Categories: All - свобода - поет - творчість

by Олександра Іщук 7 months ago

96

Василь Стус

Василь Стус был выдающимся украинским поэтом и диссидентом, который провел значительную часть своей жизни в советских тюрьмах и лагерях за свои убеждения и творчество. Его произведения, насыщенные философскими размышлениями и глубокими чувствами, отражают стремление к свободе и правде.

Василь Стус

Василь Стус

Український поет та дисидент.

Вірші

"Терпи,терпи...."

Творчість

Заборона творчості

На початку вересня 1972 київський обласний суд звинуватив його в «антирадянській агітації й пропаганді» та засудив до 5 років позбавлення волі і 3 років заслання. Покарання відбував у мордовських і магаданських таборах. Весь термін ув’язнення перебував у таборах Мордовії. Більшість віршів, що Стус писав у таборі, вилучалася і знищувалась, лише деякі потрапили на волю через листи до дружини.

Табірними наглядачами знищено збірку з приблизно 300 віршів Стуса. На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв’язнями він кілька разів оголошував голодування. У січні 1983 року за передачу на волю зошита з віршами на рік був кинутий у камеру-одиночку.


Збірки

–     збірка «Круговерть»


–     збірка «Зимові дерева»


–     збірка «Веселий цвинтар» (у назві збірки використано оксиморон)


–     збірка «Палімпсести»


–     збірка «Свіча в свічаді»


–     збірка «Птах душі»


–     збірка «Дорогаболю»


Стиль

Манера письма Василя Стуса гармонійно поєднала українську традицію із найкращими зразками світової, особливо європейської, спадщини. Так, в студентські роки поет захоплювався Рильським, Верхарном. Згодом, у 1960-х, був Пастернак і «необачно велика любов до нього», від якої «звільнився — тільки десь 1965—1966 рр.» («Двоє слів читачеві»). З часом, до поета приходять екзистенціалісти, у філософії яких Стуса зокрема приваблювала ідея «свободи життєвого шляху». Василь Семенович називає Камю серед своїх улюблених письменників.

Фільм про В.Стуса "Заборонений"

Крилаті вислови

Терпи, терпи, терпи – терпець тебе шліфує, Сталить твій дух – отож і терпи, терпи.

Синові: "Якщо болить серце – тобі, друже, поталанило".

Як добре те, що смeрти не боюсь я: і не питаю, чи тяжкий мій хрест, що перед вами, судді, не клонюся: в передчутті недовідомих верст…

Зле жити без ідеалів, але не менше зле – з ідеалами.

Намагайся зрозуміти інших людей, бачити в їхніх життях їхню правду, яку треба приймати, а не оспорювати.



Біографічні відомості

Його позбавляли побачень з рідними, вилучали вірші, листи й рукописи, знущалися фізично й намагалися знищити морально. “То був чоловік, який говорив і писав за будь-яких обставин ясно, як перед Богом, і платив за це життям”, – писав про нього Євген Сверстюк. Тому значення Василя Стуса більше, аніж талановитого поета, публіциста, перекладача й літературознавця. Він був і залишається “голосом сумління у світі розхитаних і розмитих понять честі, правди, порядності”.

Діяльність

Із 47-ми років життя 13 провів у радянських слідчих ізоляторах, карцерах, камерах-одиночках, мордовських таборах, на Колимі, на каторжній роботі в шахті.

Місце народження

Село Рахнівка на Вінниччині 

Роки життя

Народився 6 січня 1938 року

Помер в ніч з 3 на 4 вересня 1985 року.