Categories: All - природа - прогулка - птицы

by Софія Грицик 10 months ago

95

Зимові канікули

Прекрасное зимнее утро начинается с пробуждения и взгляда на заснеженные просторы, сверкающие под первыми лучами солнца. Деревья, покрытые пушистой белой тканью, и птичьи кормушки, привлекающие ярких снегирей и горобцов, создают атмосферу живого зимнего леса.

Зимові канікули

Зимові канікули

Зима. Царство снігу і морозу. Одна з його прекрасних картин – це зимовий ранок. Як добре прокинутися вранці і відчути початок нового зимового дня! Прокинешся, підбіжиш до вікна – і твої очі відразу ж засліплює океан кришталево-чистого снігу.

Він, немов дорога тканина, блищить і переливається під скупими променями зимового сонця. Дерева на вулиці теж у важкій дорогій одежі. Пишно окутані вони білою пухкою тканиною. На гілках деяких дерев розвішано годівнички. Снігурі, горобці та інші птахи прилітають туди підкріпитися. Приємно і весело спостерігати за галасливою метушнею птахів!

Уранці може піти сніг. Іноді він густий, пухнастий, а ще може ледь іскритися на сонці. Тоді здається, що з неба сиплеться легке і майже непомітне срібло – і весь ранок через це стає святковим. Дуже приємно бути на вулиці зимового дня, дихати чистим морозним повітрям! Зима – це пора року, яку люблять і діти, і дорослі нарівні з літом. І це не дивно. Зимова природа нагадує казку. Зовсім ще недавно тонкі гілки осінніх дерев набувають надійного захисту під крижаним покривом і снігом. Виглядає це дуже красиво.

Швидке ковзання по гладкій поверхні, гра в сніжки чи катання з гірки дарує масу задоволення і змушує повертатися у дитинство знову і знову. Ось і знову пішов сніг. Не встиг двірник розчистити доріжку, дерева струсити сніг, як її знову замело, а на гілки дерев снігопад накинув білосніжний пух. Зима … Казка на яву…

В народі говорять: "Зима прийшла і празничків привела". І дійсно: взимку майже щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). Обряди зимового циклу пов'язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

У зимовому циклі простежується двочастинна структура давньої обрядовості: зустріч - проводи. Зустріччю предків на Свят-вечір розпочинався період найважливіших зимових свят- Різдвяні свята, котрі закінчувалися проводами на Водохреща. Різдвяний цикл свят був пов’язаний із відродженням нового сонця, яке відтоді починає щораз вище підноситися і тепліше пригрівати. У ньому було найбільше обрядових дійств, якими намагалися забезпечити здоров’я, щастя і достаток; багато з них також було спрямовано на вшанування покійних предків. У цей період українці колядували та щедрували – співали ритуальних пісень-побажань господарям осель та їхнім домочадцям.

Умовно завершував зимовий цикл святкових дат, за сучасним церковним календарем, день Петра Вериги (29 січня). З ним народне повір’я пов’язувало прикмети, за якими визначали настання весни, передбачали, яке буде літо.

Дев'ятнадцятого грудня - день святого Миколая. Св. Миколай також відомий під іменами: Міколай, Міклаш, Йолупукі, Сейнт Ніколаус, Сантаклос, Фадер Крісмас, Пер Ноель, Сінтер Клаас.

Це найбажаніший день у році для дітлахів. Напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями і вкидають їх у поштову скриньку або кладуть за вікно і моляться до нього, просячи передусім здоров’я собі та батькам. У день перед святом згадують всі свої добрі і злі вчинки, зважують: чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов'язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик. Ця різочка є своєрідним попередженням дитині, що час задуматися над своєю поведінкою і виправитися.


Новий рік – одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят. Це, мабуть, єдина подія, яку протягом століть щорічно відзначають у всіх країнах і на всіх континентах, яку знають, люблять і яку з нетерпінням чекають люди, різні у своїх етно-національних традиціях і релігійних переконаннях.

