дивно, що в своєму розвитку вона знаходить нові смисли. Історично «Робинзонада» «підім'яла» під себе все, що пов'язано з островами і виживанням в дикій природі. При всій багатогранності цього феномена в масовій культурі на перше місце виходить саме пригодницька складова, «севайв-історія», як найбільш цікавий і привертає публіку компонент «робінзонади»
Сюжет і зміст роману Дефо, м'яко кажучи, не обмежується історією про виживання на острові: це глибоко філософський, просочений духом епохи і релігійним почуттям роман. Це роман про пошук себе, про пошук бога, про людяність. Книга в кращих традиціях літератури свого часу розкриває тему «людини і суспільства» і «людини поза суспільством». Робінзонада - досить складний феномен, що вміщає в себе величезну кількість смислів, деякі з них ведуть свій початок від Даніеля Дефо, інші були привнесені пізніше численними інтерпретаторами великого роману, серед яких чимало видатних імен: Ж. Верн,, Р. Л. Стівенсон, У . Голдінг, У. Еко, Дж. М. кудзу, М. Трунов та інші.
Романів-робінзонад існує безліч, і розбирати специфіку кожного з них - справа для серйозного літературознавчого дослідження. Розвиток теми робінзонади в літературі вимагає окремої розмови. У даній статті мова піде лише про «зовнішній стороні» даного феномена, в якій Робінзонада представляється як «історія про виживання». На цій посаді «образ робінзонади» знайшов своє відображення в масовій культурі і в суспільній свідомості публіки, і саме ця сторона «історії про Робінзона» викликає найбільший інтерес і визначає її популярність протягом багатьох століть.
Знаменитий німецький бібліограф Кох, досліджуючи популярність романів Даніеля Дефо в епоху Просвітництва, вказав, що тільки німецькою мовою йому відомо не менше сорока робінзонад. Найбільш популярними англійськими робінзонади XVIII в. були «Подорожі та пригоди Вілльяма Бінгфільда», «Життя і пригоди Джона Даніеля» і «Морська подорож Петра Вількінса» Роберта Пултока.
Сучасні письменники теж створюють робінзонади. Так, російська письменниця Л. Петрушевська у творі «Нові Робінзони» (1989) зображує відчуття сучасної людини, котра змушена тікати від абсурдного й жахливого світу на лоно природи, аби врятуватися морально й фізично.
Ідеї та образи Робінзона Крузо відобразилися у творчості письменників і мислителів багатьох поколінь. Вони знайшли відгук у «Кандіді» Вольтера, у працях про виховання Ж.-Ж. Руссо, у «Фаусті» Й.В. Гете. Перша літературна переробка «Робінзона Крузо» була опублікована в Німеччині (1779 р.) І. Кампе, котрий написав свій твір «Новий Робінзон».
Уперше в літературі тема праці стала центральною у великому художньому творі, вперше так голосно прозвучала віра в людину, її творчі можливості, силу розуму та рук. Роман було написано у XVIII ст., коли була дуже популярна ідея "природної людини", повернення її до природи, розкриття в характері людини нормальних, природних рис. Це протиставлялось тодішньому панству — дворянам, з їхніми надмірними уявленнями про себе, про свої права. Саме трудовий подвиг Робінзона приніс роману світову славу. Для дітей він має велике значення. Недарма один із письменників і філософів XVIII ст. Жан-Жак Руссо вважав, що це перша книга, яку потрібно прочитати після букваря кожній дитині.
Робінзонада - піджанр пригодницької літератури, що оповідає про «Робінзона» - людині, що вижив в аварії корабля (або висадженому піратами) і залишився на самоті на безлюдному острові. Іноді замість робінзона-одинака виступає невелика група людей, а замість острова - непрохідна місцевість (наприклад, тайга), але суть одна: поєдинок людини з дикою природою.
Якщо в якості робинзона виступає дитина, його можна сплутати з стежками Безпритульний і Самотньо живуть діти. Не треба цього робити. Робінзон має постійне житло і веде натуральне господарство, але не взаємодіє з людьми і не має постійного джерела доходів (причому і не потребує його).Безпритульний взаємодіє з людьми, але не має постійного житла і джерела доходів. Самостійний діти взаємодіє з людьми, має постійне житло і джерело доходів, але якщо справа відбувається в сільській місцевості - він зазвичай веде натуральне господарство і не завжди взаємодіє з людьми.
ДЕФО ДАНІЕЛЬ
(1660-1731)
Англійський письменник, автор понад 560 творів різних жанрів: романів, есе, памфлетів, але в історію він увійшов завдяки "Робінзонові Крузо" (1719). Повна назва книги досить поширена: "Життя, незвичайні та фантастичні пригоди..." — у заголовку майже 50 слів.
За першою книгою про Робінзона побачили світ дві наступні — "Подальші пригоди Робінзона Крузо" (1719) та "Серйозні роздуми Робінзона Крузо... "(1720), проте успіху вони не мали.
Письменник був особистістю неординарною: сміливий, допитливий, брав участь у політичній боротьбі і повстанні.
За свої гнівні памфлети не раз був покараний штрафом, тюрмою, але залишався волелюбною людиною.
Дефо започатковує новій жанр літератури — роман; його Робінзона назвали першим героєм антигероїчної епохи.
Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля Дефо