by malinka m 5 years ago
949
More like this
Вода, безперечно, — основа всього життя. Всі живі істоти складаються з води: риби — на 75%, тварини — на 75%, картопля — на 76%, медузи — на 99%, помідори — на 96%, яблука — на 85%. Навіть людина, і та, складається з води: у новонародженого в тілі міститься 86%, у старої ж людини — не більше 50%. Отож, можна зробити висновок, що старість – це не що інше, як сухість організму. Печінка дорослої людини щодня прокачує через себе близько двісті літрів рідини.
Вода в організмі людини
Немає в організмі жодного процесу, пов'язаного з обміном речовин, який проходив би без участі води. Чим енергійніше ці процеси протікають, тим людина має більшу потребу у воді. В молодому організмі, що росте, вміст води більший, ніж у дорослої людини. У новонародженого кількість води досягає 75% ваги тіла.
Достатнє надходження води в організм є однією з основних умов здоров’я. Споживання достатньої кількості води – це один з кращих способів запобігти утворенню каміння в нирках. Вода як би "мастить" суглоби, виконуючи тим самим роль амортизації для спинного мозку, а також регулює температуру тіла і забезпечує еластичність шкіри. Вода необхідна для нормального травлення. Беручи участь в обміні речовин, ця унікальна рідина дозволяє зменшити жирові накопичення і понизити вагу.
Недостатнє споживання води порушує нормальну життєдіяльність організму: з'являється утомленість і знижується працездатність, порушуються процеси травлення і засвоєння їжі, сповільнюється перебіг біохімічних реакцій, збільшується в'язкість крові, що створює умови утворення тромбів, порушується процес кровотворення. Без води неможлива регуляція теплообміну організму з навколишнім середовищем і підтримка постійної температури тіла.
Дорослі
19-70+ років
Чоловіки
3,7 л.
Жінки
2,7 л.
Підлітки
Хлопці
2,4 л.
Дівчата
2,3 л.
Хлопці
3,3 л.
Дівчата
2,1 л.
Діти
Хлопчики
1-3 років
1,3 л.
Дівчатка
4-8 років
1,7 л.
Вода — є одним з найважливіших елементів зовнішнього середовища. Вона має велике значення для задоволення фізіологічних, санітарно- гігієнічних та господарських потреб людини. Вкрай необхідна вона рослинам і тваринам. Вода входить до складу тканин і органів людини, бере участь у всіх фізико-хімічних процесах в організмі, здійсненні різних фізіологічних функцій, видаленні з організму продуктів обміну, регулює віддачу тепла шляхом випаровування.
Значення води:
1) забезпечує життєдіяльність;
2) використовується в побуті для варки, чистки;
4) використовується на гідроелектростанціях;
5) водні простори - транспортні шляхи;
6) забезпечує майже ввсі галузі промисловості;
7) використовується для поливу, розчинів добрив у сільському господарстві;
8) у медицині фізіологічний розчин, мікстури, плазма тощо;
9) у хімічній промисловості для охолодження, отримання водню;
10) консервуємо овочі та фрукти з розчинами цукру, кухонної солі, оцтової та лимонної кислоти;
11) водойми є місцями відпочинку;
12) рибопродукти водойм вживає в їжу;
13) мінеральну воду використовують для лікування;
14) водою художники розчиняють фарби.
Значення води:
1) живі організми мають у своєму складі найбільше води;
2) рослини споживають розчинені мінеральні речовини;
3) вода підтримує форму та пружність рослин;
4) зелені рослини на світлі з води та вуглекислого газу утворюють органічні речовини;
5) у фізіологічних процесах використовуються водні розчини;
6) кров містить воду, вона транспортує речовини до клітин;
7) при перегрівання виділяється піт для збереження температурного балансу;
8) водне середовище – місце оселення водних тварин і рослин;
9) доросла людина щодоби споживає близько двох літрів води.
Значення води:
1) можливий кругообіг води;
2) забезпечує життя живих організмів (розчиняє мінеральні речовини, є умовою фотосинтезу, забезпечує фізіологічні процеси тощо);
3) підтримує форму та пружність рослин;
4) є середовищем для водних рослин і тварин;
5) випаровування води охолоджує живі організми.
Забруднення водойм
У результаті інтенсивного використання людством водних ресурсів відбуваються значні зміни в гідросфері. Це призвело до того, що нині на Землі вже практично не залишилося великих річкових систем з гідрологічним режимом і хімічним складом води, не спотворених діяльністю людей.