Різдво Христове — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу і Відкупителя людей з полону гріха. Свято Різдва Христового вважається другим після Пасхи (Великодня) великим святом, хоча у багатьох католицьких країнах народне благочестя досі відводить йому головне місце серед свят.

Якщо вам уже встигла набриднути зима, а гарне кіно все переглянете – значить саме час узятися за улюблені мультфільми. Про зиму їх знято достатньо

Перший анімаційний телевізійний фільм, заснований на американському коміксі Чарльза Шульца, де головним центральним персонажем виступив маленький хлопчик Чарлі, який є господарем знаменитого білого песика Снупі. Історія зачіпає надмірну комерціалізацію і секуляризм Різдва, а також служить нагадуванням про дійсний сенс свята.

У самий розпал Різдвяного сезону маленький Браун перебуває в зневірі і депресії. Він відвідує однокласницю Люсі, яка діагностує у дитини фобію і просить його купити величезну рожеву ялинку з алюмінію в якості подарунка, порекомендувавши одному взяти участь в п'єсі. По дорозі в зал для глядачів він зауважує, що його собака Снупі прикрашає свою конуру вогниками, щоб приять участь в конкурсі на кращу ілюмінацію. Він забігає до своєї сестри Саллі, яка збирається написати лист Санте. Але коли дівчинка говорить, щоб хоче попросити у Клауса грошей, то Чарлі стає ще більше стривоженим, ніж раніше. Він приходить на репетицію, пропонуючи хлопцям живу ялинку, яка уособлювала у нього зі святом, але його ніхто не слухає і сміється над хлопчиком. У розпачі він запитує у всіх, чи знають вони про істинну цінність Різдва. Довгоочікуваний відповідь він отримує від свого друга Лінуса, який починає розповідь про Благовіщення і сценах з Євангелія. У дитини з'являється надія на диво, а його однолітки незабаром розуміють, що сенс Різдва полягає в щирої радості, і починають водити хороводи навколо зеленого деревця.

Дії захоплюючого пригодницького мультфільму «Холодне серце» від «Walt Disney Pictures» розгортаються в королівстві Еренделл. Місцеві король і королева виховують двох прекрасних доньок. От тільки біда, старша з них має магічну силу, і здатна створювати все, що стосується льоду і снігу. І ось одного разу, під час гри з малятком Ганною, Ельза випадково потрапляє магією молодшої сестрички прямо в голову. Дуже сильно злякавшись, вона заповіт на допомогу батьків. Не знаючи, що робити, ті вирішують звернутися за допомогою до троллям, і їх старійшині Беббіт вдається врятувати Анну, стерши всі її спогади стосовно магії сестри. Саму ж Ельзу, він попереджає, що їй потрібно, як можна швидше, навчитися контролювати свій творчий хист, а в іншому випадку бути неминучої біди. Щоб убезпечити себе і оточуючих, король і королева замикаються разом з дітьми в замку. Але рано чи пізно Ельзі все ж доведеться покинути замок, і що буде тоді?

Дії пригодницького мультфільму «Льодовиковий період» розгортаються у доісторичну годину, коли світ опинився на порозі чергового льодовикового періоду. Щоб урятуватися, всім тваринам не залишається нічого іншого, як просуватися вглиб континенту на південь. Саме в цю далеко не легку годину доля зводити разом похмурого мамонта поодинці Манфреда, а так само балакучого, і дуже набридливого лінівця Сіда, який завжди вплутується у небезпечні переробки.

Якось, коли ця чудова парочка знаходилася на березі річки, вони находять їли живу жінку з немовлям. Вона віддає їм свого малюка, а сама, вибившись із сил, тоне у річці. Щоб повернути дитину людям, Манфред і Сід вирушають до людського поселення, але коли вони приходять на місце, виявляється, що ті вже пішли. Там вони зустрічають шаблезубого тигра Дієго, який пропонує показати, де тепер перебувають люди. Манфред і Сід погоджуються, навіть не підозрюючи, що Дієго член саме тієї зграї, яка переслідувала бідну матір з немовлям

Місяць – визначений точний відрізок часу, що прирівнюється до часу обертання Місяця навколо Землі. Такий поділ, включаючи дні, тижні, місяці, роки, мав і має важливе значення для людства, а сам процес становлення календаря був неоднозначним та тривалим.

Відомо, що назви місяців створювалися, коли на слов’янських землях панувало язичництво. Проте в 

українську мову 

перейшли назви, які не основувались на язичницьких богах, як це відбувалось у римлян чи арабів.

У давні часи люди пов’язували періоди року з різними природніми явищами чи господарською діяльністю. Спочатку в місяць не входила визначена кількість днів – це був період, в який відбувалось якесь природне або господарське явище.

Місяці, які наділені іменами природних сезонних явищ, зустрічаються у слов’янських народів. Давньоруські назви місяців у своїй основі мають опис природних явищ. Відмінностей між назвами тих часів та сьогоденних майже немає в українській мові.

Лютий  — другий місяць року в григоріанському календарі, він має 29 днів в високосні і 28 в звичайні роки.

Назва лютий закріпилася за місяцем у кінці XIX століття. Місяць, що має люту вдачу. В лютому характерні пронизливі сніговії, колючі морозивітри й перемети. Про це свідчать і попередні назви місяця: крутень, зимобор, криводоріг, казибрід, межень (межа між зимою та весною).

Січень — перший місяць року в григоріанському календарі, один із семи місяців, який має 31 день.

Назва січень походить від слова «Січа». У давнину в цей час починали розчищати ділянки від корчів, щоб навесні їх засіяти. Цей промисел

 називався січа. До цього перший місяць року мав і інші назви: студень, просинець, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, щипун, сніжень, лютовій.

Грудень — дванадцятий місяць року в григоріанському календарі, він має 31 день.

Грудень — від слова груда або грудка. Після осінніх дощів розтоптані возами ґрунтівки замерзали. Їздити такими дорогами було важко — заважали замерзлі грудки. Також грудки утворювалися на замерзлих зораних полях. У давньоруські часи і, як засвідчує «Словарь української мови» Б. Грінченка, аж до ХХ сторіччя цей місяць називали «студень», а «груднем» звався листопад. У народі також вживались назви: лютень, хмурень, стужайло, мостовик, трусим.

Зимовий спорт - сукупність видів спорту, що проводяться на снігу або на льоду, тобто переважно взимку. Основні зимові види спорту входять у програму 

Зимових Олімпійських ігор.

Біатлон  — зимовий вид  спорту , двоборство, що поєднує  лижні перегони та  стрілянину лежачи та стоячи на кількох вогневих рубежах з  дрібнокаліберної гвинтівки . Активний розвиток біатлону припадає на  20-ті роки ХХ століття , коли починають відбуватися  змагання  з лижних перегонів серед військових патрулів зі стрільбою, киданням  гранати  тощо. 

Сноубординг — олімпійський вид спорту, що полягає в спуску із засніжених схилів і гір на спеціальному снаряді — сноуборді. Спочатку сноубординг був винятково зимовим видом спорту, але згодом окремі екстремали освоїли його навіть влітку, катаючись на сноуборді на піщаних схилах (сендбординг). Оскільки, часто, катання на сноуборді проходить на непідготовлених схилах і на великих швидкостях, для захисту від травм використовується різноманітна екіпіровка — шоломи, захист суглобів, спини, рук.

Лижний спорт — загальний термін для позначення видів спорту, в яких використовуються лижі або сноуборд. До лижних видів спорту належать лижні перегони, гірськолижний спортстрибки з трампліна, лижне двоборствофрістайл, скікрос, сноубординг, а також інші види спорту — такі, як лижний туризм, лижний альпінізм, лижний екстрім тощо.