Як писав один з мандрівників: "Серед океану, відкритого для Європи Колумбом, тепер не можна занурити руку в воду, щоб не вимазатись в бруді".
Біологічне забруднення водного середовища полягає у попаданні до водойм із стічними водами різних видів мікроорганізмів, рослин і тварин (віруси, бактерії, грибки, черви), яких раніше тут не було.
Теплове забруднення водойм спричинене викидом у водойми теплих вод від різних енергетичних установок.
Фізичне забруднення води пов’язане із нерозчинними домішками, радіоактивними речовинами.
Хімічне забруднення води відбувається внаслідок надходження у водойми з стічними водами різних шкідливих домішок.
Питна вода відіграє значиму роль у житті людини. І це не просто елементарне угамування спраги, але поліпшення загального здоров'я самопочуття, а також роботи всіх систем організму. Переоцінити її вплив на життєдіяльність людини просто неможливо. Та й люди вже давно прийшли до того, що тільки вони самі несуть відповідальність за своє здоров'я. Впевнені, ви вже давно робите замовлення питної води додому, знаючи, що це найкраща інвестиція в здоров'я. Давайте сьогодні з'ясуємо, які ж функції має головне джерело всього живого на планеті?
Транспортна функція води. Ця функція можлива завдяки одній з особливостей Н2О - високому натягу. Так вода може проникнути навіть в найтонші капіляри і міжклітинні з'єднання, забезпечуючи організму харчування всіма необхідними речовинами.
Вода в якості терморегулятора. Одна з головних функцій - підтримання необхідної температури тіла. У разі її зниження завдяки теплоємності, а у випадку з перегрівом - випаровуванню.
Вода як розчинник. Вода розчиняє всі поживні елементи, щоб забезпечити їх проникнення в клітини організму, бере безпосередню участь у травленні, виводить продукти життєдіяльності природним шляхом, а також через пори шкіри в вигляді потовиділення. Саме завдяки воді відбувається обмін речовин за допомогою безперервного процесу розчинення і відновлення тканин.
Вода в якості наповнювача. Ця функція полягає в підтримуванні всіх внутрішніх органів людини в належній формі і підтримці їх правильно функціонування. Саме тому так важливо дотримуватися оптимального водного балансу і питний режим. Людина дуже швидко відчуває на собі всі «принади» зневоднення. При зменшенні необхідної рідини в організмі всього на 1-2% (0.5-1 л.) Людина гостро відчуває почуття спраги; при 5-8% (2-3 л.) шкірні покриви зморщуються, пересушується слизові, а свідомість затуманюється, аж до стану галюцинацій. Втрата вологи більше, ніж на 10% (близько 5 л.) Тягне за собою розлад психічного апарату людини, а при 14-15% (7-8 л.) настає смерть.
Агрегатний стан — термодинамічний стан речовини, сильно відмінний за своїми фізичними властивостями від інших станів цієї ж речовини. Переходи між агрегатними станами однієї і тієї ж речовини супроводжуються стрибкоподібними змінами вільної енергії, ентропії, густини і інших фізичних властивостей. Як правило, серед агрегатних станів виділяють тверде тіло, рідину, газ та плазму. Відрізняються вони, в першу чергу, характером руху молекул та порядком симетрії.
Газ
Газоподібний стан характерний тим, що не зберігає ні форму, ні об'єм. Він заповнює весь доступний об'єм і проникає в будь-які його закутки. Це стан, властивий речовинам із малою густиною. Більшість речовин переходять у газоподібний стан з рідкого або твердого при підвищенні температури.
Рідина
У рідкому стані речовина зберігає об'єм, але не тримає форму. Це означає, що рідина може займати тільки частину об'єму посудини, але вільно перетікати й проникати у всі її закутки. Рідина, на відміну від газу, має добре визначену поверхню. Для більшості речовин рідина — проміжний стан між газом і твердим тілом. Речовина переходить у рідкий стан із твердого в результаті процесу, який називається плавленням.
Тверде тіло
У твердотільному стані речовина зберігає як форму, так і об'єм. При низьких температурах майже всі речовини замерзають - перетворюються в тверді тіла.
Вода – загадкова речовина, не підкоряється багатьом фізико-хімічним закономірностям, справедливим для інших з'єднань, тому що сила взаємодії її молекул надзвичайно велика і потрібен особливо інтенсивний тепловий рух молекул, щоб перебороти додаткове притягання.
Властивості води:
Властивості води